Հետք Մեդիա Գործարանի ծրագրի ղեկավար Հարություն Մանսուրյանն արժանացել է Երևանի մամուլի ակումբի մրցանակին
Հետք Մեդիա Գործարանի ծրագրի ղեկավար Հարություն Մանսուրյանը Երևանի մամուլի ակումբի ամենամյա մրցանակաբաշխության ժամանակ սկսնակ լրագրողների կայացմանն աջակցելու և նրանց մասնագիտական ներուժի բացահայտմանը նպաստելու համար արժանացել է մրցանակի։
«Երևանի մամուլի ակումբի (ԵՄԱ) հիմնադրման 31-ամյակի օրը՝ 2026 թվականի հուլիսի 18-ին, «Իբիս Երևան Կենտրոն» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Մեդիայի որակի և դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում սահմանված Էթիկական լրագրության մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՄԱ նախագահ Արթուր Պապյանը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Նունե Սարգսյանը և Երևանի մամուլի ակումբի պատվավոր նախագահ, ԶԼՄ-ների էթիկայի դիտորդ մարմնի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը։
«Էթիկական լրագրության մրցանակի» նպատակն է խրախուսել հայաստանյան լրատվամիջոցներում էթիկական լրագրության հետագա զարգացումը, մասնագիտական էթիկայի համընդհանուր կանոնների, «Հայաստանի լրագրողների և լրատվամիջոցների էթիկական սկզբունքների կանոնագրի» դրույթների հետևողական պահպանումը։
Էթիկական լրագրության 2026 թվականի մրցանակակիրներն են՝
- Սուրեն Դեհերյան, «Ամփոփ Մեդիայի» հիմնադիր խմբագիր։ Մրցանակը շնորհվել է արհեստավարժ չափանիշների ապահովման համար։
- Հարություն Մանսուրյան, «Հետք մեդիա գործարան» ծրագրի ղեկավար։ Մրցանակը շնորհվել է սկսնակ լրագրողների կայացմանն աջակցելու և նրանց մասնագիտական ներուժի բացահայտմանը նպաստելու համար։
- Գայանե Խաչատրյան, Factor TV-ի լրագրող։ Մրցանակը շնորհվել է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքի համապարփակ և որակյալ լուսաբանման համար։
- Հայկ Նավասարդյան, «Արմենիա» հեռուստաընկերության մեկնաբան։ Մրցանակը շնորհվել է 2026 թվականի ԱԺ ընտրությունները հավասարակշռված լուսաբանելու համար։
Մրցանակները հանձնեցին Նունե Սարգսյանը, ԵՄԱ փոխնախագահ Սեդա Շիգանյանը, Ֆրանկ Հեսսը և ԵՄԱ գործադիր տնօրեն Արմենուհի Սուքիասյանը։
Շնորհավորական խոսքով հանդես եկան ԵՄԱ անդամներն ու գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները»,- նշվում է Երևանի մամուլի ակումբի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Hetq Media Factory Project Manager Harutyun Mansuryan has won the Yerevan’s Press Club’s (YPC) Ethical Journalism Award (EJA) for supporting the development of rookie journalists and contributing to the discovery of their professional potential.
The awards ceremony, on July 18 at the Ibis Yerevan Kentron hotel, marked the 31st anniversary of the founding of the Yerevan Press Club (YPC).
Suren Deheryan, founding editor of Ampop Media, won the Ethical Journalism Award for ensuring professional standards.
Gayane Khachatryan, a journalist at Factor TV, won the EJA for comprehensive and high-quality coverage of the country’s socio-political life.
Hayk Navasardyan, a commentator at Armenia TV, won the EJA for balanced coverage of the 2026 parliamentary election.
YPC President Artur Papyan delivered the opening speech at the awards ceremony.
On hand at the awards ceremony were the Head of the Cooperation Department of the EU Delegation to Armenia, Frank Hess; the Executive Director of the Center for Media Initiatives, Nune Sargsyan; and   Honorary President of the Yerevan Press Club, President of the Media Ethics Monitoring Body, Boris Navasardyan.
The Ethical Journalism Awards are part of the Media Quality and Resilience Initiative program.
The aim of the Ethical Journalism Award is to encourage the further development of ethical journalism in the Armenian media, the consistent adherence to the general rules of professional ethics, and the provisions of the Code of Ethical Principles of Journalists and Media of Armenia.
(The Hetq Media Factory, operating since 2019, is an educational project of the Investigative Journalists NGO.)