Երազանքի հետևից. հնդիկ միգրանտները Հայաստանում
Հայաստան տեղափոխվելու միտքն ընկերն էր տվել։ «Նա ասաց, որ այնտեղ շատ փող կաշխատեմ՝ ամսական մոտ հազար դոլար: Ասաց՝ եվրոպական երկիր է»,- հիշում է Կումարը: Նրա ընկերը ճամփորդությունը կազմակերպել է Հայաստանում ապրող հնդիկ գործակալի միջոցով: Կումարն ասում է, որ վճարել է 650,000 դրամ (1,610 դոլար) էլեկտրոնային վիզայի, թռիչքի և Yandex-ում վարորդ-առաքիչի աշխատանքի համար: Ոչ մի գրավոր պայմանավորվածություն չկար, բացի WhatsApp-ով զրույցը: Կումարը եկավ Հայաստան։
Նրա նոր տունը Երևանի Լենինգրադյան փողոցում գտնվող «Չերրի» հյուրանոցն էր: Այն երկհարկանի քարե շենք է, որի առջևի հատվածում շարված են սկուտերները:
Մենք այցելեցինք հյուրանոց, ներկայացանք իբրեւ զբոսաշրջիկներ: Ընդունարանի բազմոցին հոգնած դեմքերով հնդիկներ էին նստած։ Աշխատակիցն ասաց, որ հյուրանոցում ազատ տեղ չկա, իսկ ռեստորանը փակ է:
Կումարը վեց ամիս ապրել է «Չերիի» հյուրանոցում: Գալուց որոշ ժամանակ անց նա սկսել է աշխատել Yandex առաքման ծառայությունում, բայց աշխատանքային պայմանները տարբերվում էին նրա սպասելիքներից։
«Ինձ ասել էին, որ մեկ պատվերի համար պիկ ժամերին կստանանք 1900 դրամ, իսկ մյուս ժամերին՝ 1400 դրամ։ Բայց երբ եկա այստեղ, հասկացա, որ խաբել են։ Մեզ տալիս էին 1300, 900 դրամ»։ Կումարը մեզ ցույց է տալիս Հայաստան ժամանելուց առաջ և հետո ստացած տեքստային հաղորդագրությունները, որտեղ նշվում է նրա փոփոխված աշխատավարձը։ Բայց Կումարը շատ էր աշխատում՝ առավոտից մինչև կեսգիշեր։ Ի վերջո, նրա առաջին աշխատավարձը մոտեցավ իր սպասածին՝ 384,000 դրամ (950 դոլար)։ Սակայն նա ասում է, որ կարողացել է խնայել իր վաստակած գումարի միայն մի փոքր մասը: Կումարը պետք է գործակալներին վճարեր ամսական 100.000 դրամ սննդի և մահճակալի համար: Նա տասը հոգու հետ ապրում էր մի սենյակում: Եվս 150 000 պետք է վճարեր սկուտերի վարձակալության համար։ Այս ծախսերի մասին, ըստ Կումարի, չեն ասել Հայասատան գալուց առաջ։ «Այդ ամենը վճարելուց հետո ընդամենը 50 հազար դրամ էր մնում տուն ուղարկելու համար»,- պատմում է Կումարը։
Օտարերկրացիների թվով հնդիկները Հայաստանում երկրորդն են ռուսներից հետո։ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը 2023 թ. նոյեմբերին լրագրողների հետ հանդիպմանը հնդիկ միգրանտներին մասին հարցին ի պատասխան՝ ասաց, որ Հայաստանում ապրում է 20-30 հազար հնդիկ։
Հնդիկները բարձրագույն կրթություն ստանալու համար Հայաստան են գալիս դեռևս խորհրդային տարիներից. նրանք ընդունվում են հիմնականում բժշկական համալսարան։ Այսօր Հայաստանի տարբեր բուհերում սովորում է 2600 հնդիկ:
2017 թվականին Հայաստանի կառավարությունը Հնդկաստանի քաղաքացիների համար հեշտացրեց մուտքի վիզա ստանալը։ Դրանից հետո Հայաստանում ապրել և աշխատել ցանկացող հնդիկների հոսքը մեծացավ։ Ըստ Հայաստանի միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության՝ 2023-ին աշխատանքի թույլտվություն է տրվել 3200 հնդիկի, 2022-ին՝ 530-ի, իսկ 2021թ․-ին ընդամենը 55 հնդիկ է ստացել աշխատանքի թույլտվություն: Ծառայության ղեկավար Արմեն Ղազարյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում հնդիկներն այժմ կացության կարգավիճակ են ստանում ավելի շատ աշխատանքի, քան սովորելու հիմքով:
Մեր ուսումնասիրության ընթացքում հանդիպել ենք բազմաթիվ հնդիկ միգրանտների և լսել նմանատիպ պատմություններ։ Նրանք ասում են, որ իրենց բարձր աշխատավարձ են խոստացել, ինչն էլ դրդել է նրանց մեծ գումարներ վճարել գործակալներին Հայաստան տեղափոխվելու համար։ Ոմանց խոսքով՝ նույնիսկ ավելի շատ գումար են ծախսել, քան Կումարը՝ 1 կամ նույնիսկ 1,5 միլիոն դրամ։ Ոմանք պնդում են, որ իրենց չեն ապահովել խոստացված աշխատանքով կամ տվել են աշխատանք, բայց չեն վճարել խոստացած աշխատավարձը։ Միևնույն ժամանակ, նրանք ստիպված են մեծ գումարներ վճարել լեփ-լեցուն սենյակներում երկհարկանի մահճակալների համար։
