Ում է պատկանում Կառավարությունից միլիոնավոր դրամների արտոնություն և ԱՆԻՖ-ից 1.6 մլրդ դրամ ստացած ընկերությունը
«Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ն 2018 թվականից ի վեր երեք անգամ արտոնություն է ստացել Կառավարությունից։ Իսկ 2023 թվականի հուլիսի 9-ին ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերությունը՝ «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ն 1 մլրդ 676 մլն դրամի ներդրում է կատարել ընկերությունում։ «Յունիվերսալ քլոզրսի» սեփականատերերը կապված են բանկային ոլորտի ազդեցիկ ներկայացուցիչների և պաշտոնյաների հետ։
Արտոնություններ Կառավարությունից
2025 թվականի հուլիսի 31-ի նիստում Կառավարությունը որոշեց բավարարել «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ի հայտը և ընկերությանն ազատել մաքսատուրքերից։
«Յունիվերսալ քլոզրսը» պատրաստվում է Հայաստան ներկրել 269.6 մլն դրամի հումք և սարքավորումներ։ Դրանց ներկրման համար ընկերությունը պետք է վճարեր 18 մլն դրամ մաքսատուրք, սակայն, Կառավարության որոշմամբ, ազատված է այդ պարտավորությունից։
«Յունիվերսալ քլոզրսն» առաջին անգամ արտոնություն է ստացել 2018 թվականին։ Այդ ժամանակ այն դեռ ՍՊԸ էր։ 2018 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Կառավարությունը «Յունիվերսալ քլոզրս» ՍՊԸ-ին ազատեց 37 մլն դրամ մաքսատուրք վճարելու պարտավորությունից։
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին էլ «Յունիվերսալ քլոզրսը» երկրորդ անգամ արտոնություն ստացավ: Ընկերությունը ազատվեց 282 մլն դրամ մաքսատուրքից։
«Յունիվերսալ քլոզրս» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2017 թվականին։ Ընկերությունը զբաղվում է շշերի կափարիչների արտադրությամբ։ Արտադրամասը գտնվում է Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքում։
Իրական սեփականատերերի կապերը
Մեր ընթերցողներից մեկը, անանուն մնալու պայմանով, ասաց, որ «Յունիվերսալ քլոզրս» ընկերության իրական սեփականատերերն են «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանը և «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահի տեղակալ Հրանտ Սուվարյանը։
Ըստ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Յունիվերսալ քլոզրս» ՍՊԸ-ն հիմնադրել են Հովսեփ Արաբյանն ու Սուսաննա Կարապետյանը։
Սուսաննա Կարապետյանը «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանի ընտանիքի անդամների հետ հաշվառված է նույն հասցեում։
2019-2020 թվականներին Սուսաննա Կարապետյանը հանդիսացել է «Էսջիայ-ինվեստ» (նախկին անվանումը՝ «Յունիինվեստ») ՍՊԸ-ի բաժնետեր։ Այս ընկերության իրական շահառուն, ըստ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, Գագիկ Զաքարյանն է։
Հովսեփ Արաբյանի եղբայրը՝ Միքայել Արաբյանը, Հայկ Սուվարյանին պատկանող «Հ.Հ.Ն.Մ.Ս» ՍՊԸ-ի տնօրենն է։ Հայկ Սուվարյանը Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական վերահսկողության վարչության նախկին պետ, ներկայում «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահի տեղակալ Հրանտ Սուվարյանի որդին է։
Հայկ Սուվարյանը նաև զբաղեցրել է «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի ներքին աուդիտի տնօրենի պաշտոնը մինչև 2022 թվականը։
Հայկ Սուվարյանը նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դստեր` Նաիրա Սարգսյանի ամուսինն է։
2021 թվականին «Յունիվերսալ քլոզրս» ՍՊԸ-ն փոխել է կազմակերպաիրավական տեսակը՝ ՍՊԸ-ից դառնալով ՓԲԸ։
