Թողնելով հարազատ տունն ու դպրոցը
Սեպտեմբերի 19-ին, ժամը 13:50-ին Մարտակերտի թիվ 1 դպրոցի 4-րդ դասարանցիների մոտ շախմատի դաս էր։ Հանկարծ պայթյունի ձայներ լսվեցին: Սկզբում մտածեցին, թե լուրջ բան չկա, բայց երբ մի քանի րոպե ձայները չդադարեցին, հասկացան, որ պատերազմ է սկսվել։
4-րդ դասարանի աշակերտուհի Մանե Միրզոյանն ասում է՝ ուսուցիչը բոլորին հրահանգեց արագ իջնել նկուղ, որտեղ մնացին մինչեւ երեկո։
Չորս օր հետո ստիպված եղան դուրս գալ քաղաքից, իսկ սեպտեմբերի 25-ին թողեցին Արցախն ու եկան Հայաստան։
Մանեն հիմա սովորում է Մասիս քաղաքի թիվ 4 հիմնական դպրոցում։ Այստեղ Արցախից 71 աշակերտ է ընդունվել։ Ասում է՝ ընկերներին շատ է կարոտել։ Դասերից հետո զանգահարում են միմյանց, խոսում հեռախոսով, պայմանավորվել են, որ մի օր բոլորով հավաքվեն։
Սեպտեմբերի 29-ից մինչ օրս Մասիսի թիվ 4 հիմնական դպրոց ամեն օր նոր աշակերտներ են ընդունվում։ Յուրաքանչյուր դասարանում Արցախի տարբեր շրջաններից բռնի տեղահանված 7-8 աշակերտ է սովորում։
Տնօրեն Լուսինե Բարսեղյանն ասում է՝ չէին սպասում, որ այսքան նոր աշակերտ կունենան, բայց բոլորին պատրաստակամ ընդունում են, եթե կարիք լինի, դասարանները կկիսեն։ Այժմ դասարաններ կան, որտեղ աշակերտների թիվը հասնում է 40-ի։
2-րդ դասարան ընդունվել է 7 աշակերտ։ Ուսուցչուհին՝ Գայանե Բալասանյանը, Արցախից եկած աշակերտների հետ բարբառով է խոսում։ Ասում է՝ ծնողներից մեկն ասել է, որ երեխան գրական հայերենին լավ չի տիրապետում, ամաչում է խոսի, Բալասանյանն էլ սկսել է դասարանում բարբառով խոսել, որպեսզի մյուս երեխաները հասկանան, որ բարբառով խոսելն ամոթ չէ։
Գայանե Բալասանյանը Մարտակերտից Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ է տեղահանվել, հիմա այդ ամենը նորից վերապրում է։ Խոսելիս հուզվում է, մեկ առ մեկ գրկում բոլորին։
«Հիմա ես պատկերացնում եմ էրեխեքի վիճակը, իրենց ապրումները, մտքերը, իրենք ամենախորն են էդ ամենը զգում, թվում է, թե փոքր են, չեն հասկանում, բայց չէ, ամենախոր հիշողությունները ողջ կյանքի համար իրենց մոտ է մնում։ Մեր դպրոցը, աշակերտները բոլոր երեխաներին լավ են ընդունել, հիմա բոլորս պիտի ցույց տանք, որ էդ մարդկանց կողքին ենք, նույն բանի միջով էլ ես եմ անցել տարիներ առաջ, գիտեմ՝ դա ինչ է»,-ասում է Գայանե Բալասանյանը։

Оставив родной дом и школу…
19 сентября в 13:50 у четвероклассников школы номер 1 города Мартакерта был урок шахмат. Вдруг послышались звуки взрывов. Сперва все подумали, что ничего серьезного нет, но когда через несколько минут взрывы повторились, стало понятно, что началась война.
Четвероклассница Мане Мирзоян рассказала, что учитель быстро спустил детей в подвал, где они и остались до вечера.
Через четыре дня Мане пришлось покинуть город, а 25 сентября они оставили Арцах и приехали в Армению.
Сейчас девочка учится в основной школе номе 4 города Масиса. Сюда поступил 71 ученик из Арцаха. Мане призналась, что очень скучает по своим друзьям. После уроков бывшие одноклассники звонят друг другу, долго беседуют по телефону и даже договорились обязательно встретиться.
Начиная с 29 сентября в 4-ю основную школу Масиса каждый день поступают новые ученики. В каждом классе уже учатся по 7-8 детей, насильственно перемещенных из различных районов Арцаха.
По словам директора школы Лусине Барсегян, такого наплыва новых учеников никто не ожидал, но они готовы принять всех, а при необходимости поделят классы. Сейчас в некоторых классах учится до 40 детей.
Во второй класс пришли семь новых учеников. С приехавшими из Арцаха детьми учительница Гаяне Баласанян разговаривает на их диалекте, так как кто-то из родителей предупредил, что ребенок плохо владеет литературным армянским, поэтому стесняется говорить. Вот учительница и решила использовать в классе арцахский диалект, чтобы дети поняли: говорить на диалекте не стыдно.
Сама Гаяне вынужденно переселилась из Мартакерта во время первой арцахской войны и сейчас заново переживает произошедшее. Во время общения с учениками она очень волнуется, обнимает каждого из них.
“Я представляю, в каком состоянии находятся эти дети, что они чувствуют, о чем думают. Они глубже всех переживают происходящее. Кажется, что они маленькие, ничего не понимают, но это не так – эти переживания останутся у них в памяти на всю жизнь. Наша школа, все ученики очень тепло встретили арцахских школьников. Сейчас мы все должны показать им, что мы рядом с ними. Много лет назад я сама прошла через все это и знаю, что это такое…” – отметила Гаяне Баласанян.