Մեծահարուստ հայերի ու պաշտոնյաների տները Դուբայի շքեղ համալիրներում
Հայաստանից դուրս եկող միլիոնավոր դոլարներն արտերկրում դառնում են ներդրում, մասնավորապես, անշարժ գույքի տեսքով: Հայ պաշտոնյաները, օլիգարխներն ու տարբեր գործարարներ մեծածավալ գույք են ձեռք բերել բազմաթիվ երկրներում: Նրանց շրջանում ամենամեծ պահանջարկ ունեցող վայրերից մեկը Դուբայն է:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների խոշորագույն քաղաքը, որն իր շքեղությամբ Արեւելքի մարգարիտ կոչվելու բոլոր իրավունքներն ունի, օր-օրի ավելի ու ավելի շատ մարդկանց է գրավում: Դրանք ոչ միայն միլիոնավոր զբոսաշրջիկներ են աշխարհի տարբեր ծայրերից, այլեւ մեծահարուստներ, ովքեր նախեւառաջ անշարժ գույք են գնում այստեղ:
Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP, այս ցանցի անդամ է նաեւ «Հետքը») մեր գործընկերներից տվյալներ ենք ստացել Դուբայում անշարժ գույքի հայ սեփականատերերի մասին:
OCCRP-ն, մեջբերելով «Tax Justice Network» միջազգային անկախ փաստաբանական խմբին, հայտնում է, որ աշխարհի ոչ թափանցիկ իրավասությունների շարքում Դուբայը 9-րդն է: Այս քաղաքի եւ համանուն էմիրության առանձնահատկություններից են թափանցիկության բացակայությունը, իշխանությունների կողմից թույլ կարգավորումները եւ ներդրվող հսկայածավալ փողերի ծագումնաբանության հանդեպ անտարբերությունը, ինչը Դուբայը դարձրել է դրախտ քրեական խմբավորումների, ահաբեկիչների, դիկտատորների ու բոլոր նրանց համար, ովքեր ապրում են հանցագործություններով եւ կոռուպցիայով: Դուբայը դարձել է վայր, որտեղ աշխարհի ուժեղները կարող են խուսափել հարկերից եւ պատժամիջոցներից, իրենց երկրների իրավապահների աչքից հեռու զբաղվել փողերի լվացմամբ ու ակտիվներ թաքցնելով:
«C4ADS» շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունն OCCRP-ին տրամադրել է տվյալներ, որոնք հավաքվել են անշարժ գույքի ոլորտի տարբեր մասնագետների կողմից: Տվյալների բազայում առկա է մոտ 54 հազար հասցե եւ 129 հազար սեփականատեր աշխարհի 181 երկրից: Այս մարդկանցից շատերը որեւէ իրավախախտման մեջ չեն մեղադրվում, սակայն քաղաքական գործիչների եւ մեծահարուստ անձանց անունները հարցեր են առաջացնում: Կան նաեւ պատժամիջոցների ցուցակներում ներառված անձինք, արդարադատությունից խուսափող դեմքեր եւ այլ անհատներ, որոնց բոլորի ներկայությունը Դուբայում ցույց է տալիս, թե կասկածելի անձանց որքան գրկաբաց է ընդունում այս քաղաքը:
Այս ֆոնին արժե հիշեցնել, որ Վաշինգտոնում գործող «Global Financial Integrity» հետազոտական եւ խորհրդատվական կազմակերպությունը, որը պարբերաբար զեկույցներ է հրապարակում զարգացող երկրներից ապօրինի ֆինանսական հոսքերի մասին, 2015-ին նշել էր, որ 2004-2013 թթ. Հայաստանից ապօրինի ճանապարհով դուրս է բերվել 9,8 մլրդ դոլար: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ մեր երկրի արտաքին պարտքն այդ նույն հատվածում 1,2 մլրդ դոլարից հասել էր 3,8 մլրդ-ի, իսկ արդեն այս տարվա սեպտեմբերին այն կազմել է 5,4 մլրդ դոլար:
«Հետքի» ձեռքի տակ գտնվող ցուցակում առկա են նախկին ու ներկա հայ պաշտոնյաների, գործարարների, նրանց հարազատների անուններ: Ճիշտ է, նույն գործարարներից ոչ բոլորն են հայտնի ու հանրության համար հետաքրքրություն ներկայացնող, սակայն կան անուններ, որոնք ժամանակին կարեւոր դերակատարում են ունեցել Հայաստանի տնտեսության մեջ (չենք ասում ՝ դրական կամ բացասական): Մենք չենք պնդում, որ ստորեւ ներկայացվող անձինք Դուբայում անշարժ գույք են գնել «կեղտոտ» փողերով, սակայն նրանց ունեցվածքը (հատկապես՝ պետական պաշտոնյաների) մտածելու տեղ է տալիս:
*Սեղմելով նշանների վրա՝ կարող եք տեսնել գույքի հասցեներն ու հայ սեփականատերերի անունները
ԲՀԿ-ական Հրանտ Դավթյանը Դուբայի հնաբնակներից է
