Աննա Հակոբյանը վարչապետի տիկնոջ կարգավիճակով գործուղվում է ԱՄՆ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Աննա Հակոբյանը գործուղվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ առաջին տիկնանց համաշխարհային ակադեմիայի (Global First Ladies Academy) չորրորդ ամենամյա միջոցառմանը մասնակցելու։ Նիկոլ Փաշինյանն իր որոշման մեջ նշել է, որ Աննա Հակոբյանը գործուղվում է ԱՄՆ որպես վարչապետի տիկին։
Որոշումը ստորագրվել է հունիսի 11-ին։ Գործուղումը նախատեսված է 2026թ․ հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 4-ը ներառյալ։ Առաջին տիկնանց միջոցառումը տեղի է ունենալու Նյու Յորքում։
Վարչապետը հանձնարարել է աշխատակազմին՝ սահմանված կարգով ապահովել գործուղման հետ կապված փաստացի ծախսերի հատուցումը, որը ներառում է օրապահիկը, գիշերավարձը՝ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 3-ը ներառյալ, հուլիսի 4-ին՝ տարանցիկ վայր (Վիեննա) գիշերավարձը։ Թե որքան գումար է նախատեսվում այդ նպատակով հատկացնել՝ հրապարակված չէ։
Հիշեցնենք, որ 2026թ․ փետրվարի 17-ին վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հայտարարեց, որ իր և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է։ «Բոլորին խնդրում եմ այս թեմայի շուրջ լինել զուսպ, լինել կոռեկտ»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր Աննա Հակոբյանը։
Մարդիկ կարծում էին, թե վարչապետն ու կինը օրինականացրել են իրենց ամուսնությունը և շնորհավորում էին։ Սակայն, օրեր անց՝ փետրվարի 27-ին, Աննա Հակոբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում կրկին տեսանյութ հրապարակեց՝ հայտարարելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հարաբերությունների ավարտի մասին։ Աննա Հակոբյանն ասել էր, որ լքում է կառավարական առանձնատունը եւ տեղափոխվում վարձակալած բնակարան, քանի որ վարկով գնված տունը կառուցման փուլում է։
Աննա Հակոբյանը չէր բացառել, որ կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել։ «Կյանք է, գուցե հնարավոր է այդպիսի զարգացում, ինչ արած, կապրենք, կտեսնենք»,- հայտարարել էր նա։
Իսկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ ուսումնասիրում են «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից անգլերենի անվճար դասընթացներ անցկացնելու մասին որոշումը, քանի որ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների հետ ասոցացվող կազմակերպություններին արգելվում է ընտրությունների օր նշանակելուց հետո բարեգործություն անելը։
2026թ․ ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ջանքեր է գործադրում ընտանիքը պահպանելու ուղղությամբ և ուրախ է, որ ևս մեկ շանս ունի։
Չնայած հրապարակային հայտարարությունների համաձայն՝ Աննա Հակոբյանը դադարել է վարչապետի կինը լինել, 2026թ․ հունիսի 11-ի այս որոշմամբ նա ներկայանում է վարչապետի տիկնոջ կարգավիճակով, և նրան հատկացվում է պետական ֆինանսավորում՝արտասահմանյան գործուղման համար։

First Lady? Anna Hakobyan On a Business Trip to U.S. as PM Pashinyan’s Wife
Anna Hakobyan’s marital relationship with Armenian PM Nikol Pashinyan is back in the news following Pashinyan decision to send her on an all-expense paid nine day trip to New York later this month to attend the fourth annual Global First Ladies Academy.
The Academy brings together first ladies and leading industry experts from around the world to develop leadership skills, strengthen public diplomacy and dialogue on global issues.
Hakobyan, in a February 17, 2026 Facebook post, announced that she had ended her thirty-year common law marriage with Pashinyan. “I ask everyone to be discreet and correct on this topic.” Hakobyan wrote. The couple has four children, with their oldest born in 1998.
Following this announcement, many believed it was about the end of the unregistered marriage, and that two had legally recorded their marriage and congratulated them on the occasion.
Hakobyan later said she was leaving the government residence for rented accommodation, noting she owns no property as her purchased apartment is still under construction
Hakobyan and Pashinyan have been together for about thirty years, but they never officially registered their marriage in a church or through civil authorities, something that Pashinyan confirmed in 2024.
Hakobyan’s post was followed by a post by Pashinyan in which he stated that he treats her decision with respect.
Hakobyan did not rule out that she could be subject to criminal liability. "That's life. Maybe such a development is possible, no matter what we do, we'll live, we'll see," she said.
On April 23, 2026, at a briefing with journalists, Pashinyan announced that he was making efforts to preserve his family and was happy that he had another chance.