Աշխատողների մեծ մասը, որոնց հետ մենք խոսել ենք, եկել է Հնդկաստանի Կերալա շրջանից: Կերալայի Միգրացիայի և զարգացման միջազգային ինստիտուտի նախագահ Ս. Իրուդայա Ռաջանի խոսքով՝ այստեղից մարդիկ սկսեցին զանգվածաբար արտագաղթել 1970-ականներին։ «Այն ժամանակ հիմնական գործոնները աղքատությունն ու գործազրկությունն էին»,- ասում է նա։ Այսօր նրանք հիմնականում միջին խավի «ձգտում ունեցող միգրանտներ» են, ովքեր արտագնա աշխատանքի են մեկնում իրենց կենսամակարդակը բարելավելու համար: Հայաստանը նրանց թիվ մեկ ուղղությունը չէ, հնդիկները հիմնականում մեկնում են Պարսից ծոցի երկրներ, ինչպիսիք են Կատարը կամ Սաուդյան Արաբիան:
Ռաջանն ասում է, որ աշխատանքի տեղավորման գործակալությունները շատ են Կերալայում: Նրանց գովազդներն ամենուր են՝ ինքնաթիռներում, ավտոբուսներում ու երկաթուղային կայարաններում։ «Միգրացիան հույս է. հավաքագրման գործակալությունները մարդկանց երազանքներ են վաճառում,- ասում է Ռաջանն ու հավելում, որ շատ ընդունող երկրներում միգրանտները բռնության են ենթարկվում և դիմանում վատ կենսապայմաններին։-Սա ստրկության նոր ձև է: Հաճախ գաղթից հետո նրանց կյանքը շատ ավելի վատ է լինում, քան նախկինում էր»։
Կումարի գործակալը՝ Ռաիհան Սաինելաբուդինը, ժամանակին նույնպես եղել է այդպիսի «ձգտում ունեցող միգրանտ»: Նա մեծացել է Կերալայում, որտեղ նրա հայրը ոսկերչական խանութ ունի: Սաինելաբուդինը Հայաստան է եկել բժշկություն սովորելու։ 2021 թվականին նա այստեղ գրանցել է իր առաջին ընկերությունը՝ «Էդութոփ ինտերնասիոնալ»-ը։ Նրա բիզնես գործընկերն էր մեկ այլ հնդիկ միգրանտ՝ Աբին Սինդհուն, որը նույնպես գործակալ էր աշխատում: Նա այժմ սպասում է դատավարությանը հայկական բանտում։ 2023թ.-ի հունիսի 19-ին «Չերրի» հյուրանոցից տասնհինգ րոպե հեռավորության վրա գտնվող բենզալցակայանի մոտ հայտնաբերվել էր Հնդկաստանի քաղաքացու դի: Աբին Սինդհուն մեղադրվում է սպանության մեջ. նրա պաշտպանը հաստատում է, որ սպանության զոհը հնդիկ աշխատող էր: Ամբաստանյալը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Նախաքննությունը շարունակվում է։
Սաինելաբուդինը վարձակալել է «Չերրի» հյուրանոցը 2021 թվականի դեկտեմբերից. հյուրանոցի գրանցված սեփականատերերն են Արմեն Ղալաչյանը և Արմեն Գյուրջյանը։ Սակայն ավելի ուշ վարձակալներից տեղեկանում ենք, որ իրական սեփականատերը նախկին քաղաքական գործիչ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վահան Կարապետյանն է, որը հայտնի է որպես «Չերրիի Վահան»։
Սաինելաբուդինի ներկայիս բիզնես գործընկերը Աննա Փեթակչյանն է, նա նմանատիպ կառույց է ղեկավարել Ռուսաստանում: «Ֆայնդ Յոր Պրոգրես» ՍՊԸ-ն գրանցված է Փեթակչյանի անունով «Չերրի» հյուրանոցի հասցեում՝ որպես տուրիստական օպերատոր: Ընկերությունը գրասենյակ ունի նաեւ Հնդկաստանի Կերալա նահանգում: Ընկերության գովազդներում արտագնա աշխատողներին խոստանում են «հրաշալի աշխատավարձ և պայմաններ» և «պարգևատրում քրտնաջան աշխատանքի և նվիրվածության համար»:
Կումարի փորձը տարբերվում է գովազդների նկարագրությունից. նա պատմում է, որ սկուտերով վթարի ենթարկվելուց հետո ստիպված էր թողնել առաքչի գործը և ուրիշ աշխատանք փնտրել։ Մի քանի ամիս նա գործազուրկ էր, չէր կարողանում վճարել «Չերրիում» կեցության վարձը, ուստի պարտք է մնացել գործակալներին: Հետագայում նա մի քանի աշխատանք է ստացել, բայց դրանք կարճաժամկետ էին։ Կումարը ստիպված էր իր գործակալներին վճարել նաև միջնորդավճար այս աշխատանքների համար: Նա ցանկանում էր հեռանալ «Չերրիից», բայց, գտնվելով օտար երկրում, նրա համար դժվար էր կողմնորոշվել նոր միջավայրում։
Նրա ընկերներից ոմանք, ի վերջո, ինքնուրույն աշխատանք են գտել, և Կումարը ցանկանում էր միանալ նրանց: Բայց այլ խնդիր կար. նրա խոսքով՝ գործակալները վերցրել էին իր անձնագիրը: Նա ստիպված էր ստել նրանց՝ անձնագիրը հետ ստանալու համար։ «Ես ասացի, որ ուզում եմ գնալ Հնդկաստան, ուզում եմ տոմս վերցնել, որ անձնագիրս վերադարձնեն։Ես ուղղակի փախա այնտեղից։ Ես ոչ մեկին ոչինչ չեմ ասել»,-պատմում է Կումարը։
