Ռազմաճակատի երկու կողմերում. ռուս-ուկրաինական պատերազմի հայ զոհերը
2022 թվականի փետրվարի 24-ին Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակմամբ սկսվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմը։ Այն շարունակվում է մինչև այս պահը։ Շուրջ 3 տարի ընթացող այս հակամարտության հետևանքով երկու կողմերից զոհվել են հարյուր հազարավոր զինվորականներ, քաղաքացիական անձինք և երեխաներ։ Մարտական գործողությունների հետևանքով ավերվել են բազմաթիվ բնակավայրեր, կարևոր նշանակության ենթակառուցվածքներ։
Այս արյունալի պատերազմին ռազմաճակատի երկու կողմերից մասնակցում են բազմաթիվ հայեր։ Նրանց թվում են ինչպես Ռուսաստանի կամ Ուկրաինայի քաղաքացիներ, այնպես էլ՝ երկքաղաքացիներ կամ միայն ՀՀ քաղաքացիներ։ Պատերազմում ներգրավված ՀՀ քաղաքացիների թվի մասին Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը տվյալներ չունի։ Հայտնի չէ նաև, թե ՀՀ քանի քաղաքացի է զոհվել ռուս-ուկրաինական պատերազմում։
Օգտվելով բաց աղբյուրներում առկա տվյալներից՝ «Հետքը» նույնականացրել է պատերազմում զոհված բազմաթիվ հայազգի զինվորականների։ Ընդ որում՝ նրանցից ոմանք մասնակցել են 2020թ․-ի արցախյան 44-օրյա պատերազմին, իսկ դրանից հետո հակամարտել իրար դեմ՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի տարբեր կողմերում։
«Հետքը» ներկայացնում է ռուս-ուկրաինական պատերազմի ժամանակ զոհված երկու հայերի պատմությունը։ Նրանցից մեկը՝ Վարդան Բաղդասարյանը, կռվում էր ռուսական կողմում, իսկ մյուսը՝ Վարդգես Սիրունյանը՝ ուկրաինական։
Վարդան Բաղդասարյան
44-օրյա պատերազմի ժամանակ արված «Հետքի» լուսանկարում երևում է Վարդան Բաղդասարյանը։ Հիմա այդ լուսանկարը շրջանակի մեջ դրված է սեղանին՝ Վարդանի մյուս իրերի հետ։ Նա զոհվել է 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին Կուրսկի մարզում։
Վարդան Բաղդասարյանը ծնվել է 1978 թվականին Արմավիրի մարզի Էջմիածին քաղաքում։ 1996-98թթ․ ժամկետային զինծառայող է եղել Արցախում՝ Քարվաճառի զորամասում։ Այնուհետև շարունակել է ծառայությունը նույն զորամասում՝ որպես պայմանագրային։
2006-ին Վարդանը թողել է ծառայությունը ու մեկնել Ռուսաստան։ Նա նաև ՌԴ քաղաքացիություն ուներ և մեկ տարի էլ որպես հետախույզ ծառայել է ռուսական բանակում։
Ռուսական բանակում ծառայությունն ավարտելուց հետո Վարդանը սկսել է աշխատել Ռուսաստանում։
«Երկար տարիներ ինքը խադավիկ (ընթացքագործ) էր աշխատում Ռուսաստանում։ Հետո ընկերները համոզեցին, որ տեղափոխվի Հայաստան ու էստեղ աշխատի։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 20-ին եկավ։ Մի շաբաթ հետո սկսվեց պատերազմը։ Իրերը հավաքեց ու գնաց Արցախ»,- պատմում է Վարդանի մայրը՝ Հարփիկ Բաղդասարյանը։
Մայրը հիշում է, որ Վարդանը իր տեղը չէր գտնում, ուզում էր օր առաջ գնալ Արցախ։ Երբ Էջմիածնի զինկոմիսարիատում ասել էին, որ գնա տուն ու սպասի մինչև կանչեն, նա գնացել էր Երևան ու Դավթաշենի զինկոմիսարիատից մեկնել Արցախ։
Վարդանը պատերազմի ամբողջ ընթացքում եղել է Արցախում, մասնակցել է Մռավ լեռան վրա գտնվող դիրքերի պաշտպանությանը։ Միայն նոյեմբերի 11-ին, երբ պատերազմն ավարտվել էր, Վարդանը վերադարձել է տուն։
Կարճ ժամանակ անց որպես պայմանագրային զինծառայող նորից անցել է ծառայության՝ Հաթերքի զորամասում։
«Հետո արդեն Ջերմուկի հարձակումը եղավ, հետո՝ Վարդենիսի, ու Վարդանը մասնակցել է բոլոր էդ կռիվներին։ Հինգ ամիս մնաց Ջերմուկի դիրքերում մինչև հանդարտվեց իրավիճակը, նոր իջավ»,- հիշում է Հարփիկ Բաղդասարյանը։
