Ինչու՞ է մեծանում արտագաղթը Ջավախքում
«Ջավախքում մնացող երիտասարդն ապագա չունի»,- ասում է Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի վարչության մշակույթի, կրթության, սպորտի, հուշարձանների պահպանման եւ երիտասարդության գործերի ծառայության պետ Վալերի Ստելմաշովը:
Ջավախքի երիտասարդների միակ ցանկությունը Ջավախքից շուտ հեռանալն է: Իսկ այդ ցանկությունը գրեթե բոլորը միակերպ են հիմնավորում. չկան աշխատատեղեր, կրթական հիմնարկներ, ժամանցի վայրեր, մարզասրահներ, մշակույթի կենտրոններ, ակումբներ, առհասարակ ոչ մի հետաքրքրություն չկա: Եղածներն էլ արդեն փակվել են կամ չեն գործում:
Վալերի Ստելմաշովն առաջին եւ ամենակարեւոր խնդիրը համարում է աշխատատեղերի պակասը, որն էլ արտագաղթի հիմնական պատճառ է դառնում:
Աշխատանքի հարցը, մանավանդ վերջին տարիներին` կապված վրացերենի իմացության հետ, շատ է դժվարացել: Եթե նոր աշխատատեղ է բացվում, ապա պետական լեզվի չիմացության պատճառով շատ ջավախքցիներ չեն կարող զբաղեցնել այդ թափուր տեղը, փոխարենն այն զբաղեցնում է վրացի կամ վրացերեն իմացող որեւէ մեկը, եւ ջավախքցի երիտասարդներին մնում են երկրորդական, երրորդական աշխատանքները եւ տեխնիկական գործերը: Բայց վերջերս Ջավախքում շատ հիմնարկներ փակվում են:
«Վրացական իշխանությունները շատ են խոսում ինտեգրացիայի մասին, բայց նրանք խնդիր չունեն ինտեգրելու մեզ, նրանք խնդիր ունեն վրացականացնելու այս տարածքը: Վրացերենի չիմացությունը սոսկ միջոց է այդ նպատակին հասնելու համար: Եթե մենք մինչ օրս դիմակայել ենք բոլոր դժվարություններին, դա մեր` վրացերենի չիմացության շնորհիվ է: Եթե մենք վրացերեն իմանայինք մի քանի տասնամյակ առաջ, արդեն ձուլված կլինեինք եւ մեր տարածքն էլ` հայաթափ եղած»,-դժգոհում է «Ակունք» միության նախագահ եւ «Վիրք» չգրանցված կուսակցության համանախագահ Մելս Թորոսյանը:
Ջավախքի երիտասարդական մարզամշակութային միության (ՋԵՄՄ) նախագահ Վահագն Չախալյանն էլ է կարծում, որ Ջավախքում բոլոր գործընթացները քաղաքական ենթատեքստ ունեն. «Բացի ուժային կառույցներից, մասնավորապես` ոստիկանությունից, Ջավախքում ուրիշ տարբերակ չկա աշխատելու: Բայց դե, այնտեղ էլ տեղերը սահմանափակ են: Ոչ մի աշխատատեղ չի բացվում: Վրաց-հայկական սահմանին 1 մլն 500 հազար դոլար տալիս են մաքսակետ են կառուցում, բայց ոչ մի հայ այդ աշխատանքներում ընդգրկված չէ: Պետությունը հոգ չի տանում, որ մեր երիտասարդությունը տեղ գտնի աշխատելու»:
Պրն Ստելմաշովն առաջարկում է վրացերենին չտիրապետելու հարցին միակողմանի չմոտենալ, քանի որ, ըստ նրա, պետք է պետական լեզուն իմանալ: «Ես ինքս էլ զբաղեցնում եմ պետական պաշտոն, բայց ես էլ վրացերեն չգիտեմ ու զգում եմ այդ սխալը: Բայց պետությունն էլ պետք է հասկանա, որ դա մեր մեղքով չէ եւ ոչ էլ մեր քմահաճույքն է. դա Սովետական Միությունից եկած դրություն է, երբ պարտադիր էր ռուսերենի իմացությունը: Մենք այն ժամանակաշրջանի սերունդ ենք: Այդ հարցերը պետք է լուծել, բայց դրանք չի կարելի լուծել շատ կարճ ժամանակահատվածում»:
Ջավախքում ոչ մի պետական բուհ չկա: Թբիլիսիի պետական համալսարանի մասնաճյուղը փակվել է: Գործում են մի քանի ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, սակայն դրանք, ըստ երիտասարդների, ոչ այնքան բարձր որակ են ապահովում: Ջավախքցիներն ասում են, որ վրացական իշխանություները Ջավախքում չեն ստեղծում լիարժեք կրթություն ստանալու հնարավորություն` սկսած մանկապարտեզներից վերջացրած բուհերով:
Այդ է պատճառը, որ երիտասարդների մեծ մասը կրթություն ստանալու համար մեկնում է այլ երկրներ, մասնավորապես Հայաստան, եւ քիչ մասը` Ռուսաստան: Հայաստանի պետական բուհերում նրանց համար ընդունելության պարզեցված տարբերակ կա: Իսկ Վրաստանում, ընդհակառակը, հայ շրջանավարտները պետք է լիարժեք տիրապետեն վրացերենին, որպեսզի կարողանան բուհ ընդունվել: Այս տարի Ախալքալաքի շրջանից Վրաստանի միասնական ազգային քննություններին մասնակցած 56 դիմորդներից ընդունվել է ընդամենը 8-ը, եւ նրանցից միայն երկուսն են սովորել շրջանի հայկական դպրոցներում: Մնացած 6-ը եղել են վրացական դպրոցների շրջանավարտներ:
«Այսօր հայկական իշխանություններն աջակցում են վրացական իշխանություններին եւ նպաստում ջավախքահայերի արտագաղթին: Պարզեցված ընդունելության կարգի պատճառով մեր ուսանողների մեծ մասն ուսումն ավարտելուց հետո ետ չի վերադառնում: Դա է վկայում այն փաստը, որ այսօր մենք Երեւանում ունենք 300.000-անոց համայնք»,- հավաստում է ՋԵՄՄ նախագահՎ. Չախալյանը եւ առաջարկում մշակել մի մեխանիզմ, որը կապահովի Հայաստանում բուհն ավարտած ջավախքցի ուսանողի վերադարձը հայրենիք, որպեսզի գոնե առաջին 3 տարին նա պայմանագրով աշխատի Ջավախքում, որպեսզի տարածաշրջանում ուսուցիչների կամ այլ մասնագետների պակաս չզգացվի:
«Բոլորը գնում են եւ չեն վերադառնում: Ինչու՞ նման մեխանիզմ կիրառվում է արցախահայության համար, իսկ մեզ համար չի կիրառվում: Եթե չի ուզում վերադառնալ, թող առավելություններով չընդունվի, այլ ընդհանուր հիմունքներով քննություն տա: Եթե առավելություն են տալիս, թող պայման էլ դնեն: Ամբողջ աշխարհում է այդպես»,- ասում է Վ. Չախալյանը:
«Շատ քիչ շրջանավարտներ են ընդունվում վրացական բուհեր, քանի որ լեզվի խնդիր կա: Եթե հայ ես, պարզ է, որ գնում ես հայերի մեջ, ինչու՞ գնալ վրացիների մոտ, եթե նույնիսկ լեզվին չես տիրապետում»,- բացատրում է Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ջավախքցի ուսանող Մյասնիկ Խրիմյանը եւ միաժամանակ նշում, որ միեւնույն է, եթե լեզվին էլ տիրապետեր, Հայաստան կգար, քանի որ այստեղ իրեն մնացածներից տարբեր չի զգում, իսկ վրացիների մեջ տարբերվում է:
Երրորդ խնդիրը, որը խթանում է արտագաղթը, ժամանցի վայրերի եւ մշակութային կենտրոնների բացակայությունն է:
Վ. Ստելմաշովն ասում է, որ եթե խորհրդային շրջանում երիտասարդներն ավելի շատ հնարավորություններ ունեին իրենց ազատ ժամանակը կազմակերպելու տարբեր խմբակներում` երգի, պարի եւ այլն, այժմ երիտասարդների հետաքրքրություններն այլ են` կազինոներ, սրճարաններ, ֆուտբոլի բուկմեյքերային կենտրոններ, ինտերնետ-ակումբներ:
Ախալքալաքի շրջանում կա շրջանային մշակույթի տուն, որն ունի ժողովրդական գործիքների բաժին, երգի-պարի անսամբլ, տարբեր խմբակներ: Երիտասարդների չնչին տոկոսն է հաճախում այդ խմբակները: Գործում են նաեւ երաժշտական, նկարչական, սպորտի դպրոցներ, սպորտդահլիճ` տարբեր սեկցիաներով, բայց դրանք էլ հասանելի են միայն քաղաքում ապրող երիտասարդներին:
Վ. Ստելմաշովը ցավով է նշում, որ գյուղացիները, ի տարբերություն քաղաքում ապրող երիտասարդների, ընդհանրապես կտրված են մշակութային կյանքից, եւ դա պետական համակարգի խնդիրն է: «Գյուղի երիտասարդության հարցը շատ լուրջ է: Այժմ ոչ մի գյուղում ոչ մի մշակութային կամ երիտասարդական ակումբ, խմբակ կամ որեւէ այլ կենտրոն չի գործում: Ինձ համար հասկանալի չէ, թե ինչու են դա արել: Ես պետական չինովնիկ եմ, ինչ որ ասում են, այնպես անում եմ, բայց ես իմ անձնական կարծիքն ունեմ. գյուղացին քաղաքի բնակչի հետ հավասար պետք է ունենա մշակույթի կենտրոններ եւ ժամանցի վայրեր: Ամեն ինչ փակված է, չի գործում»,-դժգոհում է երիտասարդության գործերի ծառայության պետը:
Ներկայումս գործում են Ախալքալաքի շրջանային մշակույթի տունը եւ շրջանային գրադարանը: Կան գյուղեր, որոնք ունեն մշակույթի որոշ խմբակներ: Օրինակ` Լոմատուրցխ գյուղում կա թատերական խմբակ, սակայն, եթե փակվի գյուղի մշակույթի տունը, բնականաբար, կփակվի նաեւ թատրոնի խմբակը: Ժամանցի ասպարեզում այսօրվա երիտասարդին հետաքրքրող եւ մեծ պահանջարկ ունեցող դիսկո ակումբներ չեն գործում:
Մյասնիկն էլ է հաստատում, որ գյուղում երիտասարդների համար ոչ մի հետաքրքրություն չի մնացել: «Օրինակ` գյուղերում սպորտկենտրոններ պիտի լինեն, տարբեր խմբակներ, ինտերնետ կապը զարգացած լիներ, նորմալ գրադարան, որ երիտասարդներն իրենց աշխարհից կտրված չզգային: Թե չէ` գյուղացի տղաները հավաքվում են գյուղամիջում, դատարկ խոսակցություններ են անում ու երազում Ռուսաստան գնալու մասին»,- պատմում է Մյասնիկը:
«Սովետական ժամանակաշրջանում հաճախ համերգներ էին լինում, մեծ խանդավառությամբ սպասում էինք այդ համերգներին, սպասում էինք, որ այսինչ օրը կինո են բերելու, թատրոններ էինք գնում` ներկայացում դիտելու: Մենք էլ գյուղում թատրոնի խմբակ ունեինք: Շատ հետաքրքիր էր անցնում: Հիմա թատրոններ կամ համերգներ շատ քիչ են կազմակերպվում, կինոներ բացարձակ չեն ցուցադրում: Երիտասարդները միայն հեռուստացույց են նայում»,- ասում է 50-ամյա Ստեփանը:
«Կինոն, ինչպես ասում են, մեռած է, թաղած չէ: Կինոն միայն մեծ քաղաքներում է մնացել, մեր մոտ կինո չեն գնում, քանի որ կիսաջարդված աթոռներ են, չջեռուցվող դահլիճ, այդպիսի վիճակում կինո նայելու մարդ չի էլ ուզում գնալ»,- բողոքում է Վ. Ստելմաշովը:
«Դրսում ապրող մեր երիտասարդներին երբ հարցնում ենք, թե ինչու գոնե արձակուրդներին չեն գալիս Ջավախք, ասում են` գանք ի՞նչ անենք: Ոչ մի հետաքրքիր վայր չկա»,- պատմում է ՋԵՄՄ-ի նախագահը:
Այսօր Ախալքալաքի քաղաքային այգին երիտասարդների հավաքատեղին է: Երբեմն այստեղ բացօթյա դիսկոտեկներ են կազմակերպվում, հավաքվում են աղջիկներ, տղաներ, բայց նորից ցրվում երկար ժամանակով: «Մեկ էլ ե՞րբ է մի բան կազմակերպվելու, որ տանից դուրս գանք»,- վերջերս կայացած փոքրիկ համերգի ժամանակ դեմքը ծամածռելով ասաց Գայանեն: Իսկ ամեն օր այստեղ հավաքվող տղաները զրուցում են, իրենց խոսքերով` ժամանակ են սպանում եւ երազում Ջավախքից հեռանալու մասին:

Why is Emigration from Javakhk on the Rise?
