Վտանգավոր թափոններ. ինչ ճանապարհ է անցնում օգտագործված ձեթը
Երբևէ մտածե՞լ եք, թե ինչ են անում սննդի կետերն իրենց օգտագործած ձեթի թափոնները։ Գիտե՞ք, որ դրանք 4-րդ դասի վտանգավորության թափոններ են համարվում ու ենթակա են վերամշակման։ Ձեթը ջրում չի լուծվում, կոյուղի լցվելիս այն խառնվում է կեղտաջրերին ու թափվում գետեր, խառնվում ոռոգման ջրերին, հասնում դաշտեր, այգիներ։ Ջրում չլուծված ճարպային մնացորդները վտանգավոր են թռչունների ու ջրում ապրող կենդանի օրգանիզմների համար։ «Հետքը» փորձել է պարզել Հայաստանում գործող սննդի կետերում գոյացող ձեթի թափոնների հետագա ճակատագիրը։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանում 2023 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ գործում է սննդի 3156 կետ։ Դրանց չնչին տոկոսն է օգտագործված ձեթը հանձնում վերամշակման։ Մեր այցելած սննդի որոշ կետերում օգտագործված ձեթը պարզապես լցնում էին կոյուղի։
«Հետքը» գրավոր հարցմամբ դիմել է Առողջապահության նախարարություն՝ տեղեկանալու՝ արդյո՞ք վերահսկողություն կա թափոնների նկատմամբ, և ինչ ազդեցություն կարող է այն ունենալ մարդու առողջության վրա։
Նախարարությունից հայտնել են, որ այս հարցերը կարգավորվում են «Թափոնների մասին» ՀՀ օրենքով, հաշվի առնելով, որ օգտագործված ձեթը թափոն է, առաջարկել են դիմել Շրջակա միջավայրի ոլորտի պետական կառավարման լիազորված մարմնին։
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը մեր հարցման ի պատասխան պարզաբանել է, որ թափոնների գործածության նկատմամբ վերահսկողությունն իր գործառույթների շրջանակներում է, իսկ աղբավայրերի և աղբահանման նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում են տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինները։
«Սննդի կետերում և ռեստորաններում օգտագործումից առաջացած ձեթի թափոնները, համաձայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գոյացող արտադրության և սպառման թափոնների ցանկը հաստատելու մասին Բնապահպանության նախարարի հրամանով սահմանված հավելվածի, հանդիսանում են 4-րդ դասի վտանգավորության թափոններ, որոնք թափոնների գործածության ոլորտում համապատասխան լիցենզավորված կազմակերպությունների կողմից տեղափոխվում են աղբավայրեր կամ լիցենզավորված վնասազերծող կազմակերպություններ՝ ոչնչացման նպատակով»,- ասվում է նախարարության պատասխանում։
Երևանի մի շարք սննդի կետերում «Հետք»-ին պատմել են, թե ինչ են անում իրենց ձեթի թափոնները։
«Երեմյան փրոջեքթ» ընկերությունը, որն ունի 13 ռեստորան մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ իրենց ընկերությանը պատկանող «Հայր եւ որդի Երեմյաններ» ՍՊԸ-ի սննդի օբյեկտներում օգտագործված բուսական ձեթի թափոնի ողջ ծավալը տրամադրվում է «Պոիլ ԱՌՄ» ընկերությանը:
«Կարաս» ազգային սննդի ցանցից մեզ հայտնել են, որ ձեթի թափոնը թափում են։
«Բլեք սթար բուրգեր» ընկերությունը նույնպես թափում է ձեթի թափոնները։ «Ռինգո» ընկերությունից հայտնեցին, որ առհասարակ ձեթի թափոն չեն ունենում։ Որոշ ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ «Գրանդ քենդին», «Սաս գրուպը» պարզապես չեն պատասխանել մեր հարցմանը։
Կենսաբանության գիտությունների թեկնածու, շրջակա միջավայրի նախարարության իրավախորհրդատու, թռչնաբան Կարեն Աղաբաբյանը «Հետք»-ին պատմեց, որ արագիլների ու ջրում ապրող օրգանիզմների կյանքը վտանգվում է կոյուղաջրերի հետ գետեր արտանետված թափոնների պատճառով։
Թռչնաբանի խոսքով, ձեթի թափոնները համարվում են 4-րդ դասի վտանգավորության և օրենքը թույլ է տալիս այն կամ որոշակի խորության վրա թաղել հողում, կամ հանձնել վերամշակման և գումար աշխատել։ «Պատկերացրեք, Հայաստանի նման երկրում, որն ունի սահմանափակ ռեսուրսներ, կարելի է աղբից գումար աշխատել ու այդ կերպ նաև չվնասել բնությանը, պետք է այս պրակտիկան գործածական լինի մեր տնտեսվարողների շրջանում»,- ասում է թռչնաբանը։
