Աղետի գոտի. քանդված կամուրջներ, երկաթգիծ և տներ
Մայիսի 25-26-ին ջրհեղեղը Լոռու և Տավուշի մարզերի մի շարք բնակավայրերում մեծ ավերածություններ առաջացրեց։ Հատկապես մեծ վնասներ կրեցին Ալավերդի քաղաքը և Քարկոփ բնակավայրը։ Հեղեղից տուժած բնակավայրերը Կառավարությունն աղետի գոտի հայտարարեց։
Հեղեղների հետևանքով քանդվեց Ախթալայի կամուրջը, որը կարևոր տնտեսական նշանակություն ունի։ Այստեղով էին իրականացվում Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի, ալրաղացի և այլ ձեռնարկությունների արտահանումները։
Հեղեղների հետևանքով վնասվեց նաև երկաթուղին։ Մեր նկարահանումների պահին երկաթուղու աշխատակիցները փորձում էին վերականգնել դեպի Այրում կայարան գնացող հաղորդալարերը։
Ալավերդու Սանահին կայարան թաղամասի երկու հատվածներն իրար միացնող կամուրջը ևս քանդվել է։ Այս թաղամասի շենքերի առաջին հարկերը հայտնվել էին ջրի տակ։ Բնակիչների խոսքով՝ ոչ միայն առաջին հարկի, այլև մյուս հարկերի բնակարաններում ապրելն այժմ վտանգավոր է։
Վահե Այդինյանը Ալավերդու Սանահին կայարան թաղամասի 11 շենքի առաջին հարկում էր ապրում։ Գիշերը ժամը 12-ի մոտակայքում Վահեն և իր ընտանիքը տանը քնած էին։ Վահեն արթնացել է աղմուկից և հասկացել, որ տուն ջուր է լցվում։ Նա արթնացրել է կնոջն ու 3 երեխաներին և նրանց հետ բարձրացել երկրորդ հարկ։ Միայն ժամը 4-ի մոտակայքում է փրկարարներին հաջողվել նավակներով մոտենալ շենքին և դուրս բերել նրանց։
«Տասներկուսի կողմերն էր, անհանգիստ էի, անձրև էր գալիս ամբողջ օրը ու չէր կտրվում։ Տանը բոլորը քնած էին, ասեցի դուրս գամ, տեսնեմ՝ ինչ վիճակ է, տեսա վայրկյան-վայրկյան գետը բարձրանում է։ Մտա տուն կնոջս ասեցի հագցրու էրեխեքին, հագնվի, գնում ենք բարեկամի տուն։ Կինս մտածեց կատակ եմ անում։ Ինքն էլ դուրս եկավ, տեսավ։ Վազքով մտավ, հավաքեց երեխաներին, Էրեխեքը երեքն են՝ 13, 8, 3 տարեկան։ Ջուրը արագ լցվել է տուն, մինչև առաստաղ հասել էր։ Մի կերպ հասանք հարևանի տուն` երկրորդ հարկ»,- պատմում է Վահեն։ Նա այժմ ընտանիքի հետ ապրում է եղբոր տանը, քանի որ իրենց շենքում բնակվելը վտանգավոր է, տան ամբողջ գույքը դարձել է անպիտան։ Այդ վիճակում են Սանահին կայարան թաղամասի շենքերի առաջին հարկերի բոլոր բնակարանները։
Հեղեղի հետևանքով վնասվել են նաև Սանահին կայարանի հարևանությամբ գտնվող Բաղրամյան թաղամասի որոշ տներ։
Միշա Ամիրջանյանն Ախթալա քաղաքից է։ 1980 թվականից աշխատում է Ախթալայի հպակային ցանցում՝ որպես ավագ էլեկտրամեխանիկ։ Ծառայությունն ավարտելուց հետո միանգամից աշխատանքի է անցել ու մինչ օրս՝ արդեն 44 տարի, այստեղ է աշխատում։
Հեղեղի հետևանքով վնասվել են Միշայի տունը, այգին, գետը քշել-տարել է նաև նրա խոզերին։
Միշան ասում է՝ աշխատանքը շատ է, Ալավերդի-Հաղպատ-Սանահին հատվածում լարերի մեծ մասը վնասվել է։ Հայաստան գնացք չի մտնում՝ Այրում կայարանից առաջ գնալու տեղ չկա։ Այդ աշխատանքներն արագ ավարտել է պետք, քանի որ գնացքներով նաև բենզին և դիզվառելիք է բերվում Հայաստան։
«Աշխատանքը շատ-շատ է, մեծ վթար է եղել։ Ես էս տարիքի աշխատող եմ, դեռ սենց բան չեմ տեսել։ Ինձնից ավելի մեծ տարիքով մարդիկ էլ են ասում, որ չեն տեսել»,- ասում է Միշա Ամիրջանյանը։
Հեղեղից անմիջապես հետո սկսվել են աշխատանքները, և արդեն մի քանի օր է՝ անդադար աշխատում են, որպեսզի կարողանան հնարավորինս շուտ վերականգնել գնացքների աշխատանքը։
Չնայած իրականացվող ակտիվ վերականգնողական և գույքագրման աշխատանքներին՝ հեղեղի պատճառած վնասների չափը և վերականգնման ժամկետները դեռևս հստակ չեն:

Зона бедствия: разрушенные мосты, железная дорога, дома
Сильное наводнение, произошедшее в Лорийской и Тавушской областях Армении 25-26 мая, вызвало масштабные разрушения в ряде населенных пунктов. Наибольший ущерб причинен городу Алаверди и селу Каркоп. Пострадавшие от стихийного бедствия населенные пункты правительство объявило зоной бедствия.
Из-за затопления в Ахтале разрушен мост, имеющий важное экономическое значение – по нему вывозились отходы Ахталинского горно-обогатительного комбината, продукция мукомольни и других предприятий.
Из строя вышла железная дорога. Во время наших съемок железнодорожники пытались восстановить линию электропередач в направлении станции Айрум.
В Алаверди разрушен мост, соединявший две части квартала Станция Санаин. Здесь первые этажи домов оказались под водой. По словам жильцов, опасно стало жить в квартирах не только на первых, но и на остальных этажах здания.
Ваге Айдинян жил на первом этаже дома номер 11 в квартале Станция Санаин. В ночь, когда река Дебед разбушевалась, его семья спала. Около полуночи Ваге проснулся от шума и понял, что их квартиру затопило. Он разбудил жену и троих детей и поднял их на второй этаж. Только к четырем утра спасателям удалось подплыть на лодке к этому зданию и эвакуировать оттуда семью Ваге.
“Ночью мне было неспокойно. Весь день беспрерывно шел дождь. В доме все спали. Я решил выйти посмотреть, какая ситуация. Мне сразу бросилось в глаза, что вода в реке с каждой секундой поднимается. Я побежал в дом, разбудил жену и попросил ее одеть детей, сказал, что мы едем к родственникам. Жена подумала, что я шучу, но когда она сама вышла на улицу, то убедилась в том, что в действительности происходит. Мы быстро собрали детей. Их у нас трое – 13, 8 и 3 лет. Вода быстро прибывала и уже достигала потолка. Мы с трудом поднялись на второй этаж к соседям”,- рассказал Ваге. Сейчас он с семьей живет у брата, так как оставаться в собственном доме опасно. Все имущество семьи уже непригодно к использованию. В квартале Станция Санаин в таком состоянии находятся все квартиры на первых этажах зданий.
Во время наводнения повредились и некоторые дома в соседнем квартале Баграмян.
Миша Амирджанян живет в городе Ахтала. С 1980-го года он работает старшим электромехаником местной электросети. Стихийное бедствие разрушило его дом и сад, водой смыло свиней.
По словам Миши, работы очень прибавилось. Большая часть проводов в Алаверди, Ахпате и Санаине вышла из строя. В Армению поезда не ходят, так как движение от станции Айрум невозможно. Восстановительные работы нужно закончить как можно скорее, так как поездами в Армению доставляются также бензин и дизтопливо.
“Работы очень много, ущерб колоссальный. Я, будучи человеком немолодым, такого в своей жизни не видел. То же самое говорят люди даже старше меня”,- отметил Миша Амирджанян.
Сразу после наводнения люди приступили к работе. Уже несколько дней они без устали трудятся, чтобы как можно быстрее восстановить железнодорожное движение.
Несмотря на активные восстановительные работы и проведение инвентаризации, размеры ущерба и сроки возобновления нормальной деятельности различных служб пока неизвестны.