Արցախյան վերջին մարտեր. Սրխավենդի գումարտակի շտապօգնության վարորդը
Նարեկ Հակոբյանը Մարտակերտի շրջանի Առաջաձոր գյուղից է։ Շտապօգնության վարորդ է եղել և ծառայել Սրխավենդի գումարտակում։ Վերջին 17 տարին զինվորական ծառայության մեջ է եղել։ Ասում է՝ քաղաքացիական կյանք գրեթե չի ունեցել։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Նարեկը Սրխավենդի դիրքերում է եղել։ «Էդ օրը ես էլի պոստում էի։ Հերթափոխը տարա դիրքեր, երբ արդեն հետ էի գալիս, հրետակոծությունը սկսվեց»,- հիշում Նարեկը։
Առաջին արկերը պայթել են ժամը 13:00-ին, 712 դիրքի մոտակայքում։ Հարձակումը Նարեկի համար անակնկալ չի եղել։ Ասում է՝ հրամանատարական դիտակետի տեսախցիկներով տեսել են զորքի կուտակումները։ «Մեր դիրքերը Կիչանից մինչև Խաչենի կամուրջն ընկած հատվածում էին։ Ես ու բուժակը դիրքավորվեցինք մեր դիրքերի միջնամասում՝ Մանյուքլու կոչվող տեղամասում, որ որտեղից կանչ լինի, արագ հասնենք»,- ասում է Նարեկը։
Մարտական գործողությունների ժամանակ զոհվածներին և վիրավորներին տեղափոխել է Իվանյանում և Կիչանում գտնվող հոսպիտալներ։ Առաջին վիրավորը 709 մարտական դիրքում է եղել։ «Ջահել տղա էր, անունը չեմ հիշում։ Հրաժարվեց, որ հոսպիտալ տանենք,  ասեց՝ ես տղերքի հետ եմ մնում, ոչ մի բան չի եղել։ Ոտքից էր վիրավոր, բուժակը վիրակապեց ու թողեցինք դիրքում»,- պատմում է Նարեկը։
Ժամը հինգի կողմերը 707 մարտական դիրքից կապով հայտնեցին, որ վիրավոր կա։
«Հասա տեղ, տեսա մահացել է արդեն։ Տարիքով տղա էր, մոբով եկած։ Անունը Արո էր, Չլդրան գյուղից։ Հանեցի դիրքից, հասցրի ասֆալտին, ուրիշ ավտոյով ուղարկեցի Ստեփանակերտ։ Ես չէի կարող գնալ, ընդեղ մենակ իմ շտապօգնության ավտոն էր, կարող է էդ պահին ուրիշ առաջադրանք ստանայի»,- ասում է Նարեկը։
«Ժամը երևի վեցի կողմն էր՝ արդեն մութն ընկնելու վրա, Խաչենի կամուրջի մոտ գտնվող  զապռավկին խփեցին, տասնմեկ հոգի զոհվեց։ Մի վիրավոր կար էնտեղ, Վանք գյուղից էր, անունը Մանվել էր։ Էդ մարդուն տարա Իվանյանի հոսպիտալ»,- պատմում է Նարեկը։
Հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 20-ին, դիրքից կապվել են Նարեկի հետ ու ասել, որ դիրքում մեկ վիրավոր կա։ Երբ տեղ է հասել, դիրքը հրետակոծվել է։ Վիրավորվել էհինգ հոգի։ Նարեկը վիրավորներին հասցրել է հոսպիտալ։
Նա պատմում է, որ ամենադժվարը զոհերի հարազատներին կորստի մասին ասելն էր։ «Մեր գյուղացի էր Առաջաձորից, հարցրեց տղայից, ասեցի չգիտեմ, բայց գիտեի, որ զոհվել է, դասարանցիս էր Առստամյան Արթուրիկը»,- հիշում է Նարեկը։
Առաջաձոր գյուղի մարտերի ընթացքում զոհվել է տասը մարդ։ Նրանցից վեցը զոհվել է Խաչենի խաչմերուկի մոտ, երբ փորձել են օգնության հասնել դիրքերում գտնվող իրենց հարազատներին։ «Աղասյան Ժորան՝ վաշտի հրամանատարը, 712 մարտական դիրքում է զոհվել, Կարապետյան Գրիգորին, Բաղմանյան Մխիթարը զոհվել են 707 մարտական դիրքի մոտ, Շաբոյան Դավիթը` 706 դիրքում»,- ասում է Նարեկը։
Մարտերի դադարելու ու հրադադարի համաձայնության մասին Նարեկն իմացել է ռացիայով։ Մարտական գործողությունները դադարելուց հետո երեք օր Սրխավենդի ամբողջ գումարտակը մնացել է Ցեխծոր կոչվող տեղամասում, որ բնակչությունն ապահով տարհանվի։
Սեպտեմբերի 23-ին Նարեկը գնացել է Ստեփանակերտ, ընտանիքն արդեն այնտեղ է եղել։ Առաջաձորի գյուղապետն իր մեքենայով նրանց հասցրել էր Ստեփանակերտ։ «Գնացի, տեսա հինգ երեխաներս, եղբորս 9 երեխաները, քրոջս երեխաները մի տեղ հավաքված են, իսկ Ստեփանակերտում ուտելու բան չկար։ Մեր գյուղապետին ասացի՝ պիտի գնամ գյուղ ու ուտելիք բերեմ մեր տանից»,- պատմում է Նարեկը։
Նույն օրը Նարեկը քսան հոգի գյուղացիների հետ գնացել է Առաջաձոր, խոզ է մորթել, ուտելիք վերցրել։ Խմբի մի մասը վերադարձել է Ստեփանակերտ, իսկ մյուս մասն էլ մնացել է գյուղում՝ հսկելու, կարծելով, որ մնացածն էլ մի քանի օրից վերադառնալու են։ Սակայն հաջորդ օրը բոլորին տեղեկացրել են, որ պետք է լքեն գյուղերը։ Սեպտեմբերի 24-ից սկսվել է արցախցիների բռնի տեղահանությունը Հայաստան։ Սեպտեմբերի 26-ին  Հակոբյանների ամբողջ ընտանիքը տեղափոխվել է Հայաստան։
Նարեկը կնոջ ու հինգ երեխայի հետ ապրում է Գեղարքունիքի մարզի Լճաշեն գյուղում։ «Փորձում ենք հարմարվել էստեղ»,- ասում է Նարեկը։ Երեխաներից չորսը դպրոց են հաճախում։ Նարեկն էլ աշխատանք է գտել, Մեղրաձորի ոսկու հանքում քարջարդի մեքենավար է։ Նաև ոչխարներ է պահում Լճաշեն գյուղում։
