«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը դիմում է ներկայացրել ԿԸՀ՝ անվավեր ճանաչելու ընտրությունների արդյունքները
Այսօր՝ հունիսի 12-ին, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը դիմում է ներկայացրել ԿԸՀ՝ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու մասին։
«Նշված դիմումի շրջանակներում ներկայացրել ենք այն մասշտաբային ընտրախախտումները, որոնք տեղի են ունեցել նախքան քվեարկության օրը, ինչպես նաև քվեարկության օրը ևս։ Մենք հատկապես շեշտադրել ենք նաև այն բոլոր ռեպրեսիվ գործողությունները, որոնք տեղի են ունեցել. վարչական ռեսուրսի չարաշահումները, ատելության խոսքը»,- ԿԸՀ շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասել է Դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը։
Նա նշել է նաև, որ իրենց կողմից նախկինում էլ մի քանի դիմումներ են ներկայացվել ԿԸՀ՝ ատելության խոսքի, վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ, որոնց ի պատասխան՝ ԿԸՀ-ից ստացել են մերժում։ «Դրանք բոլորը բողոքարկվել էին վարչական դտարան, և մենք ունենք Վարչական դատարանի վճիռներ, որոնցով այս խնդիրներն արձանագրված են։ Այսինքն՝ սա ոչ միայն մեր կողմից գնահատողական դատողություն է, այլ դատական ակտերով հստակ արձանագրված հանգամանքներ են»,- ասել է Վարդևանյանը։
Նա անդրադարձել է նաև վերաքվեարկության անհրաժեշտությանը՝ նշելով, որ դրա հիմքերը շատ հստակ են։ «Եթե անվավեր ճանաչված ընտրական տեղամասերի արդյունքներն ազդեցություն են գործում ընտրության արդյունքների վրա, ապա պարտադիր է այտեղ վերաքվեարկության հանգամանքը»,- ասել է նա։
Արամ Վարդևանյանի պնդմամբ՝ ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիներից մոտ 100 հազարի ձայները «ոչ թե անձնագրի՝ պատշաճ կերպով աշխատանքի արդյունքում են ձևավորվել, այլ մասնագետի կողմից մուտքագրման, լրացնելու եղանակով»։ Այս հանգամանքը ևս Դաշինքի ներկայացուցիչը խնդիր է համարում։ «Որովհետև կարգն այնպիսին է, որ անձնագիրը պետք է համապատասխան վերիֆիկացումն անցնելու պայմաններում պատշաճ լինի։ Եթե պատշաճ չի լինում, դա խնդիր է»,- ասել է Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ 100 հազարից 16-17 հազարը զինծառայողների կողմից քվեարկություններն են։ Այս փաստը Արամ Վարդևանյանը համարում է էական նշանակություն ունեցող և խնդրահարույց։ «Շուրջ 17 հազար քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել։ 2026 թվականի ապրիլ ամսին, երբ 24-ժամյա ռեժիմով ամեն կերպ փորձեցին զրկել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին Սամվել Կարապետյանի անունը և ազգանունը օգտագործելու հնարավորությունից, մեկ այլ փոփոխություն ևս արեցին, որը վերաբերում էր հենց անվավեր ճանաչելու կառուցակարգին, ինչի հետևանքը մենք տեսանք»,- ասել է Արամ Վարդևանյանը։

Блок “Сильная Армения” представил в ЦИК заявление об аннулировании результатов выборов
Сегодня, 12 июня, блок “Сильная Армения” обратился в Центральную избирательную комиссию с заявлением об аннулировании результатов выборов в Национальное Собрание.
“В рамках указанного заявления мы представили масштабные нарушения избирательного процесса, имевшие место как до дня голосования, так и в день голосования. Мы особо подчеркнули все репрессивные действия - злоупотребления административным ресурсом, разжигание ненависти”,- заявил в беседе с журналистами перед зданием ЦИК представитель блока Арам Вардеванян.
Он напомнил о том, что ранее блок уже представил в Центральную избирательную комиссию несколько заявлений по поводу разжигания ненависти и злоупотребления административным ресурсом, которые, однако, были отклонены. “Все эти дела обжалованы в административном суде. У нас есть решения этого суда, в которых зафиксированы перечисленные вопросы. Другими словами, это не просто наша оценка, а обстоятельства, четко зафиксированные в судебных актах”, - отметил Вардеванян.
Он также коснулся необходимости переголосования, отметив, что для этого имеются конкретные основания: “Если есть избирательные участки, где голосование признано недействительным, то там обязательно должно быть проведено переголосование”.
По словам представителя оппозиционного блока, голоса участвовавших в выборах около 100 тысяч граждан “сформировались не в результате надлежащей работы с паспортом, а путем внесения и заполнения специалистом”. Это обстоятельство также Вардеванян считает проблемой, поскольку “порядок таков, что в случае прохождения верификации паспорт должен быть оформлен надлежащим образом, в противном случае это вызовет проблему”.
Арам Вардеванян утверждает, что 16-17 тысяч из вышеупомянутых 100 тысяч голосов принадлежат военнослужащим. Данный факт является проблематичным и имеет существенное значение, считает оппозиционер. “Около 17 тысяч бюллетеней были признаны недействительными. В апреле 2026 года, когда в круглосуточном режиме всячески предпринимались попытки лишить “Сильную Армению” возможности использовать имя и фамилию Самвела Карапетяна, было внесено еще одно изменение, касающееся самого механизма признания бюллетеней недействительными, последствия которого мы видим”,- заявил А.Вардеванян.