Տասնյակ հազարավոր դոլարներ պետբյուջեից Սուքիասյանների ընկերությանը՝ պաշտոնյաներին բիզնես ջեթով տեղափոխելու համար
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ու փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մարտի վերջին տասնօրյակում այցելել են Վրաստան ու Ղազախստան: Նրանց տեղափոխել է գործարար պատգամավոր, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող ավիաընկերության բիզնես դասի ինքնաթիռը (բիզնես ջեթը):
Միայն փոխվարչապետ Գրիգորյանի պատվիրակությանը Ղազախստան տանելու եւ հետ բերելու համար Սուքիասյանների «Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ն ՀՀ պետբյուջեից 28.600.000 դրամ է ստացել (հարկերը ներառյալ): Կենտրոնական բանկի ներկա փոխարժեքով այս գումարը հավասար է մոտ 77 հազ. դոլարի: Թե որքան է վաստակել ավիաընկերությունը Վ. Խաչատուրյանին Վրաստան տանել-հետ բերելու համար, նախագահի աշխատակազմը չի ասում:
Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան՝ ոչ թե պետական, այլ մասնավոր ինքնաթիռով
Մարտի 22-ին Վ. Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Երեւանից թռել է Թբիլիսի՝ մասնակցելու Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա II-ի հուղարկավորության արարողությանը:
Նախագահի պաշտոնական կայքի տարածած լուսանկարներում տեսնում ենք, որ Խաչատուրյանին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եւ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը: Հուղարկավորությանը մասնակցելուց բացի՝ Թբիլիսիում Վ. Խաչատուրյանն առանձնազրույց է ունեցել Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ։
ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, մասնավորապես՝ նախագահին ու վարչապետին, սպասարկում է ՀՀ կառավարական բորտը՝ Airbus A319 ACJ տիպի ինքնաթիռը, որը VIP օդանավ է: 1998 թ. արտադրության այս ինքնաթիռը ՀՀ սեփականությունն է եւ մեր երկրում շահագործվում է 2007-ից:
Պետական բորտի այն չվերթերը, որոնք սպասարկում են վարչապետին, ներկայում համարակալվում են FIE4001, նախագահի պարագայում՝ FIE4002, մյուս պաշտոնյաների համար (օրինակ՝ ԱԺ նախագահ, ԱԳ նախարար)՝ FIE4003 (FIE-ն 2023-ի սեպտեմբերից պետական ինքնաթիռը շահագործող «Ֆլայուան Արմենիայի» կոդն է, իսկ թիվը բնորոշում է թռիչքի շահառու պաշտոնյային):
Կառավարական Airbus A319-ը՝ Ֆրանկֆուրտում, 20.02.2026, հեղ.՝ Յենս Բրոկուֆ, jetphotos.com
Մարտի 22-ին, երբ նախագահը պետք է մեկներ Թբիլիսի, Airbus A319-ը, ըստ թռիչքներին առցանց հետեւող հարթակների, այլ պաշտոնյաների սպասարկող չվերթերի մեջ (FIE4001 կամ FIE4003) ներգրավված չի եղել: Բայց թե ինչու Խաչատուրյանը չի թռել պետական բորտով, պարզ չէ:
Փոխարենը նախագահին սպասարկել է Gulfstream G450 տիպի բիզնես ջեթ, որը պատկանում է «Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ին: Օդանավը Երեւանից թռել է ամսի 22-ի առավոտյան՝ 9:06-ին՝ Թբիլիսիում վայրէջք կատարելով 30 րոպե անց:
Նախագահն ու նրան ուղեկցողները վերադարձել են նույն օրը երեկոյան: Հետադարձ թռիչքը տեւել է 32 րոպե:
Flightradar24.com կայքում G450-ի թռիչքների պատմությունը հուշում է, որ այն հիմնականում կայանում է Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Բայց հարկ է շեշտել, որ օդանավը գրանցված է ոչ թե ՀՀ-ում, այլ Ռումինիայում որպես YR-SIL (YR-ն Ռումինիայի ազգային նիշն է, իսկ SIL-ը Սուքիասյան ընտանիքին պատկանող «ՍԻԼ Կապիտալ» ընկերության անունից է, որը 2022-2025 թթ. փայատեր էր «Ֆլայուան Արմենիայում»): Ինքնաթիռը շահագործողը «Ֆլայուան Արմենիայի» ռումինական քույր ընկերությունն է՝ FlyOne Romania-ն (երկուսն էլ մոլդովական Fly One ավիաընկերության ցանցի մաս են):
Սուքիասյանների G450-ը՝ Տեներիֆեում, 19.04.2025, հեղ.՝ Մարիանո Ռոդրիգես, jetphotos.com