«Մի տարուց ավել է՝ էստեղ եմ, երբեք չի եղել Հայաստանի կամ Լճաշենի մասին երազ տեսնեմ։ Գիշերները Առաջաձորում եմ, ցերեկները՝ Լճաշենում»,- ասում է Նարեկը։

Последние бои в Арцахе: водитель скорой помощи Срхавендского батальона
Нарек Акопян родом из села Арачадзор Мартакертского района Арцаха. Был водителем скорой помощи Срхавендского батальона. Последние 17 лет состоял на военной службе. По словам Нарека, гражданской жизни у него практически не было.
19 сентября 2023 года он находился на позициях в Срхавенде. “В тот день я опять дежурил на посту. Отвез смену на позиции, а когда возвращался, начался артобстрел”,- рассказывает Нарек.
Первые взрывы прогремели в 13:00 недалеко от 712-ой боевой позиции. Для Нарека нападение не стало неожиданностью – на командном пункте видели скопления войск. “Наши посты тянулись от Кичанца до Хаченского моста. Мы с фельдшером решили остаться на участке между нашими позициями, чтобы в случае вызова как можно быстрее доехать до любой из них”,- говорит Нарек.
Погибших и раненых во время боевых действий отвозили в госпитали в Иваняне и Кичане.
Первым раненым стал молодой парень с 709-ой позиции. “Имени его не помню. Он отказался ехать в госпиталь, сказал, что останется с ребятами, что ничего серьезного у него нет. Ранен был в ногу. Фельдшер перевязал рану, и мы уехали”.
Около пяти часов поступило сообщение о раненом на 707-ой позиции. “Когда мы приехали, он уже скончался. Это был немолодой мужчина из села Члдран, звали его Аро. Я вывез его с позиций на дорогу, откуда на другой машине отправил в Степанакерт. Сам я не мог поехать, так как ждал нового задания”,- отметил Нарек.
Около шести часов, когда уже стемнело, ударили по заправке рядом с Хаченским мостом. Погибли одиннадцать человек. Там был раненый по имени Манвел из села Ванк, которого Нарек отвез в госпиталь в Иваняне.
На следующий день, 20 сентября, ему сообщили, что на позиции есть раненый. Когда он прибыл туда, начался обстрел. Пять человек получили ранения. Нарек доставил их в госпиталь.
По его словам, тяжелее всего было сообщать родственникам о гибели их близкого человека. “Один из моих односельчан спросил меня о своем сыне. Я сказал, что ничего о нем не знаю, хотя знал, что он погиб. Это был мой одноклассник, Артурик Арстамян…” – вспоминает Нарек.
В боях за Арачадзор погибло десять человек, шестеро из них – недалеко от Хаченского перекрестка, когда пытались прийти на помощь находившимся на позициях своим родственникам. “Агасян Жора, командир роты, погиб на 712-ой боевой позиции, Карапетян Гишо, Баганян Мхо – на 707-ой позиции, Шабоян Давид – на 706-ой…” – перечисляет Нарек.
О том, что достигнута договоренность о прекращении боев и установлении перемирия, он узнал по рации. Через три дня после окончания боевых действий Срхавендский батальон в полном составе остался в местечке под названием Цехцор, чтобы обеспечить безопасную эвакуацию населения.
23 сентября Нарек поехал на машине старосты Арачадзора в Степанакерт, где находилась его семья. “Приехав, я увидел, что пятеро моих детей, девять детей моего брата и дети моей сестры находятся в одном месте, но в Степанакерте нет еды. Старосте сказал, что поеду в деревню за продуктами”,- вспоминает Нарек.
В тот же день он вместе с двадцатью односельчанами приехал в Арачадзор, забил свинью, собрал всю имевшуюся в доме еду, после чего часть группы вернулась в Степанакерт, остальные же решили дожидаться их возвращения. Однако на следующий день всех предупредили о том, что нужно покинуть села. 24 сентября началось массовое вынужденное переселение арцахцев. 26 сентября вся семья Акопянов прибыла в Армению.
Нарек вместе с женой и пятью детьми живет в селе Лчашен Гегаркуникской области. “Пытаемся приспособиться”,- говорит он. Четверо детей ходят в школу, Нарек нашел работу водителя на Меградзорском месторождении золота, а еще держит в селе овец.
“Я живу здесь уже больше года, но никогда не видел сны про Армению или Лчашен. Ночью во сне я в Арачадзоре, днем – в Лчашене…” – признался Нарек.