«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կդիմի Սահմանադրական դատարան. Արամ Օրբելյան
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կդիմի Սահմանադրական դատարան։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 12-ին, տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտնել է փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Նա անդրադարձել է ԿԸՀ-ի որոշումներին՝ 10/51 և 35/65 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքները անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ։ Արամ Օրբելյանը հայտնել է, որ այդ որոշումները վիճարկելու գործընթաց են սկսել։
«Անկախ այս ամբողջ գործընթացից՝ Սահմանադրական դատարան դիմելու հետ կապված գործընթաց ենք սկսել»,- նշել է փաստաբանը։ Օրբելյանը հայտնել է, որ Սահմանադրական դատարան դիմելը ունի երկու կարևոր պատճառ. «Մեկը արդյունքի հասնելն է և անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները և գնալ ավելի արդար ընտրությունների, բայց երկրորդը, որը պակաս կարևոր չէ, այս խնդիրները բարձրաձայնելն է, հստակեցնելն է, որ հետագայում առնվազն հնարավոր լինի խուսափել նման խնդիրներից և հստակ լինի՝ ինչ է տեղի ունեցել։ Հակառակ դեպքում տպավորություն է ստեղծվում, թե նման ընթացակարգով ընտրություն կազմակերպելը խնդիր չի առաջացնում, ամբողջությամբ իրավաչափ է, նորմալ է, համապատասխանում է միջազգային և մեր Սահմանադրությամբ սահմանված ստանդարտներին»,- նշել է Արամ Օրբելյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ՍԴ-ն ունի մի քանի տարբերակ որոշումներ ընդունելու։ Դրանցից առաջինը արդյունքներն անվավեր ճանաչելն է, երկրորդը՝ խախտումները հաստատելն է և երրորդը՝ արձանագրելն է, որ խախտումներ չկան։
«Տարբերակը, որ կասի՝ խախտումներ չկան, ես պրակտիկորեն բացառում եմ։ Իսկ թե ինչքանով կգնահատի, որ դրանք ազդել են արդյունքների վրա, թե չի գնահատի, այ սա արդեն վիճելի հարցն է, որի շուրջ մենք աշխատում ենք»,- ասել է Արամ Օրբելյանը։

Арам Орбелян: “Партия “Процветающая Армения” обратится в Конституционный суд”
На состоявшемся сегодня брифинге представляющий интересы оппозиционной партии “Процветающая Армения” адвокат Арам Орбелян заявил, что “ПА” обратится в Конституционный суд.
Касаясь решения ЦИК аннулировать результаты голосования на избирательных участках 10/51 и 35/65, Орбелян сообщил, что они начали процедуру обжалования данного решения.
“Несмотря на весь этот процесс, мы начали процедуру подачи заявления в Конституционный суд”,- сказал адвокат, отметив, что для обращения в КС есть две важные причины: “первая – добиться результата, аннулировать итоги выборов и пойти на более справедливые выборы, вторая, не менее важная, — поднять эти вопросы, разъяснить их, чтобы в будущем можно было как минимум избежать подобных проблем и ясно понять, что произошло. В противном случае создастся впечатление, что организация выборов таким способом не вызывает проблем, является полностью законной, нормальной, соответствует международным стандартам, а также стандартам, установленным нашей Конституцией”,- заявил Арам Орбелян.
По его словам, КС имеет несколько вариантов принятия решений: первый – признать недействительными результаты голосования, второй – констатировать нарушения, третий – зафиксировать отсутствие нарушений.
“Вариант, при котором фиксируется отсутствие нарушений, я практически исключаю. Что касается того, насколько эти нарушения повлияли на результаты выборов, является спорным, и именно над ним мы работаем”,- сказал А.Орбелян.