Մի քանի հնդիկ տղամարդ, ովքեր մնացել էին «Չերրիում», ասացին, որ իրենց անձնագրերը նույնպես վերցրել են: Մեր ձեռքի տակ է ոստիկանություն ներկայացված մի հաղորդում, որտեղ մի քանի հնդիկ Սաինելաբուդինին և Փեթակչյանին մեղադրում է անձնագրերը վերցնելու մեջ։ Նրանցից մեկին, ըստ հաղորդման, ծեծել են։ Միգրանտներից մեկն ասաց, որ բողոքել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատանը։ Մենք կապ հաստատեցինք դեսպանատան հետ։ Հյուպատոս Ադիտյա Պանդեյը ոչ հրապարակային զրույցի ընթացքում ասաց, որ մեր հարցերը գրավոր ուղարկենք դեսպանին։ Սակայն դեսպանատունը մինչ օրս չի պատասխանել 2023թ.-ի դեկտեմբերին ուղարկված գրավոր հարցմանը:
Մեզ հանդիպած մի քանի հնդիկներ պատմեցին նաև այլ դեպքեր, թե ինչպես է Սաինելաբուդինը բռնություն գործադրել, ուղարկեցին խմբակային զրույցի էկրանապատկեր, որտեղ մի հնդիկ տարածել է իր մարմնի կապտուկների լուսանկարը: Ըստ ոստիկանությունում նրա տված հայտարարության՝ Սաինելաբուդինը մի քանի այլ հնդիկների հետ ծեծել է իրեն՝ գցել են հատակին, ոտքերով հարվածել որովայնին, բռունցքով հարվածել գլխին։ Հետո ածելիով սափրել են գլուխն ու մորուքը։ Այս գործով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Փեթակչյանից հետաքրքրվեցինք այս դեպքերով. նա հերքեց մեղադրանքները։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի՝ մարդու թրաֆիքինգի կամ շահագործման վերաբերյալ 188-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Մարդու թրաֆիքինգը շահագործման նպատակով մարդկանց հավաքագրելը, տեղափոխելը, փոխանցելը, թաքցնելը կամ ստանալն է, ինչպես նաև՝ մարդուն շահագործելը կամ շահագործման վիճակի մեջ դնելը, պահելը՝ բռնություն գործադրելով կամ դրա սպառնալիքով։
«Կարևոր կետը աշխատողների հավաքագրման դրդապատճառն է,- ասում է փաստաբան Արա Ղազարյանը:- Եթե նպատակը ոչ թե նորմալ և անվտանգ աշխատանքային միջավայր ստեղծելն է, այլ շահագործելը, ապա դա արդեն հանցագործություն է»: Միգրանտին աշխատանքի ընդունելը, ով չունի ներգաղթի կարգավիճակ կամ աշխատանքի թույլտվություն, նույնպես հանցագործություն է։ Նույնը վերաբերում է աշխատանքային իրավունքների ոտնահարմանը, որոնք նույնն են բոլորի համար։ «Աշխատանքային միգրանտներին,- նշում է Ղազարյանը,- չպետք է կանխիկ վճարեն, նրանք պետք է ունենան գործող աշխատանքային պայմանագիր, նորմալ աշխատանքային ժամեր, ամենամյա արձակուրդ, հիվանդության արձակուրդ, հանգստյան օրեր: Այս դեպքերի հետ կապված խարդախության, թրաֆիքինգի կամ շահագործման ցուցիչներ կա՞ն։ Ես կասեի՝ այո»։
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Մարդկանց թրաֆիքինգի և կանանց հիմնահարցերի բաժնի պետ Սոֆի Բոստանչյանն ասում է, որ Մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման զոհերի նույնացման հանձնաժողովը 2023 թվականին քննարկել է հնդիկ աշխատանքային միգրանտների թրաֆիքինգի հնարավոր զոհերի 14 դեպք: «Նրանցից ոչ մեկը չի ճանաչվել որպես թրաֆիքինգի զոհ․ եղել են աշխատանքային հարաբերությունների խախտումներ և խարդախություն: Որոշ դեպքերում անձնագրերը վերցվել են գործատուների կողմից, բայց, իրենց ունեցած տեղեկություններով, ոչ ստիպողաբար»,- նշում է Բոստանչյանը։ Ըստ Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ զոհերի նույնացման հանձնաժողովի ունեցած տվյալների՝ անձնագրերը տրվել են գործատուին՝ աշխատանքի թույլտվության փաստաթղթերը պատրաստելու համար։ Այս դեպքերով քննությունը շարունակվում է։
Հայաստան մուտք գործելու համար Հնդկաստանի քաղաքացիները պետք է ստանան առցանց մուտքի վիզա ռավելագույնը 120 օր ժամկետով՝ ևս 60-օրով երկարաձգելու հնարավորությամբ։ Եթե Հնդկաստանի քաղաքացին Հայաստան է եկել աշխատելու նպատակով, նրա գործատուն օրինական ժամկետում պետք է էլեկտրոնային դիմում ներկայացնի աշխատանքի թույլտվություն և կացության կարգավիճակ ստանալու համար։ Տարեկան վճարը 105000 դրամ է։ Հայտերի դիտարկման համար սահմանված է մեկամսյա ժամկետ:
Փաստաբան Արա Ղազարյանն ասում է, որ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ չէ անձնագրի բնօրինակը տրամադրել։ Պարզ պատճենը բավական է: Գործակալների կողմից անձնագրերը պահելը թրաֆիքինգի սկզբնական ցուցանիշներից մեկն է։ «Անձնագիրը պահելով՝ վերահսկում են միգրանտի տեղաշարժն ու կյանքը»,- ասում է նա։
Մեր ուսումնասիրության ընթացքում հաղորդագրություն ստացանք Աննա Փեթակչյանից։ Մենք նախատեսում էինք կապ հաստատել նրա հետ, բայց, ըստ երևույթին, «Չերրի» հյուրանոցում ապրող աշխատանքային միգրանտներից մեկն արդեն տեղեկացրել էր, որ հետաքրքրվում ենք հնդիկ միգրանտներով:
«Իմ իրավաբանը ձեր դեմ բողոք է կազմում, սպասեք խաբարի»,- գրել էր նա։
Հաջորդ օրը մեկ ժամից ավելի հեռախոսազրույց ենք ունենում Աննայի հետ։ Նա համաձայնում է հարցազրույց տալ մեզ «Չերրի» հյուրանոցում։
Փեթակչյանը և Սաինելաբուդինը ողջունում են մեզ և ծանոթացնում հյուրանոցին, գործակալության պայմաններին: Ըստ նրանց՝ բոլոր աշխատողները նախապես վճարում են 1500 դոլար, որի մեջ ներառված է ինքնաթիռի տոմսը, աշխատանքի տեղավորումը, մեկ ամիս կացարանում մնալը և սնունդը: Ըստ երևույթին, որոշ պայմաններ փոխվել են Կումարի ժամանելուց հետո: Փեթակչյանը հաստատում է, որ այն ժամանակ սնունդն ու վարձն անվճար չեն եղել՝ հավելելով, որ այս մասին աշխատողներին տեղյակ են պահել մինչ ժամանելը։ Բացի այդ, բոլոր աշխատողների հետ հիմա պայմանագրեր են կնքում։ Նա մեզ ցույց է տալիս փաստաթղթերով լի մի տրցակ՝ պայմանագրեր են: Դրանցից մեկը կարդում ենք ու տեսնում, որբացակայում են աշխատավարձի չափն ու գործակալի ստորագրությունը։
Երբ աստիճաններով իջնում ենք հյուրանոցի ներքնահարկ, զգում ենք, թե ինչպես է փոխվում մթնոլորտը: Մենք հասնում ենք երկար միջանցքին, որի երկու կողմերում սենյակներ են: Փեթակչյանն ասում է, որ այստեղ՝ ներքնահարկում, 40 աշխատող է ապրում։ «Ես չեմ ասում, որ դա կատարյալ է, բայց դա նվազագույնն է, որն անհրաժեշտ է հնդիկներին»:
Մեր խոսակցությանը միանում են երեք հնդիկ աշխատողներ։ Նրանք ասում են՝ աշխատավարձ չեն ստացել։ Փեթակչյանը պատասխանում է, որ անձնական խնդիրների պատճառով չի կարողացել գալ «Չերրի», դրա համար էլ չի վճարել։
Սաինելաբուդինը հավելում է. «Այստեղ հարյուր մարդ կա։ Բոլոր աշխատողները աշխատավարձ ստանում են, ինչու հենց իրենք միայն խնդիր ունեն»։
Փեթակչյանն ասում է, որ մարդիկ գալիս են այստեղ՝ չունենալով աշխատանք, ապրելու տեղ, ուտելիք։ Նա կանչում է ընդունարանի աշխատակցին, որը եկել է ուրիշ գործակալի միջոցով, ուրիշ հյուրանոցից, բայց հետո տեղափոխվել է «Չերրի», աշխատանքի է անցել ընդունարանում։
Աշխատակիցն ասում է, որ Հայաստան գալու համար վճարել է ավելի քան 700.000 դրամ, սակայն ժամանելուց հետո գործակալը լքել է իրեն։
«Մեկուկես ամիս աշխատանք չունեի։ Ամեն օր միայն լավաշ էի ուտում ու ջուր խմում»,- իր վիճակը նկարագրում է նա։ Բնակվարձը 45000 դրամ էր, ուստի աշխատանք էր փնտրում։ «Բացի այդ, յուրաքանչյուր աշխատանքի համար մենք պետք է միջնորդավճար վճարեինք, իսկ երկու, երեք շաբաթ աշխատելուց հետո մեզ դուրս էին հանում ու ասում՝ լավ չեք աշխատում»,- պատմում է հնդիկ միգրանտը։ Ի վերջո, «Չերրի» հյուրանոցում բաց հաստիքի հայտարարություն է տեսել, դիմել է և անցել աշխատանքի։
Աշխատավարձից բողոքող երեք աշխատողները մեզ ասում են, որ Հայաստան գալու համար վճարել են մոտ 1,4 միլիոն դրամ։ Այդ գումարի մի մասը ստացել է Հնդկաստանում գտնվող մեկ այլ գործակալ: Փեթակչյանն ասում է, որ իրենց բիզնեսը «շատ բարդ կառուցվածք ունի»: Մեկ աշխատողի մեջտեղում երբեմն 3-4 գործակալ կա, և յուրաքանչյուրը միջնորդավճար է ստանում:
Փեթակչյանը պնդում է, որ «Ֆայնդ Յոր Պրոգրես» ՍՊԸ-ն ստացել է այդ աշխատողների վճարած գումարի միայն կեսը։
