ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջ առկա հակամարտության առնչությամբ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջը տարածել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Ջեյմս Ս․ Գիլմոր III-ի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջ առկա հակամարտության վերաբերյալ: Այն ներկայացնում էնք ստորև.
«Միացյալ Նահանգները, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկը, ողջունում է ակներեւ հրադադարի հաստատումը եւ մարտական գործողությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։
Մենք մշտապես ասել ենք, որ այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում եւ խորապես ցավում ենք վերջին շրջանի գործողությունների հետեւանքով անհարկի կորսված կյանքերի համար, այդ թվում եւ քաղաքացիական անձանց շրջանում։
Իրավիճակի զարգացմանը եւ նոյեմբերի 10-ին ձեռք բերված համաձայնության մասին ավելին իմանալուն զուգընթաց մենք պետք է անդրադարձ կատարենք թափանցիկ խաղաղության ապահովման հարցում միջազգային հանրության եւ ԵԱՀԿ-ին վերապահվող դերակատարմանը։
Տեղում տիրող հումանիտար իրավիճակը բոլորիս համար խիստ մտահոգիչ է։ Մենք վերահաստատում ենք կողմերին երկուստեք ուղղված հրատապ կոչերը հետեւելու հոկտեմբերի 10-ի հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությանը, որը կողմերը վերահաստատել էին հոկտեմբերի 17-ին, ապա նաեւ հոկտեմբերի 25-ին։
Մենք նաեւ կողմերին երկուստեք կոչ ենք անում անհապաղ ձեռնարկել հոկտեմբերի 29-ին Ժնեւում համաձայնեցված քայլերը։ Մենք կողմերին կոչ ենք անում պաշտպանել քաղաքացիական անձանց ու քաղաքացիական կառույցները։
Քաղաքացիական անձանց, այդ թվում խոցելի խմբերի՝ տարեցների ու երեխաների մասշտաբային տեղահանությունները գլոբալ համավարակի ընթացքում եւ ձմռան նախաշեմին գրեթե անկասկած հանգեցնելու են անհարկի հումանիտար ճգնաժամի։
Կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել բախումների վերսկսման, խուսափել հրահրիչ հռետորաբանությունից եւ գործողություններից, օգտագործել բախումների դադարեցման ընձեռած հնարավորությունը տեւական խաղաղություն կերտելու նպատակով։
Արտաքին ուժերին հորդորում ենք գործել պատասխանատու կերպով եւ խուսափել այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են նորովի բախումներ հրահրել կամ առավել սրել տարածաշրջանային լարվածությունները։ Այս հակամարտությունը չափից դուրս երկար է շարունակվում։
Հակամարտության ազդեցության գոտում ու տարածաշրջանում գտնվող մարդիկ շատ բարձր գին են վճարում դրա համար։ Հուսով ենք, որ տեւական խաղաղությունը մեր տեսադաշտում է։
Վստահ ենք, որ Մինսկի խումբը պատրաստ կլինի մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղում կայուն ու հարատեւ խաղաղության հաստատմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

The following statement was released by James S. Gilmore III, the U.S. Ambassador to the OSCE.
The United States, as one of the three Minsk Group co-chairs, welcomes the apparent ceasefire and cessation of fighting in the Nagorno-Karabakh conflict zone. We have always said there is no military solution to this conflict, and we deeply regret the unnecessary loss of life, including many civilians, caused by the recent violence.
As the situation continues to unfold and we learn more about the arrangement announced November 10, we will need to address the role of the international community and the OSCE itself in maintaining a transparent peace.
We are deeply concerned about the humanitarian situation on the ground. We reiterate our urgent calls for both sides to adhere to the humanitarian ceasefire from October 10, which they reaffirmed on October 17 and again on October 25.
We also urge both parties to immediately undertake the steps agreed on in Geneva on October 29. We call on the sides to protect civilians and civilian objects. The large-scale displacement of civilians, including vulnerable populations such as children and elderly, in the midst of a global pandemic and shortly before the onset of winter is almost certain to create a completely unnecessary humanitarian crisis.
We urge the sides to avoid actions that could result in the resumption of violence, to refrain from inflammatory rhetoric and actions, and to take advantage of the cessation of violence to build a lasting peace. We urge external parties to act responsibly and to avoid taking actions that could reignite violence or further exacerbate regional tensions.
Madam Chairperson, this conflict has gone on for far too long. The toll it has taken on people in the impacted area, and in the region, is far too high.
We hope a lasting peace is within our sights. We’re confident that the Minsk Group will stand ready to participate in bringing a lasting and permanent peace to the Nagorno-Karabakh region.