Արագածոտնի թեմի առաջնորդն ու ևս վեց քահանա ձերբակալվել են. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, հայտնի դարձավ, որ ձերբակալվել են Հայ առաքելական եկեղեցու Արագածոտնի թեմի առաջնորդ՝ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը և թեմի քահանաներից 6-ը։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջի գրառման մեջ նշել է, որ ձերբակալված քահանաներն են՝ Տեր Փառենը, Տեր Մանուկը, Տեր Հայկը, Տեր Մկրտիչը, Տեր Ղևոնդը և Տեր Հայկ Քոչարյանը։
Հոգևորականների պաշտպանությունը ստանձնած փաստաբաններից Արմինե Ֆանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ քահանաներից հինգը դուրս են եկել Քննչական կոմիտեից։ Նրանք հրաժարվել են առանց պաշտպանի ներկայության ցուցմունք տալուց։
Առավոտից քննչական մարինները խուզարկություններ են կատարել ձերբակալված հոգևորականների բնակարաններում։
Մինչ այս պահը հայտնի չէ թեմի առաջնորդի գտնվելու վայրը։ Փաստաբանական թիմին չի հաջողվել Քննչական կոմիտեից իմանալ, թե որտեղ է հիմա Մկրտիչ Սրբազանը։
«Բռնի անհետացում, այդպիսի հանցակազմ կա Քրեական օրենսգրքում, երբ պետության պատվերով, կարգադրությամբ կամ թողտվությամբ անձը բռնի անհետանում է, նրա գտնվելու վայրը հայտնի չի դառնում, և անձը հայտնվում է իրավական պաշտպանությունից դուրս։ Այս պահին մենք ունենք դասական այդ իրավիճակը։ Ստացվում է, որ Սրբազանը հիմա իրավական պաշտպանությունից դուրս է և անգամ իր պաշտպանների հետ հանդիպելու, խորհրդակցելու հնարավորությունից զրկված»,- ասաց Ֆանյանը։
Ֆանյանը նաև նշեց, որ այս պահին ունեցած տեղեկություններով ձերբակալությունների պատճառը Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի «Հանրային հեռուստաըներությանը» տված հարցազրույցում արված հայտարարություններն են։
Հիշեցնենք, Տեր Արամը սեպտեմբերի 16-ին հարցազրույց էր տվել «Հանրային հեռուստաըներությանը», որի ժամանակ խոսել էր եկեղեցում առկա խնդիրների մասին։ Նա ասել էր, որ մասնակցել է 2021 թվականին ընդդիմության անցկացրած հանրահավաքներին, բայց ոչ իր կամքով։
Քննչական կոմիտեի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը տեղեկացրեց, որ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ։ Նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում կատարվում են վարութային և ապացուցողական գործողություններ:
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, ով Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի քրոջ որդին է, դարձավ երրորդ բարձաստիճան հոգևորականը, ում նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվում։
Օրեր առաջ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվեց 2 տարվա ազատազրկման՝ իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու հոդվածով։ Իսկ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի գործով դատավարությանը դեռ շարունակվում է։ Նա մեղադրվում է ահաբեկչության կազմակերպման և իշխանության զավթման փորձի մեջ։
13։35
Րոպեներ առաջ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն հայտարարություն տարածեց՝ տեղեկացնելով, որ իրենք են հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրել, Գլխավոր դատախազին խնդրել նախաձեռնել քրեական վարույթ Տեր Արամի կողմից հարցազրույցում հնչած տեղեկությունների մասով։
«Հայտնում ենք, որ ենթադրյալ հանցագործության կամ դրա հնարավոր կատարողների մասին որևէ այլ տեղեկություն կամ մանրամասներ չունենք:
Հարկ ենք համարում նաև նկատել, որ որևէ հանրահավաքի մարդկանց մասնակցել պարտադրելը կամ դրա համար վճարելը հանցագործություն է, և պետությունը պետք է պայքարի դրա դեմ»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Задержаны предводитель и шесть священников Арагацотнской епархии ААЦ
15 октября стало известно о задержании предводителя Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Мкртича Прошяна и шести священников – Парена, Манука, Айка, Мкртича, Гевонда и Айка Кочаряна. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщил адвокат Ара Зограбян.
На встрече с журналистами защищающая интересы священнослужителей другой адвокат, Армине Фанян, сообщила, что пятеро из них вышли из Следственного комитета. При этом священники отказались давать показания без участия адвоката. Сегодня с утра следственные органы проводят обыски в квартирах задержанных представителей церкви. До сих пор неизвестно местонахождение предводителя Арагацотнской епархии ААЦ Мкртича Прошяна. Адвокатам не удалось получить информацию о том, где он находится в настоящее время.
“В УК есть такой состав преступления, как насильственное исчезновение. Речь идет о том, что по заказу, распоряжению или с попустительства государства человек насильственно исчезает, его местонахождение остается неизвестным и он оказывается вне правовой защиты. Получается, что Мкртич Прошян лишен правовой защиты и не имеет возможности встречаться, консультироваться со своими адвокатами”,- отметила Фанян.
Согласно имеющейся информации, причиной задержаний стали заявления священника монастыря Ованаванк Арама Асатряна, прозвучавшие в интервью Общественному телевидению 16 сентября. В этом интервью А.Асатрян коснулся проблем ААЦ. Он также отметил, что в 2021 году участвовал в митингах оппозиции, но не по своей воле. Пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян сообщила об инициировании уголовного производства на основании данных об использовании должностных полномочий с целью пресечения участия в собрании или материальной заинтересованности для участия или отказа от участия в собрании.
В рамках инициированного уголовного производства проводятся следственные действия. Епископ Мкртич Прошян, являющийся племянником (сыном сестры) Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, стал третьим высокопоставленным священнослужителем, в отношении которого возбуждено уголовное дело. Несколько дней назад предводитель Ширакской епархии архиепископ Микаел Аджапахян был осужден к двум годам лишения свободы по статье о публичных призывах к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя. Судебный процесс по делу предводителя Тавушской епархии, архиепископа Баграта Галстаняна продолжается. Последний обвиняется в организации теракта и попытке захвата власти.
Дополнение 13։35
Несколько минут назад общественная организация “Объединение информированных граждан” заявила, что сообщение о преступлении представлено ею. Организация попросила генпрокурора возбудить уголовное производство на основании сведений, изложенных в интервью священнослужителя Арама Асатряна.
“Другими данными о предполагаемом преступлении или его возможных исполнителях мы не располагаем. Считаемым нужно заметить, что принуждение людей к участию в каком-либо митинге или оплачивание их участия в нем является преступлением, и государство должно вести борьбу с такими преступлениями”,- говорится в заявлении.