Երազանքի հետևից. հնդիկ միգրանտները Հայաստանում
Հայաստան տեղափոխվելու միտքն ընկերն էր տվել։ «Նա ասաց, որ այնտեղ շատ փող կաշխատեմ՝ ամսական մոտ հազար դոլար: Ասաց՝ եվրոպական երկիր է»,- հիշում է Կումարը: Նրա ընկերը ճամփորդությունը կազմակերպել է Հայաստանում ապրող հնդիկ գործակալի միջոցով: Կումարն ասում է, որ վճարել է 650,000 դրամ (1,610 դոլար) էլեկտրոնային վիզայի, թռիչքի և Yandex-ում վարորդ-առաքիչի աշխատանքի համար: Ոչ մի գրավոր պայմանավորվածություն չկար, բացի WhatsApp-ով զրույցը: Կումարը եկավ Հայաստան։
Նրա նոր տունը Երևանի Լենինգրադյան փողոցում գտնվող «Չերրի» հյուրանոցն էր: Այն երկհարկանի քարե շենք է, որի առջևի հատվածում շարված են սկուտերները:
Մենք այցելեցինք հյուրանոց, ներկայացանք իբրեւ զբոսաշրջիկներ: Ընդունարանի բազմոցին հոգնած դեմքերով հնդիկներ էին նստած։ Աշխատակիցն ասաց, որ հյուրանոցում ազատ տեղ չկա, իսկ ռեստորանը փակ է:
Կումարը վեց ամիս ապրել է «Չերիի» հյուրանոցում: Գալուց որոշ ժամանակ անց նա սկսել է աշխատել Yandex առաքման ծառայությունում, բայց աշխատանքային պայմանները տարբերվում էին նրա սպասելիքներից։
«Ինձ ասել էին, որ մեկ պատվերի համար պիկ ժամերին կստանանք 1900 դրամ, իսկ մյուս ժամերին՝ 1400 դրամ։ Բայց երբ եկա այստեղ, հասկացա, որ խաբել են։ Մեզ տալիս էին 1300, 900 դրամ»։ Կումարը մեզ ցույց է տալիս Հայաստան ժամանելուց առաջ և հետո ստացած տեքստային հաղորդագրությունները, որտեղ նշվում է նրա փոփոխված աշխատավարձը։ Բայց Կումարը շատ էր աշխատում՝ առավոտից մինչև կեսգիշեր։ Ի վերջո, նրա առաջին աշխատավարձը մոտեցավ իր սպասածին՝ 384,000 դրամ (950 դոլար)։ Սակայն նա ասում է, որ կարողացել է խնայել իր վաստակած գումարի միայն մի փոքր մասը: Կումարը պետք է գործակալներին վճարեր ամսական 100.000 դրամ սննդի և մահճակալի համար: Նա տասը հոգու հետ ապրում էր մի սենյակում: Եվս 150 000 պետք է վճարեր սկուտերի վարձակալության համար։ Այս ծախսերի մասին, ըստ Կումարի, չեն ասել Հայասատան գալուց առաջ։ «Այդ ամենը վճարելուց հետո ընդամենը 50 հազար դրամ էր մնում տուն ուղարկելու համար»,- պատմում է Կումարը։
Օտարերկրացիների թվով հնդիկները Հայաստանում երկրորդն են ռուսներից հետո։ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը 2023 թ. նոյեմբերին լրագրողների հետ հանդիպմանը հնդիկ միգրանտներին մասին հարցին ի պատասխան՝ ասաց, որ Հայաստանում ապրում է 20-30 հազար հնդիկ։
Հնդիկները բարձրագույն կրթություն ստանալու համար Հայաստան են գալիս դեռևս խորհրդային տարիներից. նրանք ընդունվում են հիմնականում բժշկական համալսարան։ Այսօր Հայաստանի տարբեր բուհերում սովորում է 2600 հնդիկ:
2017 թվականին Հայաստանի կառավարությունը Հնդկաստանի քաղաքացիների համար հեշտացրեց մուտքի վիզա ստանալը։ Դրանից հետո Հայաստանում ապրել և աշխատել ցանկացող հնդիկների հոսքը մեծացավ։ Ըստ Հայաստանի միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության՝ 2023-ին աշխատանքի թույլտվություն է տրվել 3200 հնդիկի, 2022-ին՝ 530-ի, իսկ 2021թ․-ին ընդամենը 55 հնդիկ է ստացել աշխատանքի թույլտվություն: Ծառայության ղեկավար Արմեն Ղազարյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում հնդիկներն այժմ կացության կարգավիճակ են ստանում ավելի շատ աշխատանքի, քան սովորելու հիմքով:
Մեր ուսումնասիրության ընթացքում հանդիպել ենք բազմաթիվ հնդիկ միգրանտների և լսել նմանատիպ պատմություններ։ Նրանք ասում են, որ իրենց բարձր աշխատավարձ են խոստացել, ինչն էլ դրդել է նրանց մեծ գումարներ վճարել գործակալներին Հայաստան տեղափոխվելու համար։ Ոմանց խոսքով՝ նույնիսկ ավելի շատ գումար են ծախսել, քան Կումարը՝ 1 կամ նույնիսկ 1,5 միլիոն դրամ։ Ոմանք պնդում են, որ իրենց չեն ապահովել խոստացված աշխատանքով կամ տվել են աշխատանք, բայց չեն վճարել խոստացած աշխատավարձը։ Միևնույն ժամանակ, նրանք ստիպված են մեծ գումարներ վճարել լեփ-լեցուն սենյակներում երկհարկանի մահճակալների համար։
