Ովքե՞ր են թուրքերը. իսլամադավան օսմանների ճակատագրական ինքնորոշումը քսաներորդ դարի սկզբին (մաս 1)
Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին շատ են խոսում բոլորը։ Բավական է հավերժական թշնամանքը: Բայց բավական է նաև Հայաստանի այս հարևանների՝ Հայաստանի հետ հավասարների լեզվով խոսելու չդադարող ցանկությունը։ Շատ երկար ժամանակ շատերը միամտաբար կարծում էին, որ 2020-23 թվականների երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմին հաջորդած Արցախի լուծարումը վերջ կդնի իրերի առկա վիճակին։ Բայց շատ արագ հասկացան, որ հայերի և թուրքերի անլուծելի հակասությունների հիմքը շատ ավելի խորն է։ Արցախի կարգավիճակի որոշման միջազգայնորեն ճանաչված խնդրի փոխարեն հայերի և թուրքերի կողմից աջակցվող ադրբեջանցիների միջև արագ ծագեց հայերի սեփական պետականության իրավունքի չճանաչման տեղական տարածաշրջանային խնդիր։
Հիմա դա արտահայտվում է «Արևմտյան Ադրբեջան» կոչվող քաղաքականության տեսքով։ Հայաստանի Հանրապետությունից պահանջվում է փոխել Սահմանադրությունը. Հայաստանում այս քաղաքականությունը գնահատվել է որպես իրենց պետության նկատմամբ տարածքային պահանջատիրության արտահայտություն, սակայն մինչ այժմ զերծ են մնում նման քաղաքականությունը բացատրել որպես ոտնձգություն հենց պետության նկատմամբ։ Նման պայմաններում Ադրբեջանի հետ հաշտության պայմանագրի կնքումը դառնում է բարդ խնդիր, իսկ առանց այդ պայմանի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է վերջինիս պահանջների պատճառով։
Իսկ հետո ի՞նչ ունենք։ Ադրբեջանի և Թուրքիայի անվերջ պահանջներին ոչ մի համաձայնություն որևէ կերպ չի ազդում Հայաստանի այս հարևանների վերաբերմունքի վրա նրա հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում։ Հետևաբար, այս հարևանների քաղաքականության դրդապատճառները շատ ավելի խորն են, քան այն, ինչ կարելի է հասկանալ հրապարակայնորեն հայտարարված պահանջներից։ Արդեն կարելի է պնդել, որ հայերը պարզապես որակվում են ոչ թե որպես հարեւան, այլ որպես «վարձակալ ադրբեջանական հողի վրա»։ Սա պահանջում է խորը նիհիլիզմի առկայություն հայ ժողովրդի նկատմամբ և մեկ այլ բան, որը դժվար է հասկանալ առաջին հայացքից։
Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ Երևանում էր թուրք հայտնի պատմաբան և գրող Թաներ Աքչամը։ Այս մեծարգո գիտնականի կողմից հարցազրույցներում և լսարանի հետ հանդիպումներում արված բազմաթիվ հայտարարություններից հիշարժան էին հետևյալ թեզերը.
1. Թուրքերի՝ 1915 թվականի ցեղասպանությունը ճանաչելուց հրաժարվելու հիմնական պատճառներից մեկը վախն է իրենց ազգային ինքնության հանդեպ։ Թուրքերը վտանգ են տեսնում իրենց ինքնության համար մեկ դար առաջ տեղի ունեցած վայրագությունների պատասխանատվությունը ստանձնելու դեպքում։
2. Թուրքիայում առաջադեմ մտավորականությունը գիտակցում է, որ Ցեղասպանության ճանաչումից հրաժարվելը անհաղթահարելի խոչընդոտ է Թուրքիայի ժողովրդավարացման համար։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է առանց ցեղասպանության փաստի ճանաչման. Ավելին, Հայոց ցեղասպանության կրկնության սպառնալիքը մնում է զգալի։
3. Հայերի ոչ մի հավատարմություն, նույնիսկ 1914 թվականի որոշումը՝ մասնակցելու օսմանյան բանակի զորահավաքին, որևէ դեր չի խաղացել այն ժամանակ հայ ժողովրդի լիակատար ոչնչացման վերաբերյալ կայացված որոշումներում։
Նշեմ, որ հիշյալ պատմաբանը հայ-թուրքական հարաբերությունների փիլիսոփայության նկատմամբ թուրքական մոտեցումն առավել վառ արտահայտող խոսքերի հեղինակն է, այն է՝ «մեր գոյությունը կախված է հայերի չգոյությունից»։ Նրա հայերեն թարգմանված գրքերից մի քանիսը կարող են օգնել հայ ընթերցողին մանրամասն հասկանալու Թաներ Աքչամի եզրակացությունները, ով ստիպված է եղել ապրել իր երկրի սահմաններից դուրս։ Ի դեպ, ոչ միայն նա, այլեւ բազմաթիվ այլ թուրք գործիչներ, ովքեր ճանաչում եւ ուսումնասիրում են Հայոց ցեղասպանությունը։