Մեր զրույցին հյուրանոցում ապրող այլ հնդիկներ են միանում: Մի քանիսը պնդում են, որ Սաինելաբուդինն ու Փեթակչյանը վերցրել են իրենց անձնագրերը: Սաինելաբուդինը հակադարձում է նրանց՝ ասելով. «Դուք ապացույցներ ունե՞ք:
Փեթակչյանը հաստատում է, որ իրենք աշխատողների անձնագրերը վերցնում են, բայց միայն՝ կացության կարգավիճակի թղթերը պատրաստելու համար։ «Հետո վերադարձնում ենք անձնագիրը»,- ասում է նա՝ հավելելով, որ մեր զրուցակից աշխատողների համար ոչ մի փաստաթուղթ չի պատրաստել, հետեւաբար նրանց անձնագրերը չեն վերցրել։
Մենք չենք կարող ասել, թե ով է իրավացի. ամեն դեպքում, մեզ հանդիպած հնդիկ միգրանտներից ոմանք առանց անձնագրի են։
«Չերրի» հյուրանոցից դուրս գալուց մի քանի րոպե անց Փեթակչյանից հաղորդագրություն ենք ստանում. «էս տղաներին դուրս եմ հանում։ Էնպես որ, կարող եք իրենց կանչել ու մի քիչ դրամա սարքել»: Հետո տեղեկանում ենք, որ Փեթակչյանը հյուրանոցից հանել է այն աշխատողներին, ովքեր մեր ներկայությամբ բողոքում էին չվճարված աշխատավարձի և անձնագրերի համար։
Փեթակչյանի և Սաինելաբուդինի համար «Ֆայնդ Յոր Պրոգրես» ՍՊԸ-ն առայժմ հաջողակ բիզնես է։ Մի քանի ամիս առաջ նրանք երկրորդ հանրակացարանն են բացել Երևանի Էրեբունի թաղամասում։
Փեթակչյանը պնդում է, որ իրենք աշխատում են Հայաստանի խոշորագույն ընկերությունների՝ հյուրանոցների, ռեստորանների, բենզալցակայանների հետ։ Այդ ընկերություններից մեկն էլ Yandex-ն է, որտեղ Կումարը աշխատում էր որպես առաքիչ:
Մենք փորձեցինք այս ընկերությունից պարզել, թե ի՞նչ պայմաններով է աշխատանքի ընդունում, արդյոք ստուգո՞ւմ են աշխատողների իրավական կարգավիճակը։
Ահա Yandex-ի մամլո ծառայության մեկնաբանությունը.«Yandex Delivery-ն տեղեկատվական ծառայություն է, որն օգնում է Yandex Go հավելվածի օգտատերերին գտնել առաքման պատվերների համար կատարողների, իսկ գործընկերներին՝ ընդունել այդ պատվերները կատարման համար: Առաքման ծառայությունները մատուցվում են ծառայության գործընկերների կողմից, որոնք պարտավոր են ծառայություններ մատուցելիս պահպանել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության բոլոր պահանջները: Առաքիչները Yandex-ի աշխատակիցներ չեն, ընկերությունը նրանց հետ առևտրային կամ աշխատանքային հարաբերություններ չունի»:
«Միգրացիան Հայաստանում ստվերային աշխատաշուկա է ստեղծել։ Գործատուները ցանկանում են նման էժան աշխատուժ»,- ասում է միգրացիայի փորձագետ Ս. Իրուդայա Ռաջանը՝ հավելելով, որ համատեղ քաղաքական ջանքեր են անհրաժեշտ աշխատանքային միգրանտների վիճակը բարելավելու համար: «Մենք պետք է վերանայենք միգրացիոն քաղաքականությունը Հնդկաստանում և Հայաստանում։ Դուք պետք է պաշտպանեք նրանց՝ անկախ նրանից, որ նրանք հնդկական անձնագրեր ունեն»,- եզրափակում է նա:
Երբ մեր առաջին հանդիպումից մեկ ամիս անց խոսեցինք Կումարի հետ, նա գործազուրկ էր։ Գործարանի մենեջերը, որտեղ նա աշխատում էր, ասաց, որ Կումարին ազատել են աշխատանքից առողջական խնդիրների պատճառով։ Այժմ Կումարը ցանկանում է վերադառնալ Հնդկաստան, բայց ինքնաթիռի տոմսի փող չունի։ Բացի դրանից, նրան գումար է անհրաժեշտ պարտքերը մարելու համար, որ վերցրել էր Հայաստան գալու համար։

За мечтой: жизнь индийских мигрантов в Армении
В начале прошлого года Ишан Кумар (имя изменено) приехал из Индии в Армению в надежде на лучшую жизнь. Мысль отправиться в Армению подал его друг. “Он сказал, что здесь я смогу заработать много денег – около тысячи долларов в месяц, сказал, что это европейская страна”,- вспоминает Кумар. Его друг организовал поездку с помощью проживающего в Армении агента-индуса. За электронную визу, билет на самолет и устройство на работу водителем-доставщиком в компании Yandех Кумар заплатил 650.000 драмов (1.610 долларов). Никакой письменной договоренности, кроме беседы по WhatsApp, не было. Так Ишан Кумар приехал в Армению.