Աշխատողների մեծ մասը, որոնց հետ մենք խոսել ենք, եկել է Հնդկաստանի Կերալա շրջանից: Կերալայի Միգրացիայի և զարգացման միջազգային ինստիտուտի նախագահ Ս. Իրուդայա Ռաջանի խոսքով՝ այստեղից մարդիկ սկսեցին զանգվածաբար արտագաղթել 1970-ականներին։ «Այն ժամանակ հիմնական գործոնները աղքատությունն ու գործազրկությունն էին»,- ասում է նա։ Այսօր նրանք հիմնականում միջին խավի «ձգտում ունեցող միգրանտներ» են, ովքեր արտագնա աշխատանքի են մեկնում իրենց կենսամակարդակը բարելավելու համար: Հայաստանը նրանց թիվ մեկ ուղղությունը չէ, հնդիկները հիմնականում մեկնում են Պարսից ծոցի երկրներ, ինչպիսիք են Կատարը կամ Սաուդյան Արաբիան:
Ռաջանն ասում է, որ աշխատանքի տեղավորման գործակալությունները շատ են Կերալայում: Նրանց գովազդներն ամենուր են՝ ինքնաթիռներում, ավտոբուսներում ու երկաթուղային կայարաններում։ «Միգրացիան հույս է. հավաքագրման գործակալությունները մարդկանց երազանքներ են վաճառում,- ասում է Ռաջանն ու հավելում, որ շատ ընդունող երկրներում միգրանտները բռնության են ենթարկվում և դիմանում վատ կենսապայմաններին։-Սա ստրկության նոր ձև է: Հաճախ գաղթից հետո նրանց կյանքը շատ ավելի վատ է լինում, քան նախկինում էր»։
Կումարի գործակալը՝ Ռաիհան Սաինելաբուդինը, ժամանակին նույնպես եղել է այդպիսի «ձգտում ունեցող միգրանտ»: Նա մեծացել է Կերալայում, որտեղ նրա հայրը ոսկերչական խանութ ունի: Սաինելաբուդինը Հայաստան է եկել բժշկություն սովորելու։ 2021 թվականին նա այստեղ գրանցել է իր առաջին ընկերությունը՝ «Էդութոփ ինտերնասիոնալ»-ը։ Նրա բիզնես գործընկերն էր մեկ այլ հնդիկ միգրանտ՝ Աբին Սինդհուն, որը նույնպես գործակալ էր աշխատում: Նա այժմ սպասում է դատավարությանը հայկական բանտում։ 2023թ.-ի հունիսի 19-ին «Չերրի» հյուրանոցից տասնհինգ րոպե հեռավորության վրա գտնվող բենզալցակայանի մոտ հայտնաբերվել էր Հնդկաստանի քաղաքացու դի: Աբին Սինդհուն մեղադրվում է սպանության մեջ. նրա պաշտպանը հաստատում է, որ սպանության զոհը հնդիկ աշխատող էր: Ամբաստանյալը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Նախաքննությունը շարունակվում է։
Սաինելաբուդինը վարձակալել է «Չերրի» հյուրանոցը 2021 թվականի դեկտեմբերից. հյուրանոցի գրանցված սեփականատերերն են Արմեն Ղալաչյանը և Արմեն Գյուրջյանը։ Սակայն ավելի ուշ վարձակալներից տեղեկանում ենք, որ իրական սեփականատերը նախկին քաղաքական գործիչ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վահան Կարապետյանն է, որը հայտնի է որպես «Չերրիի Վահան»։
Սաինելաբուդինի ներկայիս բիզնես գործընկերը Աննա Փեթակչյանն է, նա նմանատիպ կառույց է ղեկավարել Ռուսաստանում: «Ֆայնդ Յոր Պրոգրես» ՍՊԸ-ն գրանցված է Փեթակչյանի անունով «Չերրի» հյուրանոցի հասցեում՝ որպես տուրիստական օպերատոր: Ընկերությունը գրասենյակ ունի նաեւ Հնդկաստանի Կերալա նահանգում: Ընկերության գովազդներում արտագնա աշխատողներին խոստանում են «հրաշալի աշխատավարձ և պայմաններ» և «պարգևատրում քրտնաջան աշխատանքի և նվիրվածության համար»:
Կումարի փորձը տարբերվում է գովազդների նկարագրությունից. նա պատմում է, որ սկուտերով վթարի ենթարկվելուց հետո ստիպված էր թողնել առաքչի գործը և ուրիշ աշխատանք փնտրել։ Մի քանի ամիս նա գործազուրկ էր, չէր կարողանում վճարել «Չերրիում» կեցության վարձը, ուստի պարտք է մնացել գործակալներին: Հետագայում նա մի քանի աշխատանք է ստացել, բայց դրանք կարճաժամկետ էին։ Կումարը ստիպված էր իր գործակալներին վճարել նաև միջնորդավճար այս աշխատանքների համար: Նա ցանկանում էր հեռանալ «Չերրիից», բայց, գտնվելով օտար երկրում, նրա համար դժվար էր կողմնորոշվել նոր միջավայրում։
Նրա ընկերներից ոմանք, ի վերջո, ինքնուրույն աշխատանք են գտել, և Կումարը ցանկանում էր միանալ նրանց: Բայց այլ խնդիր կար. նրա խոսքով՝ գործակալները վերցրել էին իր անձնագիրը: Նա ստիպված էր ստել նրանց՝ անձնագիրը հետ ստանալու համար։ «Ես ասացի, որ ուզում եմ գնալ Հնդկաստան, ուզում եմ տոմս վերցնել, որ անձնագիրս վերադարձնեն։Ես ուղղակի փախա այնտեղից։ Ես ոչ մեկին ոչինչ չեմ ասել»,-պատմում է Կումարը։
