Արցախ 2023թ. մարտերը Վանքի մատույցներում
Արցախի պաշտպանության բանակի 8-րդ հրաձգային բրիգադը 2023 թ.-ի սեպտեմբերի 19-ին հերթապահություն էր իրականացնում Գետավանից մինչև Շուշի ընկած հատվածում։ Բրիգադի 3-րդ գումարտակը, տեղակայված էր Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում։ Գումարտակի պահպանության տեղամասը Նարեշտարից Չարեքթար ընկած հատվածն էր, 801-813 դիրքերը։ Վանքի գումարտակին որպես աջակցություն տրված էին երկու հրետանային մարտկոց, հակատնակային և հետախուզական դասակներ։ 2023-ի սեպտեմբերին հետախուզական դասակի հետ Նարեշտարի դիրքերում էր բրիգադի հետախուզության պետ մայոր Արմեն Բեգլարյանը։
Արմեն Բեգլարյանը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Մարտունի 2-րդ պաշտպանական շրջանի հետախուզության պետն էր։ 2020թ. հոկտեմբերի սկզբին Արցախի հարավում իրավիճակը ծանր էր. ադրբեջանական բանակն իր ուժերը կենտրոնացրել էր այդ ուղղությամբ։ Մարտունի 2-ի հետախուզական վաշտից մի խումբ տեղափոխվել էր ռազմաճակատի հարավային ուղղություն։ Այնտեղ՝ Ֆիզուլիի, Հադրութի, Ջրականի ուղղությամբ, հետախույզները, Արմեն Բեգլարյանի գլխավորությամբ, հատուկ գործողություններ էին իրականացնում մինչև հոկտեմբերի 15-ը։ Այնուհետև՝ Մարտունի 2-ի և 3-ի միջդիրքային տարածքում։ 44-օրյա պատերազմից հետո Արմեն Բեգլարյանը նշանակվել է 8-րդ հրաձգային բրիգադի (Ցորի) հետախուզության պետ։
«Իմ ստորաբաժանումը բաժանել էի 2 մասի։ Առաջին խումբը չպահվող 806 դիրքում էր։ Իսկ երկրորդ խումբը, որպես ռեզերվ, գտնվում էր Վանք գյուղում»,- ասում է Բեգլարյանը։
2023թ.-ի սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակում սկսեցին Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով։ Մարտական գործողությունների սկզբից հակառակորդին հաջողվել էր միջդիրքային տարածքներով առաջանալ և շրջանցել դիրքերը։
«Միջդիրքային տարածությունները մեծ էին, տարածքը՝ անտառապատ։ Այդ պատճառով հակառակորդը կարճ ժամանակում կարողացավ շրջափակման մեջ վերցնել մեր դիրքերը»,- պատմում է մայոր Բեգլարյանը։
Հետախուզության պետի խոսքով՝ ամենաթեժ մարտերը տեղի են ունեցել 811 և 812 մարտական դիրքերում։ Հակառակորդը սկզբում կարողացել էր գրավել 811 մարտական դիրքը։ Դիրքի անձնակազմը նահանջել էր և միացել հետախուզական դասակի խմբին, որը մարտերի սկսվելուց հետո Վանք գյուղից հասել էր Նարեշտար։ Նրանք հակահարձակում էին ձեռնարկել և հաջողվել էր գրավել դիրքը, բայց միջոցների սղության պատճառով երկար դիմադրել չեն կարողացել։ Ադրբեջանցիները նորից գրավել են դիրքը։
Սեպտեմբերի 19-ի կեսօրին հակառակորդին հաջողվել էր գրավել նաև 801 մարտական դիրքը։ Դիրքի անձնակազմը գնացել էր 802 դիրք՝ փորձելով պահել այդ դիրքը։ Հակառակորդը մեծ ուժեր էր կենտրոնացրել այդ հատվածում։ Չկարողանալով պահել 802 դիրքը՝ նրանք նահանջել են 803 մարտական դիրք և դիրքի անձնակազմի հետ կազմակերպել պաշտպանությունը։
Սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 13:00-ին, հայտարարվեց հրադադարի պայմանավորվածության մասին։ «Քանի որ հաղորդակցության ուղիները վերահսկվում էին հակառակորդի կողմից, մեր գումարտակը մնաց շրջափակման մեջ մինչև սեպտեմբերի 24-ը»,- պատմում է Արմեն Բեգլարյանը։
Սեպտեմբերի 24-ին ադրբեջանցիները, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, հավաքել են գումարտակի զինվորների զենքերը, և դուրս բերել անձնակազմին Նարեշտարից։
«Ադրբեջանական կողմից մի սպա մոտեցավ, ճանաչեց, ես էլ հիշեցի իրեն։ 44-օրյա պատերազմից հետո «Մարտունի 2»-ի և «Մարտունի 3»-ի միջդիրքային տարածքում շատ կորուստներ էինք պատճառել հակառակորդին, ինքն էր պատերազմից հետո իրենց աճյունների որոնողական խմբի սպան, ես էլ մեր կողմից իրենց զոհերի տեղերն էի ցույց տալիս։ Այն ժամանակ մայոր էր, հիմա դարձել էր գնդապետ։ Հիմա ինքն էր մեր աճյունների տեղերը ցույց տալիս»,- ասում է Բեգլարյանը։
Որոնողական աշխատանքների արդյունքում հնարավոր է եղել դուրս բերել տասերկու զոհված զինծառայողի մարմին. հիմնականում մարմինները դուրս են բերվել 811, 812 դիրքերից և Ղազախալի կոչվող տեղամասից, որտեղ հակառակորդը խոցել էր վիրավորներին տեղափոխող մեքենան։ Երեք զինծառայող մինչ օրս համարվում է անհետ կորած։
Մարտական գործողությունների ընթացքում հետախուզական դասակը 2 զոհ է ունեցել՝ Էդուարդ Սարգսյանը և Նարեկ Ստեփանյանը։
«Հպարտ եմ, որ պատիվ եմ ունեցել ծառայել նման անձնակազմի հետ։ Իմ զինվորները, չնայած անհավասար պայմաններին, կարողացել են իրենց առջև դրված խնդիրը կատարել գերազանց»,- ասում է Արմեն Բեգլարյանը։
Այժմ Արմեն Բեգլարյանը կնոջ և երկու անչափահաս երեխաների հետ ապրում է Արտաշատում՝ վարձով բնակարանում։ Ընտանիքը սպասում է երրորդ երեխային։ Բնակարանային հարցերի լուծումից հետ Բեգլարյանը ցանկանում է վերադառնալ ծառայության։ Նրանց ընտանքիը օգտվել է արցախցիներին բնակարաններով ապահովելու ծրագրից և բնակարան են գնել Վանաձորում։ Բեգլարյանները մի քանի օրից կտեղափոխվեն իրենց նոր տուն։

