Անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին որոշարկում է Հայաստանի զինուժի մարտունակությունը
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ռազմական եւ ռազմավարական գործընկերությունների, դրանք ուղղորդող պայմանագրերի մասին են ներկայացվող հարցազրույցները:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անցկացնում է Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց «Նորավանք» հիմնադրամի փոխտնօրեն Սերգեյ Սարգսյանի հետ
Հայաստանն ունի՞ սեփական ռազմական դոկտրին։ Ո՞րն է նրա նշանակությունը։
Հայաստանի Հանրապետության ռազմական դոկտրինը հաստատվել է 2007 թվականի դեկտեմբերի 25-ին։ Այն պաշտոնական հայեցակարգային տեսակետների ամբողջություն է, որը ներառում է Հայաստանի Հանրապետության ռազմական անվտանգության ապահովման ռազմաքաղաքական, ռազմավարական, ռազմատնտեսական եւ ռազմատեխնիկական հիմքերը: Դոկտրինը որոշում է պաշտպանական ռազմավարությունը եւ կոորդինացնում պետական մարմինների գործունեությունը պետության ռազմական անվտանգության ապահովման համար, ինչպես նաեւ ՀՀ զինուժերի բարեփոխման եւ արդիականացման ուղղությունները: Փաստաթուղթը նաեւ զարգացնում եւ որոշակիացնում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության այն դրույթները, որոնք վերաբերում են ռազմական ոլորտին։
Դոկտրինն ունի պաշտպանական բնույթ։ Այն ուղղված է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության հետեւողական պաշտպանությանը, ռազմական անվտանգության ապահովմանը Հայաստանի Հանրապետության ռազմական անվտանգության համակարգի հնարավորությունների եւ փոխհամատեղելիության ընդլայնման միջոցով, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը։
Համաձայն նրա դրույթների` Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորն է եւ ապահովում է ԼՂՀ ժողովրդի եւ նրա ընտրած զարգացման ճանապարհի անվտանգությունը։ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական դոկտրինը բաց եւ բոլորին մատչելի փաստաթուղթ է եւ մասնավորապես տեղադրված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կայքում (www.mil.am)։
Ո՞վ է Հայաստանի ռազմական-ռազմավարական գործընկերը, եւ որքանո՞վ կարող է մեր երկիրը հույս դնել իր գործընկերոջ աջակցության վրա։
«Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխօգնության մասին» պայմանագրի եւ «Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ դաշնակցային փոխգործակցության մասին» հռչակագրի ստորագրումից հետո, երկու երկրների միջեւ հաստատվեց ռազմավարական գործընկերություն։ Նշված պայմանագրերը եւ երկու երկրների սերտ համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում, այդ թվում` Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում, ընկած են Հայաստանի անվտանգության համակարգի հիմքում։
ՀՀ Ռազմական դոկտրինի Y գլխում (II բաժին) ««Միջազգային ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցություն» հստակ նկարագրված են միջազգային ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության գերակա ուղղությունները, այդ թվում` ռազմավարական համագործակցությունը ՌԴ հետ. «Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ստեղծում է մշտապես գործող համատեղ ուժեր, ինչպիսին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորումն է»։
Ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների համատեքստում էլ պետք դիտել նաեւ այն փոփոխությունները, որ անցյալ տարի մտցվեցին դեռեւս 1995 թվականին ստորագրված ռուս-հայկական պայմանագրում Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմաբազայի մասին։ Դրանք վերաբերում են ոչ միայն եւ ոչ այնքան պայմանագրի գործողության երկարաձգմանը մինչեւ 2044 թվականը, որքան ռուսական ռազմաբազայի առջեւ դրված խնդիրների ընդլայնմանը. «Ռուսական ռազմաբազան, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու ժամանակաշրջանում, բացի Ռուսաստանի Դաշնության շահերի պաշտպանության գործառույթի իրականացումից, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հետ միասին ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը»։
