Նիկոլ Փաշինյանին համակարգիչ է անհրաժեշտ
Այսօր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի գործով մեղադրող Հարություն Հարությունյանը հրաժարվեց մնացած` չհարցաքննված վկաների ցուցմունքներից: Ըստ մեղադրական կողմի` նրանց դատակոչելու և հարցաքննելու անհրաժեշտություն այլևս չկա, քանի որ դատակոչված և հարցաքննված վկաների ցուցմունքներն արդեն բավարար են և հիմնավորում են ամբաստանյալի մեղքը: Նա միջնորդեց անցնել դատաքննության հաջորդ փուլ` ամբաստանյալի հարցաքննությանը:
Պաշտպանական կողմը ըստ էության չառարկեց միջնորդությանը, քանի որ վկաները հիմնականում մեղադրող կողմն էր ներգրավել: Սակայն Փաշինյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ հետագայում անհրաժեշտության դեպքում իրենք հնարավոր է միջնորդեն վկաներից որոշներին դատակոչել և հարցաքննել:
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բավարարեց միջնորդությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը դատարանից ժամանակ և համակարգիչ խնդրեց իր ցուցմունքին նախապատրաստվելու համար և նշեց, որ ինքը չի կարող առանց համակարգչի նախապատրաստվել: «Մենք ունենք այնպիսի համակարգիչ, որի վրա չկա այնպիսի ծրագիր և սարքավորում, որը քրեակատարողական հիմնարկաների ներքին կանոնակարգով արգելված է, օրենքի իմաստով որևէ խնդիր գոյություն չունի»,-հիմնավորեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Դատավորը նիստը հետաձգեց մինչև նոյեմբերի 27-ը: Սակայն համակարգչի հարցը այդպես էլ առկախ մնաց. Մնացական Մարտիրոսյանն ասաց, որ եթե քրեակատարողական հիմնարկի կանոններին դա հակառակ չէ, և դատարանի կարծիքը հարցնեն, ապա որևէ առարկություն չկա:

Nikol Pashinyan Asks Court for Computer to Prepare His Defense
At today’s trial session of Nikol Pashinyan, Prosecutor Harutyun Harutyunyan stated that he would forego calling other witnesses to testify in the criminal proceedings against the editor of "Haykakan Zhamanak" since, as Mr. Harutyunyan put it, "The testimony so far given is proof enough as to the guilt of the defendant."
Prosecutor Harutyunyan then motioned the court to skip to the interrogation of Mr. Pashinyan himself. The defense did not oppose the motion. Pashinyan’s attorney, Lusineh Sahakyan, stated however that she might call some of the witnesses to the stand if the need arises. Judge Mnatsakan Martirosyan sustained the motion.
Nikol Pashinyan requested the use of a computer and more time from the court to prepare his statement. He said that he could only prepare such a statement by using a computer program.
Judge Martirosyan then declared a recess in the trial till November 27, adding that if penal laws did not prohibit the use of a computer during pre-trial detention, the court would not oppose such a move.