Թուրքիան և Հայաստանն ավարտել են ուղիղ առևտրի նախապատրաստական աշխատանքները
Անկարան և Երևանն ավարտել են երկու երկրների միջև ուղիղ առևտրի մեկնարկի նախապատրաստական աշխատանքները: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Օնջու Քեչելին։
«2022 թվականից Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շարունակվող գործընթացի համատեքստում ընդունված վստահության ամրապնդման միջոցառումների շրջանակներում մեր երկրի և Հայաստանի միջև ուղիղ առևտրի մեկնարկի բյուրոկրատական նախապատրաստությունները 2026 թվականի մայիսի 11-ի դրությամբ ավարտվել են։ Երկու երկրների միջև ընդհանուր սահմանի բացման համար անհրաժեշտ տեխնիկական և բյուրոկրատական աշխատանքները շարունակվում են»,- X-ի իր միկրոբլոգում գրել է թուրք պաշտոնյան։
Քեչելին նշել է, որ այժմ, որպես ուղարկման կետ կամ վերջնական նպատակակետ, հնարավոր է դարձել նշել երկրի անվանումը՝ Թուրքիա կամ Հայաստան, այն ապրանքների համար, որոնք Թուրքիայից ուղարկվում են երրորդ երկիր, իսկ այնտեղից՝ Հայաստան:
«Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և բարգավաճման ամրապնդման համար բացված պատմական հնարավորության լույսի ներքո Թուրքիան կշարունակի իր ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում տնտեսական հարաբերությունների զարգացման և համագործակցության հետագա խորացման գործում՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունել է թուրքական կողմի այս հայտարարությունը։ «Ողջունում ենք ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները վերացնելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը, որը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հերթական արդյունքն է: Այդ որոշումը էական է երկու երկրների միջև առևտրի և գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնման, տարածաշրջանում տնտեսական կապակցվածությունը խթանելու և խաղաղության ու բարեկեցության ապահովման տեսանկյունից»,- ասված է արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանի հայտարարության մեջ։
Վերջինիս պնդմամբ՝ սա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչը կարող է իր տրամաբանական շարունակությունը ստանալ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման միջոցով:

Ankara and Yerevan have completed preparations for the launch of direct trade between the two countries according to Turkish Foreign Ministry spokesperson Öncü Keçeli.
“Within the framework of the confidence-building measures adopted in the context of the ongoing process of normalization of relations with Armenia from 2022, the bureaucratic preparations for the launch of direct trade between our country and Armenia have been completed as of May 11, 2026. The technical and bureaucratic work necessary for the opening of the common border between the two countries is ongoing,” Keçeli wrote on his X microblog.
Keçeli noted that it has now become possible to indicate the name of the country, Turkey or Armenia, as the point of departure or final destination for goods sent from Turkey to a third country and from there to Armenia.
“In light of the historic opportunity opened for strengthening sustainable peace and prosperity in the South Caucasus, Turkey will continue to contribute to the development of economic relations in the region and the further deepening of cooperation for the benefit of all countries and peoples of the region,” the statement said.
The Armenian Foreign Ministry welcomed the news.
“We welcome Turkey’s decision to lift the barriers to bilateral trade with Armenia, which is another result of the process of normalizing relations between Armenia and Turkey. This decision is essential from the perspective of expanding trade and business ties between the two countries, promoting economic connectivity in the region, and ensuring peace and prosperity.”
The Armenian ministry noted this is an important step towards the development of full and normal relations between the two countries, which can receive its logical continuation through the opening of the Armenia-Turkey border and the establishment of diplomatic relations.