Միեւնույն ժամանակ, առանձին տարածաշրջանային եւ ռազմաքաղաքական հարցերում, ինչպես Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը եւ Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունների նորմալացումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, բանակցային գործընթացի միջոցով, Հայաստանի շահերը համընկնում են բազմաթիվ ուրիշ տարածաշրջանային եւ արտատարածաշրջանային պետությունների եւ դերակատարների, մասնավորապես` ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Իրանի եւ ուրիշների ռազմավարական շահերի հետ։ Ուստի` պետք է ակնկալել, որ նրանք եւս այդ հարցերում ռազմավարական գործընկերներ են, որոնք պատրաստ են գործադրել առավելագույն ջանքեր ընդհանուր ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար։
Որքանո՞վ է ռազմական բլոկներին Հայաստանի մասնակցել-չմասնակցելը ազդում ռազմական ոլորտում երկրի քաղաքականության վրա։
Ցանկացած երկրի մասնակցությունը ռազմաքաղաքական բլոկներին թույլ է տալիս հասնել սեփական նպատակներին ներքին, տարածաշրջանային եւ արտատարածաշրջանային քաղաքականության տիրույթում, ավելի արդյունավետորեն ապահովել ազգային անվտանգությունը։ Դրա հետ միասին, այն մասնակից երկրի վրա դնում է որոշակի պարտավորություններ։ Հնարավորությունների եւ պարտավորությունների հարաբերակցությունն էլ որոշում է պետության մասնակցությունը եւ մասնակցության աստիճանը այս կամ այն ռազմաքաղաքական բլոկին։
Հայաստանը ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամ է, եւ ըստ այդմ` նրա ռազմական քաղաքականությունը իրականացվում է ինչպես ՀԱՊԿ-ի` որպես միջազգային կազմակերպության առջեւ կանգնած նպատակների եւ խնդրների, այնպես էլ նրա մեջ մտնող բոլոր պետությունների շահերի հետ հաշվի նստելով։ Բայց ըստ ՀԱՊԿ-ի հայտարարված նպատակների ու խնդիրների, ինչպես կարդում ենք Պայմանագրի Հոդված 1-ում, մասնակից պետությունները հաստատում են իրենց պարտավորությունը` միջպետական հարաբերություններում զերծ մնալ ուժի կիրառությունից կամ ուժի սպառնալիքից։ Նրանք նաեւ պարտավորվում են իրար միջեւ եւ ուրիշ պետությունների հետ տարաձայնությունները լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Սրանք լիովին համընկնում են Հայաստանի Հանրապետության Ռազմական դոկտրինի դրույթների հետ, եւ նրա մասնակցությունն այդ ռազմաքաղաքական բլոկին ոչ մի բացասական ազդեցություն չի թողնում Երեւանի կողմից սեփական ռազմական քաղաքականույթան իրականացման վրա։
Ավելին, Հայաստանի մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին ՀՀ պաշտպանունակությունը, մեր զինված ուժերի մարտական պատրաստությունը եւ մարտունակությունը որոշող հիմնական գործոններից մեկն է։ Առայժմ` առավելապես ռազմատեխնիկական, զենքի եւ ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման եւ յուրացման հարցերով։ Բայց այն խոստանում է նաեւ լավ հեռանկար ինչպես այս կազմակերպության մեջ, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում Հայաստանի ռազմաքաղաքական կշռի մեծացման իմաստով։
Պայմանագրի նույն Հոդված 1-ում ընդգծվում է, որ մասնակից պետությունները չեն մտնի ռազմական դաշինքների մեջ, չեն մասնակցի պետությունների ինչ-որ խմբավորումների, ինչպես նաեւ ուրիշ մասնակից պետության դեմ ուղղված գործողությունների։ Սրանով որոշվում է ՆԱՏՕ-ի ռազմաքաղաքական բլոկի հետ կազմակերպության հարաբերությունների մակարդակը։
Ներկա պահին ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունն ընթանում է Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհրդի եւ Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում։ Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ ասվում է, որ Գործընկերության շրջանակում ակտիվ մասնակցությունը կարեւոր է ոչ միայն ՆԱՏՕ-ի` եվրոպական անվտանգությունն ապահովող գլխավոր կազմակերպության հետ հարաբերությունները անհրաժեշտ մակարդակի վրա պահելու, այլեւ ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ մյուս պետությունների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտության տեսանկյունից։
Այս պահին ՀԱՊԿ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության ծավալի եւ մակարդակի առումով չկան չլուծված հակասություններ։ Հետագայում նման իրադրության առաջացման դեպքում կոնկրետ որոշման ընտրությունը կբխի Հայաստանի ռազմական, քաղաքական եւ տնտեսական անվտանգության ապահովման անվերապահ անհրաժեշտությունից։
Ի՞նչ միջազգային կազմակերպություններ եւ ըստ ի՞նչ համաձայնագրերի են իրականացնում վերահսկողություն Հայաստանի սպառազինության եւ ռազմական գործունեության նկատմամբ։ Ի՞նչ նպատակով է դա կատարվում։
1991 թվականին անկախություն ստանալուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությունը սպառազինության եւ ռազմական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության ոլորտում դարձել է մի ամբողջ շարք պայմանագրերի անդամ, այդ թվում.