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Հրանտ Դավթի Դավթյանը Էջմիածնից է, ԱԺ առաջին անգամ մտել է 2012-ին՝ պատգամավոր ընտրվելով ԲՀԿ-ի համամասնական ցուցակով: Ըստ պաշտոնական կենսագրության՝ 1995-2001 թթ. զբաղվել է մասնավոր գործունեությամբ, 2001-ից «Գրանտ-գրուպ» իրավաբանական անձանց միության նախագահն է: 2012-2017 թթ. խորհրդարանում անցկացնելուց հետո Դավթյանը կրկին պատգամավոր է դարձել այս տարվա հունիսին: Սյունիքի ու Վայոց ձորի մարզերից «Ծառուկյան» դաշինքի տարածքային ցուցակով պատգամավոր դարձած Մերուժան Սիմոնյանը հրաժարվել էր մանդատից, սակայն տարածքային ցուցակի մյուս թեկնածուները ինքնաբացարկ էին հայտնել, ու արդյունքում մանդատը բաժին էր հասել համամասնական ցուցակում ընդգրկված Հրանտ Դավթյանին:
«Հետքը» 2017-ին գրել էր պատգամավորության թեկնածու Հ. Դավթյանի հայտարարագրած գույքի եւ եկամուտների մասին, որը նա ներկայացրել էր ԿԸՀ-ին: Այդտեղ Դուբայում ունեցած տան մասին որեւէ խոսք չկա: Այս տարի վերստին պատգամավոր դառնալուց հետո ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրում նա իբրեւ անշարժ գույք նշել է մեկ առանձնատուն, մեկ հողամաս ու երկու բնակարան:
Հ. Դավթյանի արտասահմանյան գույքը գտնվում է Դուբայ Մարինա շրջանում, որը բավականին արագ զարգացող եւ կառուցապատվող, գերժամանակակից շենքերից կազմված շրջան է: ԱԺ պատգամավորը բնակարանի սեփականատեր է, որը գտնվում է «Al Sahab» համալիրում: Սա 44 եւ 24 հարկ ունեցող երկու աշտարակներից բաղկացած կառույց է, որի հեղինակը «Emaar» ընկերությունն է: Վերջինս Դուբայի ամենախոշոր կառուցապատողներից է, բավական է ասել, որ հենց «Emaar»-ն է կառուցել աշխարհի ամենաբարձր՝ գրեթե 830 մ բարձրություն ունեցող «Բուրջ Խալիֆա» աշտարակը: Հրանտ Դավթյանի բնակարանը գտնվում է «Al Sahab»-ի առաջին՝ 24-հարկանի աշտարակի 7-րդ հարկում:
«Հետքի» թղթակցի հետ զրույցում պատգամավորը չի թաքցրել, որ գույք ունի Դուբայում, չնայած ասում է, թե իր անունով չէ: Իրականում բնակարանի սեփականատերը, ըստ մեր տվյալների, հենց Հ. Դավթյանն է:
-Դուք անշարժ գույք ունե՞ք Դուբայում:
-Այո:
-Ի՞նչ գույք է եւ ե՞րբ է հայտարարագրվել:
-Հայտարարագրումը չգիտեմ, ես կոնկրետ չգիտեմ, թե երբ ա հայտարարագրվել: Դրա մասին չգիտեմ: Կոնկրետ իմ անունով չի երեւի, կարող ա դրա համար չի հայտարարագրվել:
-Այսինքն՝ Դուք չգիտե՞ք հաստատ Ձեր անունով է, թե ոչ:
-Ես գիտեմ, իմ անունով չի, դրա համար երեւի չի հայտարարագրվել:
-Ձեր ընտանիքի անդամներից մեկի՞նն է:
-Բնակարա՞ն է:
-Այո, 80 քառակուսի ա, ինչ ա: Գիտե՞ս՝ որ թվերին ա եղել, երեւի 15 տարի առաջ:
-Որ ձեռք բերեցիք, այդ ժամանակ պատգամավո՞ր էիք:
-Չէ, չէ, 15 տարի առաջ ա եղել: Մենք բիզնես ունեինք այնտեղի հետ:
-Հիմա էլ ունե՞ք այդ բիզնեսն այնտեղ:
-Չէ, տուրիստական բան էր, էլի, բիզնեսը ո՞րն ա:
-Ի՞նչ նպատակով էիք ձեռք բերել Դուբայում բնակարան:
-Դե, մենք որ տուրիստականը 15 տարի առաջ ընդեղ աշխատում էինք, ապրանքներ էինք բերում-տանում, գործնական ընդեղ ապրում էինք: 80 քառակուսի է, թե 90, կարծեմ՝ 86: Փոքր բան ա: Հյուրանոցներից էժան էր էն վախտ, դրա համար էի վերցրել:
-Եթե գաղտնիք չէ, ու՞մ անունով է բնակարանը:
-Հարազատ, էտի կարամ վաղը ասեմ, վաղը ճշտեմ, ասեմ: Վախենալու բան չկա, արխային:
Այսինքն՝ ըստ պատգամավորի, գույքը ձեռք է բերել 2000-ականների սկզբներին: Այս առումով արժե հիշել, որ Դավթյանն ու նրա էջմիածինցի ընկեր, Ճոյտ մականունով հայտնի Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյանը, որն այն ժամանակ անկախ պատգամավոր էր, 2005-ի հունվարին Դուբայում տհաճ պատմության մեջ էին հայտնվել: Տեղի ոստիկանությունը նրանց ձերբակալել էր: Դավթյանին կասկածում էին «Զիլի» բրենդային խանութից երկու մուշտակ գողանալու մեջ: Հայկական մամուլում նույնիսկ հրապարակում եղավ, որ դատախազությունը նրան մեղադրանք է առաջադրել («Հայկական ժամանակ» օրաթերթում տպագրված հոդվածի հեղինակը ճակատագրի հեգնանքով այսօր Դավթյանի գործընկեր, կուսակից Նաիրա Զոհրաբյանն էր): Հակոբ Հակոբյանը հետագայում հայտնել էր, որ մեղավորը եղել է խանութի դրամարկղի աշխատողը, որը Հ. Դավթյանի առեւտուրը հաշվելիս մեկ 0 պակաս է գրել, եւ 8800 դոլարի փոխարեն ստացվել է 880, իսկ քարտով առեւտուր անող Դավթյանը սխալը չի նկատել եւ վճարելուց հետո խանութից դուրս է եկել: Ահազանգ ստացած ոստիկաններն այնուհետ գնացել են Դավթյանի հետեւից ու ձերբակալել նրան:
Ընկերոջ հետ կատարվածը պարզելու համար բաժին էր գնացել Հ. Հակոբյանը՝ իր որդու հետ, որոնց տեղում ձերբակալել էին՝ հայտնելով, թե Հակոբյանը հետախուզվում է Ինտերպոլով: Ավելի ուշ պարզվել էր, որ հետախուզվողն այլ անձ էր՝ Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբովը, ով արդեն ձերբակալվել էր, սակայն Ինտերպոլի ցուցակներից դուրս չէր բերվել: Հ. Հակոբյանին ու որդուն ավելի շուտ էին բաց թողել, քան Դավթյանին:
Մեր տրամադրության տակ գտնվող տվյալները հուշում են, որ Հրանտ Դավթյանն ու Հակոբ Հակոբյանը ոչ միայն ընկերներ են, այլեւ հարեւաններ: Եվ ոչ թե Էջմիածնում, այլ Դուբայում:
Հակոբ Հակոբյանն ասում է, որ բնակարանը վաճառել է
Հակոբ Հակոբյանը հանրությանն առավել հայտնի է Ճոյտ մականունով: Նա ԱԺ պատգամավոր է եղել 1999-2007 թթ.: Անկուսակցական Հակոբյանը 2006-ին անդամագրվել է ՀՀԿ-ին: Հակոբյանը ժամանակին տուն է գնել վերոնշյալ «Al Sahab» համալիրի երկրորդ՝ 44-հարկանի աշտարակի 6-րդ հարկում:
«Հետքի» լրագրողի հետ զրույցում նախկին պատգամավորը չի հերքել, որ գույք է ձեռք բերել Դուբայում, սակայն հավելել է, որ այն հետագայում վաճառել է:
-Դուք Դուբայում անշարժ գույք, բնակարան ունե՞ք:
-Ես ունեի Դուբայում անշարժ գույք, վաճառել ենք 2015 թվականին:
-Բնակարա՞ն էր:
-Բնակարան էր, կվարտիրա էր:
-Իսկ շո՞ւտ էիք ձեռք բերել:
-2001 թվականի սեպտեմբեր ամսին:
-Դուք այդ ժամանակ պաշտոնյա եղե՞լ եք:
-Ոչ, ես երբեւիցե որեւէ պաշտոն չեմ ունեցել:
-Խոսքս վերաբերում էր ԱԺ պատգամավոր լինելուն:
-Այո, ես Ազգային ժողովի պատգամավոր էի 2001 թ.:
-Իսկ հայտարարագրե՞լ եք այդ գույքը երբեւէ:
-Այո, այո, հայտարարագրի մեջ, ընտրությունների ժամանակ, մենք հայտարարագրել ենք, որ ունենք բնակարան, իմ հիշելով՝ 97 քմ: Տեղը հասցեով նշել ենք անպայման:
-Ինչու՞ վաճառեցիք, Ձեզ պետք չէ՞ր, թե՞ ֆինանսական պատճառներ կային:
-Ֆինանսական խնդիրներ ունեինք, քննչական վարչությունում խնդիրներ էին առաջացել մեր նկատմամբ, բնակարանը վաճառեցինք, մուծեցինք հարկեր:
Արթուր Աֆրիկյան. Բուրջ Խալիֆայից մինչեւ «Պալմ Ջումեյրա»
Արթուր Սերգեյի Աֆրիկյանը դեռ 1980-ականներից եղել է հարկային ու մաքսային համակարգում: Տարածքային հարկային տեսչությունների պետի պաշտոնից նա հասել է պետեկամուտների նախարարի խորհրդականի պաշտոնին (2000-2001 թթ.), ապա դարձել ՊԵ նախարարությունից առանձնացված մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար (2001-2002 թթ.), 2002-2008 թթ.՝ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր ֆինանսիստ: Հիշեցնենք, որ 2001-2008 թթ. ՄՊԿ-ի նախագահը Արմեն Ավետիսյանն էր, որին փոխարինեց Գագիկ Խաչատրյանը:
Հենց Խաչատրյանի օրոք էլ՝ 2008-ի հունիսին, Աֆրիկյանը դարձավ մաքսայինի ղեկավարի տեղակալ, իսկ ամիսներ անց, երբ մաքսային պետական կոմիտեն ու հարկային պետական ծառայությունը միավորվեցին որպես պետեկամուտների կոմիտե, եւ նախագահ նշանակվեց Գ. Խաչատրյանը, Աֆրիկյանը նշանակվեց նրա առաջին տեղակալ: 2011-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ա. Աֆրիկյանին շնորհեց մաքսային ծառայության գեներալ-մայորի կոչում: 2014-ին ՊԵԿ-ը միավորվեց ֆիննախին, Գ. Խաչատրյանն էլ դարձավ գերատեսչության ղեկավար՝ Աֆրիկյանին տանելով իր հետ: 2014-2016 թթ. Ա. Աֆրիկյանը ֆինանսների փոխնախարար էր:
2016-ի մարտին ՊԵԿ-ը նորից առանձնացավ ֆիննախից, դրա նախագահ նշանակվեց Հովհաննես Հովսեփյանը, նրա առաջին տեղակալ՝ Արթուր Աֆրիկյանը: Երկուսն էլ իրենց պաշտոններին հրաժեշտ տվեցին նույն տարվա հոկտեմբերին՝ այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերին վարչապետ նշանակված Կարեն Կարապետյանը ՊԵԿ-ի ղեկավարումը վստահեց իր գործընկեր Վարդան Հարությունյանին:
Գեներալ Արթուր Աֆրիկյանի տները Դուբայում գտնվում են այնպիսի համալիրներում, որոնք ուղղակի աչք են ծակում իրենց շքեղությամբ:
Մեր ունեցած տվյալների մեջ 2014 թ. գործարքների շարքում ներառված է Աֆրիկյանի 2 բնակարանների վաճառքը: Բնակարանները գտնվում են «Palm Jumeirah» անունը կրող եւ արմավենու տեսքով հայտնի արհեստական կղզու («Palm Jumeirah»-ի կառուցապատողը մեկ այլ հայտնի ընկերություն է՝ «Nakheel»-ը) «ցողունի» վրա՝ «Marina Residences» համալիրում, որը բաղկացած է միանման 6 բարձրահարկերից եւ դրանց միջեւ գտնվող 6 ցածրահարկ շինություններից՝ «townhouse»-ներից (համալիրի հատակագիծն՝ այստեղ): Ըստ մեր տեղեկությունների՝ Աֆրիկյանի բնակարաններից մեկը գտնվում է 4-րդ շենքում (ստորեւ՝ եռաչափ պատկերում), իսկ մյուսը «townhouse»-ներից մեկում:
Ա. Աֆրիկյանի անունով է գրանցված Դուբայի կենտրոնում՝ Բուրջ Խալիֆա թաղամասում գտնվող «Address Dubai Mall» 5-աստղանի հյուրանոցի 33-րդ հարկի բնակարաններից մեկը: 37 հարկ ունեցող այս հյուրանոցի բարձրությունը 192 մ է, այն Դուբայի 100 ամենաբարձր շինությունների մեջ 75-րդն է: «Address» ապրանքանիշի հյուրանոցների կառուցապատողը վերոնշյալ «Emaar» ընկերությունն է: Հյուրանոցներն առաջարկում են ոչ միայն համարներ, այլեւ բնակարաններ (այդ թվում՝ վաճառքով):
Այս բնակարանը մեր տվյալների մեջ գրանցված է 2014-2015 թթ. գործարքների շարքում: Դրանց թվում են նաեւ կրկին Դուբայի կենտրոնում կառուցված «Address Downtown» 5-աստղանի հյուրանոցում ձեռք բերված 4 բնակարանները, որոնք գտնվում են 16-րդ, 25-րդ, 43-րդ եւ 47-րդ հարկերում: 63 հարկ եւ 302 մ բարձրություն ունեցող այս հյուրանոցն իր հերթին Դուբայի 22-րդ ամենաբարձր շինությունն է:
2014-ին դառնալով ֆինանսների փոխնախարար՝ Ա. Աֆրիկյանը հայտարարագրել է մեկ բնակարան եւ ավտոտնակ, նույնն արել է 2016-ին, երբ նախ նշանակվել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ, ապա ազատվել պաշտոնից:
Մենք փորձել ենք կապ հաստատել Արթուր Աֆրիկյանի հետ, սակայն նրա հեռախոսահամարն անհասանելի է: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ նախկին պաշտոնյան «թավշյա հեղափոխության» օրերին մեկնել է ԱՄՆ:
Գործարար Մաքսիմ Հակոբյանն ընկերների հետ զբաղեցրել է հյուրանոցի հարկը
Մաքսիմ Հակոբյանը ժամանակին ազդեցիկ ֆիգուր էր Հայաստանի տնտեսության, մասնավորապես՝ հանքարդյունաբերության մեջ: Նա «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենն էր ու սեփականատերերից մեկը: Նրա որդիներից ՀՀԿ-ական Վահե Հակոբյանը 2004-2013 թթ. ԱԺ պատգամավոր էր, 2013-2014 թթ. Սյունիքի մարզպետն էր, իսկ 2014-ի սեպտեմբեր-նոյեմբերին զբաղեցրել է ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը:
2014-ի գարնանը կոմբինատի 60 տոկոսի սեփականատեր գերմանական «Քրոնիմետ Մայնինգ» ընկերության անմիջական մասնակցությամբ Մաքսիմ Հակոբյանը հեռացվեց պաշտոնից, նրան փոխարինեց ավստրալացի Նիլ Սթիվենսոնը: Քաջարանում եւ Կապանում շրջանառվող խոսակցությունների համաձայն՝ Հակոբյանի հեռացման պատճառը արդյունաբերական հսկայի ներսում մեծ ծավալների հասնող չարաշահումներն ու յուրացումներն էին, ինչը, մեծ հաշվով, չհերքվեց նոր ղեկավարության կողմից: Այդուհանդերձ, գլխավոր տնօրենի պաշտոնը թողնելուց հետո Հակոբյանը նշանակվեց նոր ձեւավորված մարմնի՝ տնօրենների խորհրդի նախագահ, որը, սակայն, ԶՊՄԿ-ում, ի տարբերություն գլխավոր տնօրենի, շատ ավելի թույլ, գրեթե ոչինչ չորոշող պաշտոն է: Քաջարանցի Մ. Հակոբյանի հետ հեռացվեցին նաեւ գլխավոր հաշվապահ, նույնպես քաջարանցի Արիստակես Ներսիսյանն ու կոմերցիոն տնօրեն, լեռնաձորցի Արծրունի Ավետիսյանը:
Մեր ունեցած տվյալների համաձայն՝ Հակոբյանը, Ներսիսյանն ու Ավետիսյանը բնակարաններ են ձեռք բերել Դուբայի «Address Dubai Marina» 5-աստղանի հյուրանոցում: Նշված հյուրանոցը, ինչպես կարելի է հասկանալ անունից, գտնվում է Դուբայ Մարինա շրջանում՝ «Dubai Marina Mall» առեւտրի կենտրոնի հարեւանությամբ:
Հակոբյանի ու ընկերների բնակարանները գտնվում են հյուրանոցի 21-րդ հարկում: Ընդ որում՝ եթե Ներսիսյանն ու Ավետիսյանը մեկական բնակարան ունեն, ապա Հակոբյանի անունով գրանցված է 17 բնակարան: Տպավորություն է, որ հայերը զբաղեցրել են «Address Dubai Marina»-ի մի հարկը:
Հայաստանում Ղրղըզստանի պատվավոր հյուպատոսի տները
Դուբայում գույք են գնել նաեւ Բաբկեն Սեդրակյանն ու Իդա Եղիազարյանը, ովքեր ամուսիններ են: Սեդրակյանը 2017 թ. փետրվարից Ղրղըզստանի պատվավոր հյուպատոսն է Հայաստանում: Նրա գրասենյակը գտնվում է Երեւանի Ամիրյան փողոցում, որտեղ գրանցված է կինը (ինքը՝ Սեդրակյանը, հաշվառված է Հյուսիսային պողոտայում): Նշենք, որ Հայաստանում Ղրղըզստանի դեսպանի նստավայրը Մոսկվայում է, իսկ այդ երկրում մեր դեսպանինը՝ Աստանայում: Բաբկեն Սեդրակյանը նաեւ անցյալ տարի հիմնադրված «Պատվավոր հյուպատոսների միություն» ՀԿ նախագահն է ու ՀՀ ոստիկանապետին կից հասարակական խորհրդի անդամ:
«Հետքի» ունեցած տեղեկություններով՝ Բ. Սեդրակյանն ու Ի. Եղիազարյանը 2 բնակարան են ձեռք բերել Դուբայում: Դրանցից մեկը գտնվում է «Palm Jumeirah»-ի վրա՝ «Al Hatimi» բնակելի շենքում, որը 20 միանման շենքերից կազմված «Shoreline» շարքի 5-րդ շինությունն է: Ըստ մեր տվյալների՝ բնակարանը Բ. Սեդրակյանի սեփականությունն է, որը ներառված է 2014 թ. գործարքների շարքում, իսկ Սեդրակյանը ներկայացված է որպես գնորդ:
2014-ի գործարքների մեջ ներկայացված է նաեւ հյուպատոսի եւ նրա կնոջ բնակարանը, որը գտնվում է Դուբայի Միջազգային քաղաք (International City. ինչպես եւ «Palm Jumeirah»-ն, սա եւս կառուցել է «Nakheel» ընկերությունը) կոչվող թաղամասի «Al Dana 1» բնակելի շենքում: Սակայն ամուսիններն այս պարագայում նշված են որպես վաճառողներ:
Գնդապետի կինը՝ սեփականատեր
Մեր ցուցակում առկա է նաեւ Անահիտ Կոստանդյանի անունը, ով գրանցված է Երեւանի կենտրոնում: Կոստանդյանը զինուժի ավիացիայի վարչության առաջին պետ (1992-1996 թթ.), պահեստազորի գնդապետ Ալեքսանդր Աբրահամյանի կինն է: Գնդապետ Աբրահամյանը Հայաստանի անկախությունից հետո ռազմական ավիացիայի հիմնադիրներից է, նրա անվան հետ են կապվում նաեւ ավելի ուշ ստեղծված մի շարք բեռնափոխադրող ավիաընկերություններ, այդ թվում՝ արդեն լուծարված «Ավիակոմպանիա Վետերան» ՍՊԸ-ն, որտեղ Աբրահամյանը 70 տոկոսի սեփականատերն էր:
Բարձրաստիճան զինվորականի կնոջ անունով գրանցված բնակարանը մեր ձեռքի տակ եղած տվյալների մեջ ներկայացված է 2014-2015 թթ. գործարքների շարքում: Այն գտնվում է «Emaar»-ի կառուցած Գրինս էնդ Վյուս (The Greens and Views) բնակելի թաղամասի «Tanaro» շենքում՝ 15-րդ հարկում:
«Հետքի» աղբյուրը հայտնել է, որ Դուբայում 2 բնակարան ունի Երեւանի նախկին քաղաքապետ ու տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, անշարժ գույքի սեփականատեր է նաեւ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը, իսկ «Palm Jumeirah»-ի վրա վիլլա ունի նախկին վարչապետ եւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, սակայն նրանց ունեցվածքը չի հայտարարագրվել: Այլ նախկին պաշտոնյաներ եւս գույք են ձեռք բերել այս քաղաքում: «Հետքը» շարունակում է իր ուսումնասիրությունը:
ՀԳ. Նյութում կատարվել է փոփոխություն. սկզբնական տարբերակում նշվել էր, որ Արթուր Աֆրիկյանը բնակարան է ձեռք բերել «Burj Khalifa» աշտարակի 43-րդ հարկում, սակայն իրականում այդ գույքը գտնվում է Բուրջ Խալիֆա թաղամասի «Address Downtown» հյուրանոցի 43-րդ հարկում:

Квартиры богатых армян и высокопоставленных чиновников в роскошных жилых комплексах Дубая
Вывозимые из Армении миллионы долларов за границей превращаются в инвестиции и недвижимость. Армянские чиновники, олигархи, различные предприниматели приобретают недвижимость за рубежом. В этом плане особенно востребован Дубай.