Ուրեմն ո՞րն է այս առեղծվածային ազգային ինքնությունը, որն այդքան անհանգստացած է միայն հայերի գոյության փաստով՝ այն դիտարկելով որպես վտանգ: Նշված թուրք գիտնականը այսօրվա թուրքական հասարակությունը բնութագրում է որպես ապարտեիդ, որտեղ ոչ թուրքական ծագում ունեցող քաղաքացիները նույնիսկ իրավունք չունեն փոխել իրենց ազգությունը տիտղոսավոր թուրքականի։ Հայերի մասով նման հայտարարությունն արդեն գործնական նշանակություն ունի։ Ըստ ամենայնի, որոշ ժամանակ առաջ ինչ-որ լուրջ բան է տեղի ունեցել, ինչից շատ թուրքեր այժմ այնքան են անհանգստացած՝ ինչ-որ անհանգստություն է դրսևորվում ամեն ինչում։
Հայերի նկատմամբ ինչ-որ միստիկ վախի առկայության մասին է վկայում նաև ադրբեջանական իշխանությունների ներկայիս պահվածքը, որոնք ադրբեջանցիներին թուրքերի հետ եղբայրական ժողովուրդ են անվանում։ Առանց վարանելու ողջ աշխարհի առաջ, ոչ միայն անխնա ոչնչացվում է այս հողի վրա հայերի գոյության որևէ ապացույց, այլև պատմական առումներով հերքվում է նրանց գոյությունը։ Ադրբեջանցիները, որոնք իրենց մեջ հատուցման վախ են ներշնչել, պատրաստ են դառնալ քրիստոնյա և հայ և այլն, միայն թե ինչ-որ կերպ բացատրեն հայերեն տառերով պատված հսկայական թվով եկեղեցիների ու գերեզմանոցների առկայությունը, որոնց շուրջը և որոնց քարերի վրա վազել են իրենց երջանիկ մանկության տարիներին։
Ինչ վերաբերում է հայերին, ապա նրանց մեջ տարածված գաղափարների մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս գալ այն եզրակացության, որ հայերը ռացիոնալ պատկերացում չունեն թուրքերի՝ որպես քաղաքական երևույթի և հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին։ Ուստի պատահական չէ, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու տասնամյակների փորձերը ոչ միայն արդյունք չեն տվել, այլեւ առաջին պլան են մղել նոր խնդիրներ։ Հետեւաբար, հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման եւ հենց թուրք ժողովրդի երեւույթը պահանջում է տմանրակրկիտ վերլուծություն. Սա հայ ժողովրդի համար գործնական ռազմավարական նշանակություն ունի։
Նման թեմայի համար նախատեսված այս կարճ հոդվածում ես կփորձեմ ներկայացնել իմ տեսլականը բարձրացված խնդրի վերաբերյալ: Ես կասեմ, որ հայերի ընդհանուր պատկերացումները թուրքերի և նրանց ծագման մասին շատ են տարբերվում իրականությունից։ Ըստ այդմ, մեծ շփոթություն կա հայ-թուրքական հարաբերությունների էության գնահատման հարցում։ Այս մասին կխոսեմ այս հոդվածում:
Սկսենք փաստելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդիրը արդիական դարձավ 1991 թվականին ԽՍՀՄ փլուզումից և անկախ Հայաստանի Հանրապետության ձևավորումից անմիջապես հետո։ Այդ ժամանակվանից այն թեզը, որ հայ ժողովրդի ռազմավարական խնդիրը թուրքերի հետ հաշտեցումն է, որոշել է Հայաստանի Հանրապետության պետական քաղաքականության առաջնահերթ խնդիրը։ Հայաստանի բոլոր հաջորդական իշխանությունները այս կամ այն ձևով փորձում էին կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Սակայն հայկական պետականության գլխին կախված պատմական խնդիրների բեռը՝ ի դեմս Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առկայության, Օսմանյան կայսրության ցեղասպանության ճանաչման, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի  խնդրին չհաջողվեց հաղթահարել։ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին Թուրքիայի բոլոր պայմանները կապված էին այս խնդիրների հետ։ Այս հանգամանքի հետ են կապված հարաբերությունների կարգավորման ձախողումները։
Հայ քաղաքական մտքի գծերից մեկը շարունակում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ձախողումների պատճառ համարել հայերի կողմից իրենց պատմության և սեփական քաղաքական վարքագծի ոչ ադեկվատ ընկալումը։ Հայ ժողովրդի բոլոր անհաջողությունները վերագրվում են հայերին՝ մեղադրելով նրանց արտաքին ուժերի ռեսուրսը Թուրքիայի դեմ օգտագործելու անդիմադրելի ցանկության մեջ։ Սա դիտվում է որպես 1915-23թթ. ցեղասպանության պատճառ և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորման ժամանակ տարածքային կորուստների պատճառ: Ըստ այդմ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ռեսուրսները դիտվում են հայերի և թուրքերի հարաբերություններում «երրորդ ուժերի» ներգրավման պրակտիկայի մերժման և Թուրքիայի հետ ուղիղ բանակցություններ սկսելու մեջ։ Բայց սա էլ համոզիչ չէ։