• Պայմանագիր միջուկային զենքի չտարածման մասին, որը հավանության է արժանացել ՄԱԿ ԳԱ-ի կողմից 1968-ի հունիսի 12-ին։ Հայաստանի` որպես ոչ միջուկային երկրի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ստուգումն իրականացնում է Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալությունը։
• Պայմանագիր միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման մասին (24 հունիսի, 1996թ.)։ Պայմանագիրը ստորագրած պետությունների պարտավորությունների կատարման ստուգումը իրականացվում է մշտապես գործող Մոնիտորինգի միջազգային համակարգի (սեյսմոլոգիական, ռադիոնուկլիդային, հիդրոակուստիկական, ինֆրաձայնային մոնիտորինգ) եւ Տեսչական խմբի կողմից։
• Պայմանագիր Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին (19 սեպտեմբերի, 1990թ.)։ Պայմանագրի ադապտացման մասին Համաձայնագիրը մասնակից պետությունների կողմից ստորագրվել է 1999 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ստամբուլում ԵԱՀԿ գագաթաժողովում։ Պարտավորությունների կատարման ստուգումը իրականացվում է հինգ տարբեր տեսչությունների կողմից։ Մասնավորապես` 2010 թվականի նոյեմբերի 22-ին Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության Տեսչական խումբը այցելեց Թուրքիա` ստուգելու համար Բայազետ քաղաքում տեղակայված զինվորական ստորաբաժանման ռազմական տեխնիկայի եւ զենքի` պայմանագրով նախատեսված քանակական սահմանափակումները։
• Վստահության եւ կայունության ամրապնդման բանակցությունների Վիենայի փաստաթուղթը (16 նոյեմբերի, 1999թ.)։ Ստուգման ձեւերը ներառում են ամենալայն պրոֆիլի տեղեկատվության փոխանակում, փոխայցելություններ ավիաբազաներ, ռազմական շփումների եւ համագործակցության ծրագրեր, նախնական իրազեկում ռազմական գործունեության որոշակի տեսակների մասին եւ դրանց դիտում, մյուս բոլոր մասնակից պետությունների համար զենքի եւ տեխնիկայի հիմնական համակարգերի նոր տիպերի ցուցադրություն եւ այլն։ Օրինակ` Վիենայի փաստաթղթի շրջանակում Հայաստանի պատվիրակությունը 2010 թվականին այցելեց Թուրքիայի ԶՈՒ-ի մի շարք զինվորական մասեր Սարիղամիշի, Ղարսի, Արդահանի եւ Իգդիրի շրջանում։
• Կոնվենցիա մանրէաբանական (կենսաբանական) եւ տոկսինային (թունավոր) զենքի մշակման, արտադրման եւ պաշարների կուտակման արգելման եւ ոչնչացման մասին (10 ապրիլի 1972թ.)։ Միկրոկենսաբանական կամ այլ կենսաբանական ագենտների եւ տոկսինների մշակման, արտադրության, ձեռքբերման, կուտակման կամ որեւէ մեկին փոխանցման, ինչպես նաեւ թշնամական նպատակներով դրանց կիրառության նկատմամբ արգելքը վերահսկվում է այցելությունների ու տեսչությունների եւ հատուկ հետաքննությունների ընթացքում։
• Կոնվենցիա քիմիական զենքի մշակման, արտադրման, կուտակման եւ կիրառության, ինչպես նաեւ ոչնչացման մասին (13 հունվարի 1993թ.)։ Կոնվենցիայի դրույթների կատարման ստուգումն իրականացվում է տեղերում գործող, միջազգային կազմ ունեցող փորձագիտական խմբերի տեսչությունների միջոցով։
Այս ամենն արվում է փոխադարձ վստահության մեծացման համար, ռազմական հակամարտություններից խուսափելու, միջուկային եւ սովորական պատերազմի սպառնալիքի նվազեցման, ինչպես նաեւ՝ միջուկային նյութերի, քիմիական եւ մանրէաբանական զենքերի կամ դրանց տարրերի` ահաբեկիչների ձեռքն ընկնելը կանխելու նպատակով։

Членство в ОДКБ определяет боеспособность вооруженных сил Армении
Вопросы военно-стратегического партнерства Армении и Азербайджана освещены в интервью специалистов из Армении и Азербайджана.
