ՄԻԵԴ-ը խամաճի՞կ ՀՀ իշխանությունների ձեռքում
Մի քանի օր առաջ ՄԻԵԴ-ը բավարարեց պետության կողմից գերակա հանրային շահ ճանաչված Բուզանդի փողոցի 9 տան նախկին բնակիչներ՝ Նելլի Մինասյանի և Ելենա Սեմերջյանի հայցն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության։ Առաջին հայացքից ուրախալի մի լուր, որի արդյունքում պետք է որ վերջանային բնակիչների տարիներ շարունակ ձգվող տանջանքներն ու պայքարը։
Սակայն Եվրոպական դատարանի կայացրած վճիռը, մեղմ ասած, ոչինչով չի տարբերվում Հայաստանի Հանրապետությունում նմանատիպ գործերով կայացրած վճիռներից՝ սահմանելով փոխհատուցման չնչին մի գումար։
Ի՞նչ է սա նշանակում։ Ենթադրենք, Եվրադատարանը արդարացի վճիռ է կայացրել՝ հիմնավորել հանգամանքով, որ բնակարանը քանդված լինելու պատճառով հնարավոր չէր այն հստակ գնահատել և սահմանել է 8000 եվրոյի փոխհատուցում։
Կգտնվի արդյո՞ք Հայաստանում որևէ մեկը, որ նշված գումարով կարողանա ձեռք բերել 26 քմ տարածք քաղաքի որևէ մասում, առավել ևս կենտրոնում։ Եթե, այնուամենայնիվ, այդպիսի մարդ գտնվի, ուրեմն Եվրոդատարանի վճիռն անքննելի է։ Սակայն իրականում դա անհնար է և արդարանում է Գևորգ Կոստանյանի այն պնդումը, որ ՄԻԵԴ դիմած հայաստանցիները սովորաբար աստղաբաշխական փոխհատուցում են ուզում և ՀՀ-ն որոշ գործերով խնդրել է անձամբ ներկայացնել հաշտության ողջամիտ առաջարկ՝ առանց հաշվի առնելու դիմողի կարծիքը։
Այս ամենը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ նույնիսկ Եվրոպական դատարանն է խամաճիկ դարձել Հայաստանյան իշխանությունների ձեռքում և հետնքրքիր է. ի՞նչն է ՄԻԵԴ-ին ստիպում նման անհեթեթ վճիռներ կայացնել։
Փաստորեն, Եվրոպական դատարանին չի մտահոգում «գերակա հանրային շահ» ձևակերպմամբ հազարավոր քաղաքացիներին ունեզրկելու իրական հանգամանքները, այն բարբարոսություններն ու թշնամանքը, որ գործի դրվեց մարդկանց վտարելու սեփական տներից։
Երբ գիշերվա կեսին առանց զգուշացնելու, հատուկ ծառայությունների մասնակցությամբ իշխանությունները բռնի տեղահանման գործողություններ են կատարում, ապա դա չի կարող լինել գերակա հանրային շահ, դա ընդամենը կազմակերպված հանցագործություն է։
Եվ հանկարծ Եվրոդատարանը վճիռ է կայացնում հօգուտ սեփականաիրոջ, բայց ցավոք գույքը չկա, որ գնահատեն և փոխհատուցումն արդարացի լինի։ Իսկ, եթե գույքը լիներ, ո՞վ պետք է իրականացներ գնահատումը։
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ՀՀ-ում չկա լիցենզավորված որևէ գնահատող կազմակերպություն, որը հանձն կառնի գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքում գնահատել անշարժ գույքն իրական շուկայական արժեքով և լավագույն դեպքում չի զրկվի լիցենզիայից։ Նշված տարածքների գնահատումը իրականացնում են իշխանություներին կից մեկ-երկու գնահատող կազմակերպություններ, որոնց ընդամենը պատվեր են կատարում։
Գերակա հանրային շահից տուժված հազարավոր քաղաքացիներ, տարիներ շարունակ զրկված են իրենց տներից, գույքից, ապրուստի միջոցներից։ Ոմանք, սակայն, չհաշտվելով անարդարությունների հետ, այնուամենայնիվ, չեն հիասթափվում և լքում հայրենիքը, այլ պայքարում են՝ կշեռքին դնելով ամեն ինչ։ Եվ այդքան երկար սպասված «արդարությունը» գալիս է վերջ դնելու ՀՀ քաղաքացիների բոլոր հույսերին։
Այն ժամանակ, երբ ՀՀ դատարաններում բավարարում են որոշ քաղաքացիների հայցերն ընդդեմ իրենց բարի համբավն ու արժանապատվությունը «արատավորող» հրապարակումների և կայացնում տասնյակ հազարավոր դոլարների վճիռներ միայն դատական ծախսերը փակելու և նույնքան էլ բարոյական վնասի փոխհատուցման համար, սա արդեն աստղաբաշխական չէ։ Հայաստանում, ոմանց կասկածելի արժանապետվությունն ավելի արժե, քան հազարավոր քաղաքացիների հայրենիքում ապրելու և տուն ունենալու իրավունքը։ Ամենապարզ հաշվարկով էլ ՄԻԵԴ-ի սահմանած փոխհատուցումը բավական չէր լինի նույնիսկ պայքարի համար կատարված ծախսերն հոգալու համար։
Իշխանությունները, թերևս, սա հաղթանակ են համարում, անհավատ և հուսալքված ժողովուրդ կամ էլ Հայաստանն առանց հայերի։
Ի՞նչ շահ ունի ՄԻԵԴ-ը Հայաստանում տարիներ շարունակ ընթացող բարբարոսություններից, ինչու՞ է իր վճիռներով ոգևորում և բազմապատկում իրականացվող թալանը։
Միթե մարդու իրավունքները հարգող և օրենքի առաջ հավասարությունն ամեն ինչից վեր դասող Եվրոպային Հայաստանը հանկարծ այլասերեց:

ЕСПЧ – марионетка в руках властей РА?