Арцах, 2023-й год: бои на подступах к Ванку
19 сентября 2023 года 8-я стрелковая бригада Армии обороны Арцаха несла дежурство на участке от Гетавана до Шуши. 3-й батальон бригады размещался в селе Ванк Мартакертского района. Батальон защищал участок от Нарештара до Чаректара, где находились 801-813 боевые позиции. В качестве подкрепления батальону были переданы две артиллерийские батареи, противотанковый и разведывательный взводы. В сентябре 2023-го вместе с разведывательным взводом на позициях в Нарештаре находился начальник разведки бригады, майор Армен Бегларян.
Во время 44-дневной войны Бегларян был начальником разведки 2-го Мартунинского оборонительного района. В начале октября 2020 г. на юге Арцаха сложилась тяжелая ситуация – именно на этом направлении сосредоточила свои силы азербайджанская армия.
Группа военнослужащих 2-ой Мартунинской разведроты была переброшена на южное направление фронта. Там, на Физулинском, Гадрутском, Джраканском направлениях, разведчики под командованием Армена Бегларяна до 15 октября выполняли специальные действия. После этого их перебросили на 2-ю и 3-ю межпозиционные территории в Мартуни. По окончании 44-дневной войны Армен Бегларян был назначен начальником разведки 8-ой стрелковой бригады.
“Свое подразделение я разделил на две группы: одна находилась на неудерживаемой 806-ой позиции, вторая, резервная, - в селе Ванк”,- рассказывает Бегларян.
19 сентября 2023 года азербайджанские вооруженные силы начали наступление вдоль всей линии соприкосновения с Арцахом. В начале боевых действий врагу удалось продвинуться в глубь межпозиционных территорий и обойти позиции.
“Межпозиционные территории были довольно большими и покрытыми лесами, поэтому противнику удалось довольно быстро окружить наши позиции”,- отметил майор Бегларян.
По его словам, самые ожесточенные бои шли на 811-ой и 812-ой боевых позициях. Сперва противнику удалось захватить 811-ю боевую позицию. Ее личный состав отступил и присоединился к группе разведвзвода, которая после начала боев направилась из села Ванк в Нарештар. Они организовали контратаку и захватили позицию, однако из-за нехватки средств не смогли удержать ее. Эту позицию вновь заняли азербайджанцы.
В полдень 19 сентября противнику удалось захватить также 801-ю боевую позицию. Личный состав отправился на 802-ю позицию, пытаясь удержать ее. Противник сосредоточил на этом участке большие силы. Не сумев удержать 802-ю позицию, они отступили на 803-ю и вместе с ее личным составом организовали оборону.
20 сентября в 13:00 было объявлено об установлении перемирия. “Поскольку коммуникации контролировались противником, наш батальон оставался в окружении до 24 сентября”, - вспоминает Армен Бегларян.
24 сентября азербайджанцы в сопровождении российских миротворцев собрали у военнослужащих батальона оружие и вывели личный состав из Нарештара.
“Ко мне подошел азербайджанский офицер, который узнал меня, я его тоже вспомнил. После 44-дневной войны на межпозиционной территории “Мартуни-2” и “Мартуни-3” мы причинили противники многочисленные потери. После войны этот офицер входил в состав группы по поиску тел погибших азербайджанцев. А я с нашей стороны показывал места, где находились эти тела. В то время он был майором, сейчас уже стал полковником. Теперь он показывал места, где находились нашие погибшие ребята”,- отметил Армен Бегларян.
В результате поисковых работ удалось вынести тела двенадцати военнослужащих. Они находились в основном на территории 811-ой и 812-ой позиций и в местности под названием Казахали, где противник обстрелял перевозившую раненых машину. До сих пор трое военнослужащих считаются пропавшими без вести. В ходе боевых действий в разведвзводе погибли двое - Эдуард Саргсян и Нарек Степанян.
“Я горд тем, что имел честь служить с таким личным составом. Мои солдаты, несмотря на неравные условия, смогли на отлично выполнить поставленную перед ними задачу”,- подчеркнул наш собеседник.
Сегодня Армен Бегларян с женой и двумя несовершеннолетними детьми живет на съемной квартире в Арташате. Семья ждет появления на свет третьего ребенка. После решения вопроса с жильем Бегларян хочет вернуться на военную службу. Его семья воспользовалась программой обеспечения арцахцев жильем и купила квартиру в Ванадзоре. Через несколько дней Бегларяны переедут в новый дом.