Ե՞րբ կգործեն ԵՄ առևտրային արտոնությունները Հայաստանի գյուղմթերք արտահանողների համար. իրատեսական ժամկետներ և ընթացակարգեր
Հայաստան իր վերջին այցի ժամանակ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտնեց, որ ռուսական պատժամիջոցները մեղմելու և Հայաստանին աջակցելու համար ԵՄ-ն կկիրառի ինքնավար առևտրային միջոցներ (autonomous trade measures -ATMs) և ԵՄ երկրներ Հայաստանի արտահանումների շուրջ 80%-ը կազատի մաքսատուրքերից։
«[Եվրոպական- խմբ.] շուկան բաց կլինի մասնավորապես հայկական թարմ գյուղմթերքի 99 տոկոսի համար, որոնք մինչ այդ արտահանվում էին Ռուսաստան։ Դուռ է բացվելու նաև ավելի քան 90 տոկոս հայկական ըմպելիքների և ոգելից խմիչքների համար»,- ասաց ԵՀ նախագահը։
Վերջերս էլ ԵՄ ընդլայնման հանձնակատար Մարթա Կոսը իր ինստագրամյան էջում ցույց էր տվել, թե ինչպես է Հայաստանից բերած ծիրաններով ջեմ պատրաստել՝ ԵՄ վերջին որոշումը կապելով Հայաստանի ժողովրդավարությանն աջակցելու հետ։
View this post on Instagram
A post shared by Marta Kos (@martakos_eu)
«Երբ գնաք սուպերմարկետ, ուշադրություն դարձրեք հայկական ծիրանին, սալորին կամ բալին։ Սա հնարավորություն է՝ մի փոքր բան անելու, որը կարող է օգնել հայ ֆերմերներին և աջակցել նրանց երկրի ժողովրդավարական ընտրությանը»,-գրել էր Կոսը։
Այս զարգացումների ֆոնին հայաստանյան արտադրողներին հուզող ամենակարևոր հարցն է՝ ե՞րբ ԵՄ-ի նոր որոշումները վերջնականապես ուժի մեջ կմտնեն։
Նախաձեռնությունից՝ օրենք. եվրոպական բյուրոկրատիայի դանդաղկոտությունը
Իրատեսական ժամկետների մասին պատկերացում կազմելու համար անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչպես են ԵՄ-ում սովորաբար ընդունվում նման օրենքներն ու որոշումները։
Եվրոպական Միության պաշտոնական փաստաթղթերի EUR-Lex հարթակում տեսնում ենք, որ Եվրոպական հանձնաժողովը օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացրել է հուլիսի 2-ին։ Այս առաջարկը պետք է անցնի ԵՄ սովորական օրենսդրական ընթացակարգով (Ordinary Legislative Procedure - OLP)։
Որպեսզի այս նախաձեռնությունը դառնա պաշտոնական օրենք, պետք է քննարկվի, անցնի բանավեճերի փուլ և հաստատվի երկու առանձին մարմինների կողմից՝ Եվրոպական խորհրդարանի (European Parliament), որը ներկայացնում է ԵՄ քաղաքացիներին և Եվրոպական խորհրդի (European Council), որը պատասխանատու է ԵՄ որոշումների կատարման և օրենսդրական առաջարկների համար։
Օրենսդրական առաջարկը արդեն փոխանցվել է Եվրոպական խորհրդարանի Միջազգային առևտրի հանձնաժողովին (INTA), որը երեկ՝ հուլիսի 14-ին առաջին անգամ քննարկեց այն։ Ի դեպ, քննարկմանը մասնակցում էր նաև ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը։
Սովորաբար, այս հանձնաժողովը ամիսներ շարունակ քննարկում է առաջարկված նախաձեռնության տեքստը, դրա անդամները առաջարկում են լրամշակումներ, ինչից հետո օրենսդրական նախաձեռնությունն ուղարկվում է Եվրախորհրդարան՝ լիագումար նիստում վերջնական քվեարկության։
ԵՄ ստանդարտ օրենքի ընդունումը կարող է տևել մեկ տարի և ավելի։
Fast track՝ հայ արտահանողների համար
ԵՄ պաշտոնական տեղեկատվական բազայում օրենսդրական նախագծի առկա փաստաթղթերում հղում է արված Եվրախորհրդարանի Կանոնակարգի 58-րդ կանոնին (Rules of Procedure EP 58)։