Մի քանի հնդիկ տղամարդ, ովքեր մնացել էին «Չերրիում», ասացին, որ իրենց անձնագրերը նույնպես վերցրել են: Մեր ձեռքի տակ է ոստիկանություն ներկայացված մի հաղորդում, որտեղ մի քանի հնդիկ Սաինելաբուդինին և Փեթակչյանին մեղադրում է անձնագրերը վերցնելու մեջ։ Նրանցից մեկին, ըստ հաղորդման, ծեծել են։ Միգրանտներից մեկն ասաց, որ բողոքել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատանը։ Մենք կապ հաստատեցինք դեսպանատան հետ։ Հյուպատոս Ադիտյա Պանդեյը ոչ հրապարակային զրույցի ընթացքում ասաց, որ մեր հարցերը գրավոր ուղարկենք դեսպանին։ Սակայն դեսպանատունը մինչ օրս չի պատասխանել 2023թ.-ի դեկտեմբերին ուղարկված գրավոր հարցմանը:
Մեզ հանդիպած մի քանի հնդիկներ պատմեցին նաև այլ դեպքեր, թե ինչպես է Սաինելաբուդինը բռնություն գործադրել, ուղարկեցին խմբակային զրույցի էկրանապատկեր, որտեղ մի հնդիկ տարածել է իր մարմնի կապտուկների լուսանկարը: Ըստ ոստիկանությունում նրա տված հայտարարության՝ Սաինելաբուդինը մի քանի այլ հնդիկների հետ ծեծել է իրեն՝ գցել են հատակին, ոտքերով հարվածել որովայնին, բռունցքով հարվածել գլխին։ Հետո ածելիով սափրել են գլուխն ու մորուքը։ Այս գործով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Փեթակչյանից հետաքրքրվեցինք այս դեպքերով. նա հերքեց մեղադրանքները։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի՝ մարդու թրաֆիքինգի կամ շահագործման վերաբերյալ 188-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Մարդու թրաֆիքինգը շահագործման նպատակով մարդկանց հավաքագրելը, տեղափոխելը, փոխանցելը, թաքցնելը կամ ստանալն է, ինչպես նաև՝ մարդուն շահագործելը կամ շահագործման վիճակի մեջ դնելը, պահելը՝ բռնություն գործադրելով կամ դրա սպառնալիքով։
«Կարևոր կետը աշխատողների հավաքագրման դրդապատճառն է,- ասում է փաստաբան Արա Ղազարյանը:- Եթե նպատակը ոչ թե նորմալ և անվտանգ աշխատանքային միջավայր ստեղծելն է, այլ շահագործելը, ապա դա արդեն հանցագործություն է»: Միգրանտին աշխատանքի ընդունելը, ով չունի ներգաղթի կարգավիճակ կամ աշխատանքի թույլտվություն, նույնպես հանցագործություն է։ Նույնը վերաբերում է աշխատանքային իրավունքների ոտնահարմանը, որոնք նույնն են բոլորի համար։ «Աշխատանքային միգրանտներին,- նշում է Ղազարյանը,- չպետք է կանխիկ վճարեն, նրանք պետք է ունենան գործող աշխատանքային պայմանագիր, նորմալ աշխատանքային ժամեր, ամենամյա արձակուրդ, հիվանդության արձակուրդ, հանգստյան օրեր: Այս դեպքերի հետ կապված խարդախության, թրաֆիքինգի կամ շահագործման ցուցիչներ կա՞ն։ Ես կասեի՝ այո»։
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Մարդկանց թրաֆիքինգի և կանանց հիմնահարցերի բաժնի պետ Սոֆի Բոստանչյանն ասում է, որ Մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման զոհերի նույնացման հանձնաժողովը 2023 թվականին քննարկել է հնդիկ աշխատանքային միգրանտների թրաֆիքինգի հնարավոր զոհերի 14 դեպք: «Նրանցից ոչ մեկը չի ճանաչվել որպես թրաֆիքինգի զոհ․ եղել են աշխատանքային հարաբերությունների խախտումներ և խարդախություն: Որոշ դեպքերում անձնագրերը վերցվել են գործատուների կողմից, բայց, իրենց ունեցած տեղեկություններով, ոչ ստիպողաբար»,- նշում է Բոստանչյանը։ Ըստ Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ զոհերի նույնացման հանձնաժողովի ունեցած տվյալների՝ անձնագրերը տրվել են գործատուին՝ աշխատանքի թույլտվության փաստաթղթերը պատրաստելու համար։ Այս դեպքերով քննությունը շարունակվում է։