Տարբեր ժամանակաշրջաններում ստեղծվել են իրավիճակներ, երբ ազդեցիկ տերությունների մեծամասնությունը աջակցել է Թուրքիային և Ադրբեջանին Հայաստանի հետ հարաբերություններում։ Եվ հետո, հայերի նկատմամբ կոշտ ռեպրեսիվ միջոցները ոչ մի կերպ չդատապարտվեցին։ Այժմ արդիական են դառնում նաեւ հայ-թուրքական համագործակցության անցած շրջանների գնահատականները, որոնց կործանարար նշանակությունը դժվար է չճանաչել։ Հայ քաղաքական միտքը չի կարողանում հասկանալ, թե ինչու 19-րդ դարի վերջին - 20-րդ դարասկզբին օսմանյան կուսակցությունների հետ սերտ համագործակցության երկարամյա պրակտիկան, ներառյալ Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբին հայերի որոշումը՝ մասնակցել օսմանյան բանակի ռազմական գործողություններին՝ հայերին բանակ զորակոչելով, հանգեցրեց Հայոց ցեղասպանությանը։
1915 թվականի ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել Օսմանյան կայսրության փլուզման համատեքստում՝ երկրում սահմանադրական կարգ հաստատելու համար կայսրության բոլոր ժողովուրդների աննախադեպ միասնության և համերաշխության ֆոնին։ Իսկ այն բանից հետո, երբ Օսմանյան կայսրությունը մտավ Առաջին համաշխարհային պատերազմ, հայերը երկու ճանապարհ ունեցան՝ մասնակցություն կայսրությունը պաշտպանելու օսմանյան ծրագրին կամ անկախության հռչակում և կայսրությունից անջատում: Հայ քաղաքական գործիչները հրաժարվեցին ինքնորոշումից՝ հօգուտ օսմանյան ծրագրին մասնակցելու։ Օսմանյան կայսրության հայ ժողովուրդը համաձայնել է իր երիտասարդությանը մոբիլիզացնել այս կործանվող պետության բանակ։ Արդյունքում նրանք ենթարկվեցին դաժան Ցեղասպանության։ Իսկ ցեղասպանությունը կազմակերպել է հենց այն կուսակցությունը, որին մինչ այդ հայերը բերել էին իշխանության։
Համագործակցության ռազմավարությունը հանգեցրեց ժողովրդի ոչնչացմանը։ Ըստ այդմ, երրորդ ուժերի մեքենայությունների մասին թեզը կրկին ցույց է տալիս իր անհամապատասխանությունը։ Իսկ կողմնորոշումը կորցրած հետազոտողները պարզապես ստիպված են կեղծել պատմությունը՝ փորձելով ինչ-որ կերպ բացատրել թուրքերի և հայերի միջև տեղի ունեցածի էությունը։ Ի սկզբանե ձևավորված հայ-թուրքական անտագոնիզմի առաջնային հիմքերի շուրջ, փաստորեն, կոնսենսուս չկա։ Ըստ այդմ, անհրաժեշտ է արմատական վերանայել վերաբերմունքը գոյություն ունեցող անտագոնիզմի էությանը։ Թվում է, թե նման հնարավորություններ կարող են ստեղծվել, եթե պարզենք երկու ժողովուրդների ազգային պետությունների ստեղծման ժամանակաշրջանում հայերի և թուրքերի (ադրբեջանցիների հետ մեկտեղ) անտագոնիզմի արմատավորման ակունքները։
Սկզբից կարող ենք սկսել ժամանակակից թուրքերի նկարագրությունը կազմելով, որոնք որպես ազգ քաղաքական ասպարեզում հայտնվեցին 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակ։ Թվում է, թե այս թեմային անդրադառնալը կարող է բավականաչափ թափանցիկություն բերել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման քննարկված խնդրին։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ նշված բնութագրերի հավաքումն ինքնին բավարար է դրա համար զարգացնել արդյունավետ մոտեցում Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի քաղաքականությանը։ Սակայն շատ փաստերի ու երեւույթների մոտիկ ծանոթությունը կարող է օգնել հաղթահարելու հայ քաղաքական մտքի մեջ սառած կեղծ կարծրատիպերը։
Ա. Իսլամադավան օսմանների ինքնորոշումը Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակ
Յուրաքանչյուր կայսրություն ավարտվում է: Եթե կայսրությունը դիտարկենք որպես բարդ հասարակական-քաղաքական համակարգ, ապա կարող ենք փաստել, որ. գոյություն ունեցող քաղաքական միավորի փլուզման պայմաններում նրա ժողովուրդների ինքնապահպանման և քաղաքական զարգացման միակ ունիվերսալ մեթոդը ինքնորոշման միջոցով նոր ինքնիշխան քաղաքական միավորի ձևավորումն է։
Համարձակվում եմ պնդել, որ Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակ՝ սկսած 1914 թվականից, կայսրության միայն մեկ ժողովրդի էր վիճակված հասկանալ այդ «գաղտնիքը»՝ իսլամադավան օսմաններին։ Նրանք կարողացան ոչ միայն դուրս գալ տոտալ ճգնաժամից, այլեւ ստեղծել ազգ ու պետություն։ Ես կպարզաբանեմ խնդրի միայն մեկ ասպեկտը, որը կարևոր է ներկա ուսումնասիրության համար. իսլամադավան օսմաններն Օսմանյան կայսրության երեք կրոնական համայնքներից մեկն են, որոնց գենեոլոգիան սկսվում է Բյուզանդական կայսրության իսլամացման շրջանից՝ 14-15-րդ դարերում։ Նրանց մեծ մասը ծագումով հունական, հայկական և սիրիական էր։ Օսմանյան հպատակների այս զորախումբն էր, որ դարձավ Օսմանյան կայսրության փլուզման ֆոնին առաջացած ազգային համախմբման հիմնական ռեսուրսը և որդեգրեց թուրքական ինքնությունը: Այս փոխակերպման առանձնահատկությունները երևալու են հաջորդ քննարկման մեջ:
