Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ընթացքը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 9-ին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի առաջնորդների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների իրագործման ընթացքը։ Այդ մասին նշվում է ՌԴ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Տեղի է ունեցել մտքերի առարկայական փոխանակում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների կատարման տարբեր ասպեկտների, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի շրջանում իրադրության կարգավորման ուղիների վերաբերյալ: Ընդգծվել է տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության շուտափույթ վերսկսման կարևորությունը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերությունների, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցեր։ Բացի այդ, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական կապերի աճի ուղղությամբ, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում, ներառյալ ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և Կասպյան հնգյակում փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ։

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov discussed, by telephone today, the implementation of statements made by the leaders of Armenia, Azerbaijan, Russia on November 9, 2020 and January 11, 2021. This is stated in a statement issued by the Russian Foreign Ministry.
"There was a substantive exchange of views on various aspects of the implementation of the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan, Armenia and Armenia on November 9, 2020 and January 11, 2021, as well as ways to resolve the situation on the Armenian-Azerbaijani border. The need for a speedy resumption of the trilateral working group chaired by the Deputy Prime Ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia to unblock economic and transport ties in the region was underlined," reads a Russian Foreign Ministry statement.
Lavrov and Bayramov also discussed bilateral relations and the regional and international agendas of the two countries.