Ըստ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ի 43.3%-ը պատկանում է Ղազախստանի քաղաքացի Էռնեստ Ռուդիկին։
Էռնեստ Ռուդիկի լիազորված անձը Հայաստանում եղել է Հայկ Ջորջի Նալբանդյանը։ Նա 2023-ին հիմնադրված «Օշ բրենդի» ՍՊԸ-ի տնօրենն է։ Այս ընկերության միակ սեփականատերը Կիպրոսում գրանցված «Գլորիսկի Էնջինիրինգ Լիմիթեդ» ՍՊԸ-ն է։
«Գլորիսկի Էնջինիրինգ Լիմիթեդ» ՍՊԸ-ն 2024 թվականին դարձել է «Յունիհոլդինգ Ջիջի Լիմիթեդ» ընկերության բաժնետերը։ Այս ընկերությունը «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի 83.6% բաժնետերն է։
«Յունիվերսալ քլոզրս»-ի տնօրենի պաշտոնը այժմ զբաղեցնում է Սուսաննա Ախնոյանը։ Սուսաննա Ախնոյանի քույրը՝ Ջուլիետա Ախնոյանը, «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի ներքին աուդիտի տնօրեն Արթուր Ղուկասովի կինն է։
Մենք հարցումներ ուղարկեցինք Գագիկ Զաքարյանին և Հրանտ Սուվարյանին՝ ներկայացնելով վերոնշյալ կապերը և խնդրեցինք պատաասխանել հետևյալ հարցին՝ արդյոք նրանք կամ իրենց ընտանիքի անդամները հանդիսանում են «Յունիվերսալ քլոզրս»-ի բաժնետեր։
Ե’վ Գագիկ Զաքարյանը, և’ Հրանտ Սուվարյանը պատասխանեցին, որ իրենք կամ իրենց ընտանիքի անդամները այդ ընկերության բաժնետերեր չեն։
Թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու նպատակով փորձեցինք կապ հաստատել ընկերության ղեկավարության հետ։ Մարքեթինգի բաժնի աշխատակիցներից մեկը նշեց, որ կփորձի խոսել Սուսաննա Ախնոյանի հետ և կպատասխանի մեզ։ Սակայն, մինչև աշխատանքային օրվա ավարտը ընկերության որևէ ներկայացուցիչ այլևս կապի դուրս չեկավ։ Իսկ մեր հետագա զանգերը մնացին անպատասխան։
ԱՆԻՖ-ի ներդրումը
Պետության կողմից «Յունիվերսալ քլոզրս»-ին տրամադրվող աջակցությունն այսքանով չի սահմանափակվում։ 2023 թվականի հուլիսի 9-ին «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի դուստր ընկերությունը՝ «Ձեռնարկատեր+ պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ն 1 մլրդ 676 մլն դրամի ներդրում կատարեց ընկերությունում։
Ներդրման նպատակը շշերի կափարիչների արտադրության արտադրական հաստոցի արդիականացումը, նոր կափարիչների արտադրության հոսքագծի ձեռքբերումը և արտադրամասի վերանորոգումն էր:
Համաձայն կանոնադրության՝ «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ն կարող է տարբեր ընկերություններում ներդնել 0.5-4 մլն դոլար։ Սակայն «Յունիվերսալ քլոզրս»-ում կատարած ներդրումն այդ օրվա փոխարժեքով կազմել է 4 մլն 342 հազար դոլար՝ թույլատրելիից 342 հազար դոլարով ավելի։
Մենք նաև հարցում ուղարկեցինք «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ՝ պարզելու արդյոք ընկերությունը կատարել է ներդրումային պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները։
Ֆոնդից պատասխանեցին, որ ընկերության կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարումը դեռևս ընթացքի մեջ է։ Սարքավորումների մի մասը, որը պետք է ձեռք բերվեր ներդրման արդյունքում, դեռևս չի ներմուծվել։
«Ձեռնարկատեր+պետություն» ֆոնդից նաև նշում են, որ «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ում արձանագրել են գործարար ծրագրից որոշ շեղումներ, այդ պատճառով նախաձեռնել են տնօրենի փոփոխության գործընթացը։
Իսկ հարցին՝ արդյոք դիտարկում են «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ում ունեցած մասնաբաժինը վաճառելու և ընկերությունից դուրս գալու հարցը, ֆոնդից պատասխանել են.
