Նիկոլ Փաշինյան. «Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանն ունեցել են կոնկրետ փաստարկ, թե ինչու կարող են խոսել Ղարաբաղի անունից»
ԱԺ նիստում շարունակվում է վարչապետի ընտրության հարցը, ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, դիմելով վարչապետի պաշտոնակատար, վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին, հետաքրքրվեց, թե ո՞րն է վարչապետի դիրքորոշումն Արցախի հիմնախնդրի հետ կապված:
«Անընդհատ, ինչ-որ մի տեղից բոլոր իշխանությանների նկատմամբ անվստահություն է առաջանում, որ, այո, էս իշխանությունը հաստատ եկել է, որ մի բան տա, հանձնի և այլն։ Ես միայն ուզում եմ ասել հետևյալը՝ մենք բոլորս հասկանում ենք, չէ՞, որ Հայաստանում չի կարող լինել մի իշխանություն, նույնիսկ ամենաբռնապետական իշխանությունը, որը Ղարաբաղի հարցը լուծի առանց ժողովրդի կամքը հաշվի առնելու։ Ժողովրդի կարծիքն է այն վճռական գործոնը, որը պետք է որոշի` Ղարաբաղի հարցի այս կամ այն հանգուցալուծումը մեզ շահեկան է, թե՝ ոչ»,- արաձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ քանի դեռ Արցախը ներգրավված չէ բանակցություններում, նշանակում է, որ «մոտ չենք Արցախի հարցի կարգավորմանը»։
«Ղարաբաղի հարցում թաքուն լուծում չի կարող ուղղակի լինել, ես ինքս բազմիցս հայտարարել եմ, եթե բանակցային գործընթացում կձևավորվի այնպիսի տարբերակ, որն արժի ժողովրդի քննարկմանը ներկայացնել, բնականաբար, առաջին գործողությունը դա է լինելու: Քանի դեռ Ղարաբաղի իշխանությունը ներգրավված չէ բուն պրոցեսում, նշանակում է՝ մոտ չենք հարցի կարգավորմանը: Այդ կապակցությամբ խոսքերս նենգափոխել են, թե ես ասել եմ՝ մինչև Արցախի իշխանությունը չլինի բանակցությունների սեղանի շուրջ, չեմ մասնակցի բանակցությանը, ես ասել եմ լիազորված եմ ՀՀ անունից բանակցել, լիազորված չեմ բանակցել ԼՂ-ի և ԼՂ-ի ժողովրդի անունից, որովհետև Արցախի ժողովուրդը չի մասնակցում Հայաստանում իշխանության ձևավորմանը»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանի համար անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է Արցախի հարցը կարգավորվել, երբ լուծման որևէ տարբերակ չի ընդունվել Հայաստանի ու Արցախի ժողովրդի, ինչու չէ նաև Ադրբեջանի ժողովրդի կողմից:
«Մենք ուզում ենք լուծման հասնել, որ նոր պայթյո՞ւն լինի, թե՞ լուծում, առանց Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտման չեմ կարող պատկերացնել լուծում: Երբ ասում եմ՝ Արցախի անունից չեմ կարող բանակցել, դա քմահաճույք չէ. Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի քաղաքական ծագումնաբանությունը կապված է ղարաբաղյան շարժման և Ղարաբաղի հետ, այլ բան է մեզ համար ընդունելի է, թե չէ, իրենք ունեցել են կոնկրետ փաստարկ ու պատճառաբանություն, թե ինչու կարող են խոսել Ղարաբաղի անունից: Ռոբերտ Քոչարյանը Ղարաբաղի ընտրված նախագահ է, Սերժ Սարգսյանը Արցախի ինքնապաշտպանության կազմակերպման լիդերներից է եղել, իրենք կարող են համարել, որ այդ մանդատն ունեն, անկախ դրանից դրա հետ համաձայն եմ, թե չէ, բայց իմ պարագայում նման գործոն չկա»,-ասաց Փաշինյանը:

Никол Пашинян: “У Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна были конкретные аргументы относительно того, почему они могут говорить от имени Карабаха”
На заседании Национального Собрания продолжается обсуждение вопроса избрания премьер-министра. Депутат Ширак Торосян, обращаясь к и.о. премьера и кандидату на этот пост Николу Пашиняну, поинтересовался его позицией по проблеме Арцаха.
“Любую власть подозревают в том, что она пришла что-то сдать и т.д. Я хочу сказать следующее: мы все понимаем, что ни одна власть в Армения, даже самая диктаторская, не может решить вопрос Карабаха без учета воли народа. Мнение народа – это тот решающий фактор, который должен определить, выгодно для нас то или иное решение карабахской проблемы или нет”,- ответил Никол Пашинян.
По словам и.о.премьера, поскольку Арцах не участвует в переговорах, то мы не можем быть близки к урегулированию конфликта.
“В вопросе Карабаха тайных решений быть не может. Я сам не раз заявлял, что если в переговорном процессе появится вариант, достойный вынесения на обсуждение народа, то это, естественно, будет первое, что мы сделаем. Поскольку власти Карабаха пока не участвуют в переговорном процессе, то, следовательно, мы не близки к урегулированию. В этом плане мои слова были искажены - якобы я сказал, что пока власти Арцаха не сядут за стол переговоров, я не буду в них участвовать. Между тем я заявлял, что уполномочен говорить от имени Республики Армения, но не уполномочен говорить от имени Нагорного Карабаха и народа Нагорного Карабаха, потому что народ Арцаха не участвует в формировании власти в Армении”,- отметил и.о. премьер-министра.
По словам Пашиняна, ему непонятно, как можно урегулировать проблему Арцаха, если ни один вариант урегулирования не принят ни народом Армении, ни народом Арцаха, ни даже народом Азербайджана.
“Когда я говорю, что не могу вести переговоры от имени Арцаха, это не каприз. Политическая биография Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна связана с карабахским движением и Карабахом. У них были конкретные аргументы и мотивы, почему они могут говорить от имени Карабаха. Роберт Кочарян был избранным президентом Карабаха, Серж Саргсян – одним из лидеров организации самообороны Арцаха. Они могут считать, что имеют такой мандат. Что касается меня, то в моем случае такого фактора нет”,- сказал Н.Пашинян.