ԱՆԻՖ-ին ենթակա պետական ֆոնդը 700 մլն դրամ է ներդրել նախկին տնօրեն Փափազյանի ընկերոջ բիզնեսում
ԱՆԻՖ-ին ենթակա «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը 2022 թ. 700 մլն դրամ է ներդրել «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ում, որը պատկանում է ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի ընկերոջը՝ Սերգեյ Գրիգորյանին: Նրանք նաեւ բիզնես գործընկերներ էին օֆշորում:
ԱՆԻՖ-ի («Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ) այս ֆոնդը 2021-2023 թթ. ընթացքում հայաստանյան 10 ընկերություններում միլիարդավոր դրամների ներդրումներ է կատարել՝ զուգահեռաբար դառնալով դրանց բաժնետեր:
700 մլն դրամ՝ ընկերոջ բիզնեսին
2022 թ. մարտ, ապրիլ եւ հունիս ամիսներին «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը երեք տրանշով ընդհանուր 700 մլն դրամ է ներդրել երեւանյան «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ում (Global Connect): Ընկերությունն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջպետական բեռնափոխադրումներով:
Ներդրման նպատակը, ԱՆԻՖ-ի տեղեկացմամբ, եղել է 18 բեռնատարների եւ դրանց կիսակցորդիչների (այդ թվում՝ սառնարան-կիսակցորդիչների) ձեռքբերումն ընկերության կողմից, ինչը պետք է հնարավորություն տար սպասարկել հայաստանյան խոշոր ներկրողներին եւ արտահանողներին:
«Գլոբալ Քոննեքթ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2018-ին: Միակ փայատեր գրանցվել էր երեւանցի Սուսաննա Գեւորգյանը, որը նաեւ տնօրենն էր, սակայն շուտով նրան տնօրենի պաշտոնում փոխարինել է ամուսինը՝ Սերգեյ Բագրատի Գրիգորյանը: 2021-ի դեկտեմբերին՝ պետական ֆոնդից ներդրում ստանալուց քիչ առաջ, ՍՊԸ-ն վերակազմավորվել է ՓԲԸ-ի (ֆոնդը 0,5-4 մլն դոլարի ներդրումներ էր կատարում միայն բաժնետիրական ընկերություններում, ինչի դիմաց դառնում էր 25,1-49,9 %-ի բաժնետեր):
«Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ում սկզբում 50-50 %-ի բաժնետեր էին Գրիգորյան-Գեւորգյան ամուսինները: 2022-ի մարտ-հունիսին ընկերությունում 700 մլն դրամ «ներարկելու» ընթացքում՝ գարնանը, ՓԲԸ-ի 49 %-ի բաժնետեր է դարձել պետական ֆոնդը, որի բաժնետոմսերը կառավարում է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ն (տնօրեն՝ Բելլա Մանուկյան): Իսկ մնացած 51 %-ի տերը Սուսաննա Գեւորգյանն է:
Եթե 700 մլն դրամ ներդրման դիմաց պետական ֆոնդը ստացել է 49 % բաժնետոմս, ապա ստացվում է, որ 51 %-ի սեփականատեր Ս. Գեւորգյանի (ավելի ճիշտ՝ ամուսինների) ներդրումը ՓԲԸ-ում եւս գնահատվել է մոտավորապես այդքան կամ մի փոքր շատ: Մյուս կողմից՝ «Հետքի» աղբյուրը հայտնել է, որ «Գլոբալ Քոննեքթում» պետական միջոցներից ներդրում անելուց առաջ ընկերությունն ունեցել է ընդամենը 5 բեռնատար: Բնականաբար, ընկերության արժեքը չի որոշվում միայն ունեցած գույքի ծավալով, սակայն միեւնույնն է՝ ԱՆԻՖ-ի կողմից կատարված գնահատման եւ ներդրման ծավալի որոշման վերաբերյալ հարցեր են ծագում:
Սերգեյ Գրիգորյանը 2022-ի ամռանը հայտարարել էր, որ ԱՆԻՖ-ին դիմելու պատճառը եղել է այն, որ իրենց բեռնատարները չեն բավականացրել հաճախորդների պատվերներն իրականացնելու համար, ինչի հետեւանքով օգտագործել են նաեւ հայկական ու արտասահմանյան այլ ընկերությունների բեռնատարներ, եւ դրանից հետո որոշել են մեծացնել իրենց սեփական ավտոպարկը:
ԱՆԻՖ-ի ներկա ղեկավարությունից տեղեկացել ենք, որ «Գլոբալ Քոննեքթը» պետական ֆոնդի ներդրումների շնորհիվ, ի վերջո, ձեռք է բերել 17 բեռնատար:
Ձեռք բերված բեռնատարներից 3-ը (լուսանկարները՝ ԱՆԻՖ-ի ֆեյսբուքյան էջից)
Հիշեցնենք՝ 2022-ին «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի վերադաս ԱՆԻՖ-ի տնօրենը Դավիթ Փափազյանն էր, իսկ տնօրենների խորհրդի նախագահը՝ Տիգրան Ավինյանը:
2024-ի փետրվարին «Հրապարակ» օրաթերթը, հղում անելով ԱՆԻՖ-ի նախկին աշխատակիցներին, գրել էր, որ «Գլոբալ Քոննեքթի» ղեկավար Սերգեյ Գրիգորյանը Դ. Փափազյանի մտերիմ ընկերն է:
Այս տարվա մայիսին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն, անդրադառնալով ԱՆԻՖ-ին առնչվող քրեական վարույթով նախաքննությանը, որն իրականացնում է Քննչական կոմիտեն, հայտարարել էր, որ դրա եւ մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ «Գլոբալ Քոննեքթի» «համատեղ գործունեության ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ դրվագներն են քննվում»:
«Հետքը» Վարդապետյանից հետաքրքրվել էր, թե ինչ տեղեկություններ ունեն իրավապահները Դավիթ Փափազյանի եւ Սերգեյ Գրիգորյանի մտերիմ ընկերական հարաբերությունների վերաբերյալ, բացի դրանից՝ նախաքննության ընթացքում ձեռք բերվե՞լ են ապացույցներ առ այն, որ այդ կապը դեր է խաղացել «Գլոբալ Քոննեքթի» կողմից 700 մլն դրամի ներդրում ստանալու հարցում: Դատախազությունից միայն հայտնել են, որ նախաքննությունը շարունակվում է, իսկ մյուս հարցերին չեն պատասխանել:
«Հետքն» ապացույցներ է գտել այն մասին, որ Գրիգորյանն ու Փափազյանը նաեւ գործընկերներ են եղել, եւ նրանց բիզնես շահերը խաչվել են օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (ԲՎԿ):
Փափազյանն ու Գրիգորյանը՝ օֆշորում
Դավիթ Փափազյանի եւ Սերգեյ Գրիգորյանի բիզնես կապի մասին ապացույցներ ենք գտել «Պանդորայի փաստաթղթեր» անունով հայտնի թղթապանակում, որը պարունակում է օֆշորային գոտիներից արտահոսած տվյալներ ավելի քան 27 հազ. հատ ընկերության եւ դրանց շուրջ 30 հազ․ սեփականատերերի մասին:
Տվյալներն արտահոսել են օֆշորային գոտիներում ծառայություններ մատուցող 14 ընկերություններից: Սրանք միջնորդ կամ գործակալ կազմակերպություններ են, որոնք իրենց հաճախորդներին օգնում են հարկային դրախտ հանդիսացող օֆշորներում ամենատարբեր նպատակներով ձեւական ընկերություններ հիմնել ու կառավարել դրանք: Այդ 14-ից մեկը Trident Trust Group-ն է, որը մասնաճյուղեր ունի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ ԲՎԿ-ում:
Փափազյանին ու Գրիգորյանին առնչվող օֆշորային ընկերությունները ԲՎԿ-ում հիմնադրվել եւ սպասարկվել են Trident Trust-ի կողմից:
Ըստ արտահոսած փաստաթղթերի, որոնց ուսումնասիրությամբ 2021 թվականից իր միջազգային գործընկերների հետ զբաղվում է «Հետքը», Դ. Փափազյանը եղել է 2008-ին ստեղծված Tommy Invest & Finance Corp. ընկերության 50 %-ի սեփականատեր 2009-2014 թթ.: 2014-ի սեպտեմբերին Փափազյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է գործընկերոջը՝ Արմեն Գասպարյանին, որը դարձել է միանձնյա սեփականատեր (հատկանշական է, որ փաստաթղթերում երկուսն էլ ներկայացված են մոսկովյան հասցեներով):
Փաստաթղթերից մեկում Սերգեյ Գրիգորյանը հանդես է եկել որպես բաժնեմաս փոխանցող Դ. Փափազյանի վկա, ինչի համար ստորագրել է: Այս ստորագրությունը համընկնում է «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սերգեյ Գրիգորյանի ստորագրությանը, ինչը նշանակում է, որ խոսքը նույն անձի մասին է (տես ստորեւ):
Փափազյանի ու Գրիգորյանի օֆշորային բիզնես կապը երեւում է ԲՎԿ-ում հիմնադրված Marathon S.A. ընկերությունում: Ըստ «Պանդորայի փաստաթղթերի»՝ այստեղ Ս. Գրիգորյանը եղել է տնօրեն (տես ստորեւ): Այն, որ վերջինս եւ «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ի տնօրենը նույն անձն են, ապացուցվում է թե՛ ստորագրություններով, թե՛ երեւանյան հասցեով ու ծննդյան տվյալներով:
Մյուս կողմից՝ Դ. Փափազյանն, ըստ էության, եղել է Marathon S.A.-ի սեփականատերը, քանի որ, ինչպես տեսնում ենք արտահոսած փաստաթղթերում, ընկերության կառավարման վերաբերյալ ցուցումներ է տվել Trident Trust-ին (տես ստորեւ):
Մեզ հայտնի չէ, թե արդյոք երկու ընկերների օֆշորային համագործակցությունը շարունակվում է մինչ օրս: Սակայն թեմայի վերաբերյալ իրենց տեսակետն ու մեկնաբանությունները ներկայացնելու համար հարցումներ էինք ուղարկել Գրիգորյանի ու Փափազյանի անձնական էլեկտրոնային փոստերին, ինչպես նաեւ «Գլոբալ Քոննեքթ» ընկերության պաշտոնական էլեկտրոնային փոստին: Անցել է մեկ շաբաթից ավելի, սակայն որեւէ արձագանք չենք ստացել:
«Գլոբալ Քոննեքթը» ԱՆԻՖ-ի նախկին ղեկավարության միակ ծանոթը չէր
«Հետքն» արդեն գրել է, որ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդից ներդրումներ ստացած ընկերություններից «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն (CFW), որտեղ 2023-ի մայիսին 1,5 մլրդ դրամ է ներդրվել, առնչություն ունի Երեւանի ներկա քաղաքապետ եւ ԱՆԻՖ-ի այն ժամանակվա տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանի հետ: Ընկերության տնօրեն Կարինե Անդրեասյանը Ավինյանի կնոջ ընկերուհին է եւ բիզնես գործընկերը:
Գլխավոր դատախազությունը Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, այդ թվում՝ փողերի լվացման հատկանիշներով, քրեական հետապնդում է հարուցել ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի, Կարինե Անդրեասյանի եւ ներդրում կատարած ֆոնդի կառավարիչ ընկերության՝ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Բելլա Մանուկյանի նկատմամբ: Փափազյանի հանդեպ միջազգային հետապնդում է հայտարարվելու, Անդրեասյանի նկատմամբ կիրառվել է երկրից բացակայելու արգելք, իսկ Մանուկյանի հանդեպ՝ գրավ:
CFW-ից մեկ ամիս անց՝ 2023-ի հունիսին, «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդից շուրջ 1,7 մլրդ դրամի ներդրում է ստացել «Յունիվերսալ Քլոզրս» ՓԲԸ-ն (Universal Closures): Սրա շահառու տերերն էլ, ինչպես գրել է «Հետքը», Հայաստանի բանկային ոլորտի հայտնի ներկայացուցիչներ են:
2023-ին ֆոնդը եւս մեկ խոշոր ներդրում էր կատարել: Այս անգամ երկու տրանշով 960 մլն դրամ էր ներդրվել «Բերրիմաունթ» ՓԲԸ-ում (Berrymount), որը, «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, պատկանում է Տ. Ավինյանի դասընկերոջը՝ Դմիտրի Ալեկսեյենկոյին: Այդ ժամանակ Ավինյանը դեռ ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն էր:
Փաստորեն, 2023 թ. հունվար-հունիս ամիսներին «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» պետական ֆոնդը 4,2 մլրդ դրամ (ներկա փոխարժեքով՝ 11 մլն դոլար) է ներդրել 3 ընկերություններում, որոնք պատկանում են Տիգրան Ավինյանի շրջապատին կամ բանկային ոլորտի ոչ պատահական ներկայացուցիչների:
Կառավարությունը ներդրում ստացած ընկերություններին կանգնեցրել է երկընտրանքի առաջ
Ինչպես արդեն գրել ենք, այս տարվա օգոստոսի 28-ին Կառավարությունը որոշում է կայացրել «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի կատարած ներդրումները հետ ստանալու գործընթաց սկսելու մասին: Որոշումը վերաբերում է ֆոնդի կառավարչին՝ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերը 2019-2024 թթ. ԱՆԻՖ-ն էր, իսկ 2024-ից մինչ օրս՝ Պետգույքի կառավարման կոմիտեն (ՊԳԿԿ):
Այսպիսով՝ օգոստոսի 28-ին Կառավարությունը թույլատրել է, որ պետական ֆոնդի կառավարիչն օտարի մասնավոր ընկերություններում ֆոնդի կատարած ներդրումների դիմաց ստացած բաժնետոմսերը: Օտարման գինը հաշվարկվել է այսպես՝ ներդրված գումար + դրա 10,27 %-ը յուրաքանչյուր տարվա համար:
Ինչպես ասվեց, «Գլոբալ Քոննեքթը» 700 մլն դրամ ներդրումը ստացել է 2022 թ. մարտ, ապրիլ եւ հունիս ամիսներին 3 տրանշով՝ 350 մլն + 300 մլն + 50 մլն: Դրանց վրա Կառավարությունը մինչեւ 2025 թ. դեկտեմբերի 31-ը հաշվարկել է 269 մլն դրամ տոկոսագումար: Արդյունքում ստացվել է, որ 700 մլն դրամի դիմաց ֆոնդի ձեռք բերած 49 % բաժնետոմսերը գործադիրը ցանկանում է օտարել շուրջ 921 մլն դրամով (700 մլն դրամ ներդրում + 269 մլն դրամ տոկոսներ – նախկինում ֆոնդին վճարված 48 մլն դրամ շահաբաժին):
Ֆոնդի կառավարիչը ներդրում ստացած ընկերությունների մյուս բաժնետերերին՝ մասնավոր գործընկերներին, մինչեւ այս տարվա հոկտեմբերի 1-ը պետք է առաջարկներ ուղարկի՝ մինչեւ 2026 թ. մարտի 31-ը ձեռք բերել պետական ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերը: Այսինքն՝ Կառավարությունը մինչեւ գալիք տարվա մարտի վերջ ցանկանում է ազատվել մասնավոր ընկերություններում ֆոնդի (այլ կերպ ասած՝ իր) ունեցած բաժնետոմսերից:
Առաջարկի հասցեատերերը կարող են գրավոր համաձայնություն տալ մինչեւ այս տարվա դեկտեմբերի 30-ը: Համաձայնությունը կարող է լինել 2 ձեւի՝ կա՛մ ֆոնդի բաժնետոմսերը ձեռք բերող մասնավոր գործընկերները պետք է կանխավճար մուծեն ստացած ներդրման չափով («Գլոբալ Քոննեքթի» պարագայում՝ 700 մլն դրամ), իսկ մնացած գումարն էլ վճարեն մինչեւ գալիք տարվա մարտի 31-ը, կա՛մ պետք է մինչեւ 10 տարի մարման ժամկետով բյուջետային վարկ վերցնեն, ինչի համար, սակայն, անհրաժեշտ է բանկային երաշխիք ներկայացնել («Գլոբալ Քոննեքթի» պարագայում այդ երաշխիքը հաշվարկվել է մոտ 1 մլրդ դրամ):
«Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդին պատկանող բաժնեմասերի օտարման առաջարկի պայմաններ
Կարո՞ղ են Սերգեյ Գրիգորյանն ու նրա տիկին Սուսաննա Գեւորգյանը մինչեւ 2026-ի մարտի 31-ը պետությանը վերադարձնել 921 մլն դրամ կամ էլ մտնել բյուջետային վարկի բեռի տակ: Նկատենք, որ Կառավարության որոշման համաձայն՝ ֆոնդի կառավարիչը բաժնետոմսերն օտարելու մասին միայն առաջարկներ է ներկայացնելու, այսինքն՝ պարզ չէ, թե ինչ է լինելու, եթե մասնավոր գործընկերները չցանկանան ձեռք բերել դրանք ու հրաժարվեն գործարքի գնալ:
Չնայած իրականում Կառավարությունը նրանց գլխին «դամոկլյան սուր» է կախել, ինչի մասին շատ լավ գիտեն հենց իրենք՝ ներդրում ստացած ընկերությունների տերերը: Խոսքը ԱՆԻՖ-ին առնչվող քրեական վարույթի մասին է, որում շոշափվում են բազմաթիվ ընկերությունների անուններ, այդ թվում՝ նրանց, որոնք «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդից միլիոնավոր կամ միլիարդավոր դրամներ են ստացել: Ինչպես ասվեց վերեւում, «Գլոբալ Քոննեքթի» անունը եւս քրեական վարույթում է:
Կառավարության օգոստոսյան վերոնշյալ որոշման նախագիծը քննարկելիս Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը (պետական ֆոնդի կառավարչի վերադաս Պետգույքի կառավարման կոմիտեն իր հերթին ենթարկվում է ՏԿԵՆ-ին) հայտնել է, որ նախագիծը մշակելու ընթացքում առանձին-առանձին քննարկումներ են կազմակերպվել բոլոր մասնավոր գործընկերների հետ: Սրանցից 4-ը, այդ թվում՝ «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ն, ներկայացրել են ֆոնդի բաժնետոմսերի գնման իրենց առաջարկները, որոնք, սակայն, ըստ ՏԿԵՆ-ի, վատ առումով տարբերվել են այն բաժնետիրական համաձայնագրերի պայմաններից, որոնց հիման վրա ժամանակին ֆոնդը ներդրումներ է արել այդ ընկերություններում: ՏԿԵՆ-ի տեղեկացմամբ՝ մասնավոր գործընկերների առաջարկները հիմնականում ենթադրել են ֆոնդի կողմից ներդրված միջոցների գումարի չափով (որոշ դեպքերում՝ փոքր-ինչ ավել) հետվերադարձ տարաժամկետ վճարումներով՝ մինչեւ 5 տարի ժամկետում։ Այսինքն՝ այս 4 ընկերությունների տերերը պետությանն առաջարկել են մինչեւ 5 տարում հետ տալ ֆոնդի ներդրումները կամ մի փոքր ավելին (տոկոսների մասին խոսք չկա), սակայն մերժում են ստացել:
Փաստորեն, հիմա նրանք կանգնել են լուրջ ընտրության առաջ՝ կա՛մ համաձայնել Կառավարության առաջարկած երկու տարբերակներից մեկին, կա՛մ չգնալ գործարքի եւ, ըստ էության, դառնալ պետական համակարգի «աչքի փուշը»՝ բոլոր հետեւանքներով հանդերձ:

Фонд, принадлежащий ANIF, инвестировал 700 миллионов драмов в бизнес друга бывшего директора Давида Папазяна
В 2022 году Фонд антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство”, созданный двумя годами ранее Фондом национальных интересов Армении (ANIF), инвестировал 700 миллионов драмов в ЗАО “Глобал Коннект” (Global Connect), принадлежащее Сергею Григоряну, другу бывшего директора ANIF Давида Папазяна. Григорян и Папазян были также бизнес-партнерами в офшоре.
