Խոշտանգված 8 վկաներ դիմել են Հելսինկյան ասոցիացիային
Հելսինկյան ասոցիացիային դիմել են մարտի մեկի, մասնավորապես «Յոթի գործով» դատակոչված 8 վկաներ, որոնց նկատմամբ իրականցվում են ճնշումներ: Մարտի 1-ի իրադարձությունների շուրջ և դատական գործերով դատակոչված վկաների վերաբերյալ Հելսինկյան ասոցիացիան միջանկյալ զեկույց է պատրաստել, որն այսօր ներկայացրեց Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը:
«Իրոք կատարվում է ճնշում և շատ լուրջ: Եվ այդ ճնշումներն հասնում են մի այլ փուլ, երբ քեզ առաջարկում են հեռանալ Հայաստանից»,-ասաց Մ. Դանիելյանը:
Նման ճնշման մի դեպքը` Սասուն Միքայելյանի գործով դատակոչված Թաթուլ Կարապետյանն է, որն այժմ Հայաստանում չէ: Երկրորդը` Գրիգոր Ոսկերչյանի գործով վկա` Արիստակես Վարդանյանն է, ում առաջարկվել էր մեկնել Ռուսաստան:
Հելսինկյան ասոցիացիայի զեկույցում ընդգրկված են «անօրինական կերպով ոստիկանական բաժանմունքներ և դատախազություն տարված վկաները, որոնք ենթարկվել են խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի»:
Միքայել Դանիելյանը նշեց, որ այս զեկույցը հիմնված է վկաների պատմածների վրա, որոնց ձայնագրությունն իրենք պահում են: Զեկույցում ներառվել են Մյասնիկ Մալխասյանի և Սուրեն Սիրունյանի դեմ ցուցմունք տվող Գագիկ Ավդալյանի, Սասուն Միքայելյանի և Մյասնիկ Մալխասյանի գործով վկա` Ռաֆայել Բալբաբյանը, Հակոբ Հակոբյանի գործով վկա` Գևորգ Մուրադյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանի և Սուրեն Սիրունյանի գործով վկա` Հմայակ Գալստյանը, Սասուն Միքայելյանի գործով վկա` Յաշա Մելքոնյանը, Գրիգոր Ոսկերչյանի գործով վկա` Արիստակես Վարդանյանը, ինչպես նաև «Չերյոմուխա 7-ից» վիրավորված Խաչիկ Դավթյանը:
«Գլխավոր դատախազության որոշումը չի բխում գործը բացահայտելուն: Մարդկանց ստիպում են հաստատել նախաքննության ժամանակ տված ցուցմունքները, երբ 2-3 օրով նրանք խոշտանգվել են»,-նշեց ասոցիացիայի նախագահը:
«Մարտի 1-ի գործերը ծիծաղելի ձևով քանդվում է»,-բնութագրեց Միքայել Դանիելյանը` օրինակ բերելով Գրիգոր Ոսկերչյանի գործը: Գ.Ոսկերչյանին ձերբակալել են մարտի 8-ին, մեղադրանքն առաջադրել` մարտի 11-ին: Մեղադրանքը վկաների ցուցմունքների վրա է ստեղծված, իսկ առաջին վկային հարցաքննել են ապրիլի 22-ին:
Միքայել Դանիելյանը խոստովանում է, որ երբ տարին նոր է սկսվում, իրենք մտավախություն են ունենում, որ զեկույցում ներառելու փաստեր չեն ունենա, սակայն պարզվում է` միշտ էլ գրելու ինչ-որ բան լինում է: «Դա բխում է Հայաստանի իշխանությունների վարքագծից, մեկ էլ` անպատժելիության մթնոլորտից, որը տիրում է այսօր Հայաստանում»,-ասաց Միքայել Դանիելյանը:
Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահը չի հավատում համաներմանը: «Երկրի նախագահն իրավունք չունի նման բան ասելու, ոչ ոք չի դիմելու: Համաներում չի լինելու»,- երեկվա նախագահի հայտարարությանն այսպես արձագանցեց Միքայել Դանիելյանը:

Eight Witnesses in the “March 1st” Trials Complain of Pressure Tactics
Eight witnesses in the "March 1st Seven" trials who say that they are being subjected to various pressure tactics have officially registered complaints with Armenia's Helsinki Association.
Helsinki Association President Mikayel Danielyan today issued a intermediate brief on the issue. "Yes, pressure is being exerted and it's serious. The pressure has reached such a degree that those responsible are proposing that one leaves Armenia," he stated.
One example is the case of Tatoul Karapetyan, no longer in Armenia, subpoenaed to testify in the case of Sasun Mikayelyan. Another is Aristakes Vardanyan, a witness in the case of Grigor Voskerchyan. It was suggested that he leave for Russia.
The Helsinki report states that witnesses, who have been illegally brought to various police departments and the prosecutor's office, have been subjected to physical abuse and inhuman treatment.
Mr. Danielyan said the report is based on the personal accounts of the witnesses and that the tape recordings are in his custody. Included in the report is Gagik Avdalyan who testified against Myasnik Malkhasyan and Suren Sirounyan; Rafayel Balbabyan, a witness in the Sasun Mikayelyan and Myasnik Malkhasyan trial; Gevorg Mouradyan, a witness in the Hakob Hakobyan case; Hmayak Galstyan, a witness in the Alexandre Arzumanyan and Suren Sirounyan case, among others.
Mr. Danielyan said that the actions of the RoA General Prosecutor’s Office aren't aimed at uncovering the truth but rather to elicit, through force, favorable testimony from witnesses during the pre-investigation period.
"The court cases related to the events of March 1st are falling apart in laughable fashion," declared Mr. Danielyan. He pointed to the example of Grigor Voskerchyan who was arrested on March 8 and indicted on March 11. The charges were said to have been founded on the testimony of witnesses but the first witness was questioned on April 22, 2008.
Mr. Danielyan said that he doesn't believe that President Sargsyan will declare an amnesty for those detained. "The nation's president has no basis to say such a thing. There will be no amnesty," he said.