Ցեղասպանագիտության մրցույթի երեք մրցանակակիրներից մեկն այլազգի է
Այսօր ամփոփվեցին «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի և «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» (ՊԳՖԱ) ֆեյսբուքյան նախաձեռնության հայտարարած երկու մրցույթները` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ: Մրցանակներ էին նախատեված ազդեցության գործակից ունեցող կամ ինդեքսավորվող միջազգային պարբերականներում և միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներում ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին գիտական հոդվածների տպագրության համար:
Մրցույթին մասնակցած և համապատասխան հոդվածներ ունեցող երեք մրցանակակիրները «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի կողմից կպարգևատրվեն 400 հազարական դրամի չափով: Մրցանակի են արժանացել.
1.Վահրամ Այվազյանը` «Ցեղասպանություն. մտադրությունը, հիմնավորումը և տիպոլոգիան» աշխատանքի համար, որը վերլուծում է ցեղասպանության, որպես ծանրագույն հանցագործության, տեսական և գործնական հիմքերը, որոնք հանգեցնում են ոճրագործ պետության և գործող հանցակից անձանց կողմից իրենց մտադրության իրականացմանը:
2.Տիգրան Սարուխանյանը` «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Արմին Թ. Վեգների (1886-1978թ.թ.) հրապարակախոսական վկայությունները և Հայոց ցեղասպանությունը» աշխատանքի համար: Հեղինակը լուսաբանել է այնպիսի կարևորություն ներկայացնող գիտական հիմնախնդիր, ինչպիսին հայ ժողովրդի բնաջնջման ընթացքում, պատերազմում Օսմանյան Թուրքիայի գլխավոր դաշնակից Գերմանիայի որդեգրած քաղաքականությունն է, մասնավորապես` ոճրագործության կատարման գործում նրա ունեցած մեղսակցությունը:
3. Ազգությամբ տաջիկ Շավքաթ Կասիմովը` «Հայոց ցեղասպանության օրինակը և միլլեթի համակարգի դերը դրա իրականացման գործում» աշխատության համար: Հեղինակը տեսակետ է զարգացնում, որ Հայոց ցեղասպանությունը օսմանյան հասարակարգի բնական զարգացման մի գործընթաց էր, որը ձևափոխման իր այդ փուլում ընտրեց հայ ժողովրդի տեղահանության և բնաջնջման ծրագիրը, որպես պետական և հասարակական միատարր միավոր ստեղծելու հնարավոր ճանապարհ։
Հաշվի առնելով, որ մրցանակակիրներից մեկը բնակվում է ԱՄՆ-ում, իսկ հայազգի մրցանակակիրներն այս պահին գործուղման մեջ են արտերկրում, «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը և «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» ֆեյսբուքյան նախաձեռնությունը նպատակահարմար գտան մրցանակների հանձնման արարողությունը անցկացնել հայաստանցի մրցանակակիրների` ՀՀ-ում գտնվելու ժամանակ:
Հավելենք, որ նշյալ մրցույթները շարունակական են և ընդգրկելու են ամեն տարվա ապրիլի 20-ից մինչև հաջորդ տարվա ապրիլի 20-ն ընկած ժամանակահատվածները` մինչև 2015թ.: Մրցույթները նպատակ ունեն խրախուսել մեր ազգի, մեր ժողովրդի համար ամենացավոտ խնդրով՝ Ցեղասպանագիտությամբ զբաղվողներին ու այդ հարցը մրջազգայնացնողներին: Այս մասին տեղեկացնում է «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը եւ «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» ֆեյսբուքյան նախաձեռնությունը:

Один из трех победителей конкурса, посвященного 100-летию Геноцида армян, иностранец
Сегодня были подытожены результаты двух конкурсов, объявленных к 100-летию Геноцида армян 1915-го года благотворительным фондом «Ташир» и фейсбуковской инициативой «Требуем увеличения финансирования науки».
Награды были предназначены для армянских и иностранных научных деятелей, имеющих коэффициент динамического воздействия, а также выступавших с публикациями, посвященными Геноциду в международных изданиях, ежедневных и еженедельных газетах, журналах, теле- и радиопередачах, интернет-изданиях.
Трое участников конкурса будут награждены благотворительным фондом «Ташир» суммой в 400 тысяч драмов каждый.
Призами будут награждены:
1. Ваграм Айвазян - за работу «Геноцид: намерение, обоснование, типология», которая трактует геноцид как тяжелое преступление, представляет его теоретические и практические основы, приводящие к реализации данного преступления государством и причастными к этому лицами.
2. Тигран Саруханян - за работу «Публицистические свидетельства Армина Т. Вегнера (1886-1978гг.)  во время Первой мировой войны и Геноцид армян». Автор освещает такую важную научную проблему, как соучастие в преступлении против армянского народа, организованного Османской Турцией,  ее союзником кайзеровской Германией.
3.  Таджик по национальности Шавкат Касимов - за работу «Пример Геноцида армян и роль системы миллета в его осуществлении». Автор развивает идею о том, что резня армян – естественный процесс развития Османской империи, которая на этом этапе выбрала план по депортации и истреблению армянского народа в качестве возможного пути создания однородного государства и общества.
Имея в виду тот факт, что один из участников конкурса проживает в США, а двое участников из Армении в данное время находятся за границей,  благотворительный фонд «Ташир» и фейсбуковская инициатива «Требуем увеличения финансирования науки» решили провести церемонию награждения по приезду лауреатов в РА.
Добавим также, что конкурсы будут продолжительными и будут проходить с  20-го апреля 2013 г. по 20-ое апреля 2015 г. Целью конкурсов является поощрение лиц, занимающихся освещением самой болезненной темы для армянского народа: Геноцидом Армян.