Բաքվի բանտում գտնվող 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը հոսպիտալացվել է
Բաքվի բանտում գտնվող Վագիֆ Խաչատրյանը ծայրահեղ ծանր վիճակում հոսպիտալացվել է։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի ինքնազգացողությունը վատացել է դեկտեմբերի 22-ին․ ի հայտ են եկել շնչահեղձություն և սրտի շրջանում ցավեր։
Բժիշկներն ասել են՝ այս պահին նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում, սակայն վիճակը մնում է ծանր։
Հիշեցնենք, որ Վագիֆ Խաչատրյանը 2023թ. նոյեմբերին Բաքվում դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Նա 2023թ. հուլիսին ձերբակալվել էր Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում տեղակայված ադրբեջանական անցակետում, երբ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ փորձում էր Արցախից անցնել ՀՀ տարածք։
Ադրբեջանական կողմի «մեղադրանքում» նշվում էր, թե, իբր, «Վագիֆ Խաչատրյանն ու հանցավոր խումբը, որին անդամակցել է վերջինս, 1991 թվականի դեկտեմբերին Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում սպանել են 25 ադրբեջանցու, վիրավորել 14-ին և իրենց մշտական բնակության վայրից տեղահանել 358 մարդու»։
Շինծու այս գործով դատաքննությունը մեկնարկել էր հոկտեմբերի 13-ին։ Ադրբեջանական կողմը պնդում էր, որ Խաչատրյանին հատկացվել է փաստաբան և թարգմանիչ։
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ավելի վաղ հերքել էր Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքները։ «Ադրբեջանի մեղադրանքները կեղծ են, քանի որ նման հանցագործություն Մեշալի գյուղում տեղի չի ունեցել»,- X-ի իր միկրոբլոգում գրել էր Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ բոլոր տղամարդկանց նման նա նույնպես պաշտպանել է իր հայրենիքը 1991-1994 թվականների պատերազմում։

Госпитализирован содержащийся в бакинской тюрьме 70-летний Вагиф Хачатрян
Содержащийся в бакинской тюрьме 70-летний Вагиф Хачатрян госпитализирован в крайне тяжелом состоянии. Как сообщают азербайджанские СМИ, 22 декабря его самочувствие ухудшилось: появились одышка и боли в области сердца. По словам врачей, на данный момент угрозы для его жизни нет, однако состояние остается тяжелым.
Напомним, что в ноябре 2023 года Вагиф Хачатрян был приговорен бакинским судом к 15 годам лишения свободы.
В июне 2023 года он был задержан на азербайджанском пропускном пункте у входа в Лачинский коридор, когда в сопровождении машины Красного Креста пытался выехать из Арцаха в Республику Армения.
В “обвинении” азербайджанской стороны отмечается, что якобы “в декабре 1991 года Вагиф Хачатрян и преступная группа, членом которой он был, убили в селе Мешали Ходжалинского района 25 азербайджанцев, ранили 14 и 358 депортировали из их постоянного места проживания”.
Судебный процесс по этому сфабрикованному делу начался 13 октября. Азербайджанская сторона утверждала, что Хачатряну предоставлены адвокат и переводчик.
Ранее бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян опроверг предъявленные Вагифу Хачатряну обвинения. “Обвинения Азербайджана лживы, так как подобного преступления в селе Мешали не было”,- написал Бегларян в своем микроблоге в Х, отметив, что В.Хачатрян, как и все мужчины, защищал свою родину во время войны 1991-1994 гг.