![](/static/articles/15/74/26/l-NRQuU9BxFB.jpg)
2023թ․ հունիսի 15-ից Լաչինի միջանցքով մինչ օրս չկա ոչ մի տեղաշարժ։ Այդ օրը Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն պատրաստվում էր բուժառուներ տեղափոխել Արցախից, բայց գործողությունը կասեցվել է՝ հաշվի առնելով միջսահմանային իրավիճակը։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության հաղորդակցման ղեկավար Զառա Ամատունին։
Նրա խոսքով՝ հունիսի 15-ին անձնակազմի և տեղափոխվող բուժառուների անվտանգությունից ելնելով նրանք ճանապարհից վերադարձել են։
Զառա Ամատունին ասում է, որ այժմ երկխոսություններ են տարվում մարդասիրական աշխատանքները վերականգնելու ուղղությամբ։
«Հիմա որոշողների միջև երկխոսություններ են ընթանում, որպեսզի գտնենք հնարավորություններ վերսկսել մարդասիրական աշխատանքները։ Որոշողներն այս դեպքում բոլոր այն կողմերն են, որոնք ընդգրկված են»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից արգելափակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, իսկ այս տարվա ապրիլի 23-ին Հայաստանի հետ սահմանագծին՝ Հակարի գետի կամրջի վրա անցակետ է տեղադրել։

“Ведутся переговоры вокруг восстановления гуманитарных работ” – МККК
С 15 июня 2023 г. по сей день прекращено движение транспортных средств по Лачинскому коридору. 15 июня Международный Комитет Красного Креста должен был доставить тяжелобольных пациентов из Арцаха в Армению, однако их транспортировка не состоялась из-за ситуации на границе. Об этом Hetq.am сообщила руководитель программ коммуникации и профилактики Армянского офиса Международного Комитета Красного Креста Зара Аматуни.
15 июня, когда Азербайджан запретил все гуманитарные перевозки, из Арцаха в Ереван с помощью Красного Креста должны были быть доставлены пациенты, однако из соображений безопасности персонала и самих больных поездка была отменена.
По словам З.Аматуни, в настоящее время ведутся переговоры по вопросу восстановления гуманитарных работ.
“Сейчас между принимающими решения лицами ведется диалог с целью найти возможности для возобновления гуманитарных работ. В данном случае решения принимают все вовлеченные стороны”,- отметила представитель Армянского офиса МККК.
Напомним, что с 12 декабря 2022 г. азербайджанская сторона заблокировала единственную связывающую Арцах с Арменией дорогу – Лачинский коридор, а 23 апреля 2023 г. установила на границе с Арменией, на мосту Акари, контрольно-пропускной пункт.