В Ереване он поселился в гостинице “Черри” на улице Ленинградян, куда мы и отправились. Гостиница представляла собой двухэтажное каменное здание с припаркованными перед входом скутерами. Зайдя в фойе, мы представились туристами. Там же с усталыми лицами сидели индусы. Администратор сообщил, что свободных мест в гостинице нет, а ресторан закрыт.
В этой гостинице Кумар жил шесть месяцев. Спустя некоторое время после приезда в Армению он начал работать в службе доставки Yandex, однако условия работы не совпали с его ожиданиями. “Мне сказали, что за один заказ в час-пик мы будем получать 1900 драмов, в остальные часы – 1400 драмов. Но, приехав сюда, я понял, что меня обманули. Нам давали 1300 и 900 драмов”. Кумар показал нам текстовые сообщения, полученные им до и после прибытия в Армению, в которых говорилось об изменении размера его зарплаты. Ему пришлось очень много работать – с утра до полуночи. Благодаря этому его зарплата достигла 384.000 драмов (950 долларов). Это примерно столько, сколько он ожидал получать. Однако, как отметил Кумар, ему удавалось откладывать лишь небольшую часть своего заработка. Ему нужно платить агентам 100.000 драмов в месяц за еду и ночлег. В комнате их было десять человек. Еще 150 тысяч нужно было платить за аренду скутера. Об этих расходах до приезда в Армению ему ничего не говорили. “После уплаты всех этих сумм оставалось всего 50 тысяч драмов, которые я отправлял домой”,- рассказывает Кумар. Индусы – вторые по численности иностранцы в Армении после русских. В ноябре 2023 года бывший министр экономики Ваан Керобян, отвечая на пресс-конференции на вопрос об индийских мигрантах, сказал, что в нашей стране их число достигает 20-30 тысяч.
Индусы еще в советские годы приезжали в Армении получать высшее образование. Сегодня в различных вузах нашей страны обучаются 2600 студентов из Индии.
В 2017 г. правительство Армении упросило порядок выдачи въездной визы для граждан Индии. После этого поток индусов, желающих жить и работать в Армении, увеличился. По данным Службы миграции и гражданства РА, в 2023 году разрешение на работу получили 3200 жителей Индии, в 2022-ом – 530, а в 2021-ом – всего 55. Руководитель Службы Армен Казарян отметил, что сейчас индусы получают вид на жительство в Армении в основном для работы, а не для учебы.
В ходе нашего исследования аналогичные истории рассказали нам многие индийские мигранты, с которыми мы встретились. Все они говорили, что им обещали высокую зарплату, что и заставило их заплатить агентам крупные суммы за приезд в Армению. Некоторые заплатили даже больше, чем Кумар, – миллион и даже полтора миллиона драмов. Часть из них жаловалась на то, что их не обеспечили обещанной работой, либо дали работу, но не платили за нее ту сумму, которую обещали. В то же время индусам приходится платить крупные суммы за спальное место на двухъярусных кроватях в переполненных комнатах.
Большинство мигрантов, с которыми мы беседовали, приехали из индийской провинции Керала. По словам председателя Международного института миграции и развития Кералы С.Ирудая Раджана, отсюда люди начали массово эмигрировать в 1970-х годах. “Тогда основными факторами были нищета и безработица”,- отметил Раджан. Сегодня мигранты в основном стремятся достичь уровня среднего класса, они отправляются на заработки для улучшения своего жизненного уровня. Ппо числу индийских мигрантов Армения не на первом месте. Индусы едут в основном в страны Персидского залива – Катар или Саудовскую Аравию.
По словам Раджана, в Керале много агентств по трудоустройству. Их рекламу можно видеть повсюду – в самолетах, автобусах, на железнодорожных станциях. Во многих принимающих странах мигранты подвергаются насилию, но они вынужденно мирятся с плохими жизненными условиями. Это новая форма рабства. Очень часто после миграции их жизнь становится хуже, чем до нее.
Агент Кумара Раихан Саинелабудин в свое время тоже был одним из таких мигрантов. В Керале, где он вырос, у его отца был ювелирный магазин. Саинелабудин приехал в Армению учииться на врача. В 2021 году он зарегистрировал здесь свою первую компанию – “Эдутоп Интернасьонал”. Его бизнес-партнером стал другой индийский мигрант Аби Синдху, который также работал агентом. Последний сейчас ждет суда в армянской тюрьме. 19 июня 2023 года рядом с бензозаправочной станцией, которая находится в 15 минутах ходьбы от гостиницы “Черри”, было обнаружено тело гражданина Индии. В убийстве обвиняется Абин Синдхун. Его адвокат подтвердил, что жертвой убийства стал работник-индус. Синдхун не признает обвинение. Предварительное следствие продолжается.