Крупнейший город Объединенных Арабских Эмиратов, который благодаря своей роскоши по праву называю жемчужиной Востока, с каждым днем привлекает все больше людей. Это не только миллионы туристов из разных уголков мира, но и богачи, которые в первую очередь покупают здесь недвижимость.
От наших партнеров по проекту освещения организованной преступности и коррупции (OCCRP, членом этой сети являеся также Hetq.am) мы получили данные об армянах, владеющих недвижимостью в Дубае.
OCCRP сообщил о том, что международная независимая адвокатская группа “Tax Justice Network” поставила Дубай на девятое место в рейтинге самых непрозрачных юрисдикций. Особенностью этого города и одноименного эмирата являются отсутствие прозрачности, слабое регулирование и безразличие к происхожддению денег, которые инвестируются в огромных объемах, превратили это место в рай для криминальных группировок, террористов, тиранов и всех, кто наживается на преступлениях и коррупции по всему миру.
В итоге Дубай функционирует как центр обслуживания, где сильные мира сего могут уйти от налогов и санкций, отмыть деньги или спрятать активы от полиции и глаз налогоплательщиков на родине.
Не преследующая прибыль организация «C4ADS» предоставила OCCRP данные, собранные различными специалистами сферы недвижимости. В базе данных имеется 54 тысячи адресов и 129 тыс.имен собстввенников из 181 страны мира. Многие из этих людей не обвиняются в каких-либо правонарушениях, однако имена политических деятелей и очень состоятельных людей вызывают вопросы. Есть также попавшие под санкции лица, скрывающиеся от правосудия и др. Их присутствие в Дубае показывает, насколько радушно принимают в этом городе подозрительных лиц.
В этом контексте стоит напомнить о том, что действующая в Вашингтоне исследовательская и консалтинговая организация “Global Financial Integrity”, публикующая отчеты о незаконных финансовых потоках, в 2015 г. отметила, что в 2004-2013 гг. из Армении незаконным путем было вывезено 9,8 млрд долларов. По данным Национальной статистической службы, в тот же период внешний долг нашей страны с 1,2 млрд долларов вырос до 3,8 млрд, а уже в сентябре этого года составил 5,4 млрд долларов.
В распоряжении Hetq.am оказался список с именами бывших и нынешних армянских должностных лиц, предпринимаnелей, их родственников. Правда, не все эти предприниматели известны общественности, но есть имена, которые в свое время играли важную роль в экономике Армении. Мы не настаиваем на том, что представленные ниже лица купили недвижимость в Дубае на “грязные” деньги, но принадлежащее им (особенно государственным чиновникам) имущество дает повод задуматься.
*Сделав клик на знаках, можно увидеть адреса недвижимости и имена собственников-армян
Член ППА Грант Давтян – один из старожилов Дубая
Депутат Национального Собрания от партии “Процветающая Армения” Давид Давтян родом из Эчмиадзина. Впервые он прошел в парламент в 2012 г. по пропорциональному списку ППА. Согласно официальной биографии, в 1995-2001 гг. Давтян занимался частной деятельностью, в 2001 г. стал председателем Союза юридических лиц “Грант –групп”. В июне этого года он вновь стал депутатом парламента, сменив отказавшегося от мандата Меружана Симоняна (блок “Царукян”).
В 2017 г. Hetq.am написал о том, какое имущество и доходы указал кандидат в депутаты Грант Давтян в представленной в Центризбирком декларации. В ней не сообщалось о принадлежащем ему доме в Дубае. Став в этом году депутатом парламента, Давтян представил в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию, в которой в качестве недвижимости указал один особняк, один земельный участок и две квартиры.
Зарубежная недвижимость Давтяна находится в быстро развивающемся сверхсовременном районе Дубай Марина. Депутату принадлежит квартира в жилом комплексе Al Sahab. Это сооружение из двух башен, построенное компанией “Emaar”. Последняя является одним из наиболее крупных застройщиков Дубая. Достаточно сказать, что именно “Emaar” построила самую высокую в мире башню “Бурдж-Халифа”, высота которой достигает почти 830 метров. Квартира Гранта Давтяна находится на 7-ом этаже первой 24-этажной башни комплекса “Al Sahab”.
В беседе с журналистом Hetq.am Давтян не стал скрывать, что владеет недвижимостью в Дубае, хотя сказал, что она оформлена не на его имя. В действительности, как нам стало известно, квартира принадлежит именно Гранту Давтяну.
-У вас есть недвижимость в Дубае?
-Есть.
-Что за недвижимость и когда она была задекларирована?
-Насчет декларирования не знаю, когда была задекларирована. Наверное, она зарегистрирована не на мое имя, потому я и не задекларировал.
-То есть Вы не знаете точно, она на Ваше имя зарегистрирована или нет?
-Я знаю, что не на мое имя, поэтому, наверно, и не была задекларирована.
-Она принадлежит кому-то из членов вашей семьи?
-Да.
-Это квартира?
-Да, кажется 80 квадратов. Знаешь, когда это было? Лет 15 назад.
-Когда Вы ее купили, уже были депутатом?
-Нет, это было 15 лет назад. У нас там был бизнес.
-У Вас и сейчас там есть бизнес?
-Да какой там бизнес, что-то вроде турагентства.
-С какой целью Вы приобрели квартиру в Дубае?
-15 лет назад мы занимались экспортом и импортом и практически жили там. Площадь, кажется, составляла 86 квадратных метров. Квартира небольшая. Тогда купить квартиру было дешевле, чем жить в гостинице.