Համառոտ կհիշեմ ինքնորոշման ֆենոմենը՝ որպես այս կամ այն համայնքի փլուզման համատեքստում «ազգային համաձայնության» հասնելու ամենաարդյունավետ ձև։ Եթե հասարակությունը ցանկանում է «լինել», ապա ինչպե՞ս կարող է դա անել։ Սա պահանջում է սկզբունքորեն նոր ինքնորոշում. աճի և առաջադեմ զարգացման, քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների սկզբունքորեն նոր պարադիգմ: Սա, եթե շատ հակիրճ, կարող է լինել ինքնորոշման ֆենոմենի փիլիսոփայությունը։
Այսպիսով, մենք իրավունք ունենք եզրակացնելու, որ ժողովրդի ինքնորոշումը նրա համընդհանուր քաղաքական կարգավիճակի որոշման, հաստատման և ապահովման գործընթացն է։ Ինքնորոշման ակտն ինքնին ժողովրդին քաղաքական ազգի վերածելու մեթոդ է՝ քաղաքական միավոր, որն ընտրում և հռչակում է իր ռազմավարական նպատակը, իրավունքները, արժեքները և սկզբունքները: Եվ այստեղ ամենակարևորն այն է, որ Ինքնորոշմամբ ձևավորված Ինքնիշխանությունը գեներացնում է ազգի Ուժի աղբյուր և բավարար ռեսուրս՝ ունակ ապահովելու նրա անվտանգությունը, կենսունակությունը և ճկունությունը։
Հասարակական և անձնական գիտակցության պրոյեկցիայում նոր հանգամանքներն ու հարաբերությունները դրսևորվում են սկզբունքորեն նոր համոզմունքների և վարքագծի նոր ձևերի արմատավորման մեջ: Հասարակությունը փոխում է բոլոր պատկերացումներն այն մասին, թե ինչն է արժանի, ինչն է ճիշտ, ինչն է արժեքավոր: Ի հայտ է գալիս հասարակության բոլոր անդամների միմյանց հանդեպ պատասխանատվության ֆենոմենը։ Միաժամանակ մարդիկ սկսում են գիտակցել սեփական անվտանգության մեխանիզմը։ Ընդհանուր նպատակների անվան տակ անձնազոհություն հասկացությունը չի ընկալվում որպես խելագարություն կամ անիմաստություն։ Արտաքին հարթությունում արմատական ​​փոփոխություն է տեղի ունենում ինքնորոշված սուբյեկտի հարաբերություններում միջազգային հարաբերությունների այլ սուբյեկտների հետ։
Այս գաղափարների պրիզմայով մենք կխոսենք այն մասին, թե որտեղից են եկել թուրքերը որպես ազգ և որոնք են նրա առանձնահատկությունները: Այստեղից մենք կբացահայտենք այս նոր ազգի հարաբերությունների հիմքերը կայսրության հայ և մյուս քրիստոնյա ժողովուրդների հետ։
Սա կօգնի հստակեցնել թուրքերի ընկալման հայկական կարծրատիպերը և աշխարհի թուրքական ընկալման։ Հնարավոր կլինի պատասխանել բազմաթիվ հարցերի, թե ինչպես էր Օսմանյան կայսրությունը քրիստոնյաների գոյության նվազագույն միջավայր ուներ մինչև 20-րդ դարը։
Այսպիսով, մի խոսքով. ցանկացած ինքնորոշում և անկախ պետության ձևավորման ծրագրի մշակում պահանջում է համապատասխան մոբիլիզացնող գաղափար։ Այս հանգամանքը լավ հասկացել են իսլամադավան օսմանների առաջնորդները Օսմանյան կայսրության վերջում և նրա փլուզման ժամանակ՝ 1914-18 թթ. իսլամադավան օսմանների մոբիլիզացիայի և հոգեբանական վերափոխման հիմքում դրվեց թուրքիզմի և թուրքերի գաղափարը, ինչը թույլ տվեց ձևավորել նոր ժողովուրդ և նոր պետական տարածք: Թուրք ազգի ու պետության նախագծողը գեներալ Մուստաֆա Քեմալն էր (հետագայում՝ Աթաթուրք)։ Եվ հիմա եկեք պարզենք, թե ինչպես դա տեղի ունեցավ: Պատմությունը կիրականացվի հնարավորինս սխեմատիկ կերպով՝ օգտագործելով դասագրքային ճշմարտությունները։ Ես ոչ ոքու չեմ զարմացնի պատմական մանրամասների իմացությամբ. դրանք պարզապես անհրաժեշտ չեն այս ուսումնասիրության նպատակների համար: Գործընթացների տրամաբանության հստակ պատկերն է պետք։
Բ. Օսմանցիների շրջանում թուրքական ազգային գիտակցության ձևավորման գաղափարական հիմքը
Օսմանյան կայսրության փլուզումից, դրան հաջորդած անկախության պատերազմից և հանրապետական Թուրքիայի ստեղծումից հետո փլուզված և ճնշված հասարակությունը սուր զգաց ազգային գիտակցության ձևավորման համախմբող գաղափարի բացակայությունը։
Նման գաղափարախոսություն առաջարկել է գեներալ Մուստաֆա Քեմալը։ Ահա դրա էությունը.
