Փաշինյան-Էրդողան հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ
Ստամբուլում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ընդգծել կառուցողական երկխոսության շարունակականության և կոնկրետ արդյունքների հասնելու կարևորությունը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրադարձություններին և այդ համատեքստում երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղղություններին։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործընթացին և շեշտել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականության շարունակականության իր հանձնառությունը։
Երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ուղիղ կապերն ու երկխոսությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ։

В Стамбуле состоялась встреча Никола Пашиняна и Реджепа Тайипа Эрдогана
В Стамбуле состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана.
Стороны обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнули важность продолжения конструктивного диалога и достижения конкретных результатов. Собеседники также коснулись региональных развитий и возможных направлений двустороннего сотрудничества в этом контексте.
Премьер-министр Пашинян отметил приверженность Армении процессу установления мира и стабильности в регионе и подчеркнул свое обязательство в плане продолжения политики нормализации отношений с соседями.
Лидеры двух стран подтвердили готовность к продолжению прямых контактов и диалога.
Состоялся обмен мнениями относительно мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, а также проекта правительства Республики Армения «Перекресток мира».