Հայաստանում վերջին տարիներին որոշ ընկերություններ օգտագործված ձեթի վերամշակմամբ ու արտահանմամբ են զբաղվում։ Նրանք ռեստորաններից գնում են օգտագործված ձեթն ու արտահանում ԵՄ երկրներ, որտեղ ձեթից պատրաստում են բիոդիզել, բիոգլիցերին, կամ օգտագործում են կոսմետիկայի արտադրության մեջ։
«Բիո Օյլ» ընկերության հիմնադիր Պավել Օգանեզովը մեկ տարվա ընթացքում հասցրել է 450-ից ավելի գործընկեր ձեռք բերել, որոնցից օգտագործված ձեթը գնում է, օգտահանում (ուտիլիզացնում) և արտահանում ԵՄ երկրներ՝ վերամշակման։ Պավել Օգանեզովը նպատակ ունի Հայաստանում ձեթի վերամշակում սկսել ու արտահանելու փոխարեն տեղում ձեթից բիոդիզել ստանալ։
«Շատ կարևոր է, որ մեր ռեստորանները, սննդի կետերը հասկանան, որ սա ոչ միայն բիզնես է, այլ գաղափար, որը նպատակ ունի պահպանել բնությունը։ Այն, ինչ հավաքագրվում է մեր պահեստում, Հայաստանում օգտագործված ձեթի փոքր տոկոսն է, պատկերացնու՞մ եք՝ ինչ ծավալների ձեթ է թափվում բնություն, որը պարզապես կարելի է վերամշակել»,- ասում է Պավել Օգանեզովը։
Նա հորդորում է ձեթ օգտագործող ընկերություններին թափոնները հանձնել վերամշակման, այդպիսով օգնել նոր զարգացող բիզնես գաղափարներին, աղբից գումար աշխատել, ինչպես նաև չվնասել ու պահպանել բնությունը։
Շրջակա միջավայրի նախարարության իրավախորհրդատու Կարեն Աղաբաբյանը կարծում է, որ պետք է բարձրացնել տնտեսվարողների իրազեկումը, որպեսզի նրանք իմանան այն ռիսկերի ու վտանգների մասին, որը կարող է առաջացնել ձեթի՝ շրջակա միջավայր արտանետումը։
«Երբ մենք հրապարակեցինք արագիլների աղտոտման մասին մեր հոդվածը, այնտեղ պարզ երևում էր, որ ձկնաբուծարաններից արտանետված ձկնային թափոններից տուժում են արագիլները։ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը կազմեց մի ձեռնարկ, որտեղ պարզ նկարագրվում էր, թե ինչ կարելի է անել այդ թափոնների հետ և ինչ չի կարելի։ Կազմակերպվեցին մի քանի հանդիպումներ ձկնաբուծարանների ղեկավարների հետ, ու մենք տեսնում ենք, որ արդեն արդյունք կա, մեր ինդիկատորը սպիտակ արագիլն է։ Իրազեկմանը զուգահեռ տեսչական մարմինը ևս խիստ ստուգումներ էր իրականացնում ձկնաբուծարաններում։ Նման իրազեկման արշավներ, խիստ վերահսկողություն կարելի է իրականացնել նաև ձեթային թափոններ ունեցող արտադրամասերի հետ, քանի որ օրենքը մեզ թույլ տալիս է իրականացնել այդ վերահսկողությունը, մնում է միայն օրենքը կիրառել»,- ասում է Կարեն Աղաբաբյանը։
Աղաբաբյանն առաջարկում է ձեթ օգտագործող ռեստորանների և արտադրամասերի համար սահմանել էկոլոգիական սանդղակ։ Օգտագործելով իրազեկման միջոցները՝ սոցցանցեր, հանդիպումներ տնտեսավարողների հետ, կկրճատվեն բնության աղտոտման դեպքերը։
«Պետք է կազմակերպել իրազեկման միջոցառումներ, որպեսզի մեծացնենք պատասխանատվությունը։ Առաջիկայում մենք պատրաստվում ենք հետևողական լինել նաև ձեթային թափոններ ունեցող ընկերությունների նկատմամբ։ Վերամշակող ընկերությունների մարկետինգային մասնագետները, Շրջակա միջավայրի նախարարության լրատվական բաժինը պետք է զբաղվեն, մեկը մյուսին բացարձակ չի խանգարում»,- նշում է Կարեն Աղաբաբյանը։
Նրա կարծիքուվ՝ իրազեկման և վերահսկողության մեխանիզմներ կիրառելով՝ հնարավոր կլինի հաջողությունների հասնել ու զգալիորեն կրճատել շրջակա միջավայր արտանետվող ձեթային թափոնների քանակը։

Опасные отходы: какой путь проходит отработанное растительное масло
Вы когда-нибудь задумывались над тем, что происходит с отработанным растительным маслом, которое используют пункты общественного питания? Знаете ли вы, что эти отходы имеют IV класс опасности и подлежат переработке? Растительное масло не растворяется в воде, а при сливе в канализационную систему смешивается со сточными водами и попадает в реки, откуда вместе с оросительной водой достигает полей и садов. Нерастворимые в воде масляные отходы представляют опасность для птиц и живущих в воде организмов. Hetq.am попытался выяснить дальнейшую судьбу отработанного растительного масла, которое получают в точках общепита Армении.