В 2021-2023 гг. фонд ANIF инвестировал миллиарды драмов в десять армянских компаний, одновременно став их акционером.
700 миллионов драмов для бизнеса друга
В марте, апреле и июне 2022 года Фонд антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство” инвестировал тремя траншами 700 миллионов драмов в ереванскую компанию ЗАО “Глобал Коннект”. По данным Комитета государственных доходов Армении, компания занимается межгосударственными грузовыми автомобильными перевозками.
Согласно ANIF, целью инвестиций было приобретение восемнадцати грузовиков с полуприцепами (в том числе рефрижераторов), что позволило бы компании обслуживать крупных армянских импортеров и экспортеров.
ООО “Глобал Коннект” было основано в 2018 году. Единственным акционером была зарегистрирована жительница Еревана Сусанна Геворкян, занимавшая также пост директора компании. Вскоре, однако, полномочия директора перешли к ее мужу, Сергею Григоряну. В декабре 2021 года, незадолго до получения инвестиций от государственного фонда, ООО было реорганизовано в ЗАО (фонд осуществлял инвестиции в размере $0,5–4 млн только в акционерные общества, взамен становясь акционером с долей 25,1–49,9%).
Изначально супруги Григорян-Геворгян владели 50% акций ЗАО “Глобал Коннект”. В марте-июне 2022 года в компанию было инвестировано 700 млн драмов, в результате чего госфонд стал владельцем 49% акций ЗАО. Акциями госфонда управляет ЗАО “Управляющий антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство” (директор Белла Манукян). Остальные 51% акций принадлежат Сусанне Геворкян.
Если государственный фонд в обмен инвестиции в 700 миллионов драмов получил 49% акций, то примерно в такую же сумму или чуть больше были оценены инвестиции в ЗАО супругов Григорян-Геворкян (51% акций). С другой стороны, источник Hetq.аm сообщил, что до инвестирования государственных средств в “Глобал Коннект” у компании было всего пять грузовиков. Конечно, стоимость компании определяется не только размером имущества. Но при этом возникают вопросы по поводу оценки, проведённой ANIF, и решения о размере инвестиций.
Летом 2022 года Сергей Григорян заявил, что причиной обращения в ANIF стало недостаточное количество грузовиков, выполняющих заказы клиентов. Поэтому они использовали также грузовики других армянских и иностранных компаний, после чего решили увеличить собственный автопарк.
Нынешнее руководство ANIF сообщило Hetq.аm, что благодаря инвестициям государственного фонда “Глобал Коннект” приобрела семнадцать грузовиков.
Три из 17 приобретенных грузовиков (фото с фейсбуковской страницы ANIF)
В 2022 году директором ANIF, в подчинении которого находится Фонд антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство”, был Давид Папазян, а председателем совета директоров — Тигран Авинян (нынешний мэр Еревана).
В феврале 2024 года газета “Грапарак” со ссылкой на бывших сотрудников ANIF написала, что директор “Глобал Коннект” Сергей Григорян является близким другом Давида Папазяна.
В мае этого года генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, ссылаясь на предварительное расследование по уголовному производству ANIF, которое ведет Следственный комитет, заявила, что расследуются эпизоды злоупотреблений, совершенных в ходе совместной деятельности фонда и ряда компаний, включая “Глобал Коннект”.
Hetq.аm поинтересовался у генпрокурора, располагают ли правоохранительные органы информацией о тесной дружбе Давида Папазяна и Сергея Григоряна, и были ли в ходе предварительного следствия получены доказательства того, что эта связь сыграла роль в инвестировании 700 миллионов драмов в “Глобал Коннект”. В ответ прокуратура лишь сообщила, что предварительное расследование продолжается. Все остальные вопросы остались без ответов.