Անվճար փոխադրու՞մ, թե՞ պետական գնում նախկին գործընկերներից
«Ֆլայուան Արմենիայի» 50 %-ը պատկանում է ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրներից Էդուարդ Սուքիասյանին, 4 %-ը՝ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանին, մնացած 46 %-ը՝ մոլդովական Fly One ավիաընկերությանը: Այսինքն՝ Է. Սուքիասյանը ավիաընկերության ամենախոշոր սեփականատերն է:
Ձախից երկրորդը՝ Էդուարդ Սուքիասյանը, չորրորդը՝ Արամ Խաչատրյանը, facebook.com
Մյուս կողմից՝ Խաչատուր, Սարիբեկ եւ Էդուարդ Սուքիասյաններին է պատկանում «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի վերահսկիչ փաթեթը՝ 51,45 %-ը: Իսկ 2022-ին ԱԺ-ի կողմից նախագահ ընտրված Վահագն Խաչատուրյանը 2019-2021 թթ. եղել է «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի ազատ անդամ: Ընդ որում՝ այս խորհրդի անդամ է ավիափոխադրողի ղեկավար Ա. Խաչատրյանը, իսկ խորհրդի նախագահը Սարիբեկ Սուքիասյանն է:
Այլ կերպ ասած՝ երկրի նախագահին սպասարկել է մի օդանավ, որը պատկանում է խոշոր գործարար ընտանիքի, մյուս կողմից՝ Խաչատուրյանը Սուքիասյանների նախկին գործընկերն է բանկային բիզնեսում: Ինչպե՞ս է սա տեղի ունեցել:
Հավանական է երկու տարբերակ:
Առաջինը նախագահին անվճար տեղափոխելու կամ նրան անվճար ծառայություն մատուցելու տարբերակն է՝ հաշվի առնելով Խաչատուրյանի կապը Սուքիասյանների հետ:
Սակայն այս դեպքում բախվում ենք օրենքի արգելքի, քանի որ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքն արգելում է հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, այդ թվում՝ երկրի նախագահին, իրենց պաշտոնեական (ծառայողական) պարտականությունների իրականացման հետ կապված նվերներ ընդունել: «Նվեր» հասկացությունը ենթադրում է ցանկացած գույքային առավելություն, այդ թվում՝ անհատույց կամ անհամարժեք ցածր գնով մատուցված ծառայությունը կամ այլ գործողություններ, որոնց հետեւանքով անձն ստանում է օգուտ կամ առավելություն, եւ որը տրամադրվում է պայմանավորված անձի պաշտոն զբաղեցնելու հանգամանքով։
Երկրորդ տարբերակը պետական գնում կատարելն է, այսինքն՝ Խաչատուրյանի աշխատակազմը պետբյուջեի հաշվին փոխադրման ծառայություն է ձեռք բերել, որը մատուցել է Սուքիասյանների օդանավը: Բայց ի՞նչ ընթացակարգով է գնումը կատարվել: Եթե ընտրվել է «մեկ անձից» (առանց մրցույթի) ընթացակարգը, ապա օրենսդրական ի՞նչ հիմնավորմամբ, եւ ինչու՞ է ընտրվել հենց «Ֆլայուան Արմենիան» կամ FlyOne Romania-ն (պարզ չէ, թե սրանցից որի հետ է պայմանագիր կնքվել, եթե, իհարկե, պետգնում է իրականացվել):
YR-SIL-ի սրահը
Ընդգծենք՝ միայն այն, որ նախագահն օգտվել է Սուքիասյանների բիզնես ջեթից (անկախ նրանից՝ դա եղել է անվճար, թե վճարի դիմաց), հարց է առաջացնում, թե արդյոք այստեղ չկա շահերի բախում:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքը նշում է, որ պաշտոն զբաղեցնող անձը պետք է խուսափի շահերի բախման իրավիճակի առաջացումից, ձեռնպահ մնա նման իրավիճակում գործողություն (անգործություն) կատարելուց կամ որոշում ընդունելուց:
Իսկ շահերի բախումն իրավիճակ է, երբ պաշտոն զբաղեցնող անձի (այս դեպքում՝ Վ. Խաչատուրյանի) մասնավոր շահերն ազդում են կամ կարող են ազդել վերջինիս պաշտոնեական պարտականությունների անաչառ եւ օբյեկտիվ կատարման վրա։ Մասնավոր շահը ներառում է որեւէ արտոնություն, մասնավորապես, այն անձանց (այս դեպքում՝ Սուքիասյաններին) կամ կազմակերպություններին, որոնց հետ ինքը ունի գործարար, քաղաքական կամ այլ գործնական կամ անձնական հարաբերություններ։