Սա նշանակում է, որ նախաձեռնությունն ընդունվելու է պարզեցված ընթացակարգով։ Երեկվա նիստի ընթացքում Միջազգային առևտրի հանձնաժողովի ղեկավար, Գերմանիայից պատգամավոր Բերնդտ Լանգեն հաստատեց սա։
Եթե մինչև հուլիսի 30-ը որևէ քաղաքական խմբակցություն չի առարկում կամ լրամշակումներ չի առաջարկում, ապա նախագիծը միանգամից ուղարկվում է լիագումար նիստ՝ վերջնական քվեարկման։
Հանձնաժողովի մեկ այլ անդամ՝ լեհ պատգամավոր Բոգդան Զդրոյեվսկին նույնպես ելույթ ունեցավ և հորդորեց ընդունել առաջարկը առանց փոփոխությունների ու հավելումների, Հայաստանի արտահանողներին արագ օգնելու համար։
Ըստ երևույթին, հայ արտահանողները ստիպված չեն լինի երկար սպասել։
Իրատեսական ժամկետներ
Բրյուսելում հիմա նախաարձակուրդային մթնոլորտ է։ Այս շաբաթը Եվրոպական խորհրդարանի վերջին աշխատանքային շաբաթն է, տարբեր եվրոպական մարմինների աշխատակիցներ արդեն արձակուրդ են մեկնել։
Եվրոպական խորհրդարանի հաջորդ նիստը կգումարվի այս տարվա սեպտեմբերի 14-ից 17-ը։ Իսկ մեզ հուզող հարցի վերջնական քվեարկության ամսաթվերը կհաստատվեն միայն այն ժամանակ, երբ պատգամավորները վերադառնան աշխատանքի։
Եթե արագացված ընթացակարգով հարցի քննարկումը հարթ անցնի՝ առանց քաղաքական խոչընդոտների, Հայաստանի հանդեպ ինքնավար առևտրային միջոցների կիրառումը կարող է ուժի մեջ մտնել ամենաշուտը 2026-ի աշնանը։
Նախկինում նմանատիպ որոշումները, օրինակ՝ Ուկրաինայի համար, արագացված ընթացակարգով ընդունվել և օրենքի ուժ են ստացել 3-6 ամսում։
Ի դեպ, նախաձեռնության փաստաթղթում տեսնում ենք, որ առաջարկվող այս միջոցները ժամանակավոր են և կիրառվելու են երկու տարի։ Իսկ բյուջետային հետևանքներ բաժնում տեսնում ենք, որ Եվրոպական խորհուրդը հաշվարկել է, որ մաքսատուրքերի չեղարկման արդյունքում ԵՄ-ի հարկային կորուստները երկու տարվա ընթացքում կկազմեն ընդամենը 5 միլիոն եվրո։
Նախաձեռնության երկու հավելվածներում մանրամասն ներկայացված է մաքսատուրքերից ազատվելիք ապրանքների ցանկը։
ԵՄ որակի հսկողություն
Մաքսատուրքերի չեղարկումը դեռևս չի նշանակում որակի ստանդարտների չեղարկում:
Ինչպես հայտնի է, ԵՄ-ն ներմուծվող սննդի հանդեպ սահմանել է խիստ որակային հսկողություն։
Հայկական գյուղմթերքը չի կարողանալու մտնել ԵՄ շուկա, եթե չհամապատասխանի ԵՄ բուսասանիտարական խիստ կանոններին (լաբորատոր ստուգումներ, սերտիֆիկատներ և այլն)։
ԵՄ գյուղմթերք կկարողանան արտահանել միայն այն ընկերությունները, որոնք ունեն պատշաճ որակ ապահովելու և վերահսկելու կարողություններ։ Դրանցից ոմանք Եվրամիության տարբեր ծրագրերով արդիականացրել են իրենց արտադրանքն ու համապատասխանեցրել Եվրամիության պահանջներին։
Եվրամիությունը նախատեսել է նաև ընթացակարգային և այլ նրբությունների մասին դասընթացների անցկացում հայ արտահանողների համար։
Լուսանկարում՝  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը/Երեւան, 02.07.2026/primeminister.am

EU Trade Exemptions for Armenian Agricultural Exporters: Timelines and Procedures
European Commission President Ursula von der Leyen, during her July visit to Armenia, announced that the EU would apply autonomous trade measures (ATMs) to ease Russian sanctions and support Armenia, exempting about 80% of Armenia’s exports to EU countries from customs duties.
