Փաշինյանն ու Կոբախիձեն ստորագրել են տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի արձանագրությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն ստորագրել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի արձանագրությունը: Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։ Այնուհետև երկու երկրների վարչապետները հանդես են եկել նիստի արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով, որոնք ներկայացնում ենք ստորև․
«Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձե – Հարգելի լրագրողներ, թույլ տվեք կրկին ողջունել իմ հայ գործընկերոջը՝ պարոն Նիկոլ Փաշինյանին, ողջունել հայկական պատվիրակությանը Վրաստանում: Ինչպես թերևս գիտեք, Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստը կայացավ։
Քիչ առաջ մենք այնտեղ պետական համապատասխան պաշտոնատար անձանց, նախարարների մասնակցությամբ շատ հետաքրքիր քննարկում ունեցանք տարբեր թեմաների շուրջ, երկու երկրների միջև համագործակցության տարբեր հարցերի շուրջ: Մենք տեսնում ենք, որ բարդ իրավիճակ է մեր շուրջը, հատկապես՝ այս ամենի ֆոնին շատ կարևոր է ավելի խորացնել մեր համագործակցությունը: Մենք կապված ենք պատմական բարեկամական կապերով մեր երկրների, մեր ժողովուրդների միջև, և սա հիմք է ծառայում ռազմավարական գործընկերության համար Հայաստանի և Վրաստանի միջև:
Իհարկե, մենք շատ ուրախ ենք և ոգևորված, որ շատ բարձր մակարդակի համագործակցություն ունենք և մշտապես շահագրգռված ենք մեր ռազմավարական գործընկերության խորացմամբ, ռազմավարական բարեկամական կապերը խորացնելով մեր երկրների միջև: Այս բարեկամության հիմքում փոխադարձ հարգանքն է, ընդհանուր շահերը։
Ես կրկին անգամ առիթն օգտագործելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանին` աջակցելու համար մեր ազգային շահերին, հարգելու համար մեր շահերը, հատկապես՝ երախտագիտություն եմ հայտնում մեր տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանն աջակցելու համար` հանձնաժողովի նիստի շրջանակում էլ։ Ես գործընկերոջս շնորհակալություն հայտնեցի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Վրաստանին աջակցող բանաձևին սատարելու համար։
Մենք այսօր քննարկեցինք երկկողմ օրակարգը, քննարկեցինք տարբեր թեմաներ, համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, քննարկեցինք կրթության, սպորտի, մշակույթի և այլ ոլորտներում համագործակցությունը։ Կուզեի կրկին անգամ ընդգծել, որ համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է։ Մենք, այնուամենայնիվ, դեռ ունենք ներուժ, դեռ ունենք չիրացված ներուժ և հեռանկարներ։ Կուզեի առանձնացնել մեր շատ հաջողված առևտրատնտեսական համագործակցությունը։ Առևտրի առումով Հայաստանը Վրաստանի արտաքին առևտրի գործընկերների առաջին տասնյակում է, ճանապարհորդությունների և զբոսաշրջության իմաստով Հայաստանն առաջին եռյակում է Վրաստանի համար, և շատ արժեքավոր է նման համագործակցություն ունենալը և այն ավելի խորացնելը զբոսաշրջության բնագավառում։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանից Վրաստան այցելուների հետաքրքրությունն ավելանում է: Մենք պետք է էլ ավելի խորացնենք այս համագործակցությունը։
Մենք ոգևորված ենք, որ շատ դրական միտում է նկատվում տարածաշրջանում համագործակցության կայացման առումով։ Մենք երջանիկ ենք և ընդգծեցինք դա միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին: Ուրախ ենք, երջանիկ ենք, որ ստորագրվեց պատմական համաձայնագիր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Այս դրական միտումները շատ դրական հիմք են ձևավորում մեզ համար, որպեսզի ապահովենք կայունություն ու խաղաղություն տարածաշրջանում: Այս համատեքստում ես ցանկանում եմ կրկին ընդգծել, որ մենք պատրաստակամ ենք շարունակել աջակցել խաղաղաշինությանը և կայունությանը տարածաշրջանում։ Այս առումով Վրաստանը որևէ ջանք չի խնայի:
Ես ցանկանում եմ կրկին ընդգծել գերազանց համագործակցությունը մեր երկրների միջև՝ գործընկերություն, բարեկամություն և օրինակելի կապեր մեր երկրների ժողովուրդների միջև։ Մենք պատասխանատվություն ենք կրում մեր երկրների, մեր ժողովուրդների նկատմամբ: Պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք, որպեսզի էլ ավելի խորացնենք և ամրապնդենք մեր բարեկամական, գործընկերային կապերը:
Վերջում կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել անձնապես վարչապետ պարոն Փաշինյանին նրա անձնական ներդրման համար մեր բարեկամական կապերի խորացման գործում: Շնորհակալություն:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շատ շնորհակալ եմ: Մեծարգո վարչապետ Կոբախիձե, Հայաստանի Կառավարության և Վրաստանի Կառավարության հարգելի անդամներ, ուզում եմ նախ ուրախությունս արտահայտել մեր հերթական հանդիպման առիթով: Իհարկե, մեր ձևաչափը կոչվում է Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողով, և մենք արդեն 15-րդ նիստն ենք ունենում, բայց մեր ընկալումն ուժեղանում է հետևյալի, որ քաղաքական օրակարգերի առանցքային նպատակը տնտեսական արդյունքներ և զարգացում ունենալն է: Եվ շատ կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ մենք քննարկեցինք երկկողմ, տարածաշրջանային, միջազգային օրակարգի բազմաթիվ հարցեր նաև տեսնելու համար, թե որտեղ է, որ ունենք համագործակցելու ավելի մեծ պոտենցիալ:
Նախ` ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ վարչապետ Կոբախիձեին շնորհակալություն հայտնել այս ողջ ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացին իր ցուցաբերած անձնական աջակցության համար, նաև Վրաստանի պետությանը և ժողովրդին մշտական աջակցության համար: Այդ աջակցությունը շարունակվում է, մենք տեսնում ենք: Դուք գիտեք, որ այսօր էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական կապեր են հաստատվում Վրաստանի աջակցությամբ և օգնությամբ: Սա շատ բարձր գնահատանքի է արժանանում մեր կողմից:
Իհարկե, Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը խորանում է, զարգանում է և կառուցվում է արդեն հաստատված երկարատև ավանդույթների վրա: Ոչ մի գաղտնիք չկա, որ Հայաստանի զբոսաշրջիկների համար Վրաստանը եղել է, կա և շարունակում է մնալ ամենասիրված ուղղություններից մեկը: Մենք ուրախ ենք տեսնել, որ այցելությունները Հայաստանից Վրաստան աճում են: Միևնույն ժամանակ ուրախ ենք տեսնել, որ Վրաստանից Հայաստան այցելություններն աճում են: Սա շատ կարևոր արտահայտությունն է նաև մեր քաղաքական ակտիվ համագործակցության: Մենք համագործակցում ենք մշակույթի ոլորտում, սպորտի ոլորտում, տնտեսության ոլորտում, կրթության ոլորտում, գիտության ոլորտում: Մեր նախարարներն այսօր հնարավորություն ունեցան կիսելու նաև նախորդող շրջանի փորձառությունը։
Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ արդեն շարունակաբար միջազգային հարթակներում Հայաստանը և Վրաստանը ակտիվ համագործակցում են։ Մենք շատ կարևոր ենք համարում Վրաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, քաղաքական անկախության հիման վրա տարածաշրջանում երկարատև կայունության և խաղաղության հաստատումը: Հայաստանը և Ադրբեջանը հենց այս հենքի վրա են կառուցել խաղաղությունը և կառուցում խաղաղությունը: Կարծում եմ, որ սա իսկապես մեր տարածաշրջանի համար պատմական հնարավորություն է: Ես ուզում եմ մաղթել, որ Վրաստանում նույնպես այս խաղաղության տևական արձանագրումը, կարգավորումը տեղի ունենա: Այստեղ պետք է ուղիղ ասել, որ մենք շատ շահագրգռված ենք դրանում, որովհետև տեսնում ենք, որ մեր տարածաշրջանի ոչ հեշտ ճակատագիրը պատմական հաղթահարելու շատ մեծ հնարավորություն կա, և այդ հնարավորությունը հույս ունենք, որ կօգտագործվի։
Իհարկե, ես մեր գործընկերներին մանրամասն տեղյակ պահեցի, թե ինչ է տեղի ունենում Հայաստանի` միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցերի շուրջ, մասնավորապես՝ ինչ է տեղի ունենում Թրիփփ ներդրումային նախագծի շուրջ, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում, նաև որոշակի տեղեկություններ փոխանցեցի Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների վերաբերյալ:
Մենք, կարծում եմ, փոխադարձաբար հետաքրքրություն ունենք Հայաստան և Եվրամիություն հարաբերությունների վերաբերյալ: Էլի ուզում եմ ընդգծել, նախկինում էլ առիթ ունեցել եմ ընդգծել, որ Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունների համատեքստում շատ կարևոր գործընկեր է Վրաստանը: Եվ այս թեմայով էլ մենք որոշակի քննարկումներ ունեցանք: Ես հույս ունեմ, որ մենք այստեղ էլ կկարողանանք համագործակցել, այստեղ էլ կկարողանանք որոշակի արդյունքներ արձանագրել։
Իհարկե, քաղաքական երկխոսությունը և տնտեսական համագործակցությունը եղել է, կա և մնում է շատ ակտիվ: Մենք խնդիր ունենք տեսնելու, թե որտեղ կարող ենք համագործակցել՝ մարտահրավերներն առավել արդյունավետ կառավարելու և հնարավորություններն առավել արդյունավետ օգտագործելու համար:
Իհարկե, նման հանդիպումներում ամենևին էլ երկրորդական նշանակություն չունի նաև մեր ընկերներին տեսնելը, տեսնվելը, նրանց որպիսությունը հարցնելը և իհարկե նրանց հետ ժամանակ անցկացնելու հաճույքը վայելելը:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ մթնոլորտի, ջերմ ընդունելության և հնարավորության համար: Ամեն անգամ, այս հանդիպումներից հետո, առաջին բանը, որ մենք մտածում ենք, թե երբ է տեղի ունենալու հաջորդ հանդիպումը: Եվ ես հույս ունեմ և համոզված եմ, որ հաջորդ հանդիպման արդյունքներով մենք կկարողանանք արձանագրել, որ մեր պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստան-Վրաստան համագործակցությունը երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային հարթակներում առավել ակտիվացել և արդյունավետ է դարձել: Ես նման պատրաստակամության և աջակցության համար կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վարչապետ Կոբախիձեին և իհարկե, այս ջերմ եղբայրական ընդունելության համար: Շնորհակալություն»։

Пашинян и Кобахидзе подписали протокол 15-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе подписали протокол 15-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. Затем премьер-министры двух стран выступили с заявлениями по итогам заседания.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе: Уважаемые журналисты, позвольте мне еще раз поприветствовать моего армянского коллегу, господина Никола Пашиняна, и армянскую делегацию в Грузии. Как вам известно, состоялось 15-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.
Только что у нас состоялось очень интересное обсуждение с участием соответствующих должностных лиц и министров по различным темам и вопросам сотрудничества между двумя странами. Мы видим, что вокруг нас сложилась сложная ситуация, и особенно на фоне всего этого очень важно и впредь углублять наше сотрудничество. Нас связывают исторически дружественные отношения между нашими странами, нашими народами, и это служит основой для стратегического партнерства между Арменией и Грузией.
Конечно, мы очень рады и воодушевлены высоким уровнем сотрудничества и всегда заинтересованы в углублении стратегического партнерства, стратегических дружественных связей между нашими странами. В основе этой дружбы лежит взаимное уважение и общие интересы.
Пользуясь случаем, хочу еще поблагодарить Армению за поддержку наших национальных интересов, за уважение наших интересов, особенно благодарю за поддержку нашей территориальной целостности и суверенитета, высказанную в том числе в рамках заседания межправкомиссии. Я поблагодарил своего коллегу за поддержку резолюции Генеральной Ассамблеи ООН в поддержку Грузии.
Сегодня мы обсудили двустороннюю повестку, различные темы, сотрудничество в различных областях, сотрудничество в сфере образования, спорта, культуры и в других отраслях. Хотелось бы еще раз подчеркнуть, что сотрудничество находится на высоком уровне. Однако у нас еще есть потенциал, у нас есть нереализованный потенциал и перспективы. Хотел бы особо отметить наше очень успешное торгово-экономическое сотрудничество. В сфере торговли Армения входит в десятку крупнейших внешнеторговых партнеров Грузии, в сфере туризма — в тройку лидеров, и такое сотрудничество очень ценно, и важно его углубление, особенно в области туризма. Мы очень рады, что интерес туристов из Армении к Грузии растет. Мы должны еще больше углублять это сотрудничество.
Мы воодушевлены тем, что наблюдается очень позитивная тенденция в плане налаживания сотрудничества в регионе. Мы рады — и подчеркнули это на заседании межправительственной комиссии, — что между Арменией и Азербайджаном подписано историческое соглашение. Эти позитивные тенденции формируют для нас очень хорошую основу для обеспечения стабильности и мира в регионе. В этом контексте я хотел бы еще раз подчеркнуть, что мы готовы и дальше поддерживать миростроительство и стабильность в регионе. В этом отношении Грузия не пожалеет усилий.