Անտանտը, հաղթելով Օսմանյան կայսրությանը Առաջին համաշխարհային պատերազմում, սուլթանի իշխանությանը ստիպեց 1920 թվականին ստորագրել Սեւրի պայմանագիրը, որը Թուրքիան բաժանեց դաշնակիցների միջև։ Պայմանագիրը չեղարկելու համար պայքարը, ինչպես նաև զավթիչների և այս պայմանագիրը ստորագրողների դեմ զինված պայքարը քեմալականներին թույլ տվեց սկսել ազգային պետություն կառուցել։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի վերջում «թուրք» տերմինը մեծ նշանակություն չուներ բնակիչների մեծամասնության համար. ավելի շուտ գյուղացու խոսակցական անուն էր։ Այնուամենայնիվ, քեմալականները աստիճանաբար բացառեցին ոչ մուսուլմաններին նոր թուրք ազգից, ինչը թույլ տվեց խոսել թուրքական ազգայնականության որոշակի էթնոկրոնական բաղադրիչի մասին։ Ձևակերպվեց էթնիկ ազգայնականության հիմքը. Այնուամենայնիվ, իսլամադավան օսմանցիներն իրենք, երբ նրանք հռչակվեցին որպես այդպիսին, հեռու էին ազգային գծերով համախմբվելուց: Նրանք իրենց ազգությունն անվանել են «մահմեդական»։ Օսմանյան կայսրության մահմեդականներն իրենց ազգային ինքնության մասին առաջին անգամ մտածեցին միայն Օսմանյան կայսրության դեմ արաբների ապստամբությունից հետո։
Երկրի ողջ բնակչությանը (ավելի քիչ չափով վերը նշված ոչ մահմեդական փոքրամասնությունների անդամներին) խնդրեցին իրեն համարել «թյուրքերի թուրք» ազգ, որն ուներ անորոշ, բայց ենթադրյալ «արյուն և սերտ կապեր ինչ-որ մեծ և հին թյուրքական համայնքի հետ»: Այս սահմանումը, որը շատ հստակորեն շրջանցում էր կրոնական սահմանները, խզում էր իսլամական միասնության նախկին մոդելը, որը գերակշռում էր Օսմանյան կայսրությունում:
1924 թվականի նոյեմբերին ընդունվեց նոր սահմանադրություն, որը ազգայնականությունը հռչակեց որպես հանրապետության հիմնարար սկզբունքներից մեկը։ 88-րդ հոդվածում ասվում էր, որ Թուրքիայի բոլոր քաղաքացիները՝ անկախ դավանանքից և ռասայից, համարվում են թուրքեր։ Այն նաև նշում էր. «Թուրքական ազգության կամավոր ընտրության և դրան օրինական ընդունվելու դեպքում նրանք համարվում են թուրքեր»:
Որոշվեց ակտիվացնել գաղափարական աշխատանքը բնակչության հետ և սերմանել թուրքական ազգայնականության գաղափարները՝ որպես Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացու քաղաքական հավատարմության հիմնական չափանիշ։ Այս նպատակին հասնելու համար մոբիլիզացվել են պետական բոլոր հիմնական կառույցները՝ կրթական համակարգից մինչև բանակ։ Ամբողջ երկրում հիմնվեցին հասարակական կառույցներ, որոնք պետք է բացատրեին շարունակվող «ազգային ռեինկարնացիաների» խորը իմաստը։ Եվ այս աշխատանքը շատ դժվար էր։ Շատ մահմեդականներ հրաժարվեցին ճանաչել իրենց թուրքական ինքնությունը և պաշտպանեցին մահմեդական սկզբունքը:
Պատմական ասպարեզում նոր ազգի ի հայտ գալը ստիպեց այդ շրջանի գաղափարախոսներին դիմել նրա պատմական արմատների որոնմանը։ Եվ սրա ամենաուշագրավն այն էր, որ օսմանյան պատմության ողջ շրջանը մոռացության մատնվեց, և դրա տեղը գրավեց թուրքերի կիսալեգենդար նախաիսլամական պատմությունը։ Հրատարակվել են «գիտական» աշխատություններ որոշ «նախաթուրքերի» մասին, ովքեր ենթադրաբար բնակվել են Անատոլիայում Քրիստոսից շատ հազարավոր տարիներ առաջ, և որոնց ժառանգների թվում են խեթերը, տրոյացիները և հին աշխարհի շատ այլ անատոլիական ժողովուրդներ։
Ստեղծվեց կազմակերպություն, որի խնդիրն էր տարածել «թուրքական ազգային պատմությունը»։ Այնուհետև հայտնվեցին «տեսություններ», ըստ որոնց՝ քաղաքակրթությունն ու պետականությունը որպես այդպիսին բերվել են Հյուսիսային և Հարավային Ասիա, Անատոլիա, Եվրոպա, Աֆրիկա և Ամերիկա հին թուրքերի կողմից, որոնք վերածվել են քոչվորների՝ ինչ-որ տեղ Կենտրոնական Ասիայի խորքերում հիպոթետիկ ծովի չորացման արդյունքում, որի ափերին ստեղծել են աշխարհի ամենահին նստակյաց քաղաքակրթությունը։ Թուրքերենի պատմական ուսումնասիրություններն իրականացվել են՝ նպատակ ունենալով «ցույց տալ նրա արժանիքները, որոնք այն դասում են համաշխարհային լեզուների հետ»։
Եվրոպականացման ճանապարհին քեմալականների ամենավճռական քայլերից մեկը թուրքերենի բարեփոխումն էր։ Իրականացվեց արշավ՝ ուղղված արաբական այբուբենը լատինականով փոխարինելուն։ Այս ամենը հետևանք էր 1920-ականներին կրոնի նկատմամբ քեմալական քաղաքականության, երբ իսլամը սիստեմատիկ կերպով դուրս մղվեց հասարակական-քաղաքական ոլորտից դեպի մասնավոր կյանքի տիրույթ։ Հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտների տոտալ աշխարհիկացումը մուսուլմաններին զրկեց գերիշխող հավաքական ինքնությունից: «Լեզուների արեգակնային տեսությունը» դարձավ «թուրքական պատմական թեզի» մի տեսակ հայելային պատկեր, ըստ որի՝ թուրքերեն «արևային լեզուն» բոլոր մյուս լեզուների հիմքն է։ Բոլոր քաղաքացիները կենցաղային հաղորդակցության մեջ ստիպված են եղել անցնել թուրքերենի և պատժվել իրենց մայրենի լեզուն օգտագործելու համար։ Ակտիվորեն օգտագործելով միակուսակցական ավտորիտար քաղաքական իշխանության մեխանիզմը՝ քեմալական վերնախավը 1930-1940-ական թվականներին ստեղծեց հասարակության վրա գաղափարական ազդեցության արդյունավետ համակարգ՝ թուրքական ազգայնականության (թյուրքիզմի) ոգով։ Այսինքն՝ ստեղծվեց տեսություն, որ թուրք ժողովուրդը և նրա մշակույթը ծագել են գրեթե խեթերից:  Թյուրքիզմը ներկայացվել է որպես հայեցակարգ, որը փրկել է երկիրը կործանումից՝ թուրքական հասարակությանը տանելով դեպի առաջընթաց և կարող է այս հասարակությանը արժանի տեղ ապահովել եվրոպական ազգերի ընտանիքում։

Кто такие турки? Судьбоносное самоопределение османцев-мусульман в начале двадцатого века (часть 1)
О необходимости нормализации отношений с Турцией и Азербайджаном говорится много и всеми, кому не лень. Достала вечная вражда. Но достало и непрекращающееся желание этих соседей Армении говорить с Арменией на языке равных. Многим очень долгое время по наивности казалось, что ликвидация Арцаха по итогам второй Карабахской войны 2020-23 годов поставит конец существующему положению дел. Но очень быстро многие поняли, что база неразрешимых противоречий между армянами и турками намного глубже. Вместо международно признанной проблемы определения статуса Арцаха между армянами и поддерживаемыми турками азербайджанцами быстро возникла локальная региональная проблема непризнания права армян на собственную государственность.