Հայաստան մուտք գործելու համար Հնդկաստանի քաղաքացիները պետք է ստանան առցանց մուտքի վիզա ռավելագույնը 120 օր ժամկետով՝ ևս 60-օրով երկարաձգելու հնարավորությամբ։ Եթե Հնդկաստանի քաղաքացին Հայաստան է եկել աշխատելու նպատակով, նրա գործատուն օրինական ժամկետում պետք է էլեկտրոնային դիմում ներկայացնի աշխատանքի թույլտվություն և կացության կարգավիճակ ստանալու համար։ Տարեկան վճարը 105000 դրամ է։ Հայտերի դիտարկման համար սահմանված է մեկամսյա ժամկետ:
Փաստաբան Արա Ղազարյանն ասում է, որ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ չէ անձնագրի բնօրինակը տրամադրել։ Պարզ պատճենը բավական է: Գործակալների կողմից անձնագրերը պահելը թրաֆիքինգի սկզբնական ցուցանիշներից մեկն է։ «Անձնագիրը պահելով՝ վերահսկում են միգրանտի տեղաշարժն ու կյանքը»,- ասում է նա։
Մեր ուսումնասիրության ընթացքում հաղորդագրություն ստացանք Աննա Փեթակչյանից։ Մենք նախատեսում էինք կապ հաստատել նրա հետ, բայց, ըստ երևույթին, «Չերրի» հյուրանոցում ապրող աշխատանքային միգրանտներից մեկն արդեն տեղեկացրել էր, որ հետաքրքրվում ենք հնդիկ միգրանտներով:
«Իմ իրավաբանը ձեր դեմ բողոք է կազմում, սպասեք խաբարի»,- գրել էր նա։
Հաջորդ օրը մեկ ժամից ավելի հեռախոսազրույց ենք ունենում Աննայի հետ։ Նա համաձայնում է հարցազրույց տալ մեզ «Չերրի» հյուրանոցում։
Փեթակչյանը և Սաինելաբուդինը ողջունում են մեզ և ծանոթացնում հյուրանոցին, գործակալության պայմաններին: Ըստ նրանց՝ բոլոր աշխատողները նախապես վճարում են 1500 դոլար, որի մեջ ներառված է ինքնաթիռի տոմսը, աշխատանքի տեղավորումը, մեկ ամիս կացարանում մնալը և սնունդը: Ըստ երևույթին, որոշ պայմաններ փոխվել են Կումարի ժամանելուց հետո: Փեթակչյանը հաստատում է, որ այն ժամանակ սնունդն ու վարձն անվճար չեն եղել՝ հավելելով, որ այս մասին աշխատողներին տեղյակ են պահել մինչ ժամանելը։ Բացի այդ, բոլոր աշխատողների հետ հիմա պայմանագրեր են կնքում։ Նա մեզ ցույց է տալիս փաստաթղթերով լի մի տրցակ՝ պայմանագրեր են: Դրանցից մեկը կարդում ենք ու տեսնում, որբացակայում են աշխատավարձի չափն ու գործակալի ստորագրությունը։
Երբ աստիճաններով իջնում ենք հյուրանոցի ներքնահարկ, զգում ենք, թե ինչպես է փոխվում մթնոլորտը: Մենք հասնում ենք երկար միջանցքին, որի երկու կողմերում սենյակներ են: Փեթակչյանն ասում է, որ այստեղ՝ ներքնահարկում, 40 աշխատող է ապրում։ «Ես չեմ ասում, որ դա կատարյալ է, բայց դա նվազագույնն է, որն անհրաժեշտ է հնդիկներին»:
Մեր խոսակցությանը միանում են երեք հնդիկ աշխատողներ։ Նրանք ասում են՝ աշխատավարձ չեն ստացել։ Փեթակչյանը պատասխանում է, որ անձնական խնդիրների պատճառով չի կարողացել գալ «Չերրի», դրա համար էլ չի վճարել։
Սաինելաբուդինը հավելում է. «Այստեղ հարյուր մարդ կա։ Բոլոր աշխատողները աշխատավարձ ստանում են, ինչու հենց իրենք միայն խնդիր ունեն»։
Փեթակչյանն ասում է, որ մարդիկ գալիս են այստեղ՝ չունենալով աշխատանք, ապրելու տեղ, ուտելիք։ Նա կանչում է ընդունարանի աշխատակցին, որը եկել է ուրիշ գործակալի միջոցով, ուրիշ հյուրանոցից, բայց հետո տեղափոխվել է «Չերրի», աշխատանքի է անցել ընդունարանում։
Աշխատակիցն ասում է, որ Հայաստան գալու համար վճարել է ավելի քան 700.000 դրամ, սակայն ժամանելուց հետո գործակալը լքել է իրեն։
«Մեկուկես ամիս աշխատանք չունեի։ Ամեն օր միայն լավաշ էի ուտում ու ջուր խմում»,- իր վիճակը նկարագրում է նա։ Բնակվարձը 45000 դրամ էր, ուստի աշխատանք էր փնտրում։ «Բացի այդ, յուրաքանչյուր աշխատանքի համար մենք պետք է միջնորդավճար վճարեինք, իսկ երկու, երեք շաբաթ աշխատելուց հետո մեզ դուրս էին հանում ու ասում՝ լավ չեք աշխատում»,- պատմում է հնդիկ միգրանտը։ Ի վերջո, «Չերրի» հյուրանոցում բաց հաստիքի հայտարարություն է տեսել, դիմել է և անցել աշխատանքի։
Աշխատավարձից բողոքող երեք աշխատողները մեզ ասում են, որ Հայաստան գալու համար վճարել են մոտ 1,4 միլիոն դրամ։ Այդ գումարի մի մասը ստացել է Հնդկաստանում գտնվող մեկ այլ գործակալ: Փեթակչյանն ասում է, որ իրենց բիզնեսը «շատ բարդ կառուցվածք ունի»: Մեկ աշխատողի մեջտեղում երբեմն 3-4 գործակալ կա, և յուրաքանչյուրը միջնորդավճար է ստանում:
Փեթակչյանը պնդում է, որ «Ֆայնդ Յոր Պրոգրես» ՍՊԸ-ն ստացել է այդ աշխատողների վճարած գումարի միայն կեսը։
Մեր զրույցին հյուրանոցում ապրող այլ հնդիկներ են միանում: Մի քանիսը պնդում են, որ Սաինելաբուդինն ու Փեթակչյանը վերցրել են իրենց անձնագրերը: Սաինելաբուդինը հակադարձում է նրանց՝ ասելով. «Դուք ապացույցներ ունե՞ք:
Փեթակչյանը հաստատում է, որ իրենք աշխատողների անձնագրերը վերցնում են, բայց միայն՝ կացության կարգավիճակի թղթերը պատրաստելու համար։ «Հետո վերադարձնում ենք անձնագիրը»,- ասում է նա՝ հավելելով, որ մեր զրուցակից աշխատողների համար ոչ մի փաստաթուղթ չի պատրաստել, հետեւաբար նրանց անձնագրերը չեն վերցրել։
Մենք չենք կարող ասել, թե ով է իրավացի. ամեն դեպքում, մեզ հանդիպած հնդիկ միգրանտներից ոմանք առանց անձնագրի են։
«Չերրի» հյուրանոցից դուրս գալուց մի քանի րոպե անց Փեթակչյանից հաղորդագրություն ենք ստանում. «էս տղաներին դուրս եմ հանում։ Էնպես որ, կարող եք իրենց կանչել ու մի քիչ դրամա սարքել»: Հետո տեղեկանում ենք, որ Փեթակչյանը հյուրանոցից հանել է այն աշխատողներին, ովքեր մեր ներկայությամբ բողոքում էին չվճարված աշխատավարձի և անձնագրերի համար։
Փեթակչյանի և Սաինելաբուդինի համար «Ֆայնդ Յոր Պրոգրես» ՍՊԸ-ն առայժմ հաջողակ բիզնես է։ Մի քանի ամիս առաջ նրանք երկրորդ հանրակացարանն են բացել Երևանի Էրեբունի թաղամասում։
Փեթակչյանը պնդում է, որ իրենք աշխատում են Հայաստանի խոշորագույն ընկերությունների՝ հյուրանոցների, ռեստորանների, բենզալցակայանների հետ։ Այդ ընկերություններից մեկն էլ Yandex-ն է, որտեղ Կումարը աշխատում էր որպես առաքիչ:
Մենք փորձեցինք այս ընկերությունից պարզել, թե ի՞նչ պայմաններով է աշխատանքի ընդունում, արդյոք ստուգո՞ւմ են աշխատողների իրավական կարգավիճակը։
Ահա Yandex-ի մամլո ծառայության մեկնաբանությունը.«Yandex Delivery-ն տեղեկատվական ծառայություն է, որն օգնում է Yandex Go հավելվածի օգտատերերին գտնել առաքման պատվերների համար կատարողների, իսկ գործընկերներին՝ ընդունել այդ պատվերները կատարման համար: Առաքման ծառայությունները մատուցվում են ծառայության գործընկերների կողմից, որոնք պարտավոր են ծառայություններ մատուցելիս պահպանել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության բոլոր պահանջները: Առաքիչները Yandex-ի աշխատակիցներ չեն, ընկերությունը նրանց հետ առևտրային կամ աշխատանքային հարաբերություններ չունի»:
«Միգրացիան Հայաստանում ստվերային աշխատաշուկա է ստեղծել։ Գործատուները ցանկանում են նման էժան աշխատուժ»,- ասում է միգրացիայի փորձագետ Ս. Իրուդայա Ռաջանը՝ հավելելով, որ համատեղ քաղաքական ջանքեր են անհրաժեշտ աշխատանքային միգրանտների վիճակը բարելավելու համար: «Մենք պետք է վերանայենք միգրացիոն քաղաքականությունը Հնդկաստանում և Հայաստանում։ Դուք պետք է պաշտպանեք նրանց՝ անկախ նրանից, որ նրանք հնդկական անձնագրեր ունեն»,- եզրափակում է նա:
Երբ մեր առաջին հանդիպումից մեկ ամիս անց խոսեցինք Կումարի հետ, նա գործազուրկ էր։ Գործարանի մենեջերը, որտեղ նա աշխատում էր, ասաց, որ Կումարին ազատել են աշխատանքից առողջական խնդիրների պատճառով։ Այժմ Կումարը ցանկանում է վերադառնալ Հնդկաստան, բայց ինքնաթիռի տոմսի փող չունի։ Բացի դրանից, նրան գումար է անհրաժեշտ պարտքերը մարելու համար, որ վերցրել էր Հայաստան գալու համար։

Indian Migrants: The Armenian Dream
Indian migrant workers are coming to Armenia in increasing numbers. They pay large sums to agents and have high hopes for their future. But difficult conditions await them. Those profitting aren't the migrant workers but others.
When Ishan Kumar came to Armenia from southern India in early 2023, he thought he was coming for a better life.
Ishan Kumar is not his real name. Hetq changed it to protect his identity. A friend living abroad introduced him to the idea of moving․ “He said I’d earn a lot of money there, about 1000 dollars per month. He said it's a European country,” Kumar recalls.
