Մոմավառություն` ի հիշատակ հակառակորդի գնդակից զոհված Արթուր Օհանջանյանի
Սիսիանի տարածաշրջանի Բռնակոթ գյուղում խոր կսկիծով ընդունեցին իրենց համագյուղացի, 1994թ. ծնված Արթուր Օհանջանյանի զոհվելու մասին լուրը: Արթուրը Օհանջանյանների ընտանիքի կրտսերն էր: Ավագ եղբայրները` Սևակն ու Նարեկը, նույնպես ծառայել են ԼՂՀ-ում: Արթուրի ծառայությանն ընդամենը 7 ամիս էր մնացել, դեկտեմբերին պետք է զորացրվեր... Սակայն... Մայիսի 21-ին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց Արթուրի` մայիսի 20-ին ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու մասին:
«Մեծ ողբերգություն է ամբողջ գյուղի համար, ամբողջ դպրոցի համար: Ցավում ենք, շատ ենք ցավում, թող այլևս չկրկնվեն այսպիսի բաներ,- ասում է Բռնակոթի դպրոցի փոխտնօրեն Դոնարա Ասրյանը, ով նաև Արթուրի ուսուցչուհին է եղել:- Բռնակոթցուն վայել հայրենասիրություն ուներ, բավականին մեծ պատվախնդրություն: Ընկերասեր էր, չափազանց շփվող, պատրաստակամ ցանկացած գործի, ուր ուղարկեիր` կգնար, դասարանում բոլորը նրան սիրում էին, ու հիմա ողջ դպրոցն է սգում»:
«Շատ խելացի էր, լսող, մեծին հարգող, բարի,- լրացնում է քիմիայի ուսուցչուհի Իրա Հակոբջանյանը: - Հայրենասիրությունը բարձր մակարդակի վրա էր իրենց դասարանում, բոլորն էլ պատրաստ էին ծառայել հայրենիքին, ոչնչից չէին երկնչում»:
Գյուղում բոլորն են գորովանքով հիշում Արթուրին: Ասում են` մեծի հետ մեծ էր, փոքրի հետ` փոքր, հարևանին, գյուղացուն հասնող, օգնող: «Շատ խելոք երեխա էր, իմ երեխու դասընկերն ա եղել... Խելոք էլ ծառայող ա եղել, պատվոգրեր ունի, շնորհակալական նամակներ ա եկել, սերժանտ էր, շուտով ավագ սերժանտ պիտի դառնար»,- ասում է հարևանուհին` Էմմա Ավետիսյանը:
Թեև Բռնակոթում արդեն տեղեկացել են, որ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար ԼՂՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի ջոկի հրամանատար, կրտսեր սերժանտ Արթուր Օհանջանյանը հետմահու պարգեւատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով, սակայն ցավը դրանից չի մեղմվում։
Բռնակոթցի երիտասարդները Արթուրի հիշատակին մոմավառություն էին կազմակերպել: Բոլորի աչքերում արցունքներ էին, սրտերում` թախիծ: Մոմերն իրենց հանգրվանը գտան Խորհրդային Միության հերոսներ Լիպարիտ Իսրայելյանի և Սամսոն Մկրտումյանի կիսանդրիների մոտ, ովքեր Հայրենական մեծ պատերազմում են բարձր պահել բռնակոթցու պատիվը: Երիտասարդները նշում էին, որ այսօրվա սերունդն էլ պակաս պատվախնդիր ու հայրենասեր չէ` պատրաստ անխախտ պահելու հայրենի սահմանները:
Մոմավառություն էր կազմակերպվել նաև Սիսիանի Սիսակ Նահապետի անվան հրապարակում: Այստեղ վառվող մոմերը ոչ միայն ի հիշատակ Արթուրի էին, այլև ընդամենը մի քանի ամիս առաջ դարձյալ մարտական դիրքում հակառակորդի դիպուկահարի գնդակից զոհված սիսիանցի զինծառայող Կարեն Գագիկի Գալստյանի` նրա ծննդյան 20-ամյակի առիթով: Իսկ Արթուրը 20 տարեկան կդառնար սեպտեմբերին:
Սահմանապահ զինվոր Արթուրի հուղարկավորութունը կկայանա հարազատ գյուղի պանթեոնում: Ի դեպ, Բռնակոթը Արցախյան ազատամարտում 8 զոհ է տվել, նրանցից 3-ը թաղված են գյուղի, 4-ը` Սիսիանի պանթեոնում, 1-ը` Եռաբլուրում:

Зажженные свечи в память о погибшем от пули противника Артуре Оганджаняне
В селе Брнакот Сисианского района с глубокой болью восприняли весть о гибели своего односельчанина Артура Оганджаняна. В семье Артур был младшим. Старшие братья Севак и Нарек тоже служили в НКР. До демобилизации Артуру оставалось всего 7 месяцев… Но 21 мая министерство обороны НКР распространило сообщение о том, что накануне Артур получил смертельное ранение от пули противника.
“Это трагедия для всего села, для всей школы. Нам очень жаль, очень. Пусть это больше никогда не повторится,- сказала заместитель директора брнакотской школы Донара Асрян, которая была также учительницей Артура. – Он был патриотом, как и подобает брнакотцу, знал, что такое честь. Очень любил друзей, был чрезвычайно общительным, готовым выполнить любое поручение. В классе все его любили.И сейчас весь класс скорбит”.
В селе все с большой теплотой вспоминают Артура. “Он был очень прилежным, учился в одном классе с моим сыном. С такой же прилежностью Артур служил – получил почетные грамоты, благодарности. Он имел звание сержанта, а скоро должен был стать старшим сержантом”,- рассказывает соседка Эмма Аветисян.
И хотя в Брнакоте знали о том, что за мужество, проявленное при защите государственной границы Нагорно-Карабахской Республики командир взвода N-ской воинской части Армии обороны НКР, младший сержант Артур Оганджанян указом президента НКР Бако Саакяна посмертно награжден медалью “За боевую службу”, боль от этого не утихла.
В память об Артуре молодежь Брнакота организовала церемонию зажжения свечей. У всех на глазах были слезы, в сердцах – печаль. Свечи были зажжены у памятника героям Советского Союза Липариту Исраеляну и Самсону Мкртумяну, которые во время Великой Отечественной войны не уронили честь родного села. Молодые люди отмечали, что нынешнее поколение отличается не меньшим патриотизмом и готово отстаивать границы родины.
Свечи были зажжены также на центральной площади Сисиана. И не только в память Артура, но и в память погибшего всего несколько месяцев назад опять-таки на боевыхпозициях от пули вражеского снайпера Карен Галстяна, которому исполнилось бы 20 лет. А Артуру 20 лет должно было исполниться в сентябре…
Похороны охранявшего границу солдата Артура Оганджаняна состоятся в пантеоне родного села. Отметим, что во время Арцахской войны погибло семь брнакотцев, пятеро из которых похоронены в пантеоне села, а двое – в пантеоне Сисиана.