Պաղեստինի մշակութային ժառանգության պահպանումը Հայաստանում․ հստակ պայմանավորվածություններ դեռ չկան
2025 թվականի հուլիսի 29-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված Պաղեստինի հարցի խաղաղ կարգավորման և երկու պետություն սկզբունքի իրագործման հարցով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովի ընթացքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը ելույթ ունեցավ` անդրադառնալով երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը։ Ի թիվս այլ կարևոր հարցերի, նախարարի տեղակալը հայտարարեց, որ Հայաստանը և Պաղեստինը համաձայնության են եկել Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ Մատենադարանում Պաղեստինի վտանգված մշակութային ժառանգության՝ ժամանակավորապես հանգրվանելու վերաբերյալ։
Գրավոր դիմեցինք ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ հստակեցնելու, թե կոնկրետ որ մշակութային արժեքներն են նախատեսում տեղափոխել, ե՞րբ է նախատեսվում դա իրականացնել, ո՞ր կողմն է հոգալու տեղափոխման և պահպանման ծախսերը, և արդյոք մշակվել է այդ համագործակցությունը կարգավորող որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ։
ԱԳՆ-ից ստացված պատասխանը, սակայն, չափազանց ընդհանուր է և էական մանրամասներ չի պարունակում։ Նշվում է, որ ծրագիրը կկենտրոնանա պաղեստինյան գրավոր ժառանգության՝ ձեռագիր մատյանների վրա, որոնք Հայաստան կտեղափոխվեն վերականգնելու և պահպանելու համար։ Այդ գործընթացում կօգտագործվի Մատենադարանի՝ ձեռագրերի պահպանության և վերականգնման երկարամյա փորձը։ Ինչ վերաբերում է հարցման մյուս կետերին, մասնավորապես՝ տեղափոխման ժամկետներին, ծախսերի բաշխմանը և իրավական փաստաթղթերի առկայությանը, ԱԳՆ-ից միայն նշել են, որ «ծրագրի կյանքի կոչմանը միտված իրավական փաստաթղթի նախագիծը գտնվում է մշակման փուլում»։
Նույն հարցումն ուղարկեցինք նաև Մատենադարան։ Ինստիտուտի հանրային կապերի բաժնից հայտնեցին, որ հայտարարության մասին տեղեկացել են ԱԳ փոխնախարարի ելույթից։ Նշեցին, որ դեռ տեղեկություն չունեն, թե կոնկրետ որ ձեռագրերի մասին է խոսքը, որտեղից դրանք պետք է բերվեն, և երբ է սկսվելու գործընթացը։ Ակնկալվում է, որ մոտ ժամանակներում կկայանա հանդիպում ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ծրագրի մանրամասները և իրականացման մեխանիզմները։ Այսպիսով, դեռևս անհայտ է՝ արդյոք պաշտոնական հուշագիր կամ այլ փաստաթուղթ կստորագրվի այս նախաձեռնության վերաբերյալ, և ինչ պայմաններով։
Փորձեցինք ուսումնասիրել և հասկանալ՝ որ թանգարաններից և գրադարաններից ինչ ձեռագիր մատյաններ կարող են բերվել Հայաստան։
Երուսաղեմում գտնվող Խալիդի գրադարանը Պաղեստինում իսլամական մատյանների ամենամեծ մասնավոր հավաքածուն է և աշխարհի ընտանեկան խոշորագույն գրադարաններից մեկը։ Գրադարանի տրամադրած տվյալների համաձայն՝ ձեռագրերի ընդհանուր քանակը գերազանցում է 2000-ը, որոնք ընդգրկում են մի շարք ոլորտներ՝ իրավագիտությունից մինչև բնական գիտություններ և գրականություն։ Ձեռագրերից ամենահինը թվագրվում է մ.թ. 1027 թվականով։ Թանգարանը Գազայից հեռու է և պատերազմից անմիջականորեն չի տուժել։
Ինչպես հաղորդում է Al Jazeera-ն, Գազայի Մեծ Օմարի մզկիթի գրադարանը, որը հիմնադրվել է 7-րդ դարում, ամբողջությամբ ավերվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ին։
Գրադարանի հազվագյուտ ձեռագրերի բնօրինակներն այլևս գոյություն չունեն, հասանելի են թվային տարբերակները։
2024 թվականի փետրվարին հրապարակված «Գրադարանավարներ և արխիվավարներ՝ Պաղեստինի հետ համերաշխությամբ» կազմակերպության հրապարակած նախնական զեկույցում («Israeli Damage to Archives, Libraries, and Museums in Gaza, October 2023–January 2024») ահազանգում են Գազայի հատվածի մշակութային ժառանգությանը հասցված ահռելի վնասների մասին։ Հատկապես մեծ է գրավոր ժառանգության կորուստը։ Զեկույցի համաձայն՝ Գազա քաղաքի կենտրոնական արխիվները, որոնք Գազայի 150-ամյա պատմության վկայություններն էին, ամբողջությամբ ոչնչացվել են ուղիղ հրետակոծությունից և դրան հաջորդած հրդեհից։
Զեկույցում նշվում է բազմաթիվ այլ համալսարանական գրադարանների և թանգարանների ոչնչացման մասին։
Նախաձեռնության մանրամասները ճշտելու համար հարցումներ ենք ուղարկել նաև Պաղեստինի մշակույթի նախարարությանը և վարչապետի աշխատակազմին։ Տեղեկություններ ստանալու դեպքում կներկայացնենք մանրամասները։

Будет ли культурное наследие Палестины передано на хранение в Армении?
