Կորեայի ձորում տարիներ շարունակ շինաղբ են թափում
Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող՝ «Կորեայի ձոր» կոչվող տարածքում շինաղբ թափում են դեռ խորհրդային տարիներից։ Ձորի ամբողջ տարածքում աղբակույտեր կան, մեծ մասը՝ շինարարական աղբ: Երևանում շինաղբի համար նախատեսված միակ օրինական վայրը Նուբարաշենի աղբավայրն է։
Կորեայի ձորի հարակից տարածքի բնակիչների համար բացվում է տեսարան՝ դեպի աղբանոց
Աննա Ներսիսյանն ապրում է Կորեայի ձորի հարակից բնակելի թաղամասում։ Նրանց տան պատշգամբից երևում է աղբանոցի վերածված ձորը։ Աննան օրվա տարբեր ժամերի տեսնում է աղբ թափող մեքենաներ։ Նկատել է նաև, որ փոքր մարդատար մեքենաներով մարդիկ իրենց տան աղբն են պարկերով լցնում ձորում։
«Օրվա ընթացքում մի քանի տասնյակ բեռնատար մեքենաներ տարածքում շինաղբ են թափում։ Տարածքը վերածվել է աղբանոցի, ամեն մեքենայից հետո փոշու մեծ ամպ է բարձրանում, ու մենք աղբի թափոնների փոշին ենք շնչում ողջ օրը»,-ասում է Աննան:
Նա բազմիցս դիմել է ոստիկանություն, Երևանի քաղաքապետարան, Արաբկիրի թաղապետարան, բայց վերջիններս հարցին վերջնական լուծում չեն տվել։
Քաղաքապետարանից Աննային հայտնել են, որ դա իրենց գործառույթի մեջ չի մտնում, և այդ հարցով պետք է զբաղվի թաղապետարանը։
Աննա Ներսիսյանը տրամադրել է աղբ թափող բեռնատարերի տեսագրություններ ու լուսանկարներ։
Աննան ասում է, որ Կորեայի ձորի  տարածքներից մեկը, որտեղ աղբ են թափում, տնօրինում է Արո անունով մի մարդ (իրական անուն ազգանունը Էդուարդ Դանիելյան է)։ Անան նրան անձամբ չի ճանաչում, բայց լսել է նաև, որ որոշակի գումարի դիմաց տարբեր ընկերություններ շինաղբը բերում ու թափում են «Արոյի տարածքում»։
Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարն ասում է, որ ինքն անձամբ է ձեռնարկել կանխարգելիչ քայլեր
Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը մեզ հետ զրույցում չհերքեց, որ ձորի աղբավայրերից մեկը ապօրինի տնօրինում է Արոն (Էդուարդ Դանիելյանը), ավելացրեց նաև, որ անձամբ հանդիպել է Արոյի հետ, բայց վերջինս հերքել է, որ որոշակի գումարի դիմաց այդտեղ աղբ թափելու թույլտվություն է տալիս։
Արամ Դանիելյանը պատմեց, որ բազմիցս ինքն էլ է տեսել, թե ինչպես են բեռնատարերն աղբը թափում։ Կանչել է ոստիկանության աշխատակիցներին, կազմվել է վարչական վարույթ, բայց տուգանելը կամ ոստիկանության միջամտությունը չի սթափեցնում աղբ թափողներին:
«Տուգաքի չափը կազմում է 80.000–100.000 դրամ, շատ հաճախ մարդիկ վճարում են տուգանքը կամ դատարանով բողոքարկում ու շարունակում են աղտոտել տարածքը։ Այս ամենն ուղղակի տուգանելով չի կարգավորվի, մենք քաղաքապետարանի ու ոստիկանության աշխատակիցների աջակցության կարիքն ունենք, որպեսզի կարողանանք հարցին լուծում տալ»,–ասում է Դանիելյանը:
Նախորդ տարի իր նախաձեռնությամբ հայտնաբերվել ու տուգանվել են «ՄԼ Մայնինգ» ընկերության աղբ թափող մեքենաները։ Արամ Դանիելյանի հավաստմամբ, ընկերությունն այլևս տարածքում աղբ չի թափում։
Նախորդ տարի ոստիկանությունը նաև հերթապահություն էր սահմանել տարածքում, բայց որոշ ժամանակ անց հսկողությունը հանվել է։
«Շաբաթ-կիրակի օրերին անձամբ շրջում եմ իմ մեքենայով, որ բեռնատար եմ տեսնում, կանգնեցնում եմ, ասում են՝ «դու ի՞նչ գիտես, որ աղբ եմ թափել, մեքենաս դատարկ ա, ուրիշ տեղից եմ գալիս, ի՞նչ ապացույց ունես»։ Մինչև աղբը թափելու պրոցեսի վրա «չբռնացնես», չես կարող հաստատել»,-ասում է Արամ Դանիելյանը:
Նա կարծում է, որ հարցի լուծումը պետք է արմատական լինի, չնախատեսված տարածքներում աղբ թափող ընկերությունները պետք է ոչ թե տուգանվեն ու շարունակեն իրենց բնականոն աշխատանքը, այլ զրկվեն լիցենզիայից:
Էդուարդ Դանիելյանը չի հերքում, որ իրեն գումար են տալիս աղբ թափելու համար