Այսպիսով՝ եթե փոխադրումը եղել է անվճար, ապա, ըստ էության, գործ ունենք ոչ միայն նվեր ընդունելու օրենսդրական արգելքը խախտելու հետ, այլեւ շահերի բախման, քանի որ նման նվերը պետք է որ ազդի նախագահի պաշտոնեական պարտականությունների անաչառ եւ օբյեկտիվ կատարման վրա: Իսկ եթե փոխադրումը եղել է վճարի դիմաց, շահերի բախման տեսանկյունից հարց է ծագում, թե ինչու է ընտրվել հենց «Ֆլայուան Արմենիան» (կամ FlyOne Romania-ն), արդյոք այդ ընտրության վրա չի ազդել Վ. Խաչատուրյանի անձնական ու նախկին գործնական կապը Սուքիասյանների հետ:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ նախագահ Խաչատուրյանին հարցրել էինք, թե արդյոք շահերի բախում չի տեսնում այն բանում, որ իբրեւ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյա օգտվել է Սուքիասյանների ավիաընկերությանը պատկանող ինքնաթիռի մատուցած ծառայություններից։
Հետաքրքրվել էինք նաեւ, թե ինչու նա չի թռել ՀՀ պետական օդանավով, G450-ը փոխադրման ծառայությունը մատուցել է անվճա՞ր, թե՞ վճարի դիմաց, եթե եղել է վճարի դիմաց, ապա արդյոք կատարվել է պետական գնում եւ ումի՞ց՝ հայկական «Ֆլայուան Արմենիայի՞ց», թե՞ ռումինական FlyOne Romania-ից, ի՞նչ ընթացակարգով է իրականացվել գնումը (ենթադրելի է, որ եղել է «մեկ անձից» ընթացակարգով – հեղ.): Եթե գնումն իրականացվել է «մեկ անձից», ապա ո՞րն է դրա իրավական հիմնավորումը, եւ նույնիսկ այդ դեպքում ինչու՞ է ընտրվել հենց Սուքիասյաններին անմիջականորեն («Ֆլայուան Արմենիա») կամ ոչ անմիջականորեն (FlyOne Romania) առնչվող ընկերությունը: Խնդրել էինք հայտնել, թե որքան է կազմել փոխադրման ծառայության պայմանագրի արժեքը:
Ինչպես են բարձրաստիճան պաշտոնյաները «պաշտպանվում» լրագրողների հարցերից
Ի պատասխան «Հետքի» հարցման՝ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել են, որ «Գնումների մասին» օրենքի կարգավորումների համաձայն՝ ՀՀ նախագահի կեցության, սննդի, փոխադրման, տրանսպորտային սպասարկման ծախսերը ներառված են պետական գաղտնիք պարունակող գնումների պլանում: Սրա հիման վրա նախագահի աշխատակազմը հրաժարվել է պատասխանել «Հետքի» հարցերին:
«Գնումների մասին» օրենքը սահմանում է. «Պետական գաղտնիք պարունակող գնումների պլանում ներառվում են «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված պաշտոնատար անձանց (դրանց թվում է ՀՀ նախագահը – հեղ.) արարողակարգային ծախսերի, կեցության, սննդի եւ տրանսպորտային սպասարկմանապահովման համար անհրաժեշտ ապրանքները, աշխատանքները եւ ծառայությունները» (ընդգծումները մերն են – հեղ.):
Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ 2016-ի դեկտեմբերին ընդունված օրենքի այս դրույթը դարձել է լրագրողների անցանկալի հարցերից «պաշտպանվելու» միջոց բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու նրանց աշխատակազմերի համար: Այս առումով ներկա պաշտոնյաները արդյունավետորեն կրկնօրինակում են նախկինների փորձը:
2018-ին գրել էինք, որ գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող Gulfstream G650 տիպի բիզնես ջեթը այդ տարվա հունվարին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի պատվիրակությանը տեղափոխել էր Ցյուրիխ՝ մասնակցելու Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումին: Կառավարությունից մամուլին հայտնել էին, որ օդանավի վարձակալության համար պետբյուջեից գումար չի հատկացվել: Հաշվի առնելով, որ գործարար Ս. Կարապետյանը այն ժամանակվա (2016-2018 թթ.) վարչապետ Կ. Կարապետյանը ընկերն է ու սանահայրը՝ մենք կասկած էինք հայտնել, որ չվերթն իրականացվել է անվճար (այսինքն՝ Կ. Կարապետյանը սեփական գրպանից եւս չէր վճարել), բայց այդ դեպքում առաջ էր գալիս «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը խախտելու տարբերակը, քանի որ հանրային ծառայողին արգելվում է ծառայողական պարտականությունների առնչությամբ այլ անձանցից ստանալ ծառայություններ:
Կառավարությունից մեր հարցերին չէին պատասխանել, այսինքն՝ չէին հերքել շահերի բախման եւ օրենքի խախտման փաստը: Չէին հայտնել նաեւ, թե արդյոք վարչապետ Կարապետյանն ինքն իր գրպանից է վճարել ծառայության դիմաց՝ հաստատելով մեր կասկածը, որ օդանավը նրա պատվիրակությանը սպասարկել է անվճար:
Այնուհետ մեր ընթերցողներից մեկի հուշման շնորհիվ պարզել էինք, որ Ս. Կարապետյանի բիզնես ջեթը 2017-ի հուլիսին էլ նախագահ Սերժ Սարգսյանին էր տեղափոխել Թեհրան՝ մասնակցելու Իրանի նորընտիր նախագահի երդման արարողությանը:
Երբ Ս. Սարգսյանի աշխատակազմին հարցրել էինք, թե արդյոք պետբյուջեից վճարում է կատարվել օդային փոխադրման ծառայության դիմաց, ստացել էինք նույնպիսի պատասխան, ինչպիսին տվել է Վ. Խաչատուրյանի աշխատակազմը:
Չնայած նախկին ու ներկա նախագահների աշխատակազմերը հղում են կատարել «Գնումների մասին» օրենքին, ինչից կարելի է ենթադրել, որ փոխադրման ծառայությունը գնվել է եւ ոչ թե պաշտոնյաներին տրամադրվել անվճար, իրականում այս հարցում չի կարելի վստահ լինել եւ պնդել, որ հենց այդպես էլ եղել է՝ առաջին հերթին հաշվի առնելով Սերժ Սարգսյանի ու Սամվել Կարապետյանի, ինչպես նաեւ Վահագն Խաչատուրյանի ու Սուքիասյանների հարաբերությունները:
Երբ նախագահի աշխատակազմը հղում է կատարում պետական գաղտնիքին եւ, դրա թիկունքում «պաշտպանվելով», չի մեկնաբանում նաեւ շահերի բախման հավանական իրավիճակը, ընդամենը ամրապնդում է կասկածները, որ նվազագույնը տեղի է ունեցել շահերի բախում:
Օրենքին հղում անելը՝ ըստ հայեցողության ու քաղաքական իրավիճակի
Մեր փորձը ցույց է տվել նաեւ, որ «Գնումների մասին» օրենքի վերոնշյալ դրույթին հղում անելն ու մասնավոր բիզնես ջեթերից օգտվելու մասին ինֆորմացիան չհանրայնացնելը կարող է կատարվել ըստ հայեցողության եւ քաղաքական իրավիճակի: Նման բան արել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ստորեւ ներկայացվող հղումներով:
77 հազար դոլար՝ Մհեր Գրիգորյանի պատվիրակության փոխադրման համար
Մարտի 18-ին վարչապետ Փաշինյանը որոշում է կայացրել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ Ղազախստան (ք. Շիմքենդ) պատվիրակություն գործուղելու մասին: Դրա կազմում եղել են ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը, Ղազախստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Ղեւոնդյանը, էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Հովակիմյանը, ՊԵԿ փոխնախագահ Ռաֆայել Գեւորգյանը, փոխվարչապետի խորհրդականն ու արարողակարգի պատասխանատուն:
Փաշինյանն իր աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին հանձնարարել է կազմակերպել չվերթ. մարտի 26-ին՝ Երեւան-Շիմքենդ, իսկ 27-ին՝ Շիմքենդ-Երեւան երթուղով:
Ինչպես մարտի 22-ին (նախագահի թռիչքի օրը), այնպես էլ ամսի 26-27-ին ՀՀ պետական Airbus A319-ը, ըստ ավիացիոն հարթակների, ներգրավված չի եղել թռիչքների մեջ: Սակայն այս դեպքում եւս Մ. Գրիգորյանի պատվիրակությանը Ղազախստան է տարել ու հետ բերել Սուքիասյանների Gulfstream G450-ը:
Մ. Գրիգորյանի պատվիրակությունը ժամանել է Շիմքենդ. երկրորդ պլանում՝ YR-SIL-ը, 26.03.2026, gov.am
Քանի որ փոխվարչապետը պետական պահպանության ենթակա պաշտոնյա չէ, եւ նրա վրա չի տարածվում «Գնումների մասին» օրենքի վերոնշյալ դրույթը պետական գաղտնիքի մասին, մենք վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Ա. Հարությունյանին հարցում էինք ուղարկել նույնպիսի բովանդակությամբ, ինչ նախագահի աշխատակազմին՝ ակնկալելով պատշաճ պատասխան: Սակայն աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանը չի պատասխանել հետեւյալ հարցերին:
1. Ինչու՞ ՀՀ պատվիրակությունը չի օգտվել ՀՀ կառավարական ինքնաթիռից, կամ ինչու՞ ձեռք չեն բերվել ավիատոմսեր կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ կատարող ավիաընկերություններից, այլ ընտրվել է բիզնես դասի օդանավի ծառայություններից օգտվելու տարբերակը:
2.