“So, this measure will open the European doors to almost 99% of Armenia's fresh fruits, vegetables, and plants that used to be exported to Russia. And it will open the door of the European Union Single Market to more than 90% of your exports of beverages and spirits,” von der Leyen said.
Recently, EU Enlargement Commissioner Marta Kos showed on her Instagram page how she made jam with apricots brought from Armenia, linking the EU’s latest decision to support democracy in Armenia.
View this post on Instagram
“When you go to the supermarket, watch out for Armenian apricots, plums or cherries. It’s a chance to do something small that can help Armenian farmers and support their country’s democratic choice,” Kos wrote.
Against this backdrop, Armenian producers are chiefly concerned with when the new EU measures will take effect.
From Proposal to Law: Europe’s Slow Bureaucratic Process
To get an idea of realistic deadlines, it is necessary to understand how such laws and decisions are usually adopted in the EU.
On the EUR-Lex platform of official documents of the European Union, we see that the European Commission presented the legislative initiative on July 2. This proposal must go through the EU’s Ordinary Legislative Procedure (OLP).
For this initiative to become an official law, it must be discussed, debated and approved by two separate bodies: the European Parliament, which represents EU citizens, and the European Council, which is responsible for implementing EU decisions and making legislative proposals.
The proposal has already been forwarded to the European Parliament's Committee on International Trade (INTA), which discussed it for the first time on July 14. By the way, the Head of the Representation of the Republic of Armenia to the EU, Tigran Balayan, was also present for the discussion.
Typically, this committee discusses the text of the proposed initiative for months, its members propose amendments, after which the legislative initiative is sent to the European Parliament for a final plenary session vote.
The adoption of a standard EU law can take a year or more.
Fast track for Armenian exporters
The documents available in the EU official database for the draft legislation refer to Rule 58 of the Rules of Procedure of the European Parliament (Rules of Procedure EP 58).
This means that the initiative will be adopted under a simplified procedure. During yesterday's meeting, the Chair of the Committee on International Trade, German MEP Bernd Lange, confirmed this.
If no political group objects until July 30, the draft is immediately sent to the plenary session for a final vote.
Another member of the Committee, Polish MEP Bogdan Zdrojewski, also spoke and urged the adoption of the proposal without any amendments or additions, in order to quickly assist Armenian exporters.
Apparently, Armenian exporters will not have to wait long.
Realistic deadlines
However, there is a pre-holiday atmosphere in Brussels right now. This week is the last working week of the European Parliament, employees of various European bodies and MEPs have already gone on vacation.
The next session of the European Parliament will be convened from September 14 to 17 of this year. And the dates of the final vote on the issue of concern to us will be confirmed only when the MEPs return to work.
If the discussion of the issue under the accelerated simplified procedure goes smoothly, without political obstacles, the application of autonomous trade measures against Armenia could enter into force as early as autumn 2026.
Previously, similar decisions, for example for Ukraine, were adopted under the accelerated procedure and entered into force within 3-6 months.
In the initiative document we see that these proposed measures are temporary and will be applied for two years. And in the budgetary implications section we see that the European Council has calculated that because of the abolition of customs duties, the EU will lose only 3-5 million euros in tax revenue, which is not such a large amount.
The two annexes to the initiative provide a detailed list of goods to be exempted from customs duties.
EU Quality Control
Abolishing customs duties does not mean abolishing quality standards.
As is well known, the EU has strict quality controls for imported food. Armenian agricultural products will not be able to enter the EU market if they do not comply with the EU's strict phytosanitary rules (laboratory testing, certificates, etc.).
Only those companies that have the capacity to ensure and control proper quality will be able to export agricultural products to the EU. Some of them have modernized their production and aligned it with European Union requirements through various EU programs.
The European Union has also planned training sessions on procedural and other nuances for Armenian exporters.