His friend organized the trip through an Indian agent in Armenia. Kumar says he paid 650,000 Armenian drams, (US$1,610) for an e-visa, the flight and securing a Yandex delivery driver job. There was no agreement other than a Whatsapp chat, but Kumar decided to make the move.
His new home was the Cherry Hotel on Leningradyan Street, a busy road some thirty minutes from downtown Yerevan. It’s a two-story building with a small parking lot out front where scooters are lined up. Stepping inside, one sees Indian men with tired faces sitting on the couch next to the entrance. The receptionist says the hotel is fully booked and the restaurant closed. The rooms for Indian workers are downstairs, Kumar tells us. He slept there for the next six months.
Kumar soon started working for Yandex delivery. Job conditions differed from his expectations.
“They said to me for one order we will receive 1,900 drams at peak times and 1,400 drams at other times of the day. But when I came here, I realized that it is all a scam. That they are giving us 1,300 and 900 drams only.” Text messages Kumar shows us from before and after he arrived in Armenia indicate his salary. But Kumar says he worked hard, from morning until midnight. In the end, his first salary was close to what he had expected: 384,000 drams ($950)
However, Kumar claims he could only save a small part of the money he earned. He had to pay 100,000 drams monthly for food and a bed in a room shared with ten people. He paid another 150,000 for a scooter rental. Allegedly, he wasn’t informed about these costs before he left for Armenia. “After I paid all that, I had only 50,000 drams to send to my home.”
Indians are the second largest group of migrants in Armenia after Russian citizens. According to Armenia’s Minister of Economy, 20,000 to 30,000 Indians currently live in the country. 2,600 of them are students. Indians have been coming to Armenia to get higher education since Soviet times.
In 2017, the Armenian government decided to change the law to make it easier for Indian citizens to get an entry visa. Since then, the number of Indians living and working in Armenia has increased. Last year, 3,200 Indians were granted a work visa, compared to 530 the year before and 55 in 2021. The head of Armenia’s Migration and Citizenship Service recently announced that more Indians are now working than studying in Armenia.
During our investigation, we repeatedly heard similar stories. Workers tell us they were promised a high salary, which convinced them to pay large sums to agents to move to Armenia. Some said they spent even more money than Kumar - 1 million drams or even 1.5 million. Some claim they weren't provided with any work or didn't receive the salary they were promised. They also had to pay tremendous sums for bunk beds in crowded rooms.
Most workers we spoke to originate from the same region in India: Kerala. People from Kerala started migrating in large numbers in the 1970s, says S. Irudaya Rajan, Chair of the International Institute of Migration and Development in Kerala. “The main factors then were poverty and unemployment,” he says. Today, they are mostly “aspirational migrants” from the middle class who strive for a higher standard of living elsewhere. Armenia is not their number one destination, but rather Gulf states like Qatar or Saudi Arabia.