Сейчас она выражается в виде политики под названием «Западный Азербайджан». От Республики Армения требуют изменения Конституции. В Армении эту политику оценили как выражение территориальных претензий к своему государству, но пока воздерживаются от того, чтобы пояснить такую политику как посягательство на само государство. Достичь мирного договора с Азербайджаном в таких условиях становится трудной проблемой, а урегулировать отношения с Турцией без этого условия невозможно вследствие требований последней.
И что тогда мы имеем? Никакие согласия на бесконечные требования Азербайджана и Турции никоим образом не влияют на настрой этих соседей Армении в деле урегулирования отношений с нею. Стало быть, мотивирующие политику этих соседей причины намного глубоки, чем то, что можно понять из публично декларируемых претензий. Уже можно утверждать, что армяне попросту квалифицируются не как соседи, а, скорее всего, как «квартиранты на азербайджанской земле». Для этого необходимо наличие глубинного нигилизма к армянскому народу и еще что-то, трудно понимаемое с первого взгляда.
В дни мероприятий в связи со 110-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи в Ереване был известный турецкий историк и писатель Танер Акчам. Из сделанных в интервью и на встречах со слушателями многочисленных заявлений этого маститого ученого запомнились следующие его тезисы.
- Одной из ключевых причин отказа турок признать Геноцид 1915 года является страх за национальную идентичность. Турки видят угрозу своей идентичности, в случае взятия на себя ответственности за злодеяния вековой давности.
- Прогрессивная интеллигенция Турции осознает, что отказ от признания Геноцида является непреодолимой преградой для демократизации Турции. Нормализация армяно-турецких отношений невозможна без признания факта Геноцида. Более, того, угроза повторения Геноцида армян остается значительной.
- Никакая преданность армян, даже решение 1914 года участвовать в мобилизации Османской армии не сыграли никакой роли при вынесении тогдашних решений по полному уничтожению армянского народа.
Отмечу, что указанный историк является автором слов, ярче всего отражающих турецкий подход к философии армяно-турецких отношений, а именно: «Наше существование зависит от несуществования армян». Несколько его переведенных на армянский язык книг могут помочь армянскому читателю подробно понять выводы, к которым пришел вынужденный жить за пределами своей страны Танер Акчам. Кстати, не только он, но и многие другие признающие и изучающие Геноцид армян турецкие деятели.
Так что же это за мистическая национальная идентичность, которая чувствует угрозу всего лишь в связи с фактом существования армян? Указанный турецкий ученый характеризует сегодняшнее общество Турции как аппартеидное, где у граждан нетурецкого происхождения нет даже права сменить свою национальность на титульную турецкую. Касательно армян такое утверждение имеет уже практический смыл. Видимо, когда-то случилось что-то серьезное, о чем многие турки сейчас так тревожатся, некая тревога проявляется во всем.
Нынешнее поведение властей Азербайджана, называющих азербайджанцев братским с турками народом, также свидетельствуют о наличии какого-то мистического страха перед армянами. Без всякого смущения перед лицом всего мира безжалостно уничтожаются не только любые свидетельства существования армян на этой земле, но и, отрицается само их существование в историческом плане. Внушившие сами себе страх за возмездие азербайджанцы готовы стать и христианами и армянами и пр., лишь бы каким-то образом объяснить наличие огромного количества испещренных армянскими буквами храмов и кладбищ, возле которых и по камнях которых они бегали в своем счастливом детстве.
Что касается армян, то тщательное изучение распространенных в их среде идей позволяет прийти к выводу, что рационального представления о турках как политическом феномене и об армяно-турецких отношениях у армян нет. Потому и неслучайно, что десятилетия попыток урегулировать отношения с Турцией не только не приносят результата, но и актуализуют новые проблемы. Стало быть, тема армяно-турецких отношений и феномена самого турецкого народа требует тщательного анализа. Это имеет практический стратегический для армянского народа смысл.
В данной небольшой для такой темы статье я попытаюсь дать свое видение поднятой проблемы. Скажу, что общепринятые представлении армян о турках и их происхождении крайне разнятся с реалиями. Соответственно, большая путаница существует и в вопросе оценки сути армяно-турецких отношений. Об этом мы и поговорим в данной статье.
Начнем с констатации того факта, что в новейшей истории Армении проблема урегулирования армяно-турецких отношений актуализовалась сразу же после распада СССР в 1991 году и образования независимой Республики Армения. С того времени тезис о том, что стратегической задачей армянского народа является примирение с турками, определил приоритетную задачу государственной политики Республики Армения. Все сменяющие друг друга власти Армении в той или иной форме пытались нормализовать отношения с Турцией. Однако, нависший над армянской государственностью груз исторических проблем в форме существования проблемы Нагорного Карабаха, проблемы признания Геноцида армян в Османской империи, а также наличия армянской диаспоры преодолеть не удалось. Все условия Турции на пути к нормализации отношений с Арменией увязывались с этими проблемами. Неудачи в нормализации отношений связывались именно с этим обстоятельством.