«Ընկերության բաժնետերերի միջև տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում մասնավոր գործընկերոջ կողմից ներկայացվել են առաջարկներ Ֆոնդի ներդրած գումարը վերադարձնելու վերաբերյալ՝ Ընկերության՝ Ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերի առուվաճառքի եղանակով: Այս պահին ևս ընթանում են բանակցություններ Ընկերությունից Ֆոնդի ելքը կազմակերպելու ուղղությամբ»։
«Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ն մեր հարցմանն ի պատասխան նաև նշել է, որ 2023 թվականից, երբ Ֆոնդը դարձել է «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ի բաժնետեր, Ընկերությունը շահույթ բաշխելու վերաբերյալ որոշում չի կայացրել։
Մեր ուսումնասիրությունները հիմք են տալիս ասելու, որ պետական աջակցություն ստացող ընկերությունների թվում գրեթե պատահական ընկերություններ չկան։ «Յունիվերսալ քլոզրս»-ի դեպքը նույնպես այդպիսին է։ Ընկերության իրական սեփականատերերն ու շահառուները կապված են բանկային համակարգի ազդեցիկ ներկայացուցիչների, ներկա և նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների ընտանիքների հետ։
Այս կապերը փաստում են, որ ԱՆԻՖ-ի միլիարդավոր դրամների ներդրումներն ու Կառավարության տված արտոնությունները հաճախ ուղղվում են այն բիզնեսներին, որոնք առանց այդ էլ ֆինանսական բավարար կարողություններ ունեն։
Գլխավոր լուսանկարում աջից՝ «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ի համահիմնադիր Հովսեփ Արաբյանը, «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Բելլա Մանուկյանը և «Յունիվերսալ քլոզրս» ՓԲԸ-ի համահիմնադիր Էռնեստ Ռուդիկի լիազորված անձ Հայկ Նալբանդյանը

Кому принадлежит компания, получившая миллионы драмов от правительства и 1,6 млрд драмов от АНИФ
ЗАО “Юниверсал Клозерс” получает льготу от правительства с 2018 года. А 9 июля 2023 года 1 млрд 676 млн драмов инвестировало в эту компанию ЗАО “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство”. Владельцы “Юниверсал Клозерс” имеют связи с влиятельными представителями и должностными лицами банковской сферы.
Льгота от правительства
На заседании правительство 31 июля 2025 года было решено удовлетворить заявку ЗАО “Юниверсал Клозерс” и освободить компанию от уплаты таможенных пошлин.
ЗАО собирается импортировать в Армению сырье и оборудование на сумму 269,6 млн драмов. В этом случае таможенная пошлина составила бы 18 млн драмов, однако правительство решило освободить компанию от этого обязательства.
Впервые ЗАО “Юниверсал Клозерс” получило льготу в 2018 году. Тогда это было общество с ограниченной ответственностью – ООО. 18 октября 2018 года ООО “Юниверсал Клозерс” было освобождено от уплаты таможенной пошлины в размере 37 млн драмов.
17 ноября 2022 года компании была предоставлена новая льгота – освобождение от уплаты таможенной пошлины на сумму 282 млн драмов.
ООО “Юниверсал Клозерс” было основано в 2017 г. Компания занимается производством алюминиевых крышек для бутылок. Цех находится в общине Нор Ачн Котайкской области.
Связи реальных собственников
Один из наших читателей, пожелавший остаться неназванным, сообщил, что собственниками компании являются председатель совета ОАО “Юнибанк” Гагик Закарян и заместитель председателя совета ОАО “Армэкономбанк” Грант Суварян.
По данным Госреестра юридических лиц, ООО “Юниверсал Клозерс” основали Овсеп Арабян и Сусанна Карапетян. Последняя зарегистрирована по тому же адресу, что и члены семьи председателя совета “Юнибанка” Гагика Закаряна.
В 2019-2020 гг. Сусанна Карапетяна была акционером ООО “ЭсДжиАй-Инвест” (в прошлом “ЮниИнвест”). Реальным бенефициаром этой компании, согласно Госреестру юридических лиц, является Гагик Закарян.
Брат Овсепа Арабяна Микаел Арабян – директор принадлежащего Айку Суваряну ООО “О.О.Н.М.С.”. Суварян – бывший начальник управления по финансовому контролю Центрального банка, сын председателя совета ОАО “Армэкономбанк” Гранта Суваряна.