Մինչև 2024-ի ապրիլ ամիսը Վարդանը որպես պայմանագրային զինծառայող իրականացրել է մարտական հերթապահություն սահմանի տարբեր հատվածներում։
«Ապրիլին դուրս եկավ, որովհետև չէր կարողանում հարմարվել էդ միջավայրին։ Ասում էր՝ «բարդակ ա», չեմ կարող շարունակել ծառայությունս։ Դուրս եկավ ու չորս ամիս էլ էստեղ աշխատեց՝ որպես խադավիկ (ընթացքագործ)։ Հետո ռուսական անձնագրի ժամկետը լրանում էր, ասեց՝ գնամ թարմացնեմ։ Վախենում էի, որ կգնա պատերազմ, բայց համոզեց ինձ, խոստացավ, որ չի գնա»,- հիշում է մայրը։
Որդու իրերը դասավորելիս մայրը կասկածել էր, որ Վարդանը գնում է Ռուսաստան պատերազմին մասնակցելու համար։ Բայց մտածել էր, որ եթե խոստացել է, ուրեմն չի խաբի իրեն։ 2024 թվականի հուլիսի 7-ին Վարդանը մեկնել է Ռուսաստան՝ Սանկտ Պետերբուրգ։ Միանգամից ծառայության է անցել Պետերբուրգի զորամասում՝ որպես սակրավոր։
Սակրավորի մասնագիտացում Վարդանը ձեռք էր բերել 2000-ականներին։ Նա մասնակցել էր Էջմիածնում ամերիկացի զինծառայողների կազմակերպած դասընթացներին։
Վարդան Բաղդասարյանը զոհվել է 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Կուրսկի մարզում։ Զինակիցները պատմել են, որ Վարդանը զոհվել է ականազերծման աշխատանքներ անելիս։
«Ասեցին՝ երկու ական ա եղել իրար վրա։ Առաջինը հանել ա, երկրորդը պայթել ա»,- ասում է մայրը։
Վարդանի մարմինը տեղափոխել են Հայաստան։ Նա հուղարկավորված է Էջմիածնում։
Վարդգես Սիրունյան
Էմմա Տոնոյանը որդուն վերջին անգամ տեսել է 2022 թվականին։ Այդ ժամանակ  պատերազմն արդեն սկսվել էր, ու Զապորոժիեում մնալն ապահով չէր։ Ընտանիքը 2022-ի մարտի 6-ին տեղափոխվել է Ֆրանսիա, Ուկրաինայում մնացել է միայն Վարդգեսը։
Սիրունյանների ընտանիքը Հայաստանից Ուկրաինա էր տեղափոխվել 1994 թվականին, նույն տարում էլ ծնվել էր Վարդգեսը։
Վարդգեսն ընտանիքի հետ ապրում էր Զապորոժիե քաղաքում՝ Ուկրաինայի արևելքում։ Զբաղվում էր ձեռնարկատիրությամբ, ծառերի ու ծաղիկների խանութ ուներ։
489862312_2043011376207514_4055556772618688475_n (1).jpg (411 KB)
Վարդգեսի մայրը՝ Էմմա Տոնոյանը, պատմում է, որ որդին երկու համալսարան էր ավարտել․ «Սկզբում ավարտեց Զապորոժիեի դասական մասնավոր համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետը, հետո՝ Զապորոժիեի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը։ Վարդգեսը բնություն, կենդանիներ շատ էր սիրում։ Հաճախ գնում էր Եվրոպա, էնտեղից նոր բույսեր ու ծառեր էր ներկրում»։
Մոր խոսքով, տղան շատ կապված է եղել իր երկու հայրենիքների՝ Հայաստանի և Ուկրաինայի հետ։
«Զապորոժիե քաղաքում մենք շատ լավ հայկական համայնք ունենք։ Մեր եկեղեցու բակը Վարդգեսն է կանաչապատել։ Հիմա մարդիկ ինձ տեսնում են, ասում են՝ ձեր տղան այս ինչ բանն է արել մեր համար, անծանոթ մարդիկ ինձ նամակ են գրում, ասում են՝ ձեր որդու շնորհիվ մենք հիմա ապրում ենք»,- պատմում է Էմման։
Պատերազմի սկսվելուց հետո Վարդգեսը թիկունքային աշխատանքներով էր զբաղված։ Անհրաժեշտ իրեր էր հասցնում զինվորներին։ Ընտանիքին Ֆրանսիա տեղափոխելուց հետո Վարդգեսը որոշում է մեկնել ռազմաճակատ՝ դրա մասին որևէ մեկին չտեղեկացնելով։
490153267_2043648046143847_1417501792887910791_n.jpg (468 KB)
Էմմա Տոնոյանը պատմում է, որ որդին մարտական գործողությունների ժամանակ տարբեր գործեր է արել, անօդաչու թռչող սարքեր է վարել, օգնել է վիրավորներին մարտի դաշտից դուրս բերելու հարցում։
«Վարդգեսը ըմբշամարտով էր զբաղվում ու այդ ժամանակ ոտքը վնասել է, իրեն բանակ չէին տարել, կարող էր հանգիստ մնալ տանը, բայց կամավորագրվեց ու գնաց։ Ընկերները պատմում են, որ նա միշտ առաջինն էր գնում օգնության, մտնում խրամատները ու հանում վիրավորներին»,-ասում է մայրը։