Многие считали, что урегулирование проблемы Арцаха по условиям Азербайджана станет достаточным основанием для нормализации отношений Республики Армения со своими соседями. Но силовая ликвидация проблемы Нагорного Карабаха при тесном участии Турции убедила многих, что проблема в другом. Однако, убедительного объяснения этому нет.
Одна из линий армянской политической мысли продолжает считать причиной неудач в деле нормализации отношений с Турцией неадекватное восприятие армянами своей истории и своего политического поведения. Все неудачи армянского народа приписываются и ставятся в вину армянам, обвиняя их в непреодолимом желании использовать ресурс внешних сил против Турции. В этом видят и причину Геноцида 1915-23 годов, и причину территориальных потерь в период становления Первой армянской республики. Соответственно, все ресурсы нормализации отношений с Турцией усматриваются в отказе от практики вовлечения «третьих сил» в отношения армян и турок и в налаживании прямых переговоров с Турцией.
Но и это не убеждает. В различные периоды возникали ситуации, при которых большинство влиятельных держав поддерживали как раз Турцию и Азербайджан в их отношениях с Арменией. И тогда жесткие репрессивные меры против армян никак не получали должного осуждения. Сейчас актуализуются и оценки прошлых периодов армяно-турецкого сотрудничества, деструктивный смысл которых трудно распознаваем. Армянская политическая мысль не может понять, почему долголетняя практика тесного сотрудничества с османскими партиями в конце XIX - начале XX веков, в том числе, принятие армянами в начале Первой мировой войны решения участвовать в военных действиях османской армии на уровне призыва армян в эту армию, привела к Геноциду армянского народа.
Геноцид 1915 года произошел в условиях разваливающейся османской империи на фоне невиданного единства и солидарности всех народов империи в борьбе за установление конституционного строя в стране. А после входа Османской империи в Первую мировую войну армяне имели два пути: участие в программе османов по защите империи или объявление независимости и отделение от империи. Армянские политики отказались от самоопределения в пользу участия в программе осман. Армянский народ Османской империи согласился на мобилизацию своей молодежи в армию этого разваливающегося государства. В результате получил жестокий Геноцид. И организовала Геноцид именно та партия, которую армяне ранее привели к власти.
Стратегия сотрудничества привела к уничтожению народа. Соответственно, тезис о происках третьих сил снова показывает свою несостоятельность. А потерявшие ориентацию исследователи попросту вынуждены фальсифицировать историю, пытаясь хоть как-то распознать суть происшедшего между турками и армянами. Фактически, единого мнения о первичных основах изначально сформировавшегося армяно-турецкого антагонизма не существуют. Соответственно, необходим радикальный пересмотр отношения к сути существующего антагонизма. Очевидно, такие возможности можно создать, если внести ясность в истоки укоренения антагонизма армян и турок (вкупе с азербайджанцами) в период создания национальных государств обоих народов.
Для начала можно начать с составления характеристики современных турок, появившихся как нация на политической арене в начале 20-го века в период распада Османской империи. Думается, обращение к этой теме может внести достаточную степень прозрачности в обсуждаемую проблему нормализации армяно-турецких отношений. Это, конечно, не означает, что составление указанной характеристики само по себе достаточно для выработки эффективного подхода к политике Армении по отношению к Турции. Но близкое знакомство со многими фактами и явлениями может помочь преодолеть застывшие в армянской политической мысли ложные стереотипы.
А. Самоопределение осман-мусульман в период распада Османской империи
Всякой империи приходит конец. Если рассматривать империю как сложную социально-политическую систему, то можно утверждать следующее:
в условиях распада существующей политической единицы единственным универсальным методом самосохранения и политического становления ее народов является формирование новой суверенной политической единицы путем самоопределения.
Осмелимся утверждать, что в период распада Османской империи, начиная с 1914 года эту «тайну» суждено было понять лишь одному народу империи – османам-мусульманам. Они же и смогли не только выйти из тотального кризиса, но и, создать нацию и государство. Уточню только один важный для нынешнего исследования аспект проблемы: османы-мусульмане являются одними из трех религиозных общин Османской империи, генеология которых относится к периоду исламизации Византийской империи в XIV-XV веках. Большинство из них имели греческое, армянское и сирийское происхождение. Именно этот контингент подданных Османской империи стал главным ресурсом для возникшего на фоне распада Османской империи национального объединения, которое приняло турецкую идентичность. Каковой была специфика такого перевоплощения, будет видно из дальнейшего изложения.
Коротко напомню и о феномене самоопределения как наиболее эффективной форме достижения «национального согласия» в условиях распада того или иного сообщества. Если общество хочет «быть», то каким образом может это сделать? Для этого необходимо принципиально новое самоопределение: принципиально новая парадигма роста и прогрессивного развития, принципиально новая парадигма политико-экономических отношений. Таковой, если очень кратко, может быть философия феномена самоопределения.
Таким образом, мы вправе сделать вывод, что самоопределение народа - это процесс определения, установления, обеспечения его универсального политического статуса. Сам акт самоопределения есть метод превращения народа в политическую нацию – политическую единицу, выбирающую и заявляющую свою стратегическую цель, права, ценности и принципы. И самым главным здесь является то, что, Суверенитет, сформированный Самоопределением, порождает источник и достаточный ресурс Силы нации, способный обеспечить ее безопасность, жизнеспособность и жизнестойкость.
В проекции на общественное и личностное сознание новые обстоятельства и отношения проявляются в укоренении принципиально новых убеждений и новых форм поведения. У общества меняются все представления о должном, о правильном, о ценном. Появляется феномен ответственности всех членов общества друг перед другом. При этом, люди начинают осознавать механизм собственной защищенности. Понятие самопожертвования во имя общих целей не воспринимается как безумие или бессмысленность. Во внешнем измерении происходит радикальная перемена в отношениях самоопределившегося субъекта с остальными субъектами международных отношений.
