Արթուր Ղամբարյան․ «Եռակողմ հայտարարությունը միջազգային պայմանագիր չէ, և Հայաստանի համար իրավաբանական պարտականություններ չի առաջացնում»
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Արթուր Ղամբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հետևյալ առաջարկն է ներկայացրել․
«Անհրաժեշտ է ունենալ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշում որտեղ հստակ կամրագրվի (անբովանդակ ձևապաշտությունների՝ դիմող սուբյեկտ, վերահսկողության օբյեկտ և այլնի մասին խնդրում եմ չխոսել, դրա ժամանակը չէ).
Առաջին՝ եռակողմ հայտարարությունը միջազգային պայմանագիր չէ և Հայաստանի համար իրավաբանական պարտականություններ չի առաջացնում (սա պետք է հստակ՝ իրավաբանորեն ամրագրել).
Երկրորդ՝  եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը՝ այնքանով, որքանով վերաբերում է ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ իմաստով ՀՀ տարածքի փոփոխությանը, հակասում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակագրի 2-րդ, ՀՀ Սահմանադրության 1-ին հոդվածին, 205-րդ հոդվածի 1-ին մասին:
Երրորդ՝ նկատի ունենալ, որ Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը հիմնված է՝ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա:
ՍԴ-ի նման որոշումն անհրաժեշտ է ոչ թե մեզ, այլ մեզ հաջորդող Սերնդին՝ լիարժեք ինքնիշխանությունը վերագտնելու և վերականգնելու խորաթափանց գործում»:

Doctor of Law Artur Ghambaryan Argues Tripartite Declaration Isn't an International Agreement
First, the tripartite declaration is not an international agreement and does not create legal obligations for Armenia (this should be clearly stated in the law).
Second, the 9th point of the second trilateral statement, insofar as it refers to the change of the RA territory in the legal sense, contradicts the 2nd part of the Declaration of Independence of the Republic of Armenia, the 1st part of the RA Constitution, the 1st part of Article 205.
Third, to note that the Declaration of Independence of Armenia is based on the joint decision of the Supreme Soviet of the Armenian SSR on December 1, 1989 on the reunification of the Armenian SSR and the National Council of Nagorno Karabakh.
Such a decision of the Constitutional Court is necessary not for us, but for the next generation to rediscover and restore full sovereignty.