Վարդգեսը մարտական գործողությունների է մասնակցել Դոնեցկի, Խարկովի և Կուպյանսկի շրջակայքում։ Հենց այնտեղ էլ 2024 թվականի հոկտեմբերի 28-ին՝ հրետակոծության ժամանակ, զոհվել է 30-ամյա Վարդգես Սիրունյանը։
«Ես իրեն 3 տարի չէի տեսել, հուղարկավորության օրն էլ չտեսա, տղայիս փակ դագաղով էին բերել, դրա համար էլ դեռ հույս ունեմ, որ գուցե կտեսնեմ մի օր։ Ամուսինս ու տեգորս տղան գնացել էին Կուպյանսկ՝ Վարդգեսի զոհվելու տեղը, ասում էին, որ վառված ու քանդված քարերի կույտ էր, ու էդտեղ տղաս 3 տարի մնացել է»,-ասում է Էմմա Տոնոյանը։
WhatsApp Image 2025-06-11 at 10.40.07_3025a83d.jpg (232 KB)
Վարդգեսի զոհվելուց հետո ընտանիքը վերադարձել է Զապորոժիե, Ֆրանսիայում է մնացել միայն քույրը։
«Տղայիս կորցնելուց հետո էլ ոչ մի բանից չեմ վախենում։ Պարզապես կուզեի մի հարց տալ ռուսական կողմից կռվող հայերին՝ ինչի՞ են զենքը վերցրել ու մտել Ուկրաինա։ Հասկանալի է, գուցե էդ հայերն էլ Ռուսաստանում են ծնվել, դա են համարում իրենց հայրենիքը, բայց ինչի՞, ինչի՞ են մտել ուրիշի երկիր ու մարդկանց սպանում»,-ասում է Էմման։

По обе стороны фронта: армянские жертвы российско-украинской войны
24 февраля 2022 года Россия напала на Украину. Началась российско-украинская война, которая продолжается до сих пор. В этом длящемся уже третий год конфликте с обеих сторон погибли сотни тысяч военнослужащих, гражданских лиц, детей, разрушены многочисленные населенные пункты, жизненно важные инфраструктуры.
В кровопролитной войне с обеих сторон участвует большое число армян. Среди них как граждане России и Украины, так и лица, имеющие либо двойное гражданство, либо только гражданство РА. Министерство иностранных дел Армении не располагает данными о числе участвующих в войне граждан РА. Неизвестно также, сколько граждан Армении погибло в российско-украинской войне.
Hetq.am, используя данные, имеющиеся в открытом доступе, идентифицировал многих погибших в войне военнослужащих армянской национальности. Причем некоторые из них участвовали в 44-дневной войне 2020 года в Арцахе, а потом стали воевать друг с другом в российско-украинской войне.
В этой статье мы расскажем историю двух погибших в этой войне армян. Один из них, Вардан Багдасарян, воевал на стороне России, другой, Вардгес Сирунян, - на стороне Украины.
Вардан Багдасарян
На снимке, сделанном Hetq.am во время 44-дневной войны, можно увидеть и Вардана Багдасаряна. Сейчас эта фотография стоит на столике у него дома. Вардан погиб 15 ноября 2024 года в Курской области.
Вардан Багдасарян родился в 1978 году в городе Эчмиадзин Армавирской области. В 1996-98 гг. служил срочником в Арцахе, в воинской части Карвачара. Затем остался служить в той же части контрактником.
В 2006 году он оставил военную службу и уехал в Россию. Поскольку Вардан был также гражданином РФ, то отслужил год разведчиком в российской армии.
После армии Вардан устроился на работу в России. “Он много лет работал там ходовиком. Потом друзья уговорили его переехать в Армению и работать здесь. 20 сентября 2020 года Вардан приехал на родину, а через неделю началась 44-дневная война. Сын собрал вещи и отправился в Арцах”,- рассказывает мать Вардана Арпик Багдасарян.
