Պետական մարմինները չեն գտնում վերահսկողին. ո՞վ է պատասխանատու կեղծ ախտահանիչների վաճառքի համար
Պետական մարմինները չգիտեն, թե ով պետք է վերահսկի կեղծ ախտահանիչ միջոցի վաճառքը։ Մեր գրությունները գերատեսչությունները վերահասցեավորում են միմյանց և այդպես էլ չեն պատասխանում, թե ով պետք է զբաղվեր վաճառքի վերահսկմամբ։
Հունվարի 16-ին «Հետքը» գրել էր, որ Հայաստանի շուկայում «Օպտիմաքս» ապրանքանիշի կեղծ ախտահանիչ նյութեր են վաճառվում։ Optimax-ը խտանյութ է, որը նոսրացվում է ջրով եւ օգտագործվում բուժհաստատություններում, գեղեցկության սրահներում՝ մակերեսների, գործիքների ախտահանման համար։
Հոդվածի հրապարակումից առաջ՝ հունվարի 8-ին, պարզաբանման խնդրանքով հարցումներ էինք ուղարկել Պետական եկամուտների կոմիտե և Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հունվարի 14-ին պատասխանել էր, թե ձեռնարկվել են օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ, արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացնի։
ՊԵԿ աշխատակիցները հունվարի 20-ին կեղծ ախտահանիչների վաճառքի մասին ահազանգած «Խաչպար» ՍՊԸ-ի ղեկավար, «Օպտիմաքս»-ի պաշտոնական ներմուծող Սմբատ Բալասանյանին հրավիրել էին հանդիպման և բանավոր ասել, թե, չնայած ապրանքի առգրավումն իրենց լիազորություններից դուրս է, բայց այցելել են վաճառքի կետեր, առգրավել որոշ քանակի ապրանք և դադարեցրել դրա վաճառքը։ Սմբատ Բալասանյանը ՊԵԿ աշխատակիցներին խնդրել էր իրականացրած վարչարարության վերաբերյալ պաշտոնական գրություն ուղարկել։
Սակայն, մինչ օրս ոչ Սմբատ Բալասանյանը, ոչ էլ «Հետքը» ՊԵԿ-ի գործողությունների մասին պաշտոնական գրություն չեն ստացել։
ՊԵԿ աշխատակիցները Սմբատ Բալասանյանին հայտնել էին նաև, որ հիմնականում իրականացնում են հարկային և ակցիզային վերահսկողություն, ստուգում են ներմուծման փաստաթղթերը, մաքսային վճարների և հարկերի վճարումը։ Նրանց խոսքով՝ ապրանքը մաքսազերծվել է, վճարվել են համապատասխան մաքսային վճարները, այդքանով ՊԵԿ գործառույթը համարվել է ավարտված։
ՍԱՏՄ հարցման պատասխանը ստացել ենք հունվարի 15-ին։ Տեսչական մարմնից նշել են, որ կեղծ ապրանքի վաճառքի վերաբերյալ հարցերը դուրս են տեսչական մարմնի լիազորությունների շրջանակից եւ «Հետքի» դիմումը վերահասցեագրել Մրցակցության և սպառողների պաշտպանության հանձնաժողովին։
Հանձնաժողովն իր հերթին գրությունը հունվարի 22-ին վերահասցեագրել է Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնին։
Այստեղից հունվարի 23-ին «Հետքին» հայտնել են, որ դիմումում բարձրացված խնդրի կարգավորումը դուրս է տեսչական մարմնի լիազորությունների շրջանակներից։
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը «Հետքի» դիմումը վերահասցեագրել է Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին։ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնից դեռևս պատասխան չենք ստացել։
Փաստացի, պետական մարմինները չգիտեն, թե ով պետք է վերահսկի կեղծ ախտահանիչների վաճառքը։ Սմբատ Բալասանյանի ահազանգից 2 ամիս անց պետական մարմինները չեն գտել ոլորտը վերահսկողին։

Armenian government agencies do not know who should monitor the sale of counterfeit disinfectants.
Hetq correspondences to these agencies are bandied back and forth between them with no clear-cut answer provided.
On January 16, Hetq wrote that counterfeit disinfectants of the Optimax brand are being sold on the Armenian market. Optimax is a concentrate that is diluted with water and used in medical institutions and beauty salons to disinfect surfaces and instruments.
On January 8, we sent inquiries to the State Revenue Committee (SRC) and the Food Safety Inspection Body requesting clarification.
The SRC responded on January 14 that operational investigative measures had been taken and that it would provide additional information about the results.
On January 20, SRC employees invited Smbat Balasanyan, head of Khachpar LLC and the official importer of Optimax, who had raised the alarm about the sale of counterfeit disinfectants, to a meeting and stated that, although confiscating the product was beyond their authority, they had visited the points of sale, confiscated a certain amount of the product, and suspended its sale.
Smbat Balasanyan had asked SRC employees to send an official letter regarding the administrative actions they had taken.
To date, neither Smbat Balasanyan nor Hetq have received an official letter regarding the SRC’s actions.
SRC employees also informed Smbat Balasanyan that they mainly conduct tax and excise control, check import documents, and the payment of customs duties and taxes. According to them, the product has been cleared, the relevant customs duties have been paid, and the SRC has fully completed its oversight functions.
On January 15, the FSIB responded that issues related to the sale of counterfeit products are outside the scope of its authority and forwarded Hetq’s inquiry to the Competition and Consumer Protection Commission.
The Commission, in turn, forwarded the letter to the Health and Labor Inspection Body on January 22.
Hetq was then informed on January 23 that resolving the issue raised in the inquiry is outside the scope of the inspection body’s authority.
The Health and Labor Inspection Body forwarded Hetq’s inquiry to the Market Surveillance Inspection Body. We have not yet received a response from the latter.