Էրդողանն ու Ալիևը Շուշիում են
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ժամանել է Շուշի։ Այդ մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։ Էրդողանին Ֆիզուլիի շրջանում (Վարանդա, խմբ․) դիմավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Հիշեցնենք, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հունիսի 14-ի երեկոյան՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո, ժամանել է Բաքու։ Շուշիում կկայանա պաշտոնական դիմավորման արարողությունը։ Էրդողանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են Ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Ֆահրեթին Ալթունը, Թուրքիայի նախագահի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալընը, «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության մամուլի քարտուղար Օմար Չելիքը, նույն կուսակցության պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Օսման Աշքընը։
Թուրքական Yeni Şafak-ը գրում է, որ Շուշիում կայանալիք հանդիպումից հետո երկու երկրների առաջնորդները կստորագրեն համաձայնագրեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերակառուցման, ինչպես նաև քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում նախագծերի վերաբերյալ։
«Բացի այդ, երկու երկրների առաջնորդների հանդիպմանը նախատեսվում է քննարկել ճանապարհային և երկաթուղային գծերի կառուցման նախագծեր, որոնք Նախիջևանի միջոցով Ադրբեջանը կապելու են Թուրքիային»,- հայտնում է թուրքական պարբերականը: Հանդիպումից հետո նախատեսված է նաև մամուլի ասուլիս։
Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է, որ «գրվում է Կովկասի պատմության նոր էջը»։
NATO zirvesinin ardından Azerbaycan’ın tarih ve kültür başkenti Şuşa’ya gidiyoruz.
— Ibrahim Kalin (@ikalin1) June 15, 2021
Karabağ zaferini taçlandıran bu ziyaret, Türkiye-Azerbaycan bağlarını daha da güçlendirecek ve derinleştirecek.
Kafkasların tarihi inanç, azim ve cesaret ile yeniden yazılıyor.
?? ??
«ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո մենք գնում ենք Շուշա՝ Ադրբեջանի պատմական և մշակութային կենտրոն։ Այս այցն ավելի կամրապնդի և կխորացնի թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները։ Գրվում է Կովկասի պատմության նոր էջը»,- գրել է Քալընը։

Erdoğan, Aliyev in Shushi
Erdoğan arrived in Baku on the evening of June 14 after the NATO summit. An official welcoming ceremony will take place in Shushi.
Erdoğan’s delegation includes Minister of National Defense Hulusi Akar, Head of the Public Relations Department of the Turkish Presidential Administration Fahrettin Altun, Turkish Presidential Spokesman İbrahim Kalın, Justice and Development Party (AKP) Spokesman Ömer Çelik, and head of the Turkish delegation to the NATO Parliamentary Assembly, Osman Ashkin .
Turkish media outlet Yeni Şafak writes that after the meeting in Shushi, the two leaders will sign agreements on the reconstruction of Nagorno Karabakh, as well as projects in the political and economic spheres.
“During the meeting of the leaders of the two countries, it is planned to discuss projects for the construction of road and railway lines, which will connect Azerbaijan to Turkey through Nakhchivan,” writes the Turkish newspaper.
İbrahim Kalın, in a Twitter post, writes "a new page in the history of the Caucasus is being written” and “Shusha is the historical and cultural center of Azerbaijan.”