Саинелабудин арендует гостиницу “Черри” с декабря 2021 года. Ее зарегистрированными владельцами являются Армен Галачян и Армен Гюрджян. Позже они сообщили, что реальный собственник – бывший депутат парламента от партии “Процветающая Армения” Ваан Карапетян по кличке Черри Ваан.
Нынешний бизнес-партнер Саинелабудина – Анна Петакчян. Такая же гостиницы у нее была и в России. ООО “Файнд Йор Прогресс” зарегистрировано в качестве туроператора на имя Петакчян по адресу гостиницы “Черри”. Компания имеет офис также в индийской провинции Керала.
Реклама компании обещает мигрантам “высокую зарплату и прекрасные условия”, а также “вознаграждение за добросовестную работу”.
То, что рассказывает Кумар, не совпадает с содержанием рекламы. По его словам, после того, как его сбили, когда он ехал на скутере, ему пришлось оставить работу доставщика. Несколько месяцев Кумар не имел работы и не мог платить за проживание в гостинице, поэтому остался должен агентам. В дальнейшем ему несколько раз предложили работу, но не надолго. Кумар бльше не хочет жить в гостинице, но в чужой стране ему трудно принимать решения.
Вместе с тем некоторые из его друзей самостоятельно нашли работу и Кумар хотел присоединиться к ним. Однако была и другая проблема: агенты забрали у него паспорт. Чтобы получить документ, Кумару пришлось им наврать: “Я сказал, что хочу уехать в Индию, хочу купить билет, чтобы они вернули мне паспорт. Я просто сбежал оттуда”.
В нашем распоряжении находится представленное в полицию сообщение, в котором несколько индусов обвиняют Саинелабудина и Петакчян в удержании их паспортов. Одного из них, согласно сообщению, избили. Кто-то из мигрантов сказал, что пожаловался в посольство Индии в Армении.
Мы связались с посольством. Консул Адитья Пандей в непубличной беседе попросила отправить послу вопросы в письменной форме. Между тем посольство до сих пор не ответило на наш запрос, отправленный в декабре 2023 г.
Нам рассказали и о том, что Саинелабудин применяет насилие, прислали фото одного из индусов с синяками на теле. Согласно его заявлению в полицию, Саинелабудин приказал нескольким мужчинам избить его. Они бросили его на пол, били ногами в живот и по голове. Затем бритвой побрили ему голову и бороду. Мы спросили Петакчян об этих случаях, но она обвинения отвергла. Адвокат Ара Казарян уже много лет занимается миграционными делами. По его словам, изъятие паспортов является одним из первых признаков торговли людьми. Имея паспорт, можно контролировать передвижение и жизнь мигранта.
По ст.180 УК РА, траффикинг определяется как вербовка, перевозка, передача, сокрытие или получение людей с целью эксплуатации. Человека ставят или удерживают в таком эксплуататорском положении, используя или угрожая применить насилие или другие формы принуждения.
Решающее значение имеет мотивация найма рабочих. “Если целью является не создание нормальных и безопасных условий труда, а эксплуатация, то это уже преступление”,- говорит А.Казарян. По его словам, трудоустройство мигранта, не имеющего иммиграционного статуса или разрешения на работу, является преступлением. То же самое касается нарушения единых для всех трудовых прав.
Ара Казарян считает, что трудовым мигрантам не следует платить наличными. У них должен быть действующий трудовой договор и место работы, нормальный рабочий график, ежегодный отпуск, больничный, выходные дни. И, конечно же, никакого плохого обращения и угроз. “Есть ли в этих случаях признаки мошенничества, торговли людьми или эксплуатации? Я считаю, что есть”.
В Министерстве труда и социальных вопросов РА Hetq.am сообщили, что в 2023 году они рассмотрели четырнадцать дел индийских трудовых мигрантов как возможных жертв траффикинга. На сегодняшний день ни один из них не признан жертвой траффикинга, но указано, что имели место нарушения трудовых отношений и мошенничество. В некоторых случаях паспорта отбирали работодатели, однако не насильно – их передавали для оформления документов с целью получения разрешения на работу, отметили в министерстве. Расследование этих случаев продолжается.
Для приезда в Армению граждане Индии должны получить въездную онлайн-визу максимум на 120 дней с возможностью продления на 60 дней. Если гражданин Индии приехал в Армению с целью работы, то его работодатель должен в установленный законом срок представить электронное заявление о получении разрешения на работу и вида на жительство. Годовая плата составляет 105000 драмов. Срок рассмотрения заявок – один месяц.
По словам Ара Казаряна, для получения разрешения на работу достаточно предъявить копию паспорта. Изъятие агентами паспортов является одним из начальных показателей трафикинга. “Сохраняя у себя паспорт, они контролируют перемещение и жизнь мигранта”,- утверждает адвокат.
В процессе нашего исследования пришло сообщение от Анны Петакчян. Мы предусматривали связаться с ней, но, по всей видимости, один из проживавших в “Черри” работников сообщил ей, что мы интересуемся мигрантами из Индии.
“Мой юрист составляет на вас жалобу. Ждите новостей”,- написала Петакчян.
На следующий день у нас состоялся долгий телефонный разговор с Анной, в результате которого она согласилась дать нам интервью.