Պայմանագիր կնքելուց առաջ արդյոք իրականացվել է գնային համեմատություն այս օդանավի մատուցած ծառայության եւ կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ կատարող ավիաընկերությունների տոմսերի արժեքների միջեւ:
3.
Եթե գնումը կատարվել է «մեկ անձից» ընթացակարգով, ապա ո՞րն է դրա իրավական հիմնավորումը, եւ նույնիսկ այդ պարագայում ինչու՞ է պայմանագիր կնքվել իշխող խմբակցության անդամի ընտանիքին անմիջական (Ֆլայուան Արմենիա) կամ ոչ անմիջական (FlyOne Romania) առնչություն ունեցող ընկերության հետ:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են, որ պայմանագրով նախատեսված վճարումները կատարվել են «արտասահմանյան գործուղումների գծով ծախսերի» հոդվածով, որի շրջանակներում ծախսերը չեն մուտքագրվում պետական գնումների armeps.am հարթակ: Այդուհանդերձ, մեզ ուղարկել են մարտի 24-ին վարչապետի աշխատակազմի եւ «Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ի միջեւ կնքված պայմանագիրը:
Սուքիասյանների ընկերությունը պարտավորվել է բիզնես դասի Gulfstream G450-ով 7 հոգու Երեւանից տեղափոխել Շիմքենդ, այնտեղից էլ՝ Երեւան:
Պայմանագիրը ներառել է օդանավավակայանի սպասարկման ծառայությունը, սննդի տրամադրումը, VIP սպասարկման ծառայությունը, օդանավի շահագործման ծառայությունները, այդ թվում՝ անձնակազմի, վառելիքի, տեխսպասարկման, աերոնավիգացիայի, օդանավակայանային վճարները: Պայմանագրի գինը 28.600.000 դրամ է (ներառում է հարկերն ու տուրքերը), որը ԿԲ ներկա փոխարժեքով հավասար է մոտ 77 հազ. դոլարի:
Անպատասխան են մնում հարցերը, թե ինչու փոխվարչապետի պատվիրակությունը չի մեկնել «սովորական» ավիաընկերություն(ներ)ով. Երեւանի ու Շիմքենդի միջեւ չկա ուղիղ չվերթ, սակայն տրամաբանորեն փոխադրումը կարելի էր կազմակերպել չվերթերի կապակցմամբ: Այդ իսկ պատճառով վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարին հարցրել էինք, թե արդյոք իրականացվել է գնային համեմատություն: Սրա պատասխանի բացակայությունը նոր հարցեր է առաջացնում, ինչպես եւ այն, թե ինչու է ընտրվել իշխող թիմի անդամ Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքի «Ֆլայուան Արմենիան»:
Առաջին նկարում՝ փոխվարչապետ Մ. Գրիգորյանը, նախագահ Վ. Խաչատուրյանը, գործարար Է. Սուքիասյանը, երկրորդ պլանում՝ G450 ինքնաթիռը, կոլաժը՝ հեղինակի

Авиакомпания семьи провластного депутата получила из госбюджета десятки тысяч долларов на перевозку должностных лиц
За последние десять дней марта президент Армении Ваагн Хачатурян и вице-премьер Мгер Григорян посетили Грузию и Казахстан. Поездки были осуществлены на самолете бизнес-класса (бизнес-джет) авиакомпании, принадлежащей семье бизнесмена, депутата правящей фракции “Гражданский договор” Хачатура Сукиасяна.
Только за перевозку в Казахстан и обратно делегации во главе с вице-премьером авиакомпания Сукиасянов Flyone Armenia (“Флайуан Армения”) получила из государственного бюджета Республики Армения 28 млн драмов (включая налоги), что по текущему курсу Центробанка составляет около 77 тысяч долларов. Администрация президента не сообщила, сколько заработала авиакомпания на перевозке В. Хачатуряна в Грузию и обратно.
Ереван-Тбилиси-Ереван: не государственный, а частный самолет
22 марта делегация во главе с президентом РА Ваагном Хачатуряном вылетела из Еревана в Тбилиси для участия в похоронах Католикоса-Патриарха всея Грузии Ильи II.
