Աննա Հակոբյանը վարչապետի տիկնոջ կարգավիճակով գործուղվում է ԱՄՆ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Աննա Հակոբյանը գործուղվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ առաջին տիկնանց համաշխարհային ակադեմիայի (Global First Ladies Academy) չորրորդ ամենամյա միջոցառմանը մասնակցելու։ Նիկոլ Փաշինյանն իր որոշման մեջ նշել է, որ Աննա Հակոբյանը գործուղվում է ԱՄՆ որպես վարչապետի տիկին։
Որոշումը ստորագրվել է հունիսի 11-ին։ Գործուղումը նախատեսված է 2026թ․ հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 4-ը ներառյալ։ Առաջին տիկնանց միջոցառումը տեղի է ունենալու Նյու Յորքում։
Վարչապետը հանձնարարել է աշխատակազմին՝ սահմանված կարգով ապահովել գործուղման հետ կապված փաստացի ծախսերի հատուցումը, որը ներառում է օրապահիկը, գիշերավարձը՝ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 3-ը ներառյալ, հուլիսի 4-ին՝ տարանցիկ վայր (Վիեննա) գիշերավարձը։ Թե որքան գումար է նախատեսվում այդ նպատակով հատկացնել՝ հրապարակված չէ։
Հիշեցնենք, որ 2026թ․ փետրվարի 17-ին վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հայտարարեց, որ իր և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է։ «Բոլորին խնդրում եմ այս թեմայի շուրջ լինել զուսպ, լինել կոռեկտ»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր Աննա Հակոբյանը։
Մարդիկ կարծում էին, թե վարչապետն ու կինը օրինականացրել են իրենց ամուսնությունը և շնորհավորում էին։ Սակայն, օրեր անց՝ փետրվարի 27-ին, Աննա Հակոբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում կրկին տեսանյութ հրապարակեց՝ հայտարարելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հարաբերությունների ավարտի մասին։ Աննա Հակոբյանն ասել էր, որ լքում է կառավարական առանձնատունը եւ տեղափոխվում վարձակալած բնակարան, քանի որ վարկով գնված տունը կառուցման փուլում է։
Աննա Հակոբյանը չէր բացառել, որ կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել։ «Կյանք է, գուցե հնարավոր է այդպիսի զարգացում, ինչ արած, կապրենք, կտեսնենք»,- հայտարարել էր նա։
Իսկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ ուսումնասիրում են «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից անգլերենի անվճար դասընթացներ անցկացնելու մասին որոշումը, քանի որ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների հետ ասոցացվող կազմակերպություններին արգելվում է ընտրությունների օր նշանակելուց հետո բարեգործություն անելը։
2026թ․ ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ջանքեր է գործադրում ընտանիքը պահպանելու ուղղությամբ և ուրախ է, որ ևս մեկ շանս ունի։
Չնայած հրապարակային հայտարարությունների համաձայն՝ Աննա Հակոբյանը դադարել է վարչապետի կինը լինել, 2026թ․ հունիսի 11-ի այս որոշմամբ նա ներկայանում է վարչապետի տիկնոջ կարգավիճակով, և նրան հատկացվում է պետական ֆինանսավորում՝արտասահմանյան գործուղման համար։

Анна Акопян отправится в США в статусе супруги премьер-министра
Решением премьер-министра Никола Пашиняна Анна Акопян в статусе супруги главы правительства командируется в Соединенные Штаты Америки для участия в 4-ом ежегодном мероприятии Всемирной академии первых леди (Global First Ladies Academy).
Решение было принято 11 июня. Мероприятие пройдет с 26 июня по 4 июля 2026 года в Нью-Йорке.
Премьер поручил администрации в установленном порядке обеспечить возмещение фактических расходов на командировку, сумма которых не указывается.
Напомним, что 17 февраля 2026 года супруга премьер-министра Анна Акопян сообщила о завершении гражданского брака с Николом Пашиняном. На своей фейсбуковской странице Акопян обратилась ко всем с просьбой проявлять сдержанность и корректность при обсуждении этой темы. Она также заявила, что покидает правительственный особняк и переезжает в арендованное жилье, так как купленная в кредит квартира находится в процессе строительства.
Анна Акопян не исключила, что может быть привлечена к уголовной ответственности. “Это жизнь, возможно и такое развитие событий. Ничего не поделаешь. Поживем – увидим”,- заявила она.
В свою очередь председатель Антикоррупционного комитета сообщил журналистам, что изучается решение о проведении фондом “Мой шаг” бесплатных уроков английского языка, так как организациям, ассоциированным с участвующими в выборах партиями, запрещено заниматься благотворительностью до назначения дня голосования.
На брифинге 23 апреля 2026 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что прилагает усилия по сохранению семьи и выразил удовлетворение по поводу того, что имеет еще один шанс сохранить семью.
Несмотря на то, что Анна Акопян, согласно публичным заявлениям, перестала быть женой премьер-министра, решением от 11 июня 2026 года она наделяется статусом супруги главы правительства, в связи с чем ей выделяется государственное финансирование для зарубежной командировки.