"A young person has no future in Javakh," said Valery Stelmashov, head of the department for culture, education, sport, memorial preservation and youth affairs in the Akhalkalak municipality. The primary thought among the youth of Javakhk is to leave as soon as possible. This thought is justified by all of them in almost the same way - there are no jobs, educational institutions, leisure spots, gyms, cultural centers, clubs - in a word, there is nothing of interest. What they used to have has either closed down or is no longer operational.
Valery Stelmashov considered the primary issue to be the lack of jobs, which has become the main reason for emigration. The employment issue has become an even tougher problem of late because knowledge of Georgian is now required. When a new job is announced, most of the residents of Javakhk cannot apply and it usually goes to a Georgian or someone who speaks the language, while the youth of Javakhk remain in secondary and tertiary positions or in technical posts. Many businesses have been closing in Javakhk lately.
"The Georgian administration is talking a lot about integration, but they have no intention to integrate us, their objective is to Georgianize this region. Lack of knowledge of Georgian is just a means to that end. If we have manage to resist all this so far it has all been thanks to our lack of knowledge of Georgian. Had we known Georgian a few decades ago, we would already have been assimilated and this area would no longer be Armenian," complained Mels Torosyan, president of the Akunk union and co-president of Virk, an unregistered political party.
Vahagn Chakhalyan, president of the Javakhk Youth Sports and Cultural Union (JYSCU), also felt that the course of events in Javakhk had a political subtext, "There is nowhere else to work except for enforcement organs, particularly the police. But the places available there are limited. There have not been any new jobs. 1.5 million dollars is being spent in constructing a customs post on the Georgian-Armenian border, but no Armenians are involved in the work. The state does not care about helping our youth gain employment."
Stelmashov suggested a balanced approach to the issue of learning Georgian, because he felt that one should know the official language. "I also hold a public position, but don't speak Georgian and I feel that it is wrong. But the state must also understand that we are not to blame for this and this is not a whim on our part. This is a situation left over from the Soviet Union, when knowing Russian was mandatory. Our generation is from that period. We need to solve those problems, but that cannot be done over a short period of time."
There are no state institutions of higher education in Javakhk. A branch of the Tbilisi State University has closed down. There are a few private institutions, but the youth there said that they did not provide quality education. The residents of Javakhk said that the authorities had not created the conditions there for a good education - starting from kindergarten all the way up to university.