На фотографиях, опубликованных на официальном сайте президента, Хачатуряна сопровождали министр культуры и спорта Жанна Андреасян и посол Республики Армения в Грузии Ашот Смбатян. Помимо участия в похоронах, В. Хачатурян провел в Тбилиси частную встречу с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили.
Высокопоставленных должностных лиц Республики Армения, в частности президента и премьер-министра, обслуживает правительственный самолет Республики Армения Airbus A319 ACJ, который является VIP-самолетом. Выпущенный в 1998 году самолет является собственностью Республики Армения и эксплуатируется в нашей стране с 2007 года.
В настоящее время те рейсы государственного борта, которые обслуживают премьер-министра и президента, имеют номера соответственно FIE4001 и FIE4002. Для других должностных лиц (например, спикера Национального Собрания, министра иностранных дел) используется номер FIE4003 (FIE — это код авиакомпании Flyone Armenia, эксплуатирующей государственный самолет с сентября 2023 года, а номер идентифицирует должностное лицо, которому полагается рейс).
Правительственный Airbus A319 во Франкфурте, 20.02.2026, Йенс Брокуф, jetphotos.com
22 марта, когда президент Армении должен был вылететь в Тбилиси, Airbus A319, по данным онлайн-платформ отслеживания рейсов, не участвовал в каких-либо других официальных рейсах (FIE4001 или FIE4003). Остается только неясным, почему Хачатурян не полетел на правительственном самолете.
Вместо этого президента обслужил бизнес-джет Gulfstream G450, принадлежащий компании Flyоne Armenia LLC. Самолет вылетел из Еревана в 9:06 утра 22-го марта и приземлился в Тбилиси через 30 минут.
В тот же день вечером президент и сопровождавшие его лица вернулись в Ереван. Обратный рейс занял 32 минуты.
История полетов G450 на сайте Flightradar24.com показывает, что борт базируется в основном в ереванском аэропорту “Звартноц”. Следует, однако, отметить, что самолет зарегистрирован не в Армении, а в Румынии под номером YR-SIL (YR — национальный код Румынии, SIL – часть названия компании Сукиасянов SIL Capital, которая с 2022 по 2025 гг. являлась акционером Flyоne Armenia). Самолет эксплуатируется FlyOne Romania (обе входят в молдавскую сеть авиакомпаний Fly One).
Самолет G450 семьи Сукиасян на Тенерифе, 19.04.2025, автор: Мариано Родригес, jetphotos.com
Бесплатная перевозка или госзакупка у бывших партнеров?
50% акций Flyоne Armenia принадлежат Эдуарду Сукиасяну, брату депутата от правящей партии “Гражданский договор” Хачатура Сукиасяна, 4% - генеральному директору компании Араму Хачатряну, остальные 46% - молдавской авиакомпании Fly One. То есть Э.Сукиасян является крупнейшим владельцем авиакомпании.
Второй слева Эдуард Сукиасян, четвертый - Арам Хачатрян, facebook.com
Помимо этого Хачатур, Сарибек и Эдуард Сукиасяны владеют контрольным пакетом акций (51,45%) ОАО “Армэкономбанк”. Ваагн Хачатурян, который в 2022 году был избран Национальным Собранием президентом РА, в 2019-2021 гг. являлся свободным членом правления ОАО “Армэкономбанк”. Членом правления был также глава авиаперевозчика А. Хачатрян, а его председателем - Сарибек Сукиасян.
Иными словами, президента страны обслуживал самолет, принадлежащий семье крупных предпринимателей. С другой стороны, В.Хачатурян является бывшим партнером Сукиасянов в банковском бизнесе. Как это произошло?
Возможны два варианта.
Первый вариант – бесплатная перевозка президента или предоставление ему бесплатной услуги с учетом связи Хачатуряна с Сукиасянами. Но в этом случае мы сталкиваемся с запретом, предусмотренным законом РА “О государственной службе”, который запрещает лицам, занимающим государственные должности, включая президента страны, принимать подарки в связи с исполнением своих служебных обязанностей. Понятие “подарок” подразумевает любое имущественное преимущество, в том числе услугу, предоставленную бесплатно или по несоразмерно низкой цене, или иные действия, в результате которых лицо получает выгоду или преимущество, и которые предоставляются в связи с тем, что лицо занимает должность.