Через призму этих представлений и будем говорить о том, откуда взялись турки как нация и каковы ее характеристики. Отсюда же откроем основы отношения этой новой нации к армянскому и другим христианским народам империи.
Это поможет внести ясность и в существующие армянского стереотипа восприятия турок и турецкого восприятия мира. Можно будет ответить на многочисленные вопросы о том, каким образом в Османской империи до XX существовали минимальные условия для существования христиан.
Итак, в двух словах: всякое самоопределение и выработка программы формирования самостоятельного государства требуют соответствующей мобилизующей идеи. Это обстоятельство хорошо поняли лидеры осман-мусульман на закате Османской империи и в период ее распада в 1914-18 годах. В основу мобилизации и психологического перевоплощения осман-мусульман была введена идея тюркизма и турок, позволившая сформировать новый народ и новую государственную территорию. Конструктором турецкой нации и государства был генерал Мустафа Кемаль (впоследствии Аратюрк). А теперь разберемся, как это получилось? Повествование будет проводиться максимально схематично с использованием хрестоматийных истин. Знанием исторических подробностей никого удивлять не будем - они просто не нужны для целей этого исследования. Нужна ясная картина логики процессов.
Б. Идеологическая база формирования турецкого национального сознания в среде осман.
После крушения Османской империи, последующей войны за независимость и становления республиканской Турции в разваленном и подавленном обществе остро ощущалась нехватка объединяющей идеи для формирования национального самосознания.
Такую идеологию предложил генерал Мустафа Кемаль. Вот ее суть:
Антанта, победив Османскую империю в Первой мировой войне, заставила султанскую власть подписать в 1920 г. Севрский мирный договор, поделивший Турцию между союзниками. Борьба за отмену договора, а также вооруженная борьба с интервентами и теми, кто подписывал этот договор, позволила кемалистам начать построение национального государства.
На момент окончания Первой мировой войны термин «турок» для основной части жителей не имел большого значения, скорее, это было просторечное название деревенского жителя. Но, кемалисты постепенно исключали немусульман из состава новой турецкой нации, что позволяло говорить о некой этно-религиозной составляющей турецкого национализма. Была сформулирована база этнического национализма. Правда, сами османы-мусульмане на момент объявления их таковыми были далеки от консолидации по национальному признаку. Свою национальность они называли «мусульманин». Впервые о своей национальной идентичности мусульмане Османской империи задумались только после восстания арабов против Османской империи.
Всему населению страны (в меньшей степени членам упомянутых выше немусульманских меньшинств) было предложено считать себя нацией «тюркских турок», имевшей не вполне четко сформулированные, но подразумевавшие «кровные и тесные связи с некой великой и древней тюркской общностью». Эта дефиниция, очень четко обходившая религиозные рамки, ознаменовала собой разрыв с прежней моделью исламского единства, превалирующей в Османской империи.
В ноябре 1924 г. была принята новая конституция, провозгласившая национализм одним из основополагающих принципов республики. Статья 88 гласила, что все граждане Турции без различия религиозной и расовой принадлежности считаются турками. Там же сказано: «В случае добровольного выбора турецкой национальности и законного принятия в ее, они считаются турками».
Решено было активизировать идеологическую работу с населением и насаждать идеи турецкого национализма как главного критерия политической лояльности гражданина Турецкой Республики. На осуществление этой цели были мобилизованы все основные государственные институты – от системы образования до армии. По всей стране были основаны общественные структуры, которые должны были пояснить глубинный смыл происходящих «национальных перевоплощений». И работа эта проходила очень сложно. Многие мусульмане отказывались признавать за собой турецкую идентичность и отстаивали мусульманское начало.
Выход на историческую арену новой нации заставил идеологов того периода обратиться к поискам ее исторических корней. И самым примечательным в этом было то, что весь период османской истории был предан забвению, а его место заняла полулегендарная доисламская история тюрок. Были опубликованы «научные» труды о неких «прототюрках», якобы населявших Анатолию за многие тысячи лет до н.э., в потомки которых были зачислены хетты, троянцы и многие другие анатолийские народы древнего мира.
Была создана организация, перед которой ставилась задача «распространения турецкой национальной истории». Далее появились «теории», согласно которым цивилизация и государственность как таковые были привнесены в Северную и Южную Азию, Анатолию, Европу, Африку и Америку древними тюрками, превратившимися в кочевников в результате высыхания гипотетического моря где-то в недрах Центральной Азии, на берегах которого они некогда создали древнейшую оседлую мировую цивилизацию».
Были проведены исторические исследования турецкого языка с целью «показать его достоинства, ставящие его в ряд с мировыми языками. Одним из наиболее решительных шагов кемалистов на пути европеизации была реформа турецкого языка. Была проведена кампания, направленная на замену арабского алфавита латинским. Все это явилось следствием кемалистской политики в отношении религии в 1920-е гг., когда ислам планомерно вытеснялся из общественно-политической сферы в область частной жизни. Тотальная секуляризация всех сфер общественного бытия лишала мусульман доминирующей коллективной идентичности. «Солнечная теория языков» стала своего рода зеркальным отражением «турецкого исторического тезиса», согласно которому турецкий «солнечный язык» лежит в основе всех остальных языков.
Всех граждан насильно заставляли переходить на турецкий язык в повседневном общении и наказывали за использование родных языков. Активно используя механизм однопартийной авторитарной политической власти, кемалистская элита в 1930-е – 1940-е гг. создала эффективную систему идеологического воздействия на общество в духе турецкого национализма (тюркизма). То есть, была создана теория происхождения турецкого народа, его культуры чуть ли не от хеттов. Тюркизм пропагандировался как концепция, спасшая страну от уничтожения, ведущая турецкое общество к прогрессу, способная обеспечить этому обществу достойное место в семье европейских народов.