Շանթ Հարությունյանին ազատ են արձակվել, քրեական գործը կարճվել է
«Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից այսօր ազատ է արձակվել «7-ի գործով» մեղադրվող Շանթ Հարությունյանը: Փորձագետների եզրակացությամբ` «հանցագործություն կատարելու պահին Շանթ Հարությունյանը եղել է անմեղսունակ»: Շանթ Հարությունյանի` 225 հոդվածի առաջին մասով քրեական գործը (զանգվածային անկարգություններ կազմակերպել) կարճվել է:
Այսօր առավոտյան քրեակատարողական հիմնարկի պետը կանչել է Շանթ Հարությունյանին և ասել, որ նրան ազատ են արձակում: «Դատարանի որոշումը կարդացի, քցեցի մի կողմ, ոչ էլ ազատականը ստորագրեցի»,-«Հետքին» պատմեց Շանթ Հարությունյանը:
«Բժշկական եզրակացությունում գրած է, որ մարտի 1-ին իմ գործողությունները իբր չեմ գիտակցել, բայց դա պայմանավորված է եղել ստեղծված իրավիճակով: Շատ լղոզված ու երկակի եզրակացություն են գրել, ինչքան հասկացա` իբր մարտի 1-ին իմ գործողությունների մեջ ես չեմ գիտակցել վտանգավորությունը, այդ պահով դառել եմ անմեղսունակ: Կոպիտ ասած` մարտի 1-ին գիժ եմ եղել, բայց դրանից առաջ էլ գիժ չէի և հիմա էլ գիժ չեմ: Աբսուրդ բան են գրել, դրա համար ոչ կարդացի շարունակությունը, ոչ էլ ստորագրեցի ազատ արձակելու մասին արձանագրությունը»,-ասաց Շանթ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 9-ին «Յոթի գործ»-ով դատավարության ժամանակ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի որոշմամբ, Շանթ Հարությունյանի մասով քրեական գործի վարույթը կասեցվել էր մինչեւ նրա առողջական վիճակի բարելավումը: Մարտի 17-ին «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից նրան տեղափոխել էին Նուբարաշենի հոգեբուժարան` դատահոգեբուժական փորձաքննության ենթարկելու նպատակով: Ապրիլի 14-ին նրան տեղափոխել էին քրեակատարողական հիմնարկ:

Shant Harutyunyan, arrested and later imprisoned, on charges stemming from the events of March 1, 2008, was released today from the Vardashen Detention Facility where he was being held. Charges that he had organized mass public disturbances were dropped on psychological grounds.
Mr. Harutyunyan told "Hetq" that "I read the release statement and threw it aside. I didn't even sign my release papers."
Mr. Harutyunyan said that, "A panel of medical experts concluded that at the time of the alleged crime I wasn't conscious of what I was doing and thus not responsible for my actions. It's a very obtuse statement. As far as I can make it out, they are saying that I didn't comprehend the severity of my actions on March 1. Crudely put, I went crazy on that day. I can assure you I wasn't nuts before March1 nor am I nuts today. What they wrote was total nonsense. That's why I didn't sign the release form."
On March 9, 2009, Judge Mnatsakan Martirosyan, who was hearing the criminal case of the "March 1st Seven" decided to postpone the proceedings against Shant Harutyunyan until his health improved.
On March 17, Mr. Harutyunyan was transferred from the Vardashen facility to the Nubarashen psychiatric ward to undergo a court mandated psychological examination. He had neen transferred back to the Vardashen detention facility on April 14.