Второй вариант – осуществление госзакупки. Иными словами, сотрудники Хачатуряна за счет госбюджета приобрели транспортные услуги, предоставленные самолетом Сукиасянов. А по какой процедуре была осуществлена закупка? Если была выбрана процедура закупки у ”одного лица” (без тендера), то на каком законодательном основании и почему были выбрана Flyоne Armenia или FlyOne Romania (неясно, с какой из них был заключен договор, если, конечно, была осуществлена государственная закупка).
Салон ожидания YR-SIL
Отметим, что сам факт использования президентом бизнес-джета Сукиасянов (независимо от того, был ли он бесплатным или платным) вызывает вопрос: а нет ли здесь конфликта интересов?
Согласно закону “О государственной службе”, лицо, занимающее должность, обязано избегать создания конфликта интересов, воздерживаться от совершения действия (бездействия) или принятия решения в данной ситуации.
Конфликт интересов — это ситуация, при которой личные интересы должностного лица (в данном случае В.Хачатуряна) влияют или могут влиять на беспристрастное и объективное исполнение им своих служебных обязанностей. К личным интересам относятся любые привилегии в частности в отношении тех лиц (в данном случае Сукиасянов) или организаций, с которыми имеются деловые, политические, либо иные деловые или личные отношения.
Таким образом, если перевозка была бесплатной, то мы фактически имеем дело не только с нарушением законодательного запрета на принятие подарков, но и с конфликтом интересов, поскольку такой подарок может повлиять на беспристрастное и объективное исполнение президентом своих служебных обязанностей. Если же перевозка была платной, то с точки зрения конфликта интересов возникает вопрос: почему была выбрана компания Flyоne Armenia (или FlyOne Romania), и не повлияли ли на этот выбор личные и прежние деловые связи В. Хачатуряна с Сукиасянами?
С учетом вышесказанного мы поинтересовались у президента страны, нет ли конфликта интересов в том, что, будучи высокопоставленным чиновником Республики Армения, он воспользовался услугами самолета авиакомпании Сукиасянов.
Мы также спросили, почему он не полетел на государственном самолете Республики Армения, предоставил ли самолет G450 транспортные услуги бесплатно или за плату. Если за плату, то была ли это государственная закупка и у кого – у армянской компании Flyоne Armenia или у румынской FlyOne Romania? По какой процедуре была осуществлена ​​закупка (предполагается, что была выбрана процедура закупки у ”одного лица” – прим. ред.)? Если закупка была осуществлена ​​у ”одного лица”, то каково ее юридическое обоснование? И почему даже в этом случае была выбрана компания, непосредственно (Flyоne Armenia) или косвенно (FlyOne Romania) связанная с Сукиасянами? Мы попросили Ваагна Хачатуряна сообщить стоимость договора на оказание транспортных услуг.
Как высокопоставленные должностные лица “защищаются” от вопросов журналистов
В ответ на запрос Hetq управление по связям с общественностью администрации президента РА сообщило, что, согласно положениям закона РА “О закупках”, расходы на проживание, питание, транспорт и транспортные услуги президента Республики Армения включены в план закупок, содержащий государственную тайну. На основании этого администрация президента отказалась отвечать на наши вопросы.
Закон “О закупках” устанавливает: “План закупок, содержащий государственную тайну, включает товары, работы и услуги, необходимые для... обеспечения церемониальных расходов, проживания, питания и транспортного обслуживания должностных лиц (включая Президента Республики Армения – ред.), предусмотренных в части 2 статьи 5 Закона “Об обеспечении безопасности лиц, находящихся под особой государственной защитой”” (выделено нами).
Салон YR-SIL
Наш опыт показывает, что это положение этого закона, принятого в декабре 2016 года, стало для высокопоставленных чиновников и их сотрудников средством “защиты” от нежелательных вопросов журналистов. В этом отношении нынешние чиновники фактически копируют опыт своих предшественников.
В 2018 году мы писали о том, что в январе того же года бизнес-джет Gulfstream G650, принадлежащий бизнесмену Самвелу Карапетяну, доставил делегацию во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном в Цюрих для участия во Всемирном экономическом форуме в Давосе. Правительство сообщило прессе, что средства на аренду самолета не были выделены из госбюджета. Учитывая, что бизнесмен С.Карапетян является другом и отцом крестника тогдашнего (2016-2018 гг.) премьер-министра К.Карапетяна, мы выразили сомнение в том, что полет был осуществлен бесплатно (то есть К.Карапетян не платил из собственного кармана), но в этом случае имело место нарушение закона “О государственной службе”, которым госслужащему запрещено получать услуги от других лиц в связи со своими служебными обязанностями.
Правительство не ответило на наши вопросы, тем самым не опровергнув факт конфликта интересов и нарушения закона. Также не было сказано, оплатил ли премьер-министр Карапетян услугу из собственного кармана, что подтвердило наши подозрения в том, что самолет обслуживал его делегацию бесплатно.
