«Հետքի» լրագրողը՝ առաջին մրցանակակիր
Այսօր տեղի է ունեցել Անկանոն միգրացիայի լուսաբանման մրցանակաբաշխությունը, որի նպատակն էր խրախուսել ՀՀ-ից սկիզբ առնող անկանոն միգրացիայի կանխարգելմանն ու պոտենցիալ միգրանտների շրջանում իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված թեմաների լուսաբանումը զանգվածային լրատվամիջոցներով:
Նախապես հայտարարված մրցույթին ներկայացվել էր 2012 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2013 թվականի հունվարի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում հայաստանյան տպագիր, առցանց և էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում հրապարակված շուրջ 50 լրագրողական նյութ:
Անկանոն միգրացիայի լուսաբանման մրցանակաբաշխության հաղթողներն են.
• Առաջին տեղ - Երանուհի Սողոյանի Hetq.am կայքում տպագրված Լիպովցի հայ էմիգրանտների մասին հոդվածաշարի համար (88 միավոր),
• Երկրորդ տեղ - Լիլիթ Ավագյանի «168 ժամ» կայքում տպագրված «Ավելորդը» հոդվածի համար (76 միավոր),
• Երրորդ տեղ - Հասմիկ Բադալյանի «Հրապարակ» օրաթերթում տպագրված «Ցատկ Եվրոպայում կամ օտարության փորձությունը» հոդվածին (75 միավոր):
Հաղթողներին տրվել են վկայագրեր և դրամական պարգևներ. առաջին տեղի համար 1000, երկրորդ տեղի համար` 500 և երրորդ տեղի համար` 300 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ:
Մրցանակաբաշխությունը կազմակերպել էր ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայությունը` Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի հետ համատեղ, Բելգիայի Թագավորության ներքին գործերի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ:

Первая премия – журналисту "Hetq"
Сегодня состоялось вручение премий за освещение темы беспорядочной миграции. Цель премии – поощрить освещение СМИ вопросов предотвращения беспорядной миграции из РА и повышения информированности среди потенциальных мигрантов.
В конкурсе приняли участие около 50 журналистских материалов, опубликованных в армянской печатной прессе и электронных изданиях с 1 января 2012 г. по 31 янавря 2013 г.
Победителями конкурса стали:
Ерануи Согоян – I премия за опубликованный на сайте  "Hetq" цикл статей об армянских мигрантах в Липовцах (88 баллов),
Лилит Авакян – II премия за опубликованную на сайте "168 часов" статью "Лишний" (76 баллов),
Асмик Бадалян – III премия за статью "Прыжок в Европе, или испытание чужбиной" в газете "Грапарак" (75 баллов).
Победители получили дипломы и денежные награды: 1-е место – 1000 евро, 2-е место – 500 евро и 3-е место – 300 евро в драмовом эквиваленте.
Конкурс организовали Министерство территориального управления и Государственная миграционная служба РА совместно с Международным центром человеческого развития и при финансовой поддержке Министерства внутренних дел Бельгии.