ԱՄՆ դեսպանությունը տոնում է ԱՄՆ անկախության 250-ամյա հոբելյանը
ԱՄՆ դեսպանությունն իր դռներն էր բացել հայ բարեկամների ու գործընկերների առաջ՝ տոնելու Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյա հոբելյանը և շարունակելու «Անկախություն 250» խորագրի ներքո ընթացող տոնական միջոցառումների շարքը։ Այս մասին հաղորդում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից։
«Այս տարի լրանում է ԱՄՆ անկախության հռչակագրի ընդունման 250 տարին, և այս տարվա տոնական միջոցառմամբ նշանավորվում է այդ պատմական պահը և ընդգծվում Հայաստանի ու Միացյալ Նահանգների միջև ամուր փոխգործակցությունը։
«Ազատություն 250» նախաձեռնությունների շրջանակում հյուրերն առիթ ունեցան ուսումնասիրել «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրությունը, որը Սպիտակ տան կողմից պատրաստված նորարարական ինտերակտիվ ցուցադրություն է ԱՄՆ պատմության մասին՝ զուգորդված արհեստական բանականության տարրերով։
Հյուրերը նաև ճաշակեցին ամերիկյան և հայկական խոհանոցի ուտեստներ և վայելեցին Եվրոպայում ԱՄՆ օդուժի «Վինդզ էլոֆտ» փողային հնգյակի կենդանի կատարումները։ Գերմանիայի Ռամշտեյն օդային բազայի այս առաջնակարգ կամերային բենդը հանդես է եկել եվրոպական տարբեր երկրներում՝ նախագահների, դեսպանների բարձրաստիճան զինվորական առաջնորդների առաջ։
Ներկաներին իրենց խոսքն հղեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադարձ կատարելով հայ-ամերիկյան ընդլայնվող փոխգործակցությանը և մեր երկու պետությունները միավորող ընդհանուր արժեքներին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

U.S. Embassy Celebrates the 250th Anniversary of American Independence
On June 25, the U.S. Embassy in Yerevan welcomed Armenian friends and partners to celebrate the 250th anniversary of the independence of the United States and continue its Freedom250 commemoration, a yearlong initiative marking the 250th anniversary of the signing of the Declaration of Independence. This year’s celebration marked a historic milestone in American history and highlighted the enduring partnership between the United States and Armenia.
As part of Freedom250, guests had the opportunity to explore the “Founders Museum,” an innovative exhibition created by the White House that brings the story of American independence to life through interactive and AI-powered technology.
Guests also enjoyed American and Armenian cuisine, cultural exhibits, and live music by the United States Air Forces in Europe Winds Aloft Woodwind Quintet, a premier chamber ensemble based at Ramstein Air Base, Germany, which has performed for high-level officials, including presidents, ambassadors, and military leaders across Europe.
During the celebration, U.S. Chargé d’Affaires David Allen and guest of honor, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, highlighted the growing U.S.-Armenia partnership and the shared values that unite the two countries.