Rajan says job placement agencies abound in Kerala. Their advertisements are everywhere, on planes, in buses and train stations. “Migration is hope. The recruitment agencies are selling people dreams.” According to Rajan, fraud is a problem in this industry. “Definitely, I know hundreds of cases where people were being cheated.” He tells us that in many host countries, migrants are abused and endure bad living conditions. “It's a new form of slavery. Often, after migration, their life is much worse than before.”
Kumar‘s agent once was such an “aspiration migrant”. Raihan Sainelabudeen grew up in Kerala too, where his father owns a jewelry store. Sainelabudeen came to Armenia to study medicine. In 2021, he registered his first company, Edutop International. His business partner was another Indian migrant, Abin S., who also worked as an agent. He’s now awaiting trial in an Armenian jail. He’s accused of murder – a dead body was found next to a gas station, less than fifteen minutes away from Cherry Hotel. His defense attorney confirms that the murder victim was an Indian worker. “The defendant does not accept the accusation.” The investigation is ongoing.
Sainelabudeen has rented Cherry Hotel since December 2021. The registered owners are Armen Ghalachyan and Armen Gyurjyan. However, we later learnt from the agents that the real owner is a former Armenian politician, Vahan Karapetyan, famously known as ‘Cherry Vahan’. He was a Prosperous Armenia party MP.
Sainelabudeen’s current business partner is Anna Petakchyan, who operated a similar set-up in Russia. Find Your Progress LLC is registered under Petakchyan’s name at the Cherry Hotel address as a travel operator. They operate an additional office in Kollam, Kerala. The company’s ads claim they provide “amazing salary and benefits” and a highly attractive “compensation package” that “ensures that employees are rewarded for their hard work and dedication”.
Kumar’s experience was different. It was snowing at the time in Yerevan, he tells us, and he had an accident riding his scooter. This made him decide to change jobs. That's when his situation got worse, Kumar recalls. For several months he was jobless. He couldn't afford the rent in Cherry, so he had to go into debt with his agents. He later got several jobs, but they were short-term. He had to pay his agents a commission for these jobs, and they withheld his wages. “They didn't give me that money until now. They tell me I must pay them money for rent and food.” He wanted to leave Cherry, but being in a foreign country, it was hard for him to navigate his new surroundings. “I didn't know where to go. That is why all of us are staying there like this.”
Some of his companions eventually found work on their own and Kumar wanted to join them. But he says there was another problem. He claims his agents had taken his passport and that he had to lie to them to get it back. “I said I want to go to India, I want to get a ticket, give me the passport.” He‘s convinced if he had told them the truth, they would have kept it. “I just escaped from there. I didn't tell anything to anyone.”
Several men who stayed at Cherry told us their passports were taken. We also received a police report in which several Indians accuse Sainelabudeen and Petakchyan of taking their passports, one man claims he was beaten. One worker told us he complained to the Indian embassy in Yerevan. We contacted the embassy. In December 2023, we met with Consul Aditya Pandey for a background story talk. However, the embassy didn't answer our request for an official statement until publication.
We were told several times that Sainelabudeen allegedly uses violence and were forwarded a group chat in which an Indian man shared a picture of his bruises. According to his police statement, Sainelabudeen ordered several men to hit him. They threw him on the floor, kicked him in the stomach, and punched him in the head. Then, they used a razor to shave his head and beard. We asked Petakchyan about the cases. She denied the accusations. The investigations are ongoing.
Lawyer Ara Ghazaryan has dealt with migration cases for many years. Withholding passports is one of the initial indicators of trafficking, he says. “By holding the passport, they control the movement and the life of the migrant.” Generally, only government agencies are allowed to hold on to a person’s passport. „The passport is a property.”
According to Article 188 of the Armenian Law on “Human Trafficking or Exploitation”, trafficking is defined as the recruitment, transportation, transfer, hiding or receiving of people for the purpose of exploitation. A person is placed or kept in this exploitative position by using or threatening to use violence or other forms of coercion.
The crucial point is the motivation behind the recruitment of the workers, Ghazaryan says: “If the purpose is not to give a normal and safe employment environment, but to exploit, then it's already a crime”. Employing a migrant who doesn't have immigration status, or a work permit, is a crime, he says. The same goes for violating labor rights that are the same for all. Migrant workers, Ghazaryan notes, shouldn't be paid in cash. They should have a valid employment contract and place of work, normal working hours, annual leave, sick leave, weekends off. And of course, no ill treatment or threats. “Are there indicators of fraud, trafficking, or exploitation concerning these cases? I would say, yes.”
The Armenian Ministry of Labor and Social Affairs tells Hetq they dealt with fourteen cases of Indian labor migrants as possible trafficking victims in 2023. To date, none of them have been acknowledged as trafficking, but there were violations of labor relations and fraud. In some cases, passports were taken by employers, but not by force, states the ministry. They were given to the employer for processing work permit papers.
