Թուրքերը Սլովակիայում դռնեդուռ են ընկել
Ինչպես հայտնել ենք Թուրքիան իր ԱԳՆ-ի միջոցով շարունակում է ակտիվ աշխատանքներ վարել Բրատիսլավայի կենտրոնում վեր խոյացող հայկական  խաչքարի և Հայոց ցեղասպանության դեմ: Թուրքական դիվանագիտությունը երկարատև պայքարել է նախ Բրատիսլավայում հայկական խաչքարի կողքը հսկայական չափերի հուշարձան տեղադրելու նպատակով:
Օրերս ԵՀՄՖ-ի և Սլովակիայի հայկական համայնքի նախագահ պարոն Աշոտ Գրիգորյանը վերոհիշյալ հարցի շուրջ հատուկ հանդիպում է ունեցել Բրատիսլավայի քաղաքապետ պարոն Միլան Ֆտաչնիկի հետ: Հանդիպման թեման եղել է թուրքական հուշարձան Բրատիսլավայի կենտրոնում տեղադրելու խնդիրը: Պարոն քաղաքապետը հայտնել է, որ նա կտրականապես մերժել է թուրքերի խնդրանքը Հայոց ցեղասպանությունը մարմնավորող կոթողին համարժեք, իրականում շատ ավելի ծավալուն, հուշարձան տեղադրելը և Հայոց ցեղասպանության ու թուրքական խնդիրներին հավասարակշիռ մոտեցում ցուցաբերելու հորդորը:
Նա համաձայնվել է միայն Բրատիսլավայի գերեզմաններից որևէ մեկում առաջին համաշխարհային պատերազմում զոհված թուրք զինվորների գերեզմանների կողքը փոքրիկ հուշատախտակ տեղադրելուն: Պարոն Գրիգորյանն իր մեծ շնորհակալություններն է հայտնել քաղաքապետ Ֆտաչնիկին այսպիսի խոհուն լուծման համար, և հրավիրել նրան պաշտոնական այցով ժամանելու Երևան` Բրատիսլավա-Երևան քույր քաղաքների միջև մոտ մեկ տասնամյակ առաջ կնքված պայմանագրի շրջանակներում ներառված աշխատանքներն ակտիվացնելու նպատակով: Պարոն Ֆտաչնիկն իր գոհունակությունն է հայտնել այդ հրավերի շուրջ` զարմանքով նշելով, որ երկու տարուց ավել է ինչ կտրվել է կապը Հայաստանի դեսպանության հետ և ուրախությամբ է համաձայնվել պարոն Գրիգորյանի միջոցով համատեղ գործունեությունը զարգացնելու մտքի հետ:
Վերջերս ստացվել է տեղեկույթ, որ թուրքական ԱԳՆ-ը, պարտություն կրելով Բրատիսլավայում հուշարձան կառուցելու խնդրի շուրջ, շարունակել է իր նպատակի իրագործումը Սլովակիայի մյուս խոշոր քաղաքի` Նիտրայի քաղաքապետարանի հետ բանակցելու ճանապարհով: Նիտրան Սլովակիայի ամենախոշոր հոգևոր կենտրոնն է, հայտնի ողջ Եվրոպայի պատմության մեջ իր ունեցած դերով: Այս տարի հուլիսի 5-ին Նիտրայում պետք է տոնվի Կիրիլիի և Մեֆոդիի կողմից սլավոնական այբուբենի` Կիրիլիցայի գյուտի 1150 ամյակը: Պարոն Աշոտ Գրիգորյանն այսօր հանդիպել է Նիտրայի քաղաքապետ Յոզեֆ Դվոնչի հետ և քննարկել այդ քաղաքում թուրքական հուշարձան դնելու խնդիրը:
Ինչպես հայտնել է պարոն Դվոնչը, Թուրքիայի պաշտպանության և ներքին գործերի նախարաությունների պատվիրակությունը, Թուրքիայի դեսպանուհու հետ համատեղ այցելել են Նիտրա ու դիմել առաջին համաշխարհայինի թուրք նահատակներին նվիրված կոթող կառուցելու խնդրանքով: Այդ դիմումը մերժվել է: Սակայն թուրքերը խնդրել են թույլ տալ գոնե Նիտրայի գերեզմանոցում թուրք զինվորների գերեզմանաքարերը տեղափոխել և շարել որևէ հողակտորի վրա կիսալուսնի տեսքով` այն տալով հուշարձանի տեսք: Այս խնդրանքը քաղաքապետի կողմից նույնպես մերժվել է: Քաղաքապետը համաձայնվել է ընդամենը, որ թուրքերը սեփական ֆինանսներով կարգի կբերեն իրենց զինվորների գերեզմանները և կստանան դրանց վրա հուշատախտակ ամրացնելու իրավունք:
Պարոն Գրիգորյանն իր խորին գոհունակությունն է հայտնել պարոն քաղաքապետ Դվոնչին այսպիսի հավասարակշիռ որոշման համար և առաջարկել է համագործակցություն սկսել Հայաստանի հոգևոր կենտրոն Էջմիածին ու մարզկետրոն Արմավիր քաղաքների հետ: Կողմերը պայմանավորվել են այս տարի կազմակերեպել փոխադարձ այցեր Նիտրա, Արմավիր և Էջմիածին քաղաքների քաղաքապետերի միջև:
Այս մասին տեղեկացնում են ԵՀՄՖ-ի մամլո քարտուղարությունից:
Իսկ հայ դեսպանատունը,ինչպես ամենուր, քնած է: Այստեղ էլ ամբողջ բեռը գցել են տեղի հայ համայնքի ուսերին: ՀԳ. Հայաստանյան օլիգարխների և չինովնիկների բարեկամ-խնամի մեր «դեսպանները»:

В Словакии не позволили установить турецкий памятник рядом с мемориалом жертв Геноцида армян
Как мы уже сообщали, Турция через свой МИД продолжает вести активную работу против установки в центре Братиславы армянского хачкара в память жертв Геноцида армян. Турецккая дипломатия долгое время вела борьбу и за установку своего огромного памятника рядом с армянским хачкаром в Братиславе.
На днях председатель Форума армянских союзов Европы и армянской общины Словакии Ашот Григорян имел встречу по упомянутому вопросу с мэром Братиславы Миланом Фтачником. Темой встречи была установка турецкого памятника в центре города. Мэр сообщил, что он решительно отказал туркам в просьбе установить больший по размерам памятник рядом с мемориалом в память жертв Геноцида армян  и проявить одинаковый подход к Геноциду армян и турецким проблемам.
Милан Фтачник дал согласие лишь на установку небольшой мемориальной доски на одном из братиславских кладбищ, где похоронены погибшие во время Первой мировой войны турецкие солдаты.
Господин Григорян выразил огромную благодарность мэру Братиславы за благоразумное решение и пригласил его посетить с официальным визитом Ереван в рамках заключенного десять лет назад договора о провозглашении столиц двух стран городами-побратимами. Господин Фтанчик принял приглашение и с радостью согласился развивать совместное сотрудничество посредством Ашота Григоряна.
Недавно стало известно и о том, что турецкий МИД, не добившись успеха в вопросе строительства памятника в Братиславе, решил продолжить осуществление этой цели в другом крупном городе Словакии Нитре. Нитра – крупный духовный центр Словакии, известный своей ролью в истории всей Европы. 5 июля этого года в Нитре состоится празднование 1150-летнего юбилея создания славянского алфавита – кириллицы Кириллом и Мифодием. Сегодня Ашот Григорян встретился с мэром Нитры Йозефом Двончем и обсудил с ним проблему установки турецкого памятника в этом городе.
Господин Двонч сообщил, что делегация министерств обороны и ВД Турции посетила Нитру и обратилась с просьбой установить мемориал погибшим в Первую мировую войну туркам. Эта просьба была отклонена. Тогда турки попросили позволить хотя бы перенести на какую-либо территорию надгробия с могил турецких солдат и разместить их в виде полумесяца. На эту просьбу также последовал отказ. Мэр согласился лишь на то, чтобы турки на свои средства благоустроили могилы своих солдат, за что получат право установить небольшую мемориальную доску.
Ашот Григорян выразил глубокую признательность мэру Нитры за столь взвешенное решение и предложил установить сотрудничество между Нитрой и духовным центром Армении городом Эчмиадзином и городом Армавиром.