По состоянию на декабрь 2023 года в стране действуют 3156 точек общественного питания, и лишь незначительная их часть сдает отработанное растительное масло на переработку. Некоторые пункты, которые мы посетили, просто сливают жиросодержащие отходы в канализацию.
Мы направили в Министерство здравоохранения запрос с целью выяснить, осуществляется ли контроль за этими отходами и какое воздействие они могут оказывать на здоровье человека.
В ответе Минздрава отмечалось, что эти вопросы регулируются законом РА “Об отходах”. А поскольку отработанное растительное масло является отходом, то нам посоветовали обратиться в инспекционный орган по охране природы и недр. Сотрудники этого ведомства сообщили, что контроль за использованием отходов входит в их функции, а контроль за мусорными свалками и уборку мусора осуществляют органы территориального управления и местного самоуправления.
В ряде столичных пунктов общепита нам рассказали, что они делают с отработанным растительным маслом.
Компания “Еремян проджект”, у которой 13 ресторанов, в ответ на наш письменный запрос сообщила, что на объектах питания принадлежащего им ООО “Отец и сын Еремяны” весь объем отходов растительного масла предоставляется компании “Пойл АРМ”.
Сеть национальной кухни “Карас” выбрасывает отработанное растительное масло. Аналогичным образом поступает компания “Блэк стар бургер”. В компании “Ринго” сказали, что масляных отходов у них не бывает. Некоторые компании, в том числе “Гранд Кенди” и “САС Групп”, не ответили на наши запросы.
В беседе с Hetq.am кандидат биологических наук, юрисконсульт Министерства окружающей среды, орнитолог Карен Агабабян рассказал, что из-за сбрасываемых в реки вместе со сточными водами отходов использованного растительного масла жизнь аистов и живущих в воде организмов находится под угрозой.
По словам Агабабяна, отработанное растительное масло имеет 4-й класс опасности, поэтому закон позволяет либо закапывать его в землю, либо отдавать на переработку и зарабатывать деньги. “Представьте, в такой стране, как Армения с ее ограниченными ресурсами, можно зарабатывать деньги на мусоре и не наносить вред природе. Хозяйствующие субъекты должны взять на вооружение такую практику”,- отметил эксперт.
В последние годы в Армении появились компании, занимающиеся переработкой и экспортом отработанного растительного масла. Они закупают у ресторанов эти отходы и экспортируют их в страны ЕС, где из них получают биодизель, биоглицерин или используют в производстве косметики.
Учредитель компании “Био Ойл” Павел Оганезов за год успел наладить связи с более чем 450 партнерами, у которых он покупает отработанное растительное масло, утилизирует его, а затем экспортирует в страны ЕС для дальнейшей переработки. Павел Оганезов поставил цель наладить в Армении переработку растительного масла и вместо того, чтобы его экспортировать, на месте получать из него биодизель.
“Очень важно, чтобы наши рестораны, точки общественного питания понимали, что это не только бизнес, но и идея, цель которой сохранить природу. То, что мы собираем на нашем складе, лишь небольшая часть используемого в Армении растительного масла. Представляете, какие объемы этих отходов попадают в природу, вместо того, чтобы подвергаться переработке”,- отметил наш собеседник.
Оганезов призвал использующие растительное масло компании сдавать отходы на переработку, тем самым помогая развивающемуся бизнесу, зарабатывать деньги на мусоре, а также сохранять природу, не нанося ей ущерб.
В свою очередь Карен Агабабян указал на необходимость повышать уровень информированности хозяйствующих субъектов, чтобы они знали, какие риски и угрозы вызывает попадание в окружающую среду отработанного растительного масла.
“Когда мы опубликовали статью о загрязнении аистов, то стало понятно, что эти птицы пострадали от отходов рыбного производства, выброшенных рыбоводческими хозяйствами. Министерство окружающей среды издало пособие, в котором рассказывалось, что можно, а что нельзя делать с этими отходами. Мы организовали несколько встреч с руководителями рыбоводческих хозяйств, и сегодня мы уже видим результат. Нашим индикатором являются белые аисты. Параллельно информированию инспекционный орган проводит проверки на рыбоводческих хозяйствах. Кампанию оповещения и строгий контроль можно обеспечить и в отношении цехов, где остается отработанное растительное масло. Закон разрешает нам осуществлять такой контроль. Остается только его применять”,- отметил Карен Агабабян.
Он предложил установить для использующих растительное масло ресторанов и точек общепита экологическую шкалу. По мнению орнитолога, использование соцсетей и проведение встреч с хозяйствующими субъектами позволит сократить случаи загрязнения окружающей среды.
“В ближайшее время мы планируем проявить последовательный подход к тем компаниям, которые используют растительное масло”,- отметил наш собеседник. По его словам, применение механизмов оповещения и контроля позволит добиться успехов и значительно сократить количество выбрасываемого в окружающую среду отработанного растительного масла.