Несколько дней назад Европейский суд по правам человека удовлетворил иск Нелли Минасян и Елены Семирджян, бывших жильцов дома номер 9 по улице Бюзанда в Ереване, признанного государством зоной превалирующего общественного интереса, против Республики Армения. Казалось бы, радостное событие, которое должно положить конец многолетним мучениям и борьбе двух женщин. Однако принятое ЕСПЧ решение, которым устанавливается незначительная сумма компенсации, ничем не отличается от решений, принятых по аналогичным делам в Армении.
Что это может означать? Предположим, Евросуд принял справедливое решение, обосновав его тем, что, поскольку дом уже снесен, то точно оценить его стоимость невозможно, а потому была установлена компенсация в размере 8000 евро. А можно ли на эти деньги приобрести в какой-либо части Еревана, а тем более в центре, помещение площадью 26 кв.метров? Разумеется, нет. Тем самым оправдывается утверждение Геворка Костаняна о том, что обращающиеся в ЕСПЧ граждане Армении обычно требуют в качестве компенсации астрономические суммы, в связи с чем Республика Армения попросила представлять по некоторым делам разумное предложение о заключении мировой без учета мнения истца.
Все это дает основание предположить, что даже Евросуд стал марионеткой в руках властей Армении. Интересно, что заставляет Европейский суд по правам человека принимать такие абсурдные решения? ЕСПЧ фактически не волнуют реальные обстоятельства лишения тысяч граждан своего имущества с формулировкой "превалирующий общественный интерес", то, с какими варварствами и злобой люди выдворялись из собственных домов.
Когда власти с участием спецслужб ночью, без предупреждения осуществляют насильственное выдворение людей из своих домов, то это не может считаться превалирующим общественным интересом. Это организованное преступление.
И вдруг Европейский суд по правам человека выносит решение в пользу собственника. Но, к сожалению, нет имущества, которое нужно оценить и назначить справедливую компенсацию. А если бы имущество было, кто должен был проводить оценку?
Ни для кого не секрет, что в Армении нет ни одной лицензированной оценивающей организации, которая взяла бы на себя обязательство определить реальную рыночную стоимость недвижимости на территории, признанной превалирующим общественным интересом, и при этом в лучшем случае не лишиться лицензии. Оценку указанных территорий осуществляют действующие под контролем властей одна-две оценивающие организации, которые всего лишь выполняют заказ.
Тысячи пострадавших от превалирующего общественного интереса граждан на протяжении многих лет лишены своих домов, имущества, средств к существованию. Однако некоторые не мирятся с несправедливостью, не разочарываются и не покидают родину, а ведут борьбу, ставя на чашу весов все, что имеют. Но эта долгожданная "справедливость" рассеивает все надежды граждан РА.
В то время, как суды Армении удовлетворяют иски некоторых граждан против СМИ за публикации, "порочащие" их честь и достоинство, и выносят решения о выплате десятков тысяч долларов только за судебные расходы и такую же сумму в качестве компенсации морального ущерба, это не астрономические суммы. В Армении сомнительное достоинство некоторых лиц стоит дороже, чем право тысяч граждан жить и иметь дом на родине. По самым простым подсчетам, установленный ЕСПЧ размер компенсации не покроет суммы, которые были потрачены на борьбу.
Власти, пожалуй, считают это победой. Утратившие веру и надежду люди, Армения без армян...
Какая выгода у ЕСПЧ от тех варварств, которые осуществляются в Армении на протяжении многих лет? Почему своими решениями Евросуд поощряет и способствует продолжению грабежа?
Неужели Армения вдруг смогла извратить уважающую права человека и превыше всего ставящую равенство всех перед законом Европу?
Tatyana
Решением Европейского суда Семирджян против РА дали всего навсего компенсацию за инфляцию которая произошла за пять лет со дня подачи иска в Евросуд.Я лично ознакомилась с решением суда, прочитав его несколько раз поняла одно или адвокат у Семирджян очень неправильно представил проблему или в Евросуде судьи такие же продажные,как и у нас. Т.е человек прождав пять лет опять не сможет приобрести равноценное жильё . Хотя я очень близка с проблемой Семирджян и Минасян и считаю, что за 26 метров аварийного жилья 820 АМД нормально,не нормально то что людям пришлось за эти пять лет пройти все круги ада,пройти через все унижения. Как не стыдно нашему правительству,ведь всё равно решением Евросуда признали,что наше правительство нарушило права собственника и это победа.А ведь следом ещё будут 15 решений по незаконному изъятию собственности.Самое страшное,что нашему правительству плюй в глаза,а для них это божья роса.А ведь за все проигранные дела деньги будут выплачивать за счёт нас налогоплатильщиков.А ведь если есть такая возможность, пускай бы подняли пенсии голодным старикам.