Obtaining a permit to stay and work in Armenia legally can take some time. To enter Armenia, Indian citizens must obtain an entry visa online. It can be issued for a maximum period of 120 days with the possibility of an extension for another sixty. If an Indian citizen has entered Armenia to study, one applies to obtain residency status. If one wants to work, they must ask the employer to submit an electronic application during the legal time limit, to obtain work permit and residency status at the same time. The yearly fee is 105,000 drams. A one-month deadline is set for the processing of applications, but we’ve been told it currently takes up to four months.
However, Ghazaryan says providing the original passport document isn’t needed during this process. A simple copy is sufficient.
Half-way into our investigation, we received a message from Anna Petakchyan. We planned to contact her before publishing our findings, but apparently one of the workers had already informed her about our investigation. “My lawyer is filing a complaint against you”, she writes, “Wait and see.”
We spoke to Petakchyan the next day for over an hour. She agreed to meet us at Cherry for an interview.
Petakchyan and Sainelabudeen showed us around the hotel. All workers pay them $1,500 in advance, they tell us, which covers plane ticket, job placement and the first month of food and lodging. Apparently, some of the conditions have changed since Kumar arrived. Petakchyan confirmed that at the time, food and rent were not free, adding that workers were informed about this before their arrival. In addition, all workers sign contracts now, Petakchyan said. She shows us a binder full of documents, each page tucked into a transparent cover. The contract we read, however, lacks the amount of wages and the agent’s signature.
Petakchyan says the companies they work with don't want to register Indian citizens. That's why they hire the workers through their own firm which then provides services to others. According to Petakchyan, that is the reason why salaries are not transferred directly to the workers. “We pay them exactly the salary they are receiving”, she insists, “A lot of agents take ten, fifteen percent of their salaries.”
As we descend the staircase to the basement, we feel the atmosphere changing. The air is stifling, moist. We reach a long corridor with rooms on either side. Petakchyan says forty workers live there. “I don't say it's perfect, but it's the minimal that Indian people need.”
Suddenly three workers join our conversation. They say they didn't receive their full wages. Petakchyan replies she wasn't able to come to Cherry due to personal issues. Sainelabudeen adds: “There are a hundred people here. Everybody who is working is getting the salary.” Petakchyan calls another worker to give an interview. “People come here not having a job, a place to live, food to eat. Here, come, tell us about your experience.”
The worker says he initially paid more than 700,000 drams, but that after arriving in Armenia his agent left him.
“For one and a half months I didn't have work. Nothing. Everyday eating lavash, drinking some water.” He says the rent was 45,000 drams, so he was desperate to find a job. “But for every job we have to pay a commission. If we pay the money to them, they will give us work for one month. After two, three weeks they kick us out and say you are not doing well. And again, they put another one. It’s like a cycle.” The worker tells us he eventually saw an open position for a receptionist at Cherry hotel. He applied and got the job.
The three workers who complained about their salary tell us they paid 1.4 million drams each to come to Armenia. A part of that money went to another agent in India who was involved in their recruitment process apart from Petakchyan and Sainelabudeen. Petakchyan says her business has a “very complicated structure”. To recruit one worker, sometimes three or four agents are involved, and each one earns a commission. Petakchyan insists that Find Your Progress LLC received only half of the money those workers paid.
More men join in as an argument unfolds between workers and agents. Several men claim Sainelabudeen and Petakchyan are holding on to their passports. Sainelabudeen disputes this. “You have some proof?”, he asks. Petakchyan confirms they take workers‘ passports to file residency applications. “After, we return the passport,” she says, adding that she didn't process any documents for the workers we are speaking to. “We didn't take their passports.”
We can’t say who’s telling the truth. In any case, it is clear some of the workers are without passports. A few minutes after leaving Cherry Hotel, we receive a message from Petakchyan: “Right now, I'm kicking out those boys.”
For Petakchyan and Sainelabudeen, Find Your Progress LLC seems to be a successful venture for now. Some months ago, they opened a second hostel in Yerevan’s southern Erebuni district. Petakchyan claims they are working with some of the biggest companies in Armenia - hotels, restaurants, gas stations. Then there’s Yandex, where Kumar worked.
We wanted to know what Yandex had to say about the working conditions of Indians like Kumar. We asked whether they check the workers’ legal status. Yandex’s press service responded:
“Delivery services are provided by service partners who are obliged to comply with all requirements of the legislation of the Republic of Armenia when providing services. The couriers are not employees of Yandex, the company has no commercial or working relationship with them.”
Migration has created a shadow labor market in Armenia, migration expert S. Irudaya Rajan tells us. “Employers want this kind of cheap labor,” he says, adding joint political effort is needed to improve the situation of migrant workers. “We have to look at the migration policies in India and in Armenia. You have to protect them even though they are holding Indian passports.”
When we talked to Kumar one month after our first meeting, he was unemployed. The manager of the factory where he worked told us Kumar had to leave because health problems impacted his performance. Kumar said he had to ask his family in India for money. He hopes he can soon start working as a Yandex taxi driver.
Kumar would like to go back to India, but it's not an option for him now. He needs money for the plane ticket. But most importantly, he had to borrow a large sum to come to Armenia in the first place and must pay it back.