Материалы, представленные вниманию читателей ниже – это часть серии интервью, которые проводятся в Армении и Азербайджане в рамках совместного проекта Исследовательского центра «Регион» (Армения) и Института мира и демократии (Азербайджан).
Интервью с замдиректора фонда «Нораванк» Сергеем Саркисяном
- Есть ли у Армении своя военная доктрина? В чем ее предназначение?
- Военная доктрина Республики Армения утверждена 25 декабря 2007 г. Она представляет собой совокупность официальных концептуальных взглядов, включающих военно-политические, военно-стратегические, военно-экономические и военно-технические основы обеспечения военной безопасности Республики Армения; определяет оборонную стратегию и координирует деятельность государственных органов по обеспечению военной безопасности государства, а также направления реформирования и модернизации Вооруженных Сил Республики Армения; развивает и конкретизирует положения Стратегии национальной безопасности Республики Армения, которые относятся к военной сфере.
Доктрина имеет оборонительный характер. Она нацелена на последовательную защиту национальной безопасности Республики Армения, обеспечение военной безопасности посредством расширения возможностей и взаимосовместимости Системы военной безопасности Республики Армения, укрепление мира и стабильности в регионе.
Согласно ее положениям, Республика Армения является гарантом и обеспечивает безопасность народа Нагорно-Карабахской Республики и избранного им пути развития.
Военная Доктрина Республики Армения является открытым и общедоступным документом, и размещена, в частности, на сайте Министерства обороны РА (www.mil.am).
- Кто является военно-стратегическим партнером Армении, и насколько наша страна может рассчитывать на поддержку своего партнера?
- С подписанием Договора «О дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи» и Декларации «О союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Республикой Арменией, ориентированном в XXI век» между двумя странами установилось стратегическое партнерство. Указанные договоры и тесное сотрудничество обеих стран в оборонной сфере, в том числе, в рамках Организации Договора о коллективной безопасности, лежат в основе системы безопасности Армении.
В главе V (раздел II) «Международное военное и военно-техническое сотрудничество» Военной Доктрины РА четко прописаны приоритетные направления международного военного и военно-технического сотрудничества, в том числе – стратегическое сотрудничество с Российской Федерацией: «Республика Армения создает с Российской Федерацией постоянно действующие совместные силы, такие, как Объединенная группировка войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации».
В ключе стратегических союзных отношений следует рассматривать и изменения, которые были внесены в прошлом году в подписанный еще в 1995 году российско-армянский договор о российской военной базе на территории Армении. Они касаются не только и не столько пролонгации действия договора до 2044 года, сколько расширения задач, стоящих перед российской военной базой: «российская военная база в период ее пребывания на территории Республики Армения, кроме осуществления функций по защите интересов Российской Федерации, обеспечивает совместно с Вооруженными силами Республики Армения безопасность Республики Армении».
В то же время, по отдельным региональным и военно-политическим вопросам, таким, как разрешение Нагорно-Карабахского конфликта и нормализация двусторонних взаимоотношений с Азербайджаном исключительно мирным путем, через переговорный процесс, интересы Армении совпадают со стратегическими интересами многих других региональных и внерегиональных государств и акторов, в частности, США, ЕС, Ирана и других. Поэтому следует ожидать, что и они по этим вопросам являются стратегическими партнерами, которые готовы приложить максимальные усилия для достижения общих стратегических интересов.
- Насколько участие (или наоборот, неучастие) нашей страны в военных блоках оказывает влияние на политику страны в военной сфере?
- Участие любого государства в военно-политических блоках позволяет ему достичь своих целей в области внутренней, региональной и внерегиональной политики, более эффективно обеспечивать свою национальную безопасность. Вместе с тем, оно же накладывает на государство-участника определенные обязательства. Соотношения возможностей и обязанностей и определяет участие и степень участия государства в тех или иных военно-политических блоках.
Армения является членом-учредителем Организации Договора о Коллективной безопасности, соответственно, ее военная политика проводится с учетом как целей и задач, стоящих перед ОДКБ как международной организацией, так и интересов всех государств, входящих в нее. Однако в силу того, что заявленные цели и задачи ОДКБ, а именно (Статья 1 Договора): «Государства - участники подтверждают обязательство воздерживаться от применения силы или угрозы силой в межгосударственных отношениях. Они обязуются разрешать все разногласия между собой и другими государствами мирными средствами»,
полностью совпадают с положениями Военной Доктрины Республики Армения, ее участие в этом военно-политическом блоке не оказывает на проведение Ереваном собственной военной политики какого-либо негативного влияния.
