Իսրայելը կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հայտարարել է, որ կառավարության առաջիկա նիստի ժամանակ նա կներկայացնի բանաձև, որը կոչ է անում Իսրայելին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Ինչպես հայտնում է Ynet-ը, այս հայտարարությանը նախորդել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ընկերն է, քանի որ «զերծ մնաց Իրանի հետ հակամարտությանը միջամտելուց» և խոստացավ, որ Իսրայելի ու Թուրքիայի միջև առճակատում չի լինի։ Բանաձևի առաջ քաշման մասին Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարը գրառում է արել նաև X-ի իր միկրոբլոգում։
Բանաձևի նախագծում նշվում է, որ «ելնելով բարոյական և պատմական պարտքից՝ Իսրայելը ճանաչում է Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի դեմ իրագործված ցեղասպանությունը»: Բանաձևը նշում է, որ Իսրայելը պետք է դատապարտի այդ իրադարձությունների վերաբերյալ պատմական ճշմարտության ժխտումը, նսեմացումը կամ խեղաթյուրումը:
Բանաձևին կից բացատրական գրության մեջ ասվում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը սկսվել է 1915 թվականի ապրիլին՝ Կոստանդնուպոլսում հարյուրավոր հայ մտավորականների, առաջնորդների և կրթված գործիչների ձերբակալությամբ, տեղահանմամբ և սպանությամբ: «Դրանից հետո օսմանյան կառավարությունը սկսեց հայ բնակչության համակարգված ոչնչացումը»,- ընդգծված է փաստաթղթում։ Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ 32 երկրներ տարբեր ձևերով ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, և Իսրայելը «պետք է դա անի բարոյական և պատմական պարտքի լույսի ներքո»:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը բազմիցս քննարկվել է Իսրայելում, սակայն մինչ օրս այն չի դարձել երկրի կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը։ 2016 թվականին Իսրայելի խորհրդարանի՝ Կնեսետի կրթության հանձնաժողովը, հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հայտարարությամբ։ 2018 թվականի մայիսին, Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների սրման պայմաններում, Կնեսետի լիագումար նիստը հավանություն տվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկման և քվեարկության դնելուն։ Այդուհանդերձ, Իսրայելի կառավարությունը մինչ օրս պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։

Israeli Foreign Minister to Introduce Armenian Genocide Recognition Resolution for Government’s Consideration
Israeli Foreign Minister Gideon Saar, on his microblog X yesterday, announced that he will introduce a resolution during an upcoming cabinet meeting calling on Israel to recognize the Armenian Genocide.
I will bring before the Israeli government at its next meeting a proposed resolution for the official recognition by the Government of Israel of the Armenian Genocide.
— Gideon Sa'ar | גדעון סער (@gidonsaar) June 25, 2026
Recognizing the genocide perpetrated against the Armenian people in the final years of the Ottoman Empire is…
Ynet, Israel's largest news and general-content website, reports that Saar’s post comes one day after U.S. President Donald Trump’s stated that Turkish President Recep Tayyip Erdoğan is his friend because he “refrained from interfering in the conflict with Iran” and promised that there will be no confrontation between Israel and Turkey.
The explanatory note attached to the resolution states that the Armenian Genocide began in April 1915 with the arrest, deportation, and murder of hundreds of Armenian intellectuals, leaders, and educated figures in Constantinople. “After that, the Ottoman government began the systematic extermination of the Armenian population,” the document emphasizes. The document also notes that thirty-two countries have recognized the Armenian Genocide in various ways, and Israel “must do so in light of its moral and historical duty.”
The issue of recognizing the Armenian Genocide has been discussed repeatedly in Israel, but to date it has not become the official position of the country’s government.
In 2016, the Knesset Education Committee of the Israeli parliament issued a statement recognizing the Armenian Genocide. In May 2018, amid worsening relations between Israel and Turkey, the Knesset plenary session approved a motion to consider and vote on the issue of recognizing the Armenian Genocide.