После этого благодаря подсказке одного из наших читателей мы выяснили, что в июле 2017 года бизнес-джет Самвела Карапетяна доставил президента Сержа Саргсяна в Тегеран для участия в церемонии инаугурации новоизбранного президента Ирана.
Когда мы поинтересовались, была ли авиаперевозка оплачена из государственного бюджета, администрация С.Саргсяна прислала тот же ответ, что и администрация В. Хачатуряна.
Хотя сотрудники бывшего и нынешнего президентов ссылались на закон “О закупках”, из чего следует, что транспортные услуги были куплены, а не предоставлены чиновникам бесплатно, в действительности нельзя с уверенностью утверждать, что именно так всё и происходило, и прежде всего принимая во внимание отношения между Сержем Саргсяном и Самвелом Карапетяном, а также между Ваагном Хачатуряном и Сукиасянами.
Когда администрация президента ссылается на гостайну, прикрываясь которой молчит о потенциальном конфликте интересов, это лишь усиливает подозрение в том, что по меньшей мере имел место конфликт интересов.
77.000 долларов на перевозку делегации Мгера Григоряна
18 марта премьер-министр Пашинян направил в Казахстан (г.Шымкент) делегацию во главе с вице-премьером Мгером Григоряном. В состав делегации вошли заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, посол РА в Казахстане Армен Гевондян, заместитель министра экономики Нарек Овакимян, заместитель председателя Комитета по государственным доходам Рафаэль Геворгян, советник вице-премьера и сотрудник протокола.
Пашинян поручил руководителю своей администрации Араику Арутюняну организовать 26 марта рейс Ереван-Шымкент, а 27 марта - рейс Шымкент-Ереван.
Как и 22 марта, в день вылета президента государственный самолет РА Airbus A319, по данным авиационных платформ, в рейсах 26-27 марта не участвовал. Однако и в этом случае делегация М.Григоряна прибыла ​​в Казахстан и вернулась обратно самолетом Gulfstream G450 Сукиасянов.
Делегация М. Григоряна прибыла в Шымкент. На фото: YR-SIL, 26.03.2026, gov.am
Поскольку вице-премьер не является должностным лицом, подлежащим государственной защите, и вышеупомянутое положение о гостайне закона “О закупках” на него не распространяется, мы направили руководителю аппарата премьер-министра А.Арутюняну тот же запрос, что и в аппарат президента, ожидая получить надлежащий ответ. Однако начальник управления информации и связей с общественностью аппарата Армен Хачатрян не ответил на следующие вопросы:
1. Почему армянская делегация не воспользовалась правительственным самолетом, или почему не были приобретены авиабилеты обычных авиакомпаний, а вместо этого был выбран вариант использования услуг самолета бизнес-класса?
2. Было ли проведено перед подписанием договора сравнение цен на услуги, предоставляемые этим самолетом, с ценами на билеты авиакомпаний, совершающих регулярные рейсы?
3. Если закупка была совершена в рамках процедуры ”одного лица”, каково ее юридическое обоснование, и почему даже в этом случае договор был подписан с компанией, которая напрямую (Flyоne Armenia) или косвенно (FlyOne Romania) связана с семьей члена правящей фракции парламента?
Как сообщили из администрации премьер-министра, по договору платежи были произведены на основании статьи “расходы на зарубежные командировки”, в рамках которой расходы не отражаются на государственной закупочной платформе armeps.am. Тем не менее, нам прислали текст договора, подписанного 24 марта между администрацией премьер-министра и ООО Flyоne Armenia.
Компания Сукиасянов обязалась перевезти 7 человек из Еревана в Шымкент и обратно самолетом бизнес-класса Gulfstream G450.
Договор включал в себя обслуживание аэропорта, питание, VIP-обслуживание, услуги по эксплуатации самолета, включая услуги экипажа, топливо, техническое обслуживание, аэронавигацию и аэропортовые сборы. Цена договора составляла 28.600.000 драмов (включая налоги и сборы), что по текущему курсу Центрального банка составляет около 77 тысяч долларов.
Вопрос о том, почему делегация вице-премьера не воспользовалась услугами “обычной” авиакомпании (авиакомпаний), остался без ответа. При отсутствии прямого рейса между Ереваном и Шымкентом логично было бы организовать пересадку. Поэтому мы спросили главу администрации премьер-министра, проводилось ли сравнение цен. Отсутствие ответа на этот вопрос, а также на вопрос о том, почему была выбрана авиакомпания Flyоne Armenia, принадлежащая семье члена правящей команды Хачатура Сукиасяна, породило новые вопросы.