По ее словам, Вардан места себе не находил, хотел как можно быстрее отправиться в Арцах. В военном комиссариате Эчмиадзина ему сказали ждать, пока призовут, но он не выдержал и уехал в Ереван, где добился отправки в Арцах от Давидашенского военного комиссариата.
Всю войну Вардан провел в Арцахе, участвовал в обороне боевых позиций на горе Мрав. Домой вернулся 11 ноября, когда война закончилась.
Вскоре он заключил контракт и отправился служить в воинскую часть в Атерке.
“Потом было нападение на Джермук, потом – на Варденис. Вардан участвовал во всех боевых действиях. В Джермуке он оставался на позициях пять месяцев, пока ситуация не успокоилась. Только после этого вернулся”,- вспоминает мать.
До апреля 2024 года Вардан как контрактный военнослужащий нес боевое дежурство на различных участках границы.
“В апреле он ушел, так как не смог приспособиться к среде, говорил, что там “бардак”, что не может больше продолжать службу. После этого он четыре месяца проработал ходовиком. К тому времени истекал срок действия его российского паспорта, и Вардан решил поехать продлить документ. Я боялась, что он отправится на войну, но он успокоил меня, пообещав не делать этого”,- рассказала Арпик Багдасарян.
Собирая вещи сына, мать вдруг подумала, что он едет в Россию для того, чтобы отправиться на войну. Но она тут же успокоила себя тем, что если Вардан пообещал не делать этого, то не станет ее обманывать.
7 июля 2024 года Вардан Багдасарян уехал в Санкт-Петербург, где сразу поступил на службу сапером в военную часть. Эту специальность он приобрел в 2000-х годах, участвуя в курсах, организованных в Эчмиадзине американскими военнослужащими.
Вардан погиб 15 ноября 2024 года в Курской области. По словам его сослуживцев, он погиб при выполнении работ по разминированию.
Тело Вардана Багдасаряна привезли в Армению и похоронили в Эчмиадзине.
Вардгес Сирунян
Эмма Тоноян в последний раз видела сына в 2022 году. Тогда война только началась, и оставаться в Запорожье было небезопасно. 6 марта 2022 года семья переехала во Францию. В Украине остался только Вардгес.
Семья Сирунянов переехала из Армении в Украину в 1994 году. В том же году родился Вардгес. Вместе с семьей он жил на востоке Украины, в городе Запорожье.
Занимался бизнесом – продавал растения и цветы. По словам матери, сын получил два высших образования, окончив сперва экономический факультет Классического приватного университета, а затем юридический факультет Запорожского государственного университета. Вардгес очень любил природу, животных.
Часто ездил в Европу, откуда поставлял новые растения и цветы. По словам матери, сын был очень привязан к обеим своим родинам – и к Армении, и к Украине.
“В Запорожье у нас очень хорошая армянская община. Вардгес озеленил двор нашей церкви. Сейчас многие подходят ко мне и говорят: ваш сын сделал для нас то-то и то-то, а незнакомые люди присылают письма, в которых признаются, что остались живы благодаря моему сыну…” – рассказывает Эмма.
После начала войны Вардгес организовал работу в тылу, привозил солдатам все необходимое. После переезда семьи во Францию он решил отправиться на фронт, но никого об этом не предупредил.
По словам Эммы Тоноян, во время боевых действий сын управлял дронами, помогал выносить раненых с поля боя․
“Во время занятий борьбой Вардгес повредил ногу, из-за чего его не призвали в армию. Он мог спокойно остаться дома, но, несмотря на это, решил отправиться на фронт добровольцем. По словам друзей, Вардгес всегда первым приходил на помощь, вытаскивал из окопов раненых…” – говорит мать.
Вардгес Сирунян участвовал в боевых действиях в Донецком, Харьковском и Купянском районах. Именно там он и погиб во время ракетного обстрела 28 октября 2024 года. Ему было 30 лет.
“Я не видела сына три года. Не смогла увидеть и на похоронах. Его привезли в закрытом гробу, поэтому я надеюсь, что, возможно, когда-нибудь увижу его. Муж со своим племянником отправился в Купянск на место гибели Вардгеса. Говорят, там была куча разрушенных обожженных камней. И там мой сын оставался три года…” – сказала Эмма.
После гибели Вазгена семья вернулась в Запорожье. “Потеряв сына, я уже ничего не боюсь. Просто мне хотелось бы спросить у воюющих на стороне русских армян: зачем они взяли в руки оружие и пришли в Украину? Я понимаю, что эти армяне, возможно, родились в России и считают ее своей родиной. Но зачем они пришли в чужую страну и убивают здесь людей?” – добавила Эмма Тоноян.