Արցախից տեղահանված երեխաները Երևանի մանկապարտեզներում չեն կարողանում տեղավորվել մեծ հերթերի պատճառով
Սեպտեմբերի 19-ին՝ կեսօրին, Մարիամ Աբրահամյանը նոր էր աշխատանքից վերադարձել տուն։ Կոշիկներն էր հանում, երբ պայթյունի ուժեղ ձայներ լսեց, մոտեցավ պատուհանին ու տեսավ, որ դրսում իրարանցում է, փողոցում բոլորը խուճապահար այս ու այն կողմ են վազում։
Մարիամը միանգամից հասկացավ, որ պատերազմ է սկսվել, արագ վազեց սենյակ, որտեղ ամուսինը երեխաներին էր քնեցնում ու բոլորով արագ իջան նկուղ։ Այդ օրը նրա զույգ որդիները մանկապարտեզ չէին գնացել, քանի որ վատառողջ էին, իսկ դուստրը վերադարձել էր դպրոցից։ Այս տեսարանն ամեն օր Մարիամի աչքի առաջ է։ Նորից պետք է պատերազմի միջով անցնեին։
Մարիամ Աբրահամյանի ընտանիքը սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտից Երևան է տեղափոխվել։ 56 ժամ ճանապարհին են եղել։ Հասել են Երևան, վարձակալած բնակարանում տեղավորվել 7 հոգով՝ Մարիամը, ամուսինը՝ Տիգրան Բարսեղյանը, ամուսնու ծնողները՝ Վարդանը և Կարինեն ու 3 երեխաները։
Ստեփանակերտում ամուսիններն աշխատել են, իսկ 3 երեխաները դպրոց ու մանկապարտեզ են հաճախել։ Մարիամի դուստրը՝ Միան, առաջին դասարանի աշակերտ է։ Նրան մոտակա դպրոց են տարել։ Մարիամն ասում է՝ դպրոցում առանձնահատուկ ուշադրություն են ցուցաբերում Արցախից եկած երեխաներին, օգնում են, սիրով ընդունել են, բայց զույգ որդիների համար Արաբկիր վարչական շրջանի պետական մանկապարտեզներում տեղ չի գտնվել։
Բոլոր մանկապարտեզներից Մարիամին նույն պատասխանն են տվել՝ հերթագրված շատ երեխաներ կան, խմբերում տեղ չկա, ոչինչ անել չեն կարող։ Մասնավոր մանկապարտեզների վարձավճարներն էլ բարձր են, յուրաքաչյուր երեխայի համար միջինում՝ 70 000 դրամ։Մարիամն այդքան չի կարող վճարել։
Նա նախ զանգահարել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն, որտեղ ասել են, թե հարցն իրենց իրավասության շրջանակից դուրս է, ուղղորդել են Երևանի քաղաքապետարան։ Երևանի քաղաքապետարանից էլ ասել են, թե տեղ չկա, իսկ արցախցի բռնի տեղահանված երեխաների համար դեռևս որևէ որոշում չկա։
Այս մասին Մարիամը գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում։ Արձագանքները շատ են։ Մասնավոր մանկապարտեզներից մի քանիսը պատրաստակամություն են հայտնել որոշ ժամանակով անվճար ընդունել Մարիամի որդիներին։
«Մասնավորներից առաջարկներ եղան, բայց նախ՝ մենակ ինձ մոտ չէ այս խնդիրը, այլ շատ-շատերի մոտ, հետո էլ՝ դա ժամանակավոր լուծում է, իսկ այս հարցին որևէ հստակ, համակարգային լուծում է պետք, գուցե պետությունը սուբսիդավորի մասնավորներին, որպեսզի կարողանան երեխաներին ընդունել։ Մենք երբ եկել ենք, շատ լավ գիտակցել ենք, որ պիտի աշխատենք, մերը ստեղծենք, հիմա աշխատելու համար էլ պետք է, որ երեխաների զբաղվածության հարցը լուծվի։ Մենք չենք ասում, որ մեզնից առաջ հերթում եղած մարդկանց տեղը մեզ տան, բնականաբար ոչ, ուղղակի պետությունը պետք է փորձի լուծումներ գտնել»,-ասում է Մարիամը։
Ասում է՝ արդեն աշխատանքի առաջարկներ կան, բայց քանի դեռ երեխաների զբաղվածության հարցը չի լուծվել, այդ առաջարկները ստիպված է մերժել։
Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության բաժնից «Հետքին» տեղեկացրին, որ քաղաքապետարանը հնարավորության սահմանում փորձում է լուծել Արցախից բռնի տեղահանված երեխաներին մանկապարտեզներում տեղավորելու հարցը, բայց համակարգային լուծման տարբերակներ դեռ չեն գտել։ Պարբերաբար կապի մեջ են վարչական շրջանների համապատասխան բաժինների աշխատակիցների հետ, փորձում են կարիքների գնահատում անել։
Նախքան արցախցիների բռնի տեղահանումը Երեւանում մանկապարտեզի հերթում արդեն սպասում էր 8000 երեխա։ Հիմա թիվը մի քանի անգամ մեծացել է։
