Ալիևը հայտարարել է Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների նոր շրջանի մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել այդ երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։ Ուղերձում Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների նոր շրջանի մեկնարկի մասին։
«Վերջին շրջանում ձեզ հետ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցների և անցյալ տարի Կոպենհագենում կայացած մեր հանդիպման ընթացքում ադրբեջանա-ֆրանսիական օրակարգում առկա հարցերի, երկկողմ կապերի ներկա վիճակի և հեռանկարների արդյունավետ քննարկումները հիմք են տալիս ասելու միջպետական հարաբերությունների պատմության մեջ նոր շրջանի մեկնարկի մասին»,- ասված է Ալիևի ուղերձում։
Ադրբեջանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Բաքուն և Փարիզը գործընկերության ոգով կշարունակեն փոխգործակցությունը տնտեսական, մշակութային, կրթական և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
Երկու երկրների հարաբերություններում լարվածությունն առաջացել էր 2020 թվականին 44-օրյա պատերազմից հետո։ Մասնավորապես, Բաքուն Փարիզին մեղադրում էր Հայաստանին աջակցելու և Երևանին սպառազինություն մատակարարելու համար։ Ադրբեջանական կողմը նաև պնդում էր, թե իբր Ֆրանսիան փորձում է միջամտել Ադրբեջանի ներքին գործերին, այնինչ Բաքվում կազմակերպվում էին Ֆրանսիայի մաս կազմող Նոր Կալեդոնիայի անջատողականների կոնֆերանսներ և ֆորում քննարկումներ։

Aliyev Announces New Era of Interstate Relations with France
Azerbaijani President Ilham Aliyev, in a statement issued today congratulating French President Emmanuel Macron on Bastille Day, announced the start of a new era of interstate relations with France.
"Our recent telephone conversations with you and the fruitful discussions we held during our meeting in Copenhagen last year on the issues on the Azerbaijani-French agenda, the current state of our bilateral relations and their future prospects give reason to say that a new era has begun in the history of our interstate relations,” Aliyev message reads.
Aliyev expressed confidence that Baku and Paris will continue cooperation in the economic, cultural, educational and other areas of mutual interest in the spirit of partnership.
Tensions in relations between the two countries arose after the 2020 Artsakh War. Baku accused Paris of supporting Armenia and supplying weapons to Yerevan. Azerbaijan also claimed that France was trying to interfere in Azerbaijan's internal affairs, while conferences and forum discussions of separatists from New Caledonia, which is part of France, were being organized in Baku.
Photo: Macron and Aliyev met in Copenhagen on October 2, 2025 during the seventh European Political Community summit. (President of Azerbaijan’s website)