-Если не секрет, на чье имя оформлена квартира?
-Уважаемый, на этот вопрос смогу ответить завтра, после того, как уточню. Мне бояться нечего.
Итак, по словам депутата, недвижимость он приобрел в начале 2000 г. В этом смысле стоит вспомнить, что Давтян и его друг из Эчмиадзина, известный Акоп Акопян по прозвищу Чойт, который тогда был независимым депутатом, в январе 2005 г. попали в Дубае в неприятную историю. Их задержала местная полиция. Давтяна подозревали в краже двух шуб из брендового магазина Zilli. В армянской прессе даже появилась публикаация о том, что прокуратура предъявилаа ему обвинение (волею сульбы автором статьи, опубликованной в газете “Айкакан жаманак”, была сегодняшний однопартиец Г.Давтяна Наира Зограбян). В дальнейшем Акоп Акоян заявил, что виноват был кассир магазина, который при подсчете купленных О.Давтяном вещей пробил на чеке на один ноль меньше, из-за чего вместо 8800 долларов получилось 880, а Давтян, который расплачивался по кредитной карте, не заметил ошибку и после уплаты суммы покинул магазин. Получившие сигнал полицейские отправились за Давтяном и задержали его.
Акопян решил выяснить, что случилось с его другом, и приехал с сыном в отделение полиции, где их сразу задержали, заявив, что Акопяна разыскивает Интерол. Позже выяснилось, что разыскивается другой человек – Акоп Акопов, которого уже задержали, но не исключили из списков Интерпола. А.Акопяна и его сына отустили раньше, Давтяна - позже.
Полученные нами данные подсказывают, что Грант Давтян и Акоп Акопян не только друзья, но и соседи. И не только в Эчмиадзине, но и в Дубае.
Акопян утверждает, что продал квартиру
В 1999-2007 Акоп Акопян был депутатом Национального Собрания. В 2006 г. А.Акопян вступил в Республиканскую партию. В свое время он купил квартиру на 6-ом этаже 44-этажной башни в вышеупомянутом жилом комплексе «Al Sahab».
В беседе с журналистом Hetq.am бывший законодатель не отрицал, что приобрел недвижимость в Дубае, но сказал, что в дальнейшем продал ее.
-У Вас есть недвижимость в Дубае? Квартира есть?
-В Дубае у меня была недвижимость, которую я продал в 2015 г.
-Это была квартира?
-Да, квартира.
-А Вы давно ее приобрели?
-В сентябре 2001 года.
-Вы тогда были должностным лицом?
-Нет, я никогда не занимал должность.
-Я имел в виду, что Вы были депутатом парламента.
-Да, в 2001 г. я был депутатом Национального Собрания.
-А Вы когда-либо декларировали это имущество?
-Конечно. Во время выборов мы задекларировали квартиру. Если я правильно помню, ее площадь составляла 97 кв.м. Мы и адрес указали.
-А почему продали? Вам она не была нужна или возникли финансовые трудности?
-У нас были финансовые проблемы, которые возникли в Следственном управлении. Мы продали квартиры и уплатили налоги.
Артур Африкян: от района Бурдж-Халифа до “Палм-Джумейры”
Артур Африкян начал работать в налоговой и таможенной системах с 1980-х годов. От должности начальника управления налоговых инспекций он дошел до должности советника министра госдоходов (2000-2001 гг.), после чего стал руководителем аппарата председателя Государственного таможенного комитета (2001-2002 гг.). В 2002-2008 гг. Африкян работал руководителем аппарата и главным финансистом. Напомним, что в 2001-2008 гг. председателем Государственного таможенного комитета был Армен Аветисян, которого затем сменил Гагик Хачатрян.
Именно при Хачатряне в июне 2008 г. Африкян стал заместителем руководителя таможни, а спустя несколько месяцев, когда Таможенный государственный комитет и Государственная налоговая служба объединились в Комитет госдоходов, который возглавил Г.Хачатрян, Африкян был назначен его первым замом. В 2011 году президент РА Серж Саргсян присвоил А.Африкяну звание генерал-майора Таможенной службы. В 2014-ом КГД объединился с Минфином. Гагик Хачатрян стал руководителем ведомства и забрал Африкяна к себе. В 2014-2016 гг. А.Африкян занимал пост замминистра финансов.
В марте 2016 г. КГД вновь отделился от Минфина. Председателем Комитета был назначен Ованнес Овсепян, а его первым заместителем – Артур Африкян. В октябре того же года, после того, как назначенный в сентябре премьер-министром Карен Карапетян доверил руководство КГД своему партнеру, Вардану Арутюняну, оба распрощались со своими должностями.
Дома генерала Артура Африкяна в Дубае находятся в жилых комплексах, бросающихся в глаза своей роскошью.
В наш список сделок 2014 г. включены две квартиры Африкяна. Бывший высокопоставленный чиновник здесь указан как продавец. Квартиры находятся на имеющем форму пальмы известном искусственном острове «Palm Jumeirah» (его застройщиком является другая известная компания - «Nakheel»), в комплексе «Marina Residences», который размещается на “стволе” пальмы. Комплекс состоит из шести одинаковых небоскребов и построенных между ними шести невысоких сооружений - «townhouse» (план комплекса см. здесь). По нашим сведениям, одна из квартир Африкяна находится на 4-ом этаже (ниже ее трехмерное изображение), вторая – в одном из «townhouse».
На имя А.Африкяна оформлена одна из квартир на 33-ем этаже 5-звездочной гостиницы «Address Dubai Mall», которая находится в центральном районе Бурдж-Халифа. Высота этого 37-этажного здания 192 м, она занимает 75-е место среди 100 самых высоких сооружений Дубая.
Застройщиком гостиниц «Address» является вышеупомянутая компания «Emaar». Гостиницы предлают не только номера, но и квартиры. в том числе на продажу.
Эта квартира зарегистрирована в наших данных в числе сделок, заключенных в 2014-2015 гг. Среди них и приобретенные в 5-зведочном отеле «Address Downtown» в центре Дубая четыре квартиры, которые находятся на 16-ом, 25-ом, 43-ем и 47-ом этажах. В свою очередь 63-этажная гостиница высотой 302 метра является 22-м по счету высоким зданием в Дубае.
В 2014 г. А.Африкян, став замминистра финансов, задекларировал одну квартиру и гараж. Эта же недвижимость была указана в декларации 2016 г., когда Африкян сперва был назначен первым заместителем председателя Комитета госдоходов, а потом уволился с этой должности.
Мы попытались связаться с Артуром Африкяном, но его номер телефона был недоступен. По нашим сведениям, бывший чиновник в дни “бархатной революции” уехал в США.
Предприниматель Максим Акопян вместе с друзьями занимает один этаж гостиницы
В свое время Максим Акопян был влиятельной фигурой в экономике Армении, в частности в горнодобывающей сфере. Он занимал должность гендиректора ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, был одним из его собственников. Сын Акопяна, член Республиканской партии Ваге Акопян, в 2004-2013 гг. был депутатом Национального Собрания, в 2013-2014 гг. – губернатором Сюника, а в сентябре-ноябре 2014 г. занимал должность председателя Госкомитета водного хозяйства РА.
Весной 2014 г. при непосредственном участии владеющей 60 процентами комбината немецкой компании “Кронимет Майнинг” Максим Акопян был уволен со своей должности. Его сменил австралиец Нил Стивенсон. В Каджаране и Капане поговаривали о том, что причиной уволнения Акопяна стали крупные злоупотребления и хищения. Новое руководство этого фактически не отрицало. Тем не менее, после отставки с поста гендиректора Максим Акопян был назначен председателем нового органа – совета директоров, который в отличие от поста гендиректора имеет более ограниченные возможности и полномочия. Вместе с уроженцем Каджарана Максимом Акопяном были уволены его земляк, главный бухгалтер Аристакес Нерсисян и коммерческий директор, уроженец Лернадзора Арцруни Аветисян.
По нашим сведениям, Акопян, Нерсесян и Аветисян приобрели квартиры в 5-звездочном отеле «Address Dubai Marina» в Дубае. Этот отель, как следует из его названия, находится в квартале Дубай Марина, по соседству с торговым центром «Dubai Marina Mall».
Квартиры Акопяна и его друзей находятся на 21-ом этаже. При этом, если Нерсисян и Аветисян владеют по одной квартире, то на имя Максима Акопяна зарегистрировано 17 квартир. Такое впечатление, будто армяне заняли целый этаж отеля «Address Dubai Marina».
Квартиры почетного консула Киргизии в Армении
Недвижимость в Дубае приобрели также супруги Бабкен Седракян и Ида Егиазарян. С февраля 2017 г. Б.Седракян является почетном консулом Киргизии в Армении. Его офис находится на улице Амиряна в Ереване, где прописана его жена (сам Седракян зарегистрирован в доме на Северном проспекте).
Отметим, что резиденция посла Киргизии в Армении находится в Москве, а резиденция нашего посла в этой стране – в Астане. Ранее Бабкен Седракян был председателем основанной в прошлом году общественной организации “Союз почетных консулов” и членом общественного совета при начальнике Полиции РА.
По сведениям Hetq.am, Б.Седракян и И.Егиазарян приобрели в Дубае 2 квартиры. Одна из них находится в жилом здании «Al Hatimi» на «Palm Jumeirah», который является пятым по счету сооружением комплекса «Shoreline», состоящего из 20 одинаковых зданий. По нашим данным, квартира является собственностью Б.Седракяна и включена в список сделок 2014 г., а Седракян представлен в качестве покупателя.
В списке сделок 2014 г. числится квартира консула и его жены, которая находится в Международном городе (International City) в Дубае, а также квартира в жилом кокмплексе «Al Dana 1» на «Palm Jumeirah», построенный все той же компанией «Nakheel» . Однако в этом случае супруги указаны как продавцы.
Жена полковника владеет недвижимостью
В нашем списке числится и Анаит Костандян, которая прописана в доме в центре Еревана. Костандян – жена первого начальника управления авиации ВС (1992-1996 гг.), полковника запаса Александра Абрамяна. Полковник Абрамян – один из основателей военной авиации в независимой Армении. С его именем связывают и созданный позднее ряд авиакомпаний-грузоперевозчиков, в том числе уже ликвидированное ООО “Авиакомпания “Ветеран”, 70 процентов которого принадлежало Абрамяну.
Источник Hetq.am сообщил, что две квартиры в Дубае имеет также бывший мэр Еревана и бывший министр транспорта и связи Гагик Беггларян. Недвижимость имеет и бывший депутат Национального Собрания Мгер Седракян. Бывшему премьер-министру и экс-спикеру НС Овику Абрамяну принадлежит вилла на «Palm Jumeirah», однако эта недвижимость не задекларирована. Квартиры в Дубае имеют и другие бывшие должностные лица. Hetq.am продолжает свое расследование.
P.S. В статье внесены изменения. В первоначальной версии упоминалось, что Артур Африкян купил квартиру на 43-м этаже башни «Burj Khalifa», но на самом деле эта недвижимость находится на 43-м этаже отеля «Address Downtown» в районе Бурдж-Халифа.