ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ գործընկերության առաքելության նորանշանակ ղեկավարին
Հունիսի 19-ին Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության գործընկերության առաքելության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Կոսմին Ջորջ Դինեսկուին: Այս մասին հայտնում են ԱԳ լրատվականից։
Նախարարի տեղակալը ողջունել է ՀՀ-ում ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու մասին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի որոշումը՝ կարևորելով առաքելության դերը կիբեռհարձակումների, ապատեղեկատվության և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ Հայաստանի և ԵՄ միջև համագործակցության ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են առաքելության կարողությունների լիարժեք կայացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերը․ ընդգծվել է առաքելության մանդատից բխող միջոցառումների իրականացման հարցում հայաստանյան գործընկերների հետ արդյունավետ փոխգործակցության կարևորությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը հաջողություն է մաղթել Կոսմին Ջորջ Դինեսկուին առաքելության նպատակների արդյունավետ իրականացման գործում՝ վերահաստատելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը սատարելու առաքելության կայացմանը:

Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and Ambassador Cosmin George Dinescu, Head of Mission for the newly established European Union Partnership Mission in Armenia (EUPM Armenia), met today in Yerevan.
Kostanyan, according to his office, welcomed the decision of the EU Foreign Affairs Council to deploy a new EU civilian mission in Armenia, highlighting the role of the mission in strengthening cooperation between Armenia and the EU against cyberattacks, disinformation and illicit financial flows.
The parties discussed the necessary steps aimed at fully building the mission's capabilities, stressing the importance of effective cooperation with Armenian partners in implementing activities stemming from the mission's mandate was emphasized.
The newly established European Union Partnership Mission in Armenia (EUPM Armenia) has an initial mandate of one year, starting on 11 June 2026.