До 2022 года Суварян-младший занимал также должность директора по внутреннему аудиту “Юнибанка”. А кроме всего прочего Айк Суварян – муж Наиры Саргсян, дочери бывшего премьер-министра Тиграна Саргсяна.
В 2021 г. ООО “Юниверсал Клозерс” сменило организационно-правовую форму с ООО на ЗАО.
По данным Госреестра юридических лиц, 43.3% “Юниверсал Клозерс” принадлежит гражданину Казахстана Эрнесту Рудику.
Его полномочным лицом в Армении был Айк Налбандян, директор основанного в 2023 году ООО “Ош бренд”. Единственным собственником этой компании является зарегистрированное на Кипре ООО “Глориски Энджиниринг Лимитед”. Последняя в 2024 году сменила название на “Юнихолдинг Джиджи Лимитед”. Этой компании принадлежат 83,6% акций ОАО “Юнибанк”.
В настоящее время должность директора “Юниверсал Клозерс” занимает Сусанна Ахноян. Ее сестра, Джульетта Ахноян, жена директора по внутреннему аудиту “Юнибанка” Артура Гукасова.
Мы направили Гагику Закаряну и Гранту Суваряну запросы, в которых представили вышеприведенные связи и попросили ответить, являются ли они или члены их семей акционерами “Юниверсал Клозерс”. И Гагик Закарян, и Грант Суварян опровергли эту информацию.
Для получения комментария по этому вопросу мы обратились к руководству компании. Один из сотрудников отдела маркетинга пообещал поговорить с Сусанной Ахноян и ответить нам. Однако до конца рабочего дня никто больше вышел на связь с нами. А наши последующие звонки остались без ответа.
Инвестиция АНИФ
Этим поддержка компании “Юниверсал Клозерс” со стороны государства не ограничивается. 9 июля 2023 г. дочерняя компания ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” – ЗАО “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” – инвестировало в компанию 1 млрд 676 млн драмов. Инвестиции предназначались для модернизации производства алюминиевых крышек для бутылок, приобретения новой поточной линии и ремонта цеха.
Согласно уставу, ЗАО “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” может инвестировать в различные компании до 4 млн долларов. Однако инвестиции в “Юниверсал Клозерс” составили 4 млн 342 тыс. долларов по курсу этого дня, что на 342 тыс. долларов превышает утвержденную сумму.
Мы направили запрос и в ЗАО “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” с тем, чтобы выяснить, выполнила ли компания прописанные в инвестиционном договоре обязательства.
В ответе Фонда сообщалось, что взятые компанией обязательства находятся в процессе выполнения. Часть оборудования, которая должна была быть приобретена за счет инвестирования, пока не доставлены. Также в ответе отмечалось, что в “Юниверсал Клозерс” выявлены некоторые отклонения от программы, в связи с чем инициирован процесс смены директора.
На вопрос, рассматриваются ли вопросы продажи доли в ЗАО “Юниверсал Клозерс” и выхода из этой компании, нам ответили: “В результате обсуждений с участием акционеров компании частным партнером были представлены предложения по возвращению инвестированных Фондом сумм путем купли- продажи акций Фонда. В настоящее время ведутся переговоры вокруг организации выхода Фонда из Компании”. В ответе также отмечалось, что начиная с 2023 года, когда Фонд стал акционером “Юниверсал Клозерс”, решение о распределении прибыли Компании не принималось.
Проведенное нами изучение позволяет утверждать, что случайные компании практически не могут получить господдержку. Исключение не составляет и “Юниверсал Клозерс”. Реальные собственники и бенефициары этой компании связаны с влиятельными представителями банковской сферы, семьями нынешних и бывших высокопоставленных должностных лиц.
Эти связи подтверждают, что инвестиции АНИФ на миллиарды драмов и предоставленные правительством льготы зачастую получают те предприниматели, которые и без того обладают достаточными финансовыми ресурсами.
Главное фото: справа – соучредитель ЗАО “Юниверсал Клозерс” Овсеп Арабян, бывший директор ЗАО “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” Белла Манукян и уполномоченное лицо соучредителя ЗАО “Юниверсал Клозерс” Эрнеста Рудика Айк Налбандян