Քաղաքապետարանից հայտնում են նաև, որ այս տարի 24 մանկապարտեզի վերակառուցում և հիմնանորոգում է կատարվում, որի շնորհիվ կնվազի հերթում սպասող երեխաների թիվը։

Вынужденно переселившиеся из Арцаха в Ереван семьи не могут отдать детей в детсады из-за больших очередей
19 сентября Мариам Абрамян вернулась с работы домой в полдень. Не успела она снять обувь, как на улице послышались громкие звуки взрывов. Мариам подошла к окну и увидела, как люди в панике бегают взад-вперед. Она сразу поняла, что началась война. Мариам побежала в комнату, где муж укладывал детей спать. Вся семья спустились в подвал. В тот день ее мальчики-близнецы приболели и не пошли в детский сад, а дочка только вернулась домой из школы. Первое, о чем подумала Мариам: опять нужно проходить через войну…
25 сентября семья Мариам Абрамян переехала из Степанакерта в Ереван. В пути они находились 56 часов. В Ереване сняли квартиру, где поселились всемером: Мариам, ее муж Тигран Барсегян, трое детей и родители мужа – Вардан и Карине.
В Степанакерте молодые супруги работали, дети ходили в школу и детский сад. Дочка Мариам Мия – первоклассница. В Ереване ее отдали в ближайшую от дома школу. По словам Мариам, в школе к детям из Арцаха особое отношение. Их окружили любовью, во всем помогают, но вот для мальчиков-близнецов в государственных детских садах Арабкирского округа места не нашлось.
Во всех детсадах Мариам говорят одно и то же: у них огромная очередь, в группах мест нет, ничего сделать нельзя. Есть и частные детские сады, но они очень дорогие – в месяц нужно платить 70 тысяч за каждого ребенка. Для Мариам это непосильная сумма.
В Министерстве образования, науки, культуры и спорта, куда обратилась Мариам, сказали, что вопрос не в их компетенции, и посоветовали позвонить в столичную мэрию. Там подтвердили, что в детских садах мест нет, пояснив, что в отношении насильственно перемещенных из Арцаха детей никакого решения пока нет.
Об этом Мариам написала на своей фейсбуковской странице. Отреагировали многие. Некоторые частные детсады выразили готовность бесплатно принять сыновей Мариам на какое-то время. Но, по словам нашей собеседницы, это временное решение, между тем вопрос требует системного решения. Мариам считает, что государство может субсидировать частные дошкольные учреждения, чтобы они смогли принять детей. “Приезжая сюда, мы понимали, что должны работать, создавать все заново, но для этого нужно решить вопрос детей. Мы не хотим, чтобы наших детей приняли вместо других. Просто государство должно найти решение”,- отметила Мариам.
Она уже получила предложения устроиться на работу, но поскольку дети пока не устроены, пришлось отказаться.
В отделе информации мэрии Еревана Hetq.am сообщили, что они пытаются в пределах своих возможностей решить вопрос устройства в детские сады вынужденно переселившихся из Арцаха детей, но пока решение этой проблемы не найдено.
Мариам поддерживает постоянную связь с сотрудниками соответствующих отделов окружных администраций, которые пытаются ей помочь.
До насильственного перемещения арцахев в Ереване на очереди в детские сады стояли 8000 детей. Сейчас эта цифра увеличилась в несколько раз.
Из мэрии нам также сообщили, что в этом году в эксплуатацию будет сдано 24 новых детсада, что позволит значительно сократить число ожидающих приема детей.