В “Черри”, куда мы прибыли, нас встретили Петакчян и Саинелабудин. Они показали нам гостиницу, ознакомили с условиями работы агентства. По их словам, все работники заранее платят 1500 долларов. В эту сумму входит стоимость билета на самолет, трудоустройство, первый месяц проживания и питания в гостинице. Судя по всему, после приезда Кумара некоторые условия изменились. Петакчян подтвердила, что в то время еда и аренда не были бесплатными, о чем работники были проинформированы еще до своего приезда. Кроме того, сейчас все они заключают договоры, сообщила Анна Петакчян. Она показала нам папку с документами, однако в договоре, который мы прочитали, размер заработной платы и подпись агента отсутствовали.
Спустившись по лестнице в подвальное помещение гостиницы, мы сразу же ощутили совсем другую атмосферу. Внизу был длинный коридор, по обе стороны которого располагались комнаты. Петакчян сообщила, что здесь проживают 40 работников. “Я не говорю, что условия прекрасные, но это тот минимум, который нужен индусам”,- добавила Анна.
К нашему разговору присоединились трое -индусов, которые сообщили, что не получили зарплату. Петакчян пояснила, что по личным причинам не смогла приехать в “Черри”, поэтому не выдала зарплату.
В свою очередь Саинелабудин добавил: “Здесь проживает сто человек. Все работники получают зарплату. Почему именно у них возникли проблемы?” По словам Анны Петакчян, люди приходят сюда, не имея работы, жилья, еды. Она позвала администратора, который приехал посредством другого агента, но потом устроился работать на ресепшн в “Черри”. Последний для приезда в Армению заплатил более 700 тысяч драмов, однако после приезда агент отказался сотрудничать с ним.
“Полтора месяца я был без работы. Каждый день ел лаваш и пил воду”,- рассказал администратор “Черри”. Аренда квартиры составляла 45 тысяч драмов, поэтому нужно было искать работу. “Кроме того, за любую работу мы должны платить комиссионные, однако через две-три недели работы нас выгоняют, говорят, плохо работаете”,- рассказал мигрант. В конце концов он увидел объявление о вакансии в “Черри”, обратился и начал работать.
Пожаловавшиеся на неуплату денег трое работников рассказали нам, что для приезда в Армению они заплатили около 1,4 млн драмов. Часть этой суммы получил находившийся в Индии другой агент. По словам Анны Петакчян, этот бизнес имеет очень сложную структуру, иногда на одного работника приходятся 3-4 агента, и каждый из них получает комиссионные.
Анна утверждала, что ООО “Файнд Йор Прогресс” получило лишь половину суммы, которую заплатили эти работники.
К нашей беседе присоединились жившие в гостинице другие индусы. Некоторые из них сказали, что Саинелабудин и Петакчян взяли у них паспорта. “А доказательства у вас есть?” – обратился к ним Саниелабудин. Петакчян заявила, что они берут паспорта работников только для подготовки документов на получение вида на жительство. “Потом мы паспорта возвращаем”,- заверила она, добавив, что для беседовавших с нами работников она документы не составляла, а значит, и паспорта не забирала.
Мы не можем сказать, кто прав в этой ситуации, но в любом случае некоторые из индусов, с которыми мы встретились, были без паспортов.
Через несколько минут после того, как мы покинули гостиницу “Черри”, пришло сообщение от Анны Петакчян: “Я выселяю этих парней, так что можете позвать их и устроить небольшую драму”. Потом мы узнали, что Петакчян выселила тех работников, которые при нас пожаловались на невыплату денег и проблему с паспортами.
Для А.Петакчян и Саинелабудина ООО “Файнд Йор Прогресс” пока является успешным бизнесом. Несколько месяцев назад они открыли в ереванском квартале Эребуни второе общежитие.
Петакчян утверждает, что они работают с крупнейшими армянскими компаниями – гостиницами, ресторанами, бензозаправочными станциями. Одной из этих компаний является Yandex, где Кумар работал доставщиком.
Мы попытались выяснить в этой компании, на каких условиях они принимают людей на работу, проверяют ли правовой статус работников.
Вот что ответила пресс-служба Yandex: “Yandex Delivery является информационной службой, которая помогает пользователям приложения Yandex Go находить исполнителей заказов на доставку, а партнерам – принимать эти заказы для выполнения. Услуги по доставке оказывают партнеры по работе, которые обязаны соблюдать все требования законодательства Республики Армения. Доставщики – не сотрудники Yandex, компания не имеет с ними коммерческих или трудовых отношений”.
“Миграция создала в Армении теневой рынок рабочей силы. Работодатели хотят получать дешевую рабочую силу”,- отметил эксперт по вопросам миграции С.Ирудая Раджан, добавив, что для улучшения положения трудовых мигрантов нужны совместные политические усилия. “Мы должны пересмотреть миграционную политику в Индии и Армении. Вы должны защищать, независимо от того, что у них индийские паспорта”,- заключил Раджан.
Когда через месяц после нашей первой встречи мы поговорили с Кумаром, он был без работы. Менеджер завода, на котором Кумар работал, сообщил, что его уволили из-за проблем со здоровьем. Сейчас Кумар хочет вернуться в Индию, но у него нет денег, чтобы купить билет на самолет. Кроме того, ему нужны деньги, чтобы выплатить долг, который он взял для приезда в Армению.