Более того, членство Армении в ОДКБ является одним из основных факторов, определяющих обороноспособность РА, боеготовность и боеспособность наших вооруженных сил. Пока – в большей степени по военно-техническим вопросам, приобретения и освоения вооружений и военной техники. Однако есть и хорошая перспектива увеличения Арменией и своего военно-политического веса – как в этой организации, так и в регионе в целом.
То, что, согласно той же Статьи 1 Договора: «Государства - участники не будут вступать в военные союзы или принимать участие в каких-либо группировках государств, а также в действиях, направленных против другого государства - участника», определяет уровень ее отношений с военно-политическим блоком НАТО.
В настоящее время сотрудничество Армении с НАТО протекает в рамках Совета Евроатлантического партнерства и программы «Партнерство ради мира». В Стратегии Национальной безопасности (гл.IV п. 1.1.) говорится, что «Активное участие в рамках Партнерства важно не только с точки зрения необходимости поддержания на должном уровне отношений с НАТО – ведущей организацией по обеспечению европейской безопасности, но и развитием двусторонних отношений с США и другими государствами НАТО, а также с точки зрения политики европейской интеграции Армении».
На данный момент никаких неразрешимых противоречий в объеме и уровне сотрудничества Армении с ОДКБ и НАТО нет. При возникновении подобной ситуации в дальнейшем, выбор конкретного решения будет исходить из задач безусловной необходимости обеспечения военной, политической и экономической безопасности Армении.
- Какие международные организации, и по каким соглашениям осуществляют контроль над вооружениями и военной деятельностью в Армении, и с какой целью это делается?
- Республика Армения после обретения независимости в 1991 году стала участницей целого ряда международных договоров в сфере контроля над вооружениями и военной деятельностью, в частности, таких, как:
Договор о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО), одобрен ГА ООН 12 июня 1968. Проверка за выполнением обязательств Армении как неядерного государства осуществляет Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ).
Договор о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ДВЗЯИ) от 24 сентября 1996 года. Проверка выполнения обязательств государствами-подписантами осуществляется через постоянно действующую Международную систему мониторинга (сейсмологический, радионуклидный, гидроакустический, инфразвуковой) и Инспекции инспекционной группой на местах.
Договор об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ) от 19 ноября 1990 года, Соглашение об адаптации Договора подписано государствами-участниками 19 ноября 1999 года на саммите ОБСЕ в Стамбуле. Проверка за выполнением обязательств осуществляется 5-ю различными видами Инспекций. В частности, 22 ноября 2010 года Инспекционная группа Министерства обороны Армении посетила Турцию для проверки соблюдения предусмотренных ДОВСЕ количественных ограничений военной техники и вооружений в воинской части ТР, расположенной в городе Баязет.
Венский документ 1999 года переговоров по мерам укрепления доверия и безопасности от 16 ноября 1999 года. Формы проверки включают обмен информацией самого широкого профиля, взаимное посещение авиабаз, программы военных контактов и сотрудничества, предварительное уведомление об определенных видах военной деятельности и наблюдение за нею, демонстрацию для всех других государств-участников новых типов основных систем вооружения и техники и т.п. Например, в рамках Венского Документа 1999 года делегация из Армении в марте 2010 года посетила ряд воинских частей турецких ВС в районе Сарыкамыша, Карса, Ардагана и Игдыра.
Конвенция о запрещении разработки, производства и накопления запасов бактериологического (биологического) и токсинного оружия и об их уничтожении (КТБО) от 10 апреля 1972 года. Запрет на разработку, производство, приобретение, накопление или передачу кому бы то ни было микробиологических или других биологических агентов или токсинов, а также на применение их во враждебных целях отслеживается в процессе визитов и инспекций и специальных расследований.
Конвенция о запрещении разработки, производства, накопления и применения химического оружия и его уничтожении (КХО) от 13 января 1993 года. Проверка выполнения положений Конвенции осуществляется через инспекции международных по составу групп экспертов на местах.
Все это делается для повышения мер взаимного доверия, во избежание военных конфликтов, снижения угрозы как ядерной, так и обычной войны, а также попадания ядерных материалов, химического и бактериологического оружия или их компонентов в руки террористов.