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян, выступая на международной конференции по мирному урегулированию палестино-израильского конфликта, которая состоялась в штаб-квартире ООН29 июля 2025 года, коснулся развития сотрудничества между РА и Палестиной. Костанян, в частности, заявил, что Армения и Палестина договорились о временном хранении оказавшегося под угрозой культурного наследия Палестины в Научно-исследовательском институте древних рукописей имени Месропа Маштоца в Ереване.
Чтобы уточнить, какие культурные ценности и когда предусматривается доставить в РА, какая сторона оплатит расходы на их перевозку и хранение, разработан ли официальный документ, регулирующий данное сотрудничество, мы направили запрос в МИД. Однако полученный ответ носил общий характер и не содержал существенных сведений. В нем отмечалось, что программа охватит письменное наследие Палестины – старинные рукописи, которые будут доставлены в Армению для восстановления и хранения. В этом процессе будет использован многолетний опыт Матенадарана по сохранению и восстановлению древних манускриптов. Что касается остальных пунктов запроса – о сроках доставки, распределения расходов и наличия правовых документов, то МИД всего лишь отметил, что “проект правового документа по претворению в жизнь программы находится на стадии разработки”.
С аналогичным запросом мы обратились также в Матенадаран. Из отдела общественных связей Института нам сообщили, что о заявлении узнали из выступления замминистра МИД, отметили, что пока не располагают сведениями о том, о каких рукописях идет речь, откуда они должны быть доставлены и когда начнется процесс. Ожидается, что в ближайшее время состоится встреча представителей МИД двух стран для обсуждения деталей программы и механизмов ее осуществления. Таким образом, пока неизвестно, будет ли подписан какой-либо официальный документ по этой инициативе и если да, то на каких условиях.
Мы попытались самостоятельно изучить и понять, какие рукописные книги и из каких музеев и библиотек могут быть доставлены в Армению.
Находящаяся в Иерусалиме библиотека Халиди представляет собой самую крупную частную коллекцию исламских манускриптов и одну из крупнейших семейных библиотек в мире. По данным библиотеки, здесь хранится свыше 2000 рукописных книг, охватывающих различные сферы – от правоведения до естественных наук и литературы. Самая древняя рукопись датируется 1027 годом н.э. Музей находится далеко от Газы и не пострадал во время военных действий.
Библиотека Большой мечети Омара в Газе, которая была основана в 7-ом веке, была полностью разрушена 8 декабря 2023 года, сообщает Al Jazeera.
Оригиналы хранившихся в библиотеке редких рукописей больше не существуют, доступны лишь их цифровые копии.
В опубликованном в феврале 2024 года предварительном докладе организации “Библиотекари и архивариусы солидарны с Палестиной” (Israeli Damage to Archives, Libraries, and Museums in Gaza, October 2023–January 2024) сообщается об огромном ущербе, нанесенном культурному наследию сектора Газа. Особенно пострадало письменное наследие.
Согласно докладу, центральные архивы города Газы, являвшиеся свидетелями его 150-летней истории, полностью уничтожены ракетными обстрелами и вызванными ими пожарами.
В докладе сообщается об уничтожении многих других университетских библиотек и музеев.
Для уточнения подробностей инициативы мы также направили запросы в Министерство культуры и администрацию премьер-министра Палестины. В случае получения информации она будет сразу опубликована.