That is the reason why a majority of the youth leave for other countries to study, mainly Armenia and, in fewer cases, Russia. There is a simplified procedure for their admission to state universities in Armenia. This is in contrast to Georgia, where knowledge of Georgian is mandatory for admission into state universities. Of the 56 applicants for admission from the Akhalkalak region only eight succeeded, of whom only 2 had studied in the region's Armenian schools. The remaining six were graduates of the region's Georgian schools.
"Today, the Armenian authorities are helping the Georgian government and facilitating the emigration from Javakhk. Because of the simplified procedure for admission, many of our youth do not return after completing their education in Armenia. This is supported by the fact that we have a 300,000-strong community in Yerevan," assured JYSCU president Chakhalyan and proposed developing a new mechanism, which would secure the return to Javakhk of young graduates from universities in Armenia. They would be required to work in Javakhk for at least 3 years, so that the region would not have the lack of teachers or other specialists.
"They all go and don't return. Why is there a similar mechanism in place for Armenians from Artsakh but not for us? If the candidate does not want to return then he should gain admission in competition with local applicants, not through a system of privileges. If he is being given a privilege, there should also be a condition that comes with it. That is how it is in the whole world," said Chakhalyan.
"Very few school graduates get into Georgian universities, because of the language problem. If you are Armenian, you would naturally drift towards other Armenians - why would you go to the Georgians, if you don't even speak their language?" explained Miasnik Khrimyan, a student from Javakhk at the Khachatur Abovyan State Pedagogical University in Yerevan. He noted that even if he had spoken Georgian, he would have come to Armenia to study anyway, because he did not feel different here, while he would not fit in with the Georgians.
The third factor which encouraged emigration was a lack of leisure spots and cultural centers. Stelmashov said that while during Soviet times the youth had a wider range of options for their free time, like song and dance groups, they were now limited to totally different things - casinos, cafes, football bookie joints and internet clubs. There is a regional cultural center in Akhalkalak, which has a section of folk instruments, a song and dance ensemble as well as different creative groups. A negligible percentage of the youth frequented those group sessions. There are also music, art and sport schools, a gym with different sections, but only the youth living in the city can access these.
Stelmashov bitterly noted that the young people living in the villages were completely cut off from a cultural life compared to those in the cities, and that this was an issue of the state system. "The problems faced by young people in villages is very serious. There are no cultural or youth clubs, groups or centers in any village. I cannot understand why it should be this way. I am a state official, I do what they tell me to do. But I have my own personal opinion - villagers should have cultural centers and leisure opportunities that are on an equal footing with the residents of cities. Everything is closed," complained the head of the youth affairs department.
The Akhalkalak regional cultural center and regional library are currently both operational. There are villages that have a few cultural groups. For example, there is a theatrical group in the village of Lomaturtskh, but it is doomed to closure if the village cultural center closes. There are no disco clubs, which are in great demand for the leisure of young residents.
Miasnik also confirmed that there was nothing of interest left for the young people in villages. "For example, there should be sport centers in the villages, various groups, internet connectivity, normal libraries, so that young people don't feel like they're cut off from the rest of the world. Otherwise, the village boys gather in the village center, talk nonsense and dream of going to Russia," said Miasnik.
"There would be concerts frequently during Soviet times, we would wait for those concerts very enthusiastically. We would wait for a particular day when a new movie was to be released, we would go to the theater and watch plays. We had a theatrical group in our village. It was very interesting. Now plays and concerts are very rare, movies are never shown. The youth only watch television," said 50-year-old Stepan.
"The cinema is, as they say, dead but not buried. It remains only in big cities; they don't go to the movies here because the chairs are all broken, the hall is cold - nobody would want to watch a movie in those conditions," complained Stelmashov. "When we ask those of our youth who are abroad why they don't come back to Javakhk at least during the vacations they ask, 'What would we do there? There is nothing interesting to do,'" said the JYSCU president.
The Akhalkalak city park is where the youth gather today. There are sometimes open-air parties organized here which bring together the boys and the girls, but they are then separated once again for a long time. "When will something be organized next so that we can leave home?" frowned Gayane, during a small concert which was recently organized. The boys that gather here every day talk, killing time and - in their own words - dreaming of the day that they will leave Javakhk.