«Գևորգն ասում էր, որ բոլորը մի օր կիմանան իր մասին»,- պատմում է զոհված զինծառայողի քույրը
Գևորգ Ջավախյանը վիրավորվել է հոկտեմբերի 24-ին Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա գյուղի մերձակայքում, հոկտեմբերի 28-ին հիվանդանոցում գիտակցության չգալով մահացել է։ Նա բանակ էր զորակոչվել 2019 թվականի ամռանը։ Զինծառայությունն անցկացրել է Իվանյանում, տանկի նշանառու-օպերատոր էր։
Դեպքից մի քանի օր առաջ՝ հոկտեմբերի 7-ին, «Հետքի» նկարահանող խումբը եղել էր Ակնայի այն դիրքում, որտեղ Գևորգն ու իր ընկերներն էին, այնտեղ լուսանկարել էին տղաներին։ Գևորգի  զոհվելուց հետո նրա ընտանիքի անդամները դիմել էին խմբագրություն, իրենց տղայի լուսանկարներն ու տեսագրությունը վերցնելու, քանի որ Գևորգն ասել էր, որ «Հետքից» եկել ու նկարել են իրենց։
Այցելեցինք Գևորգի գերեզման: Հավաքվել են քույրը, դասընկերները, պատմում են տղայի մասին։
Գևորգը երևանցի էր։ Նրա վիրավորվելու մասին  առաջինն իմացել է նրա դասընկերուհին՝ Տաթև Նազարեթյանը, հենց նա է Գևորգի ընտանիքի անդամներին տեղեկացրել, որ տղան վիրավոր է։ Տաթևն ասում է, որ սկզբում չի հավատացել։ Դեպքից 1 օր առաջ խոսել է Գևորգի հետ, տղան հարցրել է, թե ինչ նորություն կա, հեռուստատեսությամբ, լուրերով ինչ են հաղորդում։ Տաթևն ասել է, որ պատերազմի ավարտի մասին դեռ չեն խոսում: Աղջկա խոսքով  2 օր փնտրելուց հետո Գևորգին նրա հարազատները գտել են Երևանի հիվանդանոցներից մեկում, բազմաթիվ վնասվածներով, կոտրվածքներով, անգիտակից։
«Որ Գևորգը դասի չէր գալիս, շատ տխուր էր անցնում, զանգում ասում էինք թեկուզ առաց պայուսակ վեր կաց, արի, ուսուցիչներն ասում էին՝ էս ի՞նչ հանգիստ է անցնում, ո՞վ չկա, Գևո՞րգը»,- պատմում է Տաթևը:
Գևորգը դասընկերուհուն պատմել էր ապագայի պլանների մասին: Որոշել էր դերասան դառնալ, ուզում էր Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ ընդուվել: Հայկական սիթքոմերից մեկում նկարահանվելու առաջարկ էր ստացել: Նկարահանվելուց հետո հստակ որոշել էր, որ պիտի դերասանի մասնագիտությունն ընտրի:
Գևորգի մյուս դասընկերուհին՝ Նարինե Վարդանյանը, պատմում է, որ ինքը, Տաթևն ու Գևորգը միշտ միասին էին։
Հիշում է, որ Գևորգի բանակ զորակոչվելուց առաջ տեսանյութ են նկարել, որտեղ Գևորգը խնդրում է, պահել տեսանյութն ու 2 տարի անց՝ երբ վերադառնա բանակից, ցույց տա իրեն։
«Միշտ ինքս ինձ հետ խոսում եմ, թե էդ վիդեոն ի՞նչ եմ անելու, ո՞ւմ եմ ցույց տալու, ես նրան շատ եմ կարոտում, նրա տեղը շատ է զգացվում, ես գնում եմ նրան տուն ու նրա կարոտն եմ առնում, բայց մեկ է՝ իր բացը ես շատ եմ զգում, միշտ պատկերացնելու եմ, թե ոնց է գալիս»,-ասում է Նարինեն:
Գևորգի քույրը՝ Սեդա Ջավախյանն ասում է, որ եղբայրն ապագայի պլաններից չէր սիրում խոսել, բայց միշտ ասում էր, որ մի օր բոլորն իմանալու են իր մասին:
«Մենք չէինք ուզում, որ իր մասին մարդիկ իմանան այս գնով»,-ասում է Սեդան:
Հիշում է, որ եղբայրը դպրոցական տարիներին շատ աշխույժ էր, միևնույն ժամանակ պատասխանատվության զգացում ուներ, երբ որևէ բան իրեն էին վստահում, պարտաճանաչ կատարում էր:
Սեդան պատմում է, թե չի հավատացել, որ հիվանդանոցում գտնվող տղան Գևորգն է, քանի որ բազմաթիվ վնասվածքներ ուներ, մարմինն այտուցված ու գրեթե անճանաչելի էր: Աղջիկը ծնողներին խնդրել է ԴՆԹ անալիզ հանձնել: Հետո հոնքերի ձևից և աչքերի գույնից (Գևորգի աչքերը կապույտ են) համոզվել են, որ Գևորգն է: Հոկտեմբերի 27-ին երբ հարազատները կապվել են բժիշկների հետ, նրանց ասել են, որ Գևորգի վիճակը կայուն ծանր է: Հոկտեմբերի 28-ին Սեդան հիվանդանոցից զանգ է ստացել, ասել են, որ Գևորգի սիրտը կանգ է առել:

“Геворк говорил, что когда-нибудь о нем все узнают…” – сестра погибшего военнослужащего
Геворк Джавахян был ранен 24 октября недалеко от села Кармир Шука Мартунинского района. 28 октября он, не приходя в сознание, умер в больнице. Геворк был призван в армию летом 2019 г., был наводчиком-оператором танка.
За несколько дней до этих событий, 7 октября, съемочная группа Heq.am находилась на тех позициях в Акне, которые обороняли Геворк и его друзья, сфотографировала ребят, сняла видеоматериал. После гибели Геворка его семья обратилась в редакцию с просьбой передать им фотографии и видео сына. Он рассказал родным, что его снимали журналисты Heq.am.
Мы побывали на могиле Геворка. Собрались его сестра, одноклассники, все делились рассказами о Геворке.
Первой о его ранении узнала одноклассница Татев Назаретян. Именно она сообщила об этом семье парня. Однако девушка с недоверием отнеслась к сообщению о ранении Геворка, так как за день до этого разговаривала с ним по телефону. Геворк расспрашивал ее о новостях, о том, что говорят по телевидению. Татев сказала, что об окончании войны пока ничего не известно.
После двухдневных поисков родные нашли Геворка в одной из ереванских больниц. Он получил многочисленные травмы, переломы, был без сознания...
“Если Геворк не приходил в школу, уроки проходили очень скучно. Мы звонили ему, просили придти даже без учебников. Учителя спрашивали: “Почему у вас так спокойно? Кто отсутствует? Геворк?” – рассказала Татевик.
Геворк делился с ней планами на будущее. Хотел стать актером, поступить в Ереванский институт театра и кино. Как-то получил предложение сыграть в одном из армянских ситкомов. После съемок точно решил выбрать актерскую профессию.
Геворк, Татев и другая их одноклассница, Нарине Варданян, всегда были вместе.
По словам Нарине, до призыва Геворка в армию они сняли видеоролик, в котором он просил сохранить видео и показать ему через два года, когда вернется из армии.
“Я постоянно думаю о том, что мне делать с этим видео, кому показать… Я очень скучаю по Геворку, часто навещаю его семью, хочу утолить тоску по нему… Но все равно его отсутствие ощущается очень остро. Я часто представляю, как он возвращается…” – призналась Нарине.
По словам сестры Геворка, Седы Джавахян, брат не любил рассказывать о своих планах на будущее, но всегда говорил: когда-нибудь все узнают обо мне.
“Мы не хотели, чтобы люди узнали о нем такой ценой…” – сказала Седа.
Она отметила, что в школьные годы Геворк был очень активным, но в то же время с большим чувством ответственности, всегда добросовестно выполнял то, что ему поручали.
Сестра не поверила, что находящийся в больнице парень – Геворк. Из-за многочисленных травм тело отекло, поэтому его трудно было узнать. Девушка попросила родителей сделать тест ДНК. Но потом по форме бровей и цвету глаз (у Геворка они были синие) родные убедились в том, что это их сын. 27 октября, когда родные связались с врачами, им сообщили, что состояние Геворка стабильное. А 28 октября Седе позвонили из больницы и сказали, что у Геворка остановилось сердце…