Դավիթ Փափազյանը մեղադրել է Փաշինյանին և Կառավարությանը խայտառակ սխալների և ԱՆԻՖ-ի ծրագրերից մի քանիսի ձախողման մեջ
«Շատերիս վստահությունն անթույլատրելի չարաշահած Նիկոլ Փաշինյանին սպասում է հերթական ձախողումը»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանը։
Սա Փափազյանի առաջին հրապարակային մեկնաբանությունն է ԱՆԻՖ-ի շուրջ ծագած կոռուպցիոն սկանդալներից հետո։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 15-ին Գլխավոր դատախազությունը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ, որը 2019-2024 թվականներին զբաղեցրել է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի տնօրենի պաշտոնը։
Փափազյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի երեք՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, փաստաթղթերի կեղծման և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հոդվածներով։
Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը կապված է ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության՝ «Ձեռնարկատեր+պետության հակաճգնաժամային ներդրումների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի կողմից «Սի էֆ դաբլյու» ՓԲԸ-ում կատարած ներդրման հետ։
Այս գործով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև «Ձեռնարկատեր+պետության հակաճգնաժամային ներդրումների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Բելլա Մանուկյանի և «Սի էֆ դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանի նկատմամբ։
«Չի հաջողվելու մեզ մեղավոր կարգել` իր և իր կառավարության խայտառակ սխալների և թերությունների համար, որոնք խափանեցին ԱՆԻՖ-ի հիմնադիր թիմի մշակած ծրագրերից մի քանիսը»,- գրել է Փափազյանը։

David Papazian, the former head of the Armenian National Interests Fund (ANIF) charged with money laundering and abuse of power violations., has accused Armenian PM Nikol Pashinyan and his administration for mismanaging the foreign direct investment fund that was dissolved in 2024 under a cloud of financial scandals.
Papazian, in a Facebook post today, said that he will not be held responsible “for the shameful mistakes and shortcomings of him (Pashinyan-ed) and his government, which thwarted some of the programs developed by ANIF's founding team."
Papazian’s whereabouts are unknown, and Armenia has issued an international arrest warrant for the former ANIF director.
In March 2025, Hetq revealed that on May 4, 2023, an ANIF subsidiary, invested AMD 1.5 billion (around US$3.8 million) in a newly established company, CFW CJSC. The company received the funds just eight days after its creation.
Davit Papazian is also in the news, this time internationally, given reports that he chairs the controversial Gaza Humanitarian Fund (GHF).
Hetq, in March 2025, reported that ANIF’s Moscow branch received an allocation of AMD 2.7 billion ($6.9m) from ANIF central between 2020 and 2024, and that the fund’s current management had no information about the projects implemented by the branch.