Երբ գյուղի կյանքը տեղավորվում է մեկ հասցեում. Սալվարդ
Անձրևից հետո Սալվարդի փողոցներում ցեխը դեռ չէր չորացել։ Սալվարդ հասանք կեսօրից հետո, գյուղ տանող ճանապարհին մարդ հազվադեպ էր երևում։ Ընդարձակ մարգագետիններում արածող ձիեր, հեռվում՝ մշուշի մեջ կորած սարեր ու բազմաթիվ փակ դարպասներ։
Գյուղի կենտրոնում գտնվող երկհարկանի շենքն առաջին հայացքից ուշադրություն չի գրավում, բայց դպրոցը, վարչական ղեկավարի աշխատասենյակը, մշակույթի տունը և մանկապարտեզը հենց այդ շենքում են։ Վարչական ղեկավարի գրասենյակից դպրոց գնալու համար պետք է պարզապես կողքի դուռը բացել, մանկապարտեզ հասնելու համար՝ մի հարկ ներքև իջնել։ Փոքր գյուղի ամբողջ հանրային կյանքը մի հասցեում է տեղավորվել։
Այս տարի շենքում նոր հաստատություն է բացվել՝ 33 տարվա դադարից հետո մանկապարտեզը կրկին գործում է։ Մի քանի ամիս հետո, սակայն, փակվելու է Սալվարդի դպրոցը։ Թե ինչ է լինելու դպրոցի տեղում, առայժմ հայտնի չէ։ Դպրոցների միավորման Կառավարության ծրագրի շրջանակներում հարեւան Աշոտավան գյուղում նոր դպրոց է կառուցվում, ուր տեղափոխվելու են Սիսիանի տարածաշրջանի մի շարք գյուղերի դպրոցների աշակերտները, այդ թվում՝ Սալվարդի երեխաները։
Եթե մանկապարտեզի բացումը գյուղում նոր աշխատատեղեր ու ակտիվություն է ստեղծել, ապա դպրոցի փակումը գյուղացիներին ստիպում է խորհել Սալվարդի ապագայի մասին։
Սալվարդի դպրոցում 9 աշակերտ է սովորում։ Դասարաններից շատերում ընդամենը մեկ աշակերտ կա։ Միայն առաջին դասարանը չորս աշակերտ ունի։ Դժվար է պատկերացնել, որ երկու տասնամյակ առաջ այստեղ մոտ 90 աշակերտ էր սովորում։
Սիսիանի Սալվարդ գյուղում 185 բնակիչ է գրանցված, բայց գյուղի փողոցներում այդքան մարդ չես տեսնի։ Շատ տների դռներ փակ են, մոլախոտերը ծածկել են դարպասները, ակնհայտ է, որ այդ դռները վաղուց չեն բացվել։ Սալվարդը 1828թվականին հիմնադրել են Պարսկաստանի Խոյ և Սալմաստ գավառների գաղթականները։
Մանկապարտեզի մեթոդիստ, 24-ամյա Աիդա Սամվելյանը սալվարդցի է, սովորել է Երեւանում եւ վերադարձել՝ գյուղում աշխատելու։ Երբ ինքն էր երեխա, Սալվարդում մանկապարտեզ չկար։
Առաջին դասարանի դասվար Աննա Պողոսյանը չի համակերպվում այն մտքին, որ սեպտեմբերից Սալվարդի դպրոց չի գալու։ Նա Սիսիանից է գալիս Սալվարդ՝ դասավանդելու։ Աննա Պողոսյանը տարիներ առաջ նոր մասնագիտացում է ձեռք բերել, ավարտել է Մանկավարժական համալսարանի ռուսաց լեզվի բաժինը, որպեսզի կարողանա նաև ռուսաց լեզու դասավանդել Սալվարդում։ Պողոսյանը համոզված է՝ դպրոցի փակվելով գյուղում կյանքը կանգ կառնի։
Սալվարդի վարչական ղեկավար Մովսես Մարգարյանը այլ կարծիք ունի։ «Եթե երեխան մի դասարանում մենակ է նստում, ես ուրախ եմ, որ կտեղափոխեն։ Երեխան պիտի երեխայի հետ շփվի, մրցակցություն լինի, ես չեմ մտածում, որ դպրոցի փակվելը կարող է գյուղի դատարկվելուն նպաստել, գնացողը կգնա, եկողը՝ կգա»,- ասում է վարչական ղեկավարը։
Նա համոզված է, որ գյուղի հիմնական խնդիրը դպրոցը չէ, այլ ենթակառուցվածքները։ Մարգարյանի խոսքով, գյուղացիներն ամենաշատը ճանապարհների պատճառով են գնացել գյուղից։
Երկհարկանի շենքը շարունակում է մնալ գյուղի կենտրոնը, որտեղ ամփոփվում է Սալվարդի կյանքը։ Դժվար է ասել՝ քանի՞ բնակիչ կլինի Սալվարդում 10 տարի անց։

We encountered few people on the road leading to the village, just some horses grazing in the neighboring meadows.
The entire life of Salvard, with a registered population of 185, revolves around a non-descript two-story building that houses the school, the administrative head’s office, the culture center, and the newly reopened kindergarten.
Salvard lacked a kindergarten for the past thirty-three years.
The village school, with its nine pupils, is set to close in a few months as part of the government’s school consolidation program. There were ninety pupils attending school her twenty years ago.
A new school is being built in the neighboring village of Ashotavan, where students from several villages in the Sisian region, including children from Salvard, will be moved.
While the opening of the kindergarten has created new jobs in the village, the closure of the school has villagers wondering about Salvard’s future.
You won’t see many people on the village streets. The doors of many houses are bolted shut, weeds covering the gates. It’s obvious that those doors haven’t been opened for a long time. Salvard was founded in 1828 by immigrants from the Khoy and Salmast provinces of Persia.
Kindergarten teacher Aida Samvelyan, 24, is from Salvard. She studied in Yerevan and returned to work in the village. When she was a child, there was no kindergarten in Salvard.
First-grade teacher Anna Poghosyan hasn’t come to terms with the fact that she will not be commuting to Salvard as of September. She travels to Salvard from Sisian to teach. Poghosyan, who also teaches Russian in Salvard, is convinced that life in the village will come to a standstill if the school closes.
Salvard administrative head Movses Margaryan has a different opinion.
“If a child sits alone in a class, I am happy that they will relocate them. Children should  connect with other kids, there must be competition, I do not think that the closure of the school will contribute to the emptying of the village. Those who leave will leave, those who come will come,” says Margaryan.
He is convinced that the main problem of the village is not the school, but the infrastructure. Margaryan says  people left the village mostly because of the poor roads.