Хочу еще раз подчеркнуть прекрасное сотрудничество между нашими странами: партнерство, дружба и образцовые связи между народами наших стран. Мы несем ответственность перед нашими странами, перед нашими народами. Мы должны сделать все возможное для дальнейшего углубления и укрепления наших дружественных, партнерских связей.
В заключение хочу поблагодарить премьер-министра Пашиняна за его личный вклад в углубление наших дружественных связей. Спасибо.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян: Большое спасибо. Уважаемый премьер-министр Кобахидзе, уважаемые члены правительства Армении и правительства Грузии, прежде всего, хочу выразить свою радость по случаю нашей очередной встречи. Конечно, наш формат называется Межправительственной комиссией по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией, и мы уже проводим 15-е заседание, но у нас растет понимание того, что ключевой целью политических повесток является достижение экономических результатов и экономического развития. И я считаю очень важным подчеркнуть, что мы обсудили множество вопросов двусторонней, региональной и международной повестки дня, в том числе для того, чтобы определить, где у нас есть больший потенциал для сотрудничества.
Прежде всего, я хочу еще раз поблагодарить премьер-министра Кобахидзе за его личную поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном на протяжении всего этого времени, а также за неизменную поддержку государства и народа Грузии. Эта поддержка продолжается, мы видим. Вы знаете, что и сегодня экономические связи между Арменией и Азербайджаном устанавливаются при поддержке и содействии Грузии. Мы очень высоко ценим это.
Конечно, экономическое сотрудничество между Арменией и Грузией углубляется, развивается и строится на установившейся давней традиции. Не секрет, что Грузия была и остается одним из самых популярных направлений для армянских туристов. Мы рады видеть рост числа визитов из Армении в Грузию. В то же время, мы рады видеть рост числа визитов из Грузии в Армению. Это также очень важное проявление нашего активного политического сотрудничества. Мы сотрудничаем в области культуры, спорта, экономики, образования, науки. Сегодня наши министры имели возможность поделиться опытом прошедшего периода.
Я очень рад отметить, что Армения и Грузия активно сотрудничают на международных площадках. Мы считаем очень важным установление долгосрочной стабильности и мира в регионе на основе территориальной целостности, суверенитета и политической независимости Грузии. Армения и Азербайджан построили и продолжают строить мир именно на этом фундаменте. Думаю, что это поистине историческая возможность для нашего региона. Хочу пожелать, чтобы этот долгосрочный мир был установлен и в Грузии. Здесь мы должны откровенно сказать, что очень заинтересованы в этом, потому что мы видим здесь огромную возможность исторического преодоления непростой судьбы нашего региона, и мы надеемся, что эта возможность будет использована.
Конечно, я подробно проинформировал наших коллег о повестке Армении по международным и региональным вопросам, в частности, о ситуации вокруг инвестиционного проекта TRIPP, мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, отношениях между Арменией и Турцией, а также предоставил информацию об отношениях между Арменией и Россией.
Думаю, у нас есть взаимный интерес в отношениях между Арменией и Европейским союзом. Хочу подчеркнуть, — и я уже имел возможность говорить об этом ранее, — что Грузия является очень важным партнером в контексте отношений между Арменией и Европейским союзом. И мы обсудили эту тему. Я надеюсь, что мы сможем сотрудничать и в этом контексте, и нам удастся достичь здесь определенных результатов.
Конечно, политический диалог и экономическое сотрудничество были, есть и остаются очень активными. Перед нами стоит задача увидеть, где мы можем сотрудничать, чтобы более эффективно управлять вызовами и более эффективно использовать возможности.
Конечно, в ходе таких встреч отнюдь не второстепенное значение имеют контакты с друзьями, общение друг с другом, вопросы о самочувствии и, конечно же, удовольствие от общения с ними.
Хочу еще раз поблагодарить за эту атмосферу, теплый прием и предоставленную возможность. Каждый раз после таких встреч первое, о чем мы думаем, — это когда состоится следующая. И я надеюсь и уверен, что по итогам следующей встречи мы сможем зафиксировать, что в результате наших договоренностей армяно-грузинское сотрудничество в двустороннем формате и в рамках региональных и международных платформ стало более активным и эффективным. Хочу еще раз поблагодарить премьер-министра Кобахидзе за такую готовность и поддержку и, конечно же, за этот теплый, братский прием. Спасибо.