Hetq.аm обнаружил доказательства того, что Григорян и Папазян были также партнёрами и что их деловые интересы пересекались на офшорных Британских Виргинских Островах (БВО).
Офшорные сделки Папазяна и Григоряна
В известном “Архиве Пандоры”, содержащем данные из офшорных зон о более чем 27.000 компаний и примерно 30.000 их владельцев, мы обнаружили доказательства деловой связи Давида Папазяна и Сергея Григоряна. Рассекреченные данные касаются 14 компаний, оказывающих услуги в офшорных зонах. Это организации-посредники или агенты, которые помогают своим клиентам создавать в офшорах подставные компании и управлять ими в различных целях. В число этих четырнадцати компаний входит Trident Trust Group, имеющая филиалы в различных странах мира, включая Британские Виргинские Острова (БВО).
Именно Trident Trust Group основала и обслуживала на БВО аффилированные с Папазяном и Григоряном офшорные компании.
Согласно документам, которые Hetq изучает вместе со своими международными партнерами с 2021 года, Давид Папазян в период с 2009 по 2014 год владел 50% акций компании Tommy Invest & Finance Corp., основанной в 2008 году. В сентябре 2014 года Папазян передал все эти акции своему партнеру Армену Гаспаряну, который стал их единственным владельцем (оба представлены в документах с московскими адресами).
В одном из документов Сергей Григорян указан в качестве свидетеля передачи доли Давидом Папазяном, что подтверждается его подписью. Она совпадает с подписью директора “Глобал Коннект” Сергея Григоряна, а это означает, что речь идет об одном и том же человеке (см. ниже).
Офшорная связь Папазяна и Григоряна очевидна на примере компании Marathon S.A., основанной на Британских Виргинских Островах. Согласно документам “Архива Пандоры”, Григорян был директором этой компании (см. ниже). Тот факт, что Сергей Григорян и директор “Глобал Коннект” — одно и то же лицо, подтверждается подписями, ереванским адресом и датой рождения.
С другой стороны, Д.Папазян фактически был собственником Marathon S.A., поскольку, как следует из рассекреченных документов, он давал Trident Trust указания относительно управления компанией (см.ниже).
Мы не знаем, продолжается ли офшорное сотрудничество двух друзей до сих пор. Hetq.аm отправил запросы на личные адреса Григоряна и Папазяна, а также на официальный адрес “Глобал Коннект” с просьбой прокомментировать ситуацию. Прошло больше недели, однако ответа до сих пор нет.
“Глобал Коннект” – не единственный знакомый бывшего руководства ANIF
Hetq.аm уже писал о том, что ЗАО CFW, одна из компаний, получивших инвестиции от Фонда антикризисных инвестиций “Предприниматель + Государство”, связана с Тиграном Авиняном, нынешним мэром Еревана и тогдашним председателем совета директоров ANIF.
В мае 2023 года, всего через восемь дней после создания компании CFW, в нее было инвестировано 1,5 млрд драмов (3,8 млн долларов США по сегодняшнему курсу). Директор CFW Карине Андреасян — близкая подруга и деловой партнёр жены Авиняна.
Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное производство в отношении бывшего директора ANIF Давида Папазяна, Карине Андреасян и бывшего директора ЗАО “Управляющий антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство” Беллы Манукян по нескольким статьям Уголовного кодекса, включая отмывание денег. Будет выдан международный ордер на арест Давида Папазяна, к Андреасян применен запрет на выезд из страны, к Манукян – залог.
Спустя месяц после CFW, в июне 2023 года, компания Universal Closures получила инвестиции в размере около 1,7 млрд драмов от Фонда антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство”. Бенефициарами Universal Closures, как писал Hetq.am, являются известные представители банковского сектора Армении.