Էդուարդ Դանիելյանը, որը հայտնի է Արո անունով, չի հերքում, որ իր բնակելի տան դիմաց գտնվող 1.5 հա տարածքում իր թույլտվությամբ շինաղբ են թափում տարբեր ընկերություններ:
«Էս իմ տարածք ա, անօրինական ա, բայց իմն ա, ես 40 տարի ստեղ տիրություն եմ անում, ես իմ տարածքի պատասխանատուն եմ»,-ասում է Էդուարդ Դանիելյանը:
Էդուարդը չնշեց գումարի չափը, որն իրեն վճարում են տարածքում աղբ թափելու դիմաց, բայց պնդում էր, որ իր տարածքում ոչ թե շինաղբ, այլ հող է թափվում: Ասում է, որ ձորի այդ հատվածը հարթեցնելուց հետո պիտի պտղատու ծառերով այգի հիմնի:

Construction waste has been dumped in the area called "Korean Gorge" in the Yerevan’s Arabkir Administrative District since Soviet times.
There are garbage dumps in the whole area of the gorge, most of them containing construction material.
The only place legally permitted to accept such waster in Yerevan is the Nubarashen landfill.
Anna Nersisyan lives near the gorge and told Hetq that garbage trucks can be seen entering the area daily. Nersisyan adds that cars also pull up to the gorge, dumping sacks of garbage.
"During the day, several dozen trucks dump construction waste in the area. The area has turned into a garbage dump. A big cloud of dust rises after every car, and we breathe the dust of the garbage all day,” says Nersisyan.
She’s repeatedly called the police, the Yerevan Municipality and the Arabkir District office, all to no avail.
The Yerevan Municipality to Anna told Nersisyan that it’s up to the Arabkir local authorities to monitor the dump.
Nersisyan says that one of the areas in the gorge where waste is dumped is run by a man named Aro (his real name is Eduard Danielyan). She has heard that companies pay Danielyan to dump waste there.
Arabkir Administrative District Head Aram Danielyan (no relation to Eduard) confirmed to Hetq that one of the dump landfills in the gorge was illegally managed by Aro (Eduard Danielyan). Aram Danielyan says he had met with Aro who denied that he’s allowing the dumping of waster there in return for payment.
Aram Danielyan told Hetq that he has seen the trucks dumping garbage.
Police officers have been dispatched and administrative proceedings instituted, but the dumping continues.
"The amount of the fine is 80,000-100,000 drams. Very often, people pay the fine or appeal in court and continue to pollute the area. This will not be regulated simply by fines. We need the support of the municipality and the police to be able to solve the problem," says Aram Danielyan.
Last year, at his initiative, the garbage trucks of the ML Mining company were fined and has stopped dumping in the gorge.
Local police started to patrol the area last year but later halted the patrols.
Aram Danielyan says he patrols the area by car on weekends and confronts those dumping trash in the gorge. He believes the violating companies should be stripped of their building licenses.
Eduard Danielyan, (aka Aro) does not deny that various companies are dumping construction waste in the 1.5-hectare area in front of his house with his permission.
"This is my territory. It’s illegal, but it is mine, I have been ruling here for forty years. I am responsible for my territory," says Eduard Danielyan.
Eduard Danielyan wouldn’t tell Hetq how much he’s getting paid to allow the dumping. He claimed that dirt, not construction waste is being dumped.