Ոստիկանության ավագ տեսուչն ու տեսուչը դատապարտվել են ազատազրկման
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի հետաքննության բաժանմունքի ավագ տեսուչին և տեսուչին՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքները:
Դատարանում հետազոտված ապացույցների համաձայն՝ Հ. Սիմոնյանն աշխատել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնի հետաքննության բաժանմունքում՝ որպես ավագ տեսուչ, իսկ Դ. Աթոյանը՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնի հետաքննության բաժանմունքում՝ որպես տեսուչ, որի ղեկավար-դաստիարակի պարտականություններն իրականացրել է ավագ տեսուչ Հ. Սիմոնյանը:
Դատարանը հավաստի է համարել մեղադրող դատախազների ներկայացրած ապացույցները առ այն, որ 2008թ. նոյեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում գտնվող «Պիոներ» գիշերային ակումբում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ Հ. Վարդանյանի հաղորդման կապակցությամբ Դ. Աթոյանը նյութեր է նախապատրաստել:
Այդ ընթացքում Հ. Սիմոնյանը դեպքի մասնակիցներից վերցրել է իրականությանը չհամապատասխանող, փաստական տվյալները էականորեն փոփոխված բովանդակությամբ բացատրություններ, որի հիման վրա հետաքննիչ Դ. Աթոյանի անունից որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին:
Կեղծ տեղեկություններ մտցնելով արձանագրության մեջ՝ Դ. Աթոյանը բաժնի պատասխանատու հերթապահի ստորագրմանն է ներկայացրել հանցագործության վերաբերյալ կեղծ տվյալներով ամփոփագիր՝ իբրև հանցագործության կատարման ընթացքում դանակ չի գործածվել:
Դ. Աթոյանն իր ստորագրությամբ վավերացրել և բաժնի պետի հաստատմանն է ներկայացրել Հ. Սիմոնյանի կազմած, իրենց ցանկալի բովանդակությամբ, փաստական աղավաղված տվյալներով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը:
Դ. Աթոյանը և Հ. Սիմոնյանն ընդունել են իրենց առաջադրված մեղադրանքը և միջնորդել դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով: Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Դ. Աթոյանին հանցավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Հ. Սիմոնյանին՝ 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտել ազատազրկման՝ յուրաքանչյուրին 2 տարի 6 ամիս ժամկետով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:

Two policemen Sentenced to Imprisonment
The policemen of Arabkir Division Investigation Department of the RA Police were sentenced by the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts for abusing and exceeding their official authority.
According to the evidence of the criminal case, H. Simonyan worked as a senior policeman in the Arabkir Division Investigation Department of the RA Police and D. Atoyan was a policeman in the same department whose supervisor was H. Simonyan.
The Court considered justified the accusation brought by the prosecutors as to which D. Atoyan prepared materials based on H. Vardanyan’s statement about an incident that had taken place in the “Pioneer” night club on November 25, 2008 at night.
H. Simonyan took explanations from the participants of the incident with false data and D. Atoyan made a decision to refuse the initiation of the criminal case based on these explanations. D. Atoyan presented the statements for confirmation to the person on duty with false information about the crime. According to the presented information no knife had been used during the crime.
D. Atoyan ratified and presented to the confirmation of the head of the division the decision with false data on the refusal of the criminal case prepared by H. Simonyan. D. Atoyan and H. Simonyan admitted their guilt and asked for an accelerated trial.
The Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts sentenced D. Atoyan to two years and six months of imprisonment according to the RA Criminal Code Article 308, part 1 and H. Simonyan to two years and six months of imprisonment according to the RA Criminal Code Article 309, part 1.