В 2023 году фонд осуществил очередную крупную инвестицию. На этот раз 960 млн драмов были инвестированы двумя траншами в компанию Berrymount, которая, по данным Радио “Свобода”, принадлежит однокласснику Тиграна Авиняна Дмитрию Алексеенко. В то время Авинян ещё занимал пост председателя совета директоров ANIF.
В период с января по июнь 2023 года Фонд антикризисных инвестиций инвестировал 4,2 млрд драмов (11 млн долларов США по текущему обменному курсу) в три компании, принадлежащие лицам из окружения Тиграна Авиняна или неслучайным представителям банковского сектора.
Правительство поставило получившие инвестиции компании перед выбором
28 августа этого года правительство Армении приняло решение начать процесс возврата инвестиций, вложенных Фондом “Предприниматель+Государство”. Решение касалось управляющего фондом – ЗАО “Управляющий фондом антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство”, владельцем которого с 2019 по 2024 год являлся ANIF, а с 2024 года и по настоящее время – Комитет по управлению государственным имуществом (КУГИ).
Таким образом, 28 августа правительство разрешило управляющему государственным фондом отчуждать акции, полученные в качестве оплаты за инвестиции фонда в частные компании. Цена отчуждения рассчитывалась следующим образом: сумма инвестиций + 10,27% от нее за каждый год.
Как уже отмечалось, “Глобал Коннект” получила инвестиции в размере 700 миллионов драмов тремя траншами: в марте – 350 миллионов драмов, в апреле – 300 миллионов драмов, в июне 2022 года – 50 миллионов драмов. Правительство рассчитало по ним проценты в размере 269 миллионов драмов до 31 декабря 2025 года. В результате исполнительная власть намерена отчуждить 49% акций, приобретенных фондом за 700 миллионов драмов, примерно за 921 миллион драмов (700 миллионов драмов инвестиций + 269 миллионов драмов в качестве процентов - 48 миллионов драмов в качестве дивидендов, выплаченных ранее фонду).
До 1 октября текущего года управляющий фондом должен направить получившим инвестиции остальным акционерам компаний (частным партнерам) предложение приобрести акции фонда до 31 марта 2026 года. Другими словами, правительство хочет до конца марта следующего года избавиться от акций фонда (то есть своих собственных) в частных компаниях.
Смогут ли Сергей Григорян и его жена Сусанна Геворкян вернуть государству 921 миллион драмов или они подпадут под бремя бюджетного кредита? Отметим, что, согласно решению правительства, управляющий фондом будет только выдвигать предложения по отчуждению акций, так что неясно, что произойдёт, если частные партнёры не захотят их приобретать и откажутся от сделки.
В действительности же правительство повесило над их головой дамоклов меч, о чём хорошо знают владельцы получивших инвестиции компаний. Речь идёт об уголовном производстве, связанном с ANIF, в котором фигурируют названия многих компаний, в том числе получивших миллионы и миллиарды драмов от Фонда антикризисных инвестиций “Предприниматель+Государство”. Как уже отмечалось, в уголовном производстве упоминается также компания “Глобал Коннект”.
В ходе состоявшегося в августе обсуждения вышеупомянутого проекта правительственного решения Министерство территориального управления и инфраструктуры (в подчинении МТУИ находится Комитет по управлению государственным имуществом) сообщило, что в ходе разработки проекта были организованы отдельные обсуждения со всеми частными партнерами.
Четверо из них, включая ЗАО “Глобал Коннект”, представили свои предложения по приобретению акций фонда, которые, однако, по данным МТУИ, существенно отличались от условий акционерных соглашений, на основании которых фонд ранее инвестировал в эти компании.
По данным МТУИ, предложения частных партнеров в основном предполагали возврат вложенных фондом средств (в некоторых случаях чуть больше) в течение пяти лет. Таким образом, владельцы этих четырёх компаний предлагали государству вернуть инвестиции фонда в течение пяти лет (проценты не упоминаются), однако эти предложения были отклонены.
Сейчас они фактически встали перед серьезным выбором: либо согласиться на один из двух вариантов, предложенных правительством, либо не идти на сделку и, по сути, стать “